Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
30 hozzászólás Oldal: 2 / 2
Üdv
Gumigyűrűt hidraulikás boltokban vagy hidraulika tömítés gyártónál kereskedőnél tudsz beszerezni elvileg bármilyent. Fehérváron a Seal-Centerben. Szinte bármilyen méret készletről és kifizethető áron. Az hogy az "alakos" nélkülözhetetlen, ill nem e helyettesíthető kör keresztmetszetűvel ezt te látod tudod.
Az idításkori vízeresztés a tengelytömítés hibájára utal. Ez szabványméret szokott lenni. Valószínűleg csúszógyűrű lesz benne ez szintén beszerezhető komolyabb kereskedőtől. http://www.csuszogyuru.hu/ Persze előtte ki kell szedni és a méretei alapján keresni ugyanilyent. A magam részéről viszont nem idegenkednék a külföldi beszerzéstől mert nem biztos hogy itthon olcsóbb lesz szállítással együtt mert a "királyi postánk" brutális áremelést hatott végre (szépen csendben) nem is oly régen. Legutóbb mondtam is hogy jól nézzenek meg mert most láttak utoljára csomagot feladni. Rendszeresen vásárolok ebay-en jók a tapasztalataim a távolkeleti eladókkal. Ha valami "elveszne" az tuti hogy itthon veszik el. Én a kenegetésekben nem hiszek, ha valami rossz azt ki kell cserélni. Viszont ha szétszeded akkor nem árt a csapágyakat is cserélni főleg a lapátkerék oldalit.
Elég nehéz az egyes szivattyúk hatásfokának, teljesítmény felvételének összehasonlítása.

A Pedrollo a munka pontra (tehát a max hatásfokú pontra) vonatkozó teljesítmény felvételt adja meg. Pl. 4BlocKm 2/10-re 0,55 kW . De hogy hol a munkapont, az már a magyar katalógusból nem derül ki. Némi netezéssel ugyanakkor az angol adatlapon már legalább minden 4 Block-ra meg van adva a munkapont.
http://www.pedrollo.com/public/allegati ... N_50Hz.pdf

Ugyanakkor a max. teljesítmény felvétel már trükkösen abszorpcióként és amperben van megadva. Pl. 4BlocKm 2/10-re 5A, ami 1150 W.

Az ELPUMPS BP-kre viszont semmilyen hatásfok adatot nem ad meg a gyártó. Csak annyi derül ki, hogy pl. BP10-re telj. felvétel 1400 W, ami a max. tejlesítményt jelenti.

A Pedrollo-sok azzal promótálják a terméküket, hogy kiváló hatásfok, az ELPUMPS-ról meg sokan azt mondják, hogy nagyon rossz a hatásfoka.

Az tény, hogy a Pedrollo 1150 W-ja kisebb, mint az ELPUMPS 1400 W-ja, de a különbség nem brutális (munkaponra nézve 130 W körül lehet, ami éves szinten napi 1 óra évi 200 napi locsolással kb. 1000,- HUF energia költség különbség.
Jó a meglátás :)
Ez a kedvenc témám a szivattyú boltos ismerősömmel. Van gyártó aki azzal marketinggel hogy a motor névleges teljesítményét adja meg így gazdaságosnak tűnik a termék és van aki a max teljesítményt mert így erősnek. Csináltunk méréseket BP10-el. Ha szabad kifolyással szállít (tehát mint ha az 5 méteres ásott kutat szívatnánk vele üresre vastag csövön) akkor 1200-1250 watt a fogyasztása. Ha csak 10-20 litert engedünk kijönni ( mint ha 50 méterről nyomná a vizet) akkor 900 wattot. 1400 wattot nem sikerült megetetni vele sosem. Pedrollót is szívesen megmérnék és talán lesz is alkalmam hamarosan egy 2/20 -at. Hát ... ? Ugyan egyszer egy 550 wattos szivattyújukon 700 körül mértem, de az nem búvár volt.
Egyébként a munkapont ( ahol a szivattyú a leggazdaságosabban dolgozik és ennek illik egybe esni a használat körülményeivel) az a max szállított mennyiség 1/3-a és a max nyomás 2/3 körüli terület környékén van. Jobb gyártók a karakterisztikában megadják a teljesítmény felvétel görbéjét is nem csak a nyomás és mennyiségi adatokat. A rosszabbak meg ráírnak 2 számot a dobozra :)
Van egy 2,2 Kw-os szivattyúm, no name 134 métert emel elvileg. Ez pl 80 méterről a 40 litert percenként 2500 wattból adja. Igaz a nyomócső csak 3/4 ami jelentős veszteség itt már. Ez ha jól számolok akkor veszteségek nélkül 750 wattból meg kellene hogy legyen :)
Sziasztok. Tanácsot szeretnék kérni.
Elpumps BP 3/3 -val kapcsolatban van valakinek tapasztalata?
Én egy 50m mély 125mm átmérőjű kútba szeretném. A nyugvó szint 25m, több adatot nem tudok, mert így vettem a telket.
Ha pl 2 éve nem használták a kutat érdemes kompressszorozni használat előtt?
Ha igen, meg tudom oldani egy 50 literes tartályú kompresszorral is ami tud folyamatosan 6 bárt? Vagy ez nagyon kevés?
Kell-e közvetlen a szivattyú fölé visszacsapót építeni?
Csak ciszternát akarok vele tölteni, locsolni nem.
Üdv
Az említett típus megfelel a célra de a kábelt toldani kell mert az csak 20 méter gyárilag. 3/4 es kpe csőnél nem kell vastagabb ! De szinte az összes szivattyún ennyi a kábel sőt van amin ettől jóval kevesebb. Talán nem is kellene ettől nagyobb szivattyú a célra a kútadatok ismerete nélkül. Sok esetben egy földből kiálló lefolyócsőre is azt mondják az eladók hogy kút és sajnos elég sok vevő ezt bármiféle vizsgálat nélkül el is hiszi. Pedig van hogy jelentős értéket képvisel a kút a vételárban, sőt kút nélkül szinte eladhatatlan lenne a telek. Mi már néhány eladással összefüggő vizsgálatot végeztünk és bizony néha elképesztő dolgok derültek ki. Volt hogy a gyönyörű kertbe telepített öntözőrendszer ciszternából ment amit a kút töltött (volna) de "valami figyelmetlenségből" a kertész a vezetékes vízre állította át és úgy felejtette :) Persze a kút egy fabatkát sem ért és a vételár kútra jutó része nem is lett megfizetve. De volt ahol a szivattyú bele volt szorulva az összeroppant kútba amit eladásra kínáltak, de még működött. Néha a szomszédok is "besegítenek" bizonygatni hogy "nyáron egész nap locsoltak róla" - ki tudja a cső másik végébe honnan ment a víz :) Az hogy kifolyatnak pár (tíz)liter vizet vagy elindítják az öntöző rendszert bizony nem elég hogy eldöntsük jó e vagy sem az a kút. De bízzunk benne hogy a tiéd jó ! Néhány 3/3 ast telepítettem nem szokott velük baj lenni de ha homokos a víz azt nem szereti mert periférikus rendszer és a finom illesztések adják a szivattyú jóságát. Igazából a homokos vizet egyik sem szereti legfeljebb van ami jobban tolerálja, de ezen a téren is számháború zajlik és van aki még 500 grammot is ígér csak épp első dolga a garit visszautasítani ha homokot talál a szivattyúban :)
Én nem erőltetném azt a kompresszorozást, egyrészt mert ha jó a kút nincs rá szükség ha pedig nem jó akkor jobb ha hozzáértő csinálja mert 1 kompresszor az bizony csak a legkisebb része a kompresszoros kúttisztító felszerelésnek. Kell oda termelő cső levegő tömlő ( esetedben 50 méter) stb. Aminek lenne értelme lemérni egy zsinórra kötött súllyal hogy hány méter az az 50 ill hogy tényleg 25 ben áll e a víz. Visszacsapó szabad kifolyásnál nem lét kérdés, de ha bele érne a cső vége a vízbe akkor a szivattyú kikapcsolásakor visszafolyik a víz a kútba a ciszternából ezért talán nem ártana.
http://www.kutkamera.hu/
Köszönöm a tanácsot.
A mélység (a kút talpa) és a nyugvó mélység is stimmel. Ezt már sikerült egy bowdenra erősített fém kémcsővel kitapogatnom. Remélem nem csak az a 25méter víz van benne összesen. :)
Akkor visszacsapót nem építek be, Azt gondoltam, hogy a visszafolyó víz esetleg nem tesz jót a szivattyúnak.
Ja, még egy dolog. Gondolom illene leengedni 40 méterre a szivattyút. Jól gondolom? Elvileg az nem szűrőzott rész.
Üdvözlöm Lalibatyo,

"Beüzemeltem" a "kutat".
Ismét lenne kérdésem, ha tud segíteni.
Szombaton szívattam először, a viz iszapos, homokos volt eléggé. 40 méterre raktam a szivattyút, megtudtam, hogy a szűrő 48métertől 42méterig van. Aztán van 5 méter sima cső, e felett ismét 3méter szűrő.
A vizhozam eléggé kevés. Gödöllőn van a kút 300méter a tengerszint feletti magasság.
Visszacsapót nem raktam, viszont raktam egy collos golyóscsapot, mivel a BP 3/3 használati útmutatója is azt írta.
Jelenleg (még nem mértem teljesen pontosan) 10 liter/percnél 11 perc alatt fogy el a víz, ami kb. 4-5 óra szivatás után már tisztának mondható. Utána kb. 20 perc elteltével tud ennyit.
A kérdés az, hogy fojthatom-e a szivattyút kb 6-7-8 liter/percre, a szivattyú károsodása nélkül? Nekem a kis vízhozam is elég mivel a nyári öntözés kb. 2 m3/nap vizet kíván. Vagy esetleg célszerű press control-t beépíteni?
Esetleg a 2 éve nem használt kutat rendszeresen szivattyúzva a vízhozam nőhet? (ezt így egész télen lehet üzemeltetni, nem tud elfagyni semmi sem).
Üdv
Hát Gödöllőn mi 66 métert fúrtunk a vízért és az csak 220 méter magasan volt tengerszint felett. Igaz mennyiségünk is lett. Minden centrifugál szivattyú fojtható így a BP 3/3 is. Ugyan ha gyűjtögetni kell a vizet akkor talán jobb megoldás ( ha a kút is bírja tiszta vízzel) a szakaszos üzem mint a túlzott fojtás az energia takarékosság miatt. Tehát 15 perc üzem 30 perc szünet amíg a ciszterna feltelik. De ha behomokol a kút akkor csak a fojtás a megoldás. Sajnos az Elpumps nem érzékelteti a karakterisztika görbében és az adatokban sem hogy hol a határ így csak más gyártók számaiból következtethető ki a max fojtás ami szerintem valahol 10 liter környékén lehet ennél a szivattyúnál.
Press kontrollnak sok értelme nincs hiszen az arra való ahol nyomás van a rendszerben. Nyitod a csapot csökken a nyomás és indítja a szivattyút. Viszont van a Pedrollónak egy vezérlője az Easy press aminek van egy olyan funkciója hogy automatikus újra indítás 15 majd 30 majd 60 percenként. http://www.szivattyubolt.hu/pedrollo-easypress-ll Tehát mi pl csináltunk olyan rendszert ebből ami 30 percenként bekapcsol és addig jár a szivattyú még van víz a kútban. Ha lefogy akkor tilt az easy press de 30 perc múlva indítja újra a kapcsoló óra.
A szivattyút valóban a szűrőzetlen részbe és lehetőleg a legfelső szűrő fölé kéne telepíteni. - ha a kút vízszintadatai ezt megengedik.
Köszönöm a segítséget!
Ez az easypress áramláskapcsoló jónak tűnik, energiatakarékosság szempontjából pedig kifejezetten jó lehet. Ezt még lehet egy utána kötött csappal fojtani, vagy nem szabad?
Ahogy hallottam ez a gödöllői rész nem egyszerű víz szempontjából, 100 x méteres kutat nem éri meg szerintem fúratni 400m2 locsolására, így lehet marad a víz gyűjtögetése.
Melyik indítónyomású változatot lenne érdemes vennem a 0,8 vagy a 2,2 bar-osat?
Gondolom a kisebbet...
Én nem fojtanék az easypress után hanem előtte. Amúgy ez is alapvetően nyomás alatt lévő rendszer vezérlésére való. Az hogy az indítási nyomásnak mi a jó, attól függ hol és mire használod. Pl egy pincében lévő vezérlő ha mondjuk 2 szintes házban van és mondjuk a 0,8 as akkor sosem fog bekapcsolni mert lent a nyomás mindig nagyobb mint a 0,8 bar hiszen a vízoszlop magassága is több mint 8 méter.
Ez a "kút" az udvaron van. Azt szeretném vele locsolni. A terv az, hogy két db 1m3-es műanyag tartályt rakok egy kb. 1,8m mély aknába, össze lesznek kötve, és ha megtelnek azt szeretném kilocsolni naponta. Van hozzá egy felszíni szivattyúm.
Ha jól gondolom, akkor összekötöm a két tartályt alul, így mindkettőbe jön a viz a csapon és az easypressen keresztül.
A tartályok töltéséhez kellene akkor valami úszókapcsolót kötnöm. Ezeket a szerelvényeket nem ismerem. Ide mit lehetne beépíteni? Válaszait nagyon köszönöm! Valamint ilyen adatok mellett melyik easypress-t válasszam?
Néhány dolgot nem értek azért. Minek kell 1,8 méteres akna ? Sok helyen a földön vannak a tartályok és valami kis ügyes esztétikus megoldással "álcázva" hogy fel sem tűnik a kertben, nem rontja a látványt. Minek easypress ha szabad kifolyással töltöd a tartályt ? Ha szabad kifolyással akkor tök mindegy mekkora a bekapcsolási nyomás mert úgy is nulla bar lesz az easypress után. Vagy szivattyú védelemnek kell ? kapcsoló óra bekapcsol majd az easypress ki ha elfogyott a víz ? Az úszókapcsolónál 2 dolog fontos. ürítő vagy töltő tehát akkor kapcsol ki mikor kevés a víz vagy akkor amikor sok :) van 3 vezetékes is az mindkét funkciót tudja, valamint hogy mekkora teljesítményt lehet vele kapcsolni, nehogy hamar tönkre mennyen a túláramtól. Erre az esetre pedig egy kapcsoló relé tökéletes megoldás mert a relét vezérli az úszókapcsoló, a relé pedig a szivattyút.
A tartályok összekötése esztergályos nélkül nem megy mert spec menet van a tartályon. Tehát kell menet átalakító közdarab. Ez néha netes hirdetésekben is fel szokott bukkanni. Én KPE csővel kötném egybe őket és legalább 1" mérettel, de lehet inkább még vastagabbal. Az íbc tartály anyaga nem ragasztható ezért nem fog sikerülni a csövet ragasztással rögzíteni a csapjához.
Köszönöm a reagálást!
Ha beválik esetleg tudjam használt télen is, meg hogy ne kelljen minden szezonban szétbontani, vagy tudom is én, esetleg csinálok egy öntöző rendszert és itt elférne mindene.

Az easypress szárazonfutás védelmet szolgálna valóban. Az ibc tartály összekötés nem gond, szerszámüzemben dolgozom :)
30 hozzászólás Oldal: 2 / 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 25 vendég

cron