Üdv!
Előre kell bocsátanom, hogy nem bújom a netet egész nap, leginkább ilyenkor, éppen megfogalmazódott bennem, mi lenne ha valamely szélre kerülne a medence, közben a bűvös 9 sem hagyott nyugodni. Gyakorlatilag most olvasva már teljesen érthető az eredeti elképzelés... Mindamellett meg kell követnem saját magam, mivel a 8 oszlop sem elegendő önmagában.
Mindenesetre közzéteszem a "medencét középre" elképzelést, legalább is én így csinálnám, aztán szakavatott emberek kijavítják, hogy nem így és nem úgy. Az oszlopok 10*10, a felső rész tartóelemei 5*15 méretű anaygokból van összeállítva. Az oszlopokat sarokpontokon összekötő merevítő elemek egyszerű 12-15 cm széles, colos deszkák. Szebb lenne ez is az előző anyagból, de funkcióját tekintve ennyi elegendő, illetőleg az esetleges körbeburkolás esetén a lambéria egy lépcsőként kerülhetne fel, ami esztétikailag sem egy elvetendő részlet, bár a rajzon ez nincs megrajzolva, mint ahogy a járulékos staflik sem.
Az vázolt elképzelés esetén gyakorlatilag a külső rész annyiban változna, hogy a tartólábakat a vázolt módon kellene elhelyezni, viszont az egymáshoz történő merevítés megmaradna. Így a külső rész merevítésével gyakorlatilag a belső tartórész is stabillá tehető, amit a rászegelt, vagy csavarozott padozat csak tovább erősít. Elvileg a pergoláknál alkalmazott merevítés is elkézpelhető, de kellő stabilitás csak a sarokpontokból kiinduló, és azokat összekötő merevítő elemekkel érhető el. De legjobb példa rá akár egy portáldaru gémje, ahol a merevítések egymásból indulnak ki. Hát nem is kis terhet emel egy ilyen.
Több ember is tartózkodhat rajta, mivel a teher eloszlik a teherviselő elemeken.
Az alapozás kapcsán mivel csak időszakosan lesz terhelve, illetve nem egy hatalmas teher, 60-80 cm elfogadható szintnek hangzik, de ügyelni kell, hogy mindegyik cölöpalap azonos mélységű legyen. Hogy van-e értelme, vagy lehet eltérő is, nem tudom, én apámtól anno így tanultam, így is alkalmazom.
Az U profiloknál esetleg célszerű kiszaladni a helyi vastelepre, venni 100*100-as zártszelvényt, 80 mm hosszban feldaraboltatni, ahol én vásárolok vasanyagot, ez ingyen van, otthon a szelvény U profil módjára kivágni, alját kifúrni, lecsiszolni, sorjázni, lekezelni, alapozni, festeni, és töredék összegből megvan a kívánt tartó.
A profil tartójaként 16 vagy 12-es menetes szár megfelelő nagyságú darabját szoktam használni, az adott feladatnak megfelelően + 2 anya 1 alátét összeállítással. A szár valamilyen szögvasra van felheggesztve, ez általában 40*40 szögvas, amire oldalvást a gödör méretének megfelelően még további szögvas, háló, rossz csavar darabokat célszerű rögzíteni, de ez értelemszerű. Alul 1 anya és alátét, felül csak anya. Így az egyes tartók még a faanyag felrakása előtt kényelmesen szintbe hozhatók, van egy korrekt alapszint a kialakításhoz. Előfordulhat, hogy éppen betonozáskor az egyik, vagy másik berakott vas a hígabb betonban kissé megsüllyedt, van állítási, szabályozási lehetőség.
Hevederezés. Ez egy eljárás (ld. lenti kép) amikor több azonos irányú anyagot egymáshoz pl. szegelünk. Pl építkezés zsalutáblái, érteleszerűen deszkából.
Beeresztések. Hát talán a legnehezebb, de nem olyan ördöngősség. Célszerű a csapot először elkészíteni, mert egy jó fészekhez nem biztos, hogy kezdőként sikerül jó csapot kialakítani. Vagy éppen fordítva. Mindhatni, egy nagy likból nehéz kisebbet készíteni.
Célszerű esetleg valahogy gyakorolni. nehéz erre konkrét tanácsot adni, mit hogyan érdemes, mert "mindenki másképp csinálja".
Itt igazán, nem is beeresztének kellene történnie, hanem beékelésnek, hogy az egyes elmek hosszirányban minnél kevésbé tudjanak elmozdulni. Ezt biztosítani a már előzőleg említett külső merevítő deszka rész.
Összességében nem kis feladat és nem is egy egyszerű hétvégi kikapcsolódás, bár elvileg több ember összerakhatja 2-3 nap alatt, viszont a végső deszkateríték felrakása és méretrevágása jelentős időt vesz mindenképp igénybe.
Célszerű lenne már most utána nézni, hol lehet megfelelő védelmet biztosító anyaggal előzetesen kezelni a faanyagokat, mivel a medencéből nem szárazon jönnek ki az emberek, viszont a hézegos lerakás esetén sem választható meg önkényesen a távolság, balesetveszély miatt, illetőleg az önálló deszkák idővel hajlamosak még kis távolságon is az esetleges deformálódásra, illetve az egész építmény teljes anyagának vízzel szembeni ellenálló képességgel rendelkeznie kell.
Elnézést a hosszú hozászólásért, a kisregány a következőben esedékes
Pihenésképp a képek.
További szép napot!