Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
124 hozzászólás Oldal: 3 / 9
Előző 1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 Következő
Üdv
Ha másfél m3 ment bele ( ez kb 3 tonna) és apró szemű ( 1-3 mm) es kavics volt akkor a kavicsolás biztosan jó volt, de ennyi sódert már csak nagyobb teherautó bír el és a központosító még hiányozhatott. Ami még gond szokott lenni hogy nem történt geofizikai szelvényezés költségkímélés miatt ezért a vízadó rétegek helye nem pontosan lett megállapítva és olyan helyre is került szűrős cső ahová nem kellett volna, olyan helyre meg nem került ahová kellett volna. A vízadó rétegek alja teteje általában iszapos aprószemű homok amit nem szokás beszűrőzni például. De rossz szűrőválastás is történhetett. Ha a mesterek flexel vagdosták be a csövet szűrő gyanánt az homokra mindenképp hibának számít, de még kavicsfúráskor sem szerencsés. Kívánom hogy sikerüljön a kompresszoros tisztítás és a megfelelő hozambeállítás úgy hogy kiszolgálja az eszközeidet. Elég szép birtok kell power elnyomni a vizet egyik feléből a másikba, de én a 2/13 as szivattyút javasoltam volna.
Tisztelt Lalibatyo !
Kérdésem a következő lenne : van egy fúrt kutam kb. 40-50m.mély,110-es csővel csövezve. A kút egy 4 méter mély aknában kezdődik.és 10-12 méteren van benne víz,locsolásra,és házi felhasználásra keresek szivattyút. Milyet kell vennem ?
Üdv
Esetedben a mélység miatt felső szivattyú nem jöhet szóba. Külső méret 110-es csőbe nem szabad 4" os szivattyút rakni mert csak sikítva fér bele és könnyen megeshet hogy sehogy sem jön majd ki. Tehát a 3"-3,5" os szivattyúk közül kell választanod. Ebben a kategóriában van a méregdrága Grundfos és Wilo valamint több import is amik kínaiak. Ennek ellenére van köztük olyan ami jó és megbízható is, de ez erősen függ a víz tisztaságától. Természetesen a tiszta víz követelmény a drága típusoknál is. Van még a magyarországon import alkatrészekből szerelt Elpumps BP18/3 amit én előszeretettel építek be ilyen vékonyabb kutakba. Árban elfogadható van garanciája és ha tiszta vízben használják sokáig működik. Bőven tudja azt amire szükséged van, de ha győzi a kút akkor akár 2 slaggal is lehet öntözni róla fojtás nélkül, vagy ellátja a 30-35 literes kört is telepített rendszer esetén. Egyébként ha a locsolás az slaggal történik akkor 15-20 liter/ perc már elegendő. Kérdés hogy ezt tudja e a kút tisztán. Ha nem akkor némi fojtást kéne rakni a szivattyúra. Kiegészítve vezérléssel vagy tartály+nyomáskapcsolóval vízellátásra is alkalmas.
lalibatyo írta: Üdv
A BP1/4 egy periférikus szivattyú, kizárólag kristálytiszta vízbe való. A lapátkerekesek bírják jobban a homokos vizet.Pl BP10 ( ha Elpumpsnál maradunk)

Tisztelt Lalibatyó!

Hasonló problémára keresem a megoldást. 14 m mély téglával kirakott enyhén homokoló kutba keresek szívatyút kerti locsoláshoz. A legtávolabbi pont a kúttól 50 m , a BP 10 megfelelő, vagy a BP 14 egy golyóscsappal visszafogva?
Okozhat -e a folytás károsodást a szívatyúban és mennyire lehet folytani?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Zezeje
Üdv
Bőven elég a BP10 csak győzze a kút vízzel :) Egy szivattyút addig szabad fojtani amit a karakterisztika görbe vagy a gyári teljesítmény táblázat megenged. Ez többnyire a maximális vízszállítási mennyiség 20%-a körül szokott lenni. BP 10-14 esetében 20 liter/perc alá nem kéne. akkor inkább kisebb teljesítményűt kell választani.
Szia Libabátyó!

A következő lenne a problémám. van egy 32 m mély, 125-ös fúrt kutam, a vízszint 14,5 méteren, egy pedrollo csőbúvár szivattyú pedig 18,5 méteren. A szivattyú egy után vagy egy többágú elosztó, ennek egyik ágán egy nyomásmérő, másikon egy nyomáskapcsoló, harmadikon egy hidrofor tartály, negyedik az elmenő cső.

Az elmenőre rá van kötve egy szűrőn keresztül egy kerti csap és a házunk WC tartályai. Kb. 2 hete azt tapasztaltuk, hogy reggel lehúzás után nem töltődik fel a tartály. Lemásztam az aknába, a szivattyú morgott (vagyis működni látszott), de kinyitva a szűrőt, víz nem volt. Kihúzva nyomáskapcsolót a konnektorból, majd visszadugva a víz elindult, ami enyhén meleg volt, de nyomáskapcsoló nem kapcsolt le fél perc után sem (10-15 mp alatt le szokott).

Felhúztam a szivattyút, elvittem szakihoz, megnézte, kimérte, azt mondta kicsit homokos, de nem kopott, minden rendben van, mintha új lenne (2 éves, de nem nagyon volt eddig használva, mert épült a ház). Ellenőriztem a hidrofor tartályt, 0,8 bar volt benne a nyomás, ezt benzinkúton megfújtam 1,5 bar-ra, majd ismét leengedtem a szivattyút és összeszereltem a rendszert. 4-5 napig működött gond nélkül, majd reggel megint ugyanazt tapasztaltam, mint korábban. Kikapcs-bekapcs után megint működött, a kerti csapból folyamatosan (10-15) perc is folyik ilyenkor a víz, vagyis a szivattyú víz alatt van.

Szerinted mi lehet a gond? Én arra gondolok, hogy a nyomáskapcsoló működik kiszámíthatatlanul, nem kapcsolta le a szivattyút, ami utána folyamatosan próbálta nyomni a vizet, majd gondolom valami védelmi mechanizmus bekapcsolt, ami csak áramtalanítással kapcsolt ki. Lehet ez?

Most nem látok más lehetőséget, mint a nyomáskapcsoló csere, de ha már cserélem, akkor arra gondoltam, hogy inkább áramlás alapon lekapcsolót vennék, ami véd a szárazonfutás ellen. Erről mi a véleményed: http://szivattyuk.hu/pedrollo-easy-small.html ?

Köszönöm,
Laci
Üdv
Ha homokos a víz azt nem nagyon szeretik az áramlás kapcsolók sem és a nyomás kapcsolók sem. Be kéne lőni a szivattyú mennyiséget fojtással arra a szintre amit a kút tud homok nélkül. Ha ez kész akkor talán meg kéne keresni az okát hogy hová lett a levegő a tartályból. Ha lyukas a membrán akkor csere ha szelepje ereszt akkor az csere, ha tartály lyukas akkor az egész csere. Ezt a jelenséget egyébként az produkálja mikor levegőre fut a búvár, a visszacsapót nyomja vissza a rendszernyomás és a vízoszlop súlya, viszont a szivattyúban ott a levegő a forgó lapátok közt és ezért képtelen akkora nyomást csinálni hogy az ellennyomást legyőzze, de ha megállítják akkor a levegő az álló lapátokon keresztül felmegy a szivattyú tetejébe és már "csak" néhány lapát levegős és a többi ami vízben van már képes kellő nyomást produkálni. Ritkán előforduló gond és rejtélyes annak aki nem ismeri.
Attól tartok a szivattyúd pár számmal nagyobb mint amit a kutad tud és ez lesz a fő probléma.
Szia,

Köszönöm a szakszerű magyarázatot. Jól értem, hogy ez azt jelenti, hogy szerinted bizonyos esetekben részben szárazon fut a szivattyú? Vagy hogyan máshogy kerülhet levegő a szivattyúba? A profilod alapján úgy látom, hogy foglalkoztok ilyen hiba helyszíni behatárolásával. Privátban esetleg megírhatnád, hogy milyen kb. milyen áron vállalnád a helyszíni szakértést és problémamegoldást.

Köszönöm,
Laci
Tisztelt Lalibatyó!

Köszönöm a választ, beszerzek egy Bp 10 -t.

Üdvözlettel: Zezezje
[url]Köszönöm a szakszerű magyarázatot. Jól értem, hogy ez azt jelenti, hogy szerinted bizonyos esetekben részben szárazon fut a szivattyú? Vagy hogyan máshogy kerülhet levegő a szivattyúba? A profilod alapján úgy látom, hogy foglalkoztok ilyen hiba helyszíni behatárolásával. Privátban esetleg megírhatnád, hogy milyen kb. milyen áron vállalnád a helyszíni szakértést és problémamegoldást.[/url]
Nem azt mondtam hogy levegőre fut hanem hogy a jelenséget ez (is) produkálja. Foglalkozni csak úgy tudok a problémáddal ha tudom hol a kutad. Messze nem megyek sok a dolog :)
Kedves Lalibátyó!

Szeretnék tanácsot kérni, mert sajnos nem vagyok otthon a témában. Van egy 28 m mély fúrt kútunk, amely 110-s pvc csővel van kibélelve. A kútban 4-5 méter magas vízoszlop található. A búvárszivattyú 3-4 órát tud folyamatosan működni, csak ezután fogy el a víz. Utána körülbelül egy órát követően újra feltöltődik a kút. A homoktartalmat úgy tudnám leírni, hogy mikor a 10 m3-es 4 m átmérőjű medencét feltöltjük, vékony, filmszerű homokréteg található az alján. Sajnos a búvárszivattyúkat 1-2 évente cseréljük és ezt már nagyon kezdem unni. Egy hosszútávú szivattyúmegoldást keresek, kedvező áron. A szivattyút medence- és tartályfeltöltésre használnánk.

Előre is köszönöm a segítségedet.
Hello
2 dolog lehetséges, az egyik hogy selejt az a kút kivitelezése szakszerűtlen, vagy sérült. A másik hogy nem a kútfúró által megadott módon üzemelteted, vagy aki fúrta az sem tudja miképp kellene üzemeltetni egy kis hozamú kutat. Ha kifogy a víz akkor vagy a hozam nagyon kevés, vagy a szivattyú nagyon nagy :)
Az alkalmazott szivattyú típusáról és a hozam adatokról nem mondtál semmit így gyakorlatiasabb tanácsot nem tudok adni.
Kedves Lalibátyó!

Utoljára egy Elpumps vp 300-as membrános szivattyút használtunk, előtte egy hasonló teljesítményű orosz volt benne.
Igazad van valószínüleg nem jól üzemeltettük a kutat, pl. nem tudom milyen mélyre kell elhelyezni a szivattyút, lehet, hogy túl magasra raktam. Olvastam a véleményedet, hogy ezek membrános szivattyúk nem tesznek jót a kútnak, ezért gondolkodnék egy csőszivattyúban, ha az tud működni ebben az esetben.
Ebben kérném a segítségedet, hogy milyen szivattyú jöhetne szóba.
Hello Ferenc

Hát igen, nem volt jó ötlet a membrános szivattyú. Megeshet hogy a szakszerűtlen kivitelezés is erősen ludas a gondokban amit tetézett az évekig használt kerregő. Sajnos rossz hírem van, megeshet hogy ez a kút sosem lesz már tökéletes, de az is lehet hogy szét is verte már a kerregő a csövet. A szivattyút egy kis teljesítményű lapátkerekesre kéne cserélni, de ezt beállítani fojtással kb 10-12 liter/ percre. Ezt kéne beengedni a szűrőzött rész fölé kb 1 méterrel ( ha tudjuk hogy hol a szűrőzés ) és lesz némi esélyünk a tisztább vízre, és remélhetőleg a kút is tudja folyamatosan ezt a mennyiséget. Ha fogalmunk sincs hol a szűrőzés akkor az aljától mindenképp 2-3 méterrel feljebb. Ha nem lesz tiszta a víz akkor kuka az a kútnak nevezett földbe dugott műanyagcső. Egyébként a kerregő nem a homoktól megy tönkre hanem az ilyen tönkremenős fajta. Olcsó húsnak híg a leve és ez igaz itt is. Ha tudsz szánni némi pénzt akkor a béléscső mérete miatt csak 75-90 mm- es szivattyút szabad venned,
http://www.szivattyubolt.hu/aqualift-75qjd115-0-37
de ha nem lesz tiszta a víz akkor ez a szivattyú sem lesz hosszú életű. Ha nincs lehetőség a kísérletezésre akkor marad a kerregő amíg jön valami abból a kútból.
Szia Lalibátyó!

Köszönöm a segítséged.
Előző 1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 Következő
124 hozzászólás Oldal: 3 / 9

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 37 vendég