Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
93 hozzászólás Oldal: 4 / 7
A piacon profi öntözőtechnikával foglalkozó cégeknél beszerezhető rendszerek között alig van különbség. Ezt kb. 10 év telepítői tapasztalattal mondom. Rainbird, Hunter, Toro, K-rain egyre megy. Persze a gyártók mindig a sajátjukra esküsznek, de egy átlagfelhasználó nem sok különbséget lát. És a nagykereskedelemben az ár is elég kiegyenlített. Az, hogy a telepítőknél nagyobb az árszórás az 2 dologtól függ: más a haszonkulcs és más lehet az ajánlatban szereplő rendszer. Érdemes rákérdezni, hogy hány zónás rendszert telepít, és hány spray, valamint rotoros fejet tesz le. Ezekkel a paraméterekkel gyakorlatilag összehasonlíthatóvá válik 2 ajánlat. A lényeg, hogy jó terv szülessen (http://kertterv.eu), ami kb annyit jelent, hogy minden felület két irányból is kapjon vizet, azaz dupla átfedésben legyen.
Egyik hozzászóló feszegette a 2 év garanciát. Egyik nagyker sem vállal ennyit, tehát a telepítő sem fog. Az általános az 1 év. A költséges fenntartás pedig ugyancsak tévhit. Egy hálózati vízről üzemelő rendszer évi téliesítésen túl nemigen szokott mást igényelni, azt meg akár bárki elvégezheti magának, ha van kis műszaki érzéke és vesz egy kompresszort 25 ezerért. A szivattyús rendszer persze más, mert ott sokminden közbejöhet: dugulás, vízelfogyás, rezgésből adódó csőszétrázódás....
Sziasztok!

Tudom, hogy már lassan vége a nyárnak, de úgy adódott, hogy még idén szeretnék egy automata öntözőrendszert telepíteni a kertbe. Nem vagyok 1000-mester, "csak" 999, mert az elektronikus dolgokhoz nem nagyon értek, max. némi villanyszerelés.
Gyakran olvasgatok a fórumon és úgy láttam, hogy itt sok szakértője van a témának.
Szóval a feladat: Adott egy 20x25 méteres kert, jobbára pázsit, egy kis zöldséges kert és néhány gyümölcsfa szerte-szét a kertben. Valamilyen süllyesztett öntözőrendszerre gondoltam, ami napközben láthatatlan. Fontos, hogy időzítős legyen, mivel sokat dolgozok, bizonytalan, hogy manuálisan mikor tudom elindítani az öntözést.
Ásott kút nincs a háznál, úgyhogy mindenképp valami hálózatra köthető megoldás kell.

Mivel teljesen amatőr vagyok a téren, fogalmam sincs, hogy miket kellene beszerezni hozzá, mennyire bonyolult a telepítés.

Az egyik hozzászólásban olvastam, hogy a téglalap alakú kert a jó. A 20x25 méter eléggé téglalap?
Itt kapsz segítséget http://www.gardena.com/opencms/opencms/HU/hu/index.html?flash=true#/opencms/opencms/HU/hu/my_garden/planners_guides/planercopy/irrigation_planner.html
De talán a többi gyártó honlapján is. Néhány hozzászólással korábban egész jó felsorolást találsz. Aztán ha eldöntötted mire lesz szükség akkor már csak egy olcsó forrás kell. De talán más ettől sokkal többet is tud segíteni.
Üdv mindenkinek.A szárazon futást egy uszókapcsolóval meg lehet szüntetni ha van elég hely neki
Szia!
Én kerti tó ügyben keresgéltem és találtam egy jó oldalt, ahol szerintem egészen normális áron vannak alkatrészek öntözőrendszerekhez is.
Vannak fent videók, illetve segítséget is adnak a tervezéshez, kivitelezéshez: http://mineralholding.hu/mh/
Sok sikert!
1000mester írta: Szia!
Én kerti tó ügyben keresgéltem és találtam egy jó oldalt, ahol szerintem egészen normális áron vannak alkatrészek öntözőrendszerekhez is.
Vannak fent videók, illetve segítséget is adnak a tervezéshez, kivitelezéshez: http://mineralholding.hu/mh/
Sok sikert!


Köszi!
Megnéztem ezt is, meg a többi nagy márkára is rákerestem, amit venez írt. Valóban nem sok különbség van a rendszerek között.
Ami ennél a mineralholdingos K-Rain rendszernél nagyon tetszett, az a programozható beltéri vezérlőegység.
Még egy különlegességet találtam az oldalon: van fent egy videó, amiben színes, időzített vízsugarakat helyeztek el kertekben dekoráció gyanánt. Megmutattam a páromnak is, akinek ettől egyből eindult a fantáziája, úgyhogy úgy néz ki, hogy már nemcsak öntözőberendezés kell, hanem színes, programozott vízjáték is :)
sziasztok!
lenne egy kis gond vagyis segitségre lenne szükségem!irom a szakdolgozatom és kellene egy kis segitség ugyanis egy automata öntözőrendszert akarok terveni egy disznövénykertre csak nem tudom elképzelni mivel mérnök infos vagyok nem pedig kertész :( viszont utánnaolvasgattam hogy mekkora területre mekkora öntözöfejek öntösökörök mágnesszelepek kellenek!
a tények
1.álltalános forgatókönyvet kell kialakítani
2.A kút hozamát mondjuk 40l/min-ben határozzuk meg
3.Az öntözendő terület az a növények sürüségétől és fajtályától tesszük
függővé, de alapból egy átlagos díszkert alapterületén belül kell
gondolkodni, ami nem nagyobb 400 m2-nél.

segitségeteket előre is köszönöm
Sziasztok!
Segítség kellene. Van egy Elpumps JPV 1500-as szivattyúm amivel egy elég bonyolult alapterületű kertet tervezek öntözni. Fúrt kút van - több órai locsolással sem sikerült még kiapasztani.
A szivattyú a földfelszín alatt van kb. 50cm-vel, 30 méter 3/4"-os cső van a nyomó ágon. Fojtás nélkül, folyamatosan 1,6-1,7 Bár körül van a teljesítménye. "Pofozós" fejeket tervezek rákötni 1/2"-os csövön szétosztva. Egymástól kb 10 méterre. A kérdésem a következő: Erre a szivattyúra hány darab ilyen fejet kell rákötni, hogy a nyomáskapcsoló ne kapcsolgasson. (Most 1,5 és 3,5 Bár között kapcsol.)

Máshogy feltéve a kérdést :D 1,7 Bárral nyomva egy 3/4"-os csövön hány liter víz jön percenként, illetve egy pofozós öntöző fej hány liter vizet képes átengedni percenként kb. max. 2-2,5 Bár nyomással? Ebből kikombinálom hány fejet szolgál ki nagyjából állandó nyomáson kapcsolgatás nélkül.

Köszönöm válaszotokat. Üdv. :wink:
Üdv
A legegyszerűbb és legpontosabb ha leméred ha nincs gyári adata. Fogsz egy ismert űrtaltalmú edényt 50-100 liter közti a jobb (vagy kalibrálsz magadnak) és leméred hány perc alatt telik meg. Ebből kiszámolod a szállított mennyiséget a kívánt nyomás ellenében. Ezt követően slagra teszed a szórófejet és leméred azt is hogy hány liter jön belőle. A többi csak általános iskolás matek.
Sziasztok!

70méter csöpögtetőrendszert szeretnék kialakítani. 33-cm-es osztással vannak a csöpögtetőfejek. 4liter/perces csöpögéssel.
Ez durván 850 liter óránként,azaz 15liter percenként. ennyit kell nyomnia a szivattyúnak.
A csepegtetőrendszert 2 báron tudom működtetni,mert ezt írja a leírás/a csepegtetőfejeknek ez az optimális/A csöpögtetőcső elé nyomásszabályzót teszek/2barost/

És itt jön a kérdés,hogy ha a szivattyú 2 báron nyom 15 litert percenként, akkor a csöpögtetőrendszer végén, azaz a 70méteren is lesz akkora nyomás,hogy üzemeljen a csöpögtetőrendszer?

Köszi. Gyuri
Üdv
Ekkora vízfelhasználás mellett az áramlásból adódó nyomásveszteség kb 1 bar egy 16 os belső átmérőjű 80 méteres csövön. De mivel nem a cső elejétől a végéig van a 15 liter/ perces ( kb 1,3 méter /másodperc) áramlás hanem a betáplálási ponttól folyamatosan csökken és a végén már szinte alig van áramlás hiszen ott már csak néhány csepegtető elem vízfogyasztása áramlik ezért én 0,6 bar körüli nyomáseséssel számolnék. Talán jobb megoldás lenne a cső mindkét végét megtáplálni és akkor szinte elhanyagolható lenne a nyomásesés a cső két vége és a közepe közt ha nagyon fontos az hogy a teljes szakasz egyenletes mennyiséget csepegtessen.
Köszi Lalibátyó!
Tuját akarok így öntözni!Szerintem maradok az egy oldalról megtáplálásnál.
Azt is megteheted a nyomásvesztés csökkentése érdekében ( ha a lehetőségek megengedik ) hogy a csepegtetőt középről táplálod vízzel. Tehát lesz 2 db 40 méteres szakasz.
Erre én is gondoltam, de sajnos pont a szivattyútól indul a tujasor.
Arra gondoltam, ha 2,5 bárra állítom be a nyomást, akkor a végén a legrosszabb esetben is 1.5 bár lesz.
Szerinted?
Más lehetőséged nem nagyon van, de 1 bar nyomásesésed nem lesz a korábban írt okok miatt.
93 hozzászólás Oldal: 4 / 7

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég