Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
124 hozzászólás Oldal: 6 / 9
Előző 1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Következő
Az nem nyomás kapcsoló hanem szivattyú vezérlő :)
Amúgy a célnak megfelel, viszonylag jobb kínai cucc elpumps dobozban és felirattal, egykor még az ára is jó volt. Manapság már túl drága az elpumps, kicsivel többért van sokkal jobb.
Köszönöm a segítséget, sikerült megoldani. Az Elpumps gyári visszacsapó szelepe (ami a nyomótérben van) egy gyenge műanyag cucc. Ezt kiszereltem, és helyére a szivattyú csatlakozásra rászereltem egy réz, rugós visszacsapó szelepet. Hibátlanul működik, és vélhetően évekre megoldódott a probléma... :)
Tisztelt Lalibátyó!
Az elmúlt 2 évben nagyszerűen működött az Expert mélykútszivattyúm, 20 méterről 3,6m3/óra kapacitással. Idén néhány heti locsolás (napi 3 szor 3/4 óra) után azt tapasztaltam, hogy kb. 15-25 peres üzem után kiold az indító dobozban lévő biztonsági (hő?) kapcsoló. Ha pihentetem, és visszanyomom az indító dobozon lévő biztonsági kapcsolót, akkor ismét működik 15-25 percet, majd megint kiold.
Amiben a segítségét kérném: Hogyan lehet megállapítani, hogy mi lehet a hiba? Ön mire gyanakodna? Esetleg a motor tekercselésével van gond? Vagy szorul a szivattyú (homok?) és ezért megnő az áramfelvétel? Lehet ez a hiba szárazon futás eredménye? Elfogyhat a víz?
Új szivattyút kellene vennem? Vagy a motort újratekercseltetni?
Eddig egy T.I.P. (Brio) 2000-M áramláskapcsoló volt rajta, ami hibát jelzett.(7 villogásos hibakódot adott) De ezt kiiktattam.

Előre is köszönöm válaszát!
Kedves Adumble

Több probléma is lehet és talán nem kellene a legrosszabbra gondolni.
1. Én először a kondenzátort cserélném. Megfutotta az idejét és amúgy sem egy minőségi darab. Ez ennél a szivattyúnál egyszerű lesz mert a kapcsoló dobozban van.
2. Ha a probléma továbbra is marad akkor lehet hogy fáradt az a hőkioldó és vagy cserélni kellene vagy kiváltani valami megbízhatóbb darabra. Az értékét nem tudom de szerintem egy 6 amperes példány lehet. Elvileg rá van írva de csak a dobozon belül :)
3. Ha továbbra is gondok vannak akkor sajna belement a motorba a víz mert elkopott a tengelytömítése. Szerintem ezt megbízhatóan olcsón senki nem tudja javítani, és egy ilyen olcsó szivattyú esetén sok értelme nincs is futni miatta a köröket. Másikat kell venni.
Köszönöm a gyors választ!

Adumble
sziasztok!
segitséget szeretnék kérni egy csőszivattyúhoz.
kb 30m-en van a szivattyú,(BP 10 Mélykúti 10 lépcsős csőszivattyú, 1400 W)
viszont úgy van viz,hogy kicsit nyitom meg,akkor szakaszosan jön belőlle,de ha teljesen kinyitom,akkor folyamatosan.
még annyi,hogy a nyomáskapcsolot ki cseréltem,de kis nyomásnál,kattogtassa a viznyomás.
köszönöm a segitséget!
Hát ha tartály nélkül van az a nyomás kapcsoló az elég nagy baj, ha tartállyal akkor sajna vagy túl kicsi a tartály vagy nincs benne már levegő. Képet kaphatnék ?
Tisztelt Lalibátyó!

Szakmai segítséget szeretnék kérni Öntől. Sokat nem tudok a kútfúrás részleteiről, csak amit a neten találtam és itt a fórumon.
Kútfúrás előtt állunk és úgy gondolom, hogy jobb lenne a fúrás előtt kérdezni, mint utólag bosszankodni.
Ha már nem kevést pénz költök a kútfúrásra, akkor egy jól kitalált és megépített, hosszú éveken át jól üzemelő kutat szeretnék.

A kert öntözni való része kb. 500-600 nm lesz ahova később öntözőrendszert szeretnék kiépíteni, plusz reményeim szerint a lakóház mellé valamikor el fog készülni egy lakható épület, melléképület és garázs, ahol lehetőség szerint szeretnénk használni a kút vizét. A kút helyét úgy próbálom kijelölni, hogy majd beleessen a garázs oldalsó részébe és így fedett, fagymentes helyre kerüljön. Ezért a kompresszoros-tartályos, külön víztároló tartályos verziókat lehetőleg kizárnám. Úgy szeretném használni, mint a normál vezetékes kerti csapot.

A helyszín Hajdúszoboszló, a környékbeliek és a kútfúrók elmondása szerint ezen a részen a jó minőségű vízadó réteg 50-60 m mélységben található. A nyugalmi vízszint általában 9-11 m, amikor a szivattyú bekapcsol ez 2-3 m-t csökkenhet. A nyugalmi vízszint miatt a felszíni szivattyú kiesett, marad a mélykúti szivattyú.

A kútfúróval folytatott beszélgetésünk alapján elvileg így nézne ki a kút:
20 m mélységig 110 mm-es átmérő majd tovább a vízadó rétegig 40 mm-s átmérő. Így a kb. 17 m-re leengedett mélykúti szivattyúval megoldható a nyugalmi vízszint kérdése. A 40 mm-es és a 110 mm-es csövek között van 2 m átfedés tehát a 110 mm-es cső 20 m-ig megy le, a 40 mm-es pedig 18 m-ről indul.

A környéken fúrt hasonló kutak vízhozama alapján két opciót említett:
A nagyobb vízhozam érdekében: 4 m ipari szűrő (azt hiszem fekete), és 2-3 m fehér (gyengébb szűrőképességű) szűrő. Ebben az esetben egy 0,7 literes befőttes üvegbe engedve a kút vizét 2-3 homokszem található benne. Itt a vízhozam kb. 100 l/perc.

A tisztább víz érdekében: végig ipari szűrő. Itt teljesen tiszta szennyeződésmentes a víz, kb. 60 l/perc vízhozammal. Elmondása szerint annyi szennyeződés sem található benne mint a vezetékes vízben.

Sajnos ezek az adatok számomra inkább csak számok. A 60 l/perc az jó vízhozam?

Első nap kifúrja a 20 m-s furatot, beleteszi a 110 mm-es csövet. Az alját lecementezi és a cső külső fala és a föld közötti hézagot feltölti finom sóderral.
A 110 mm-re csőre két verzió lehetséges:
1, sárga kpe cső
2, vastag falú kék színű cső
Árban elég nagy a különbség, azt mondta, hogy 20 m-s mélységhez teljesen megfelelő a sárga kpe cső is.

Második nap kifúrja a 40 mm-s furatot Szegedi módszerrel. Szűrő, szűrőkavics, kompresszorozás. Itt megkérdeztem, hogy hogyan központosítja a szűrőt a szűrőkavicsba. Azt mondta, hogy ennél az átmérőnél nem szoktak külön központosítani, nagyjából a kavics közepére szokott kerülni a szűrő.Ez számomra kérdéses pont.

Szivattyúra 3"-os átmérőjűt javasolt, hogy kényelmesen elférjen. Márkában az Elpumps-ot javasolta (a honlapjuk szerint méretben a BP 18/3 típus a megfelelő), de lényegében rám bízta a választást. Ön mit javasolna? Márkában, típusban, teljesítményben?
A szivattyútól 1" kpe cső jön fel a kút tetejéig.
20 fm hegymászó kötél 6 mm-s. Jobb lenne a saválló drótkötél?
A 110 mm-es csövön átfúrva kerül rögzítésre a kötél, egy sapka a tetejére és itt vezeti ki az 1"-os csövet.
Szükséges még egy áramlásszabályozó. Ebben is kérném a segítségét. Milyen márka és típus lehet a hosszútávú megoldás?
Továbbá a kútfúró szerint szerencsés lenne beépíteni egy kb. 60-80 literes fekvő puffertartályt. Így kivédhető a cső "csattogása". Ez ajánlott, vagy szükséges?

Számomra elérhető távolságban van az alábbi bolt amit ajánlottak a választék és az ár miatt: https://www.szivattyualkatresz.hu/

A fentiek alapján Ön szerint a fenti elképzelés működőképes, vagy melyek azok a pontok, amiket meg kellene kérdeznem, vagy átbeszélnem a kútfúróval?

Előre is hálásan köszönöm a segítségét.

Üdvözlettel:

Varga Csaba
Üdv
Attól tartok nem kútfúró a "kútfúró" hanem valamelyik környékbeli "barkácsszakkör", vagy egy kókler mert az elmondottaknak kevés köze van az MSZ 22116 (Magyar kútszabvány) ban leírtakhoz. Nyilván lehetnek ésszerű költség kímélő megoldások de ilyesmit nem láttam a felsorolásban. Azt nem vitatom hogy minden harmadik házban hasonlóképp készült kút van arra felé. Kérdezze meg mi az elképzelése 20 méter mélységre lejuttatni a cementet hogy besaruzza azt a 110 es lefolyó csövet ? Meglepődnék ha a cső mellett 20 méterre ledugott csövön alulról akarná feltölteni. Már pedig ha bele önti fent akkor biztosan nem oda megy ahová szeretné .

Szivattyúra 3"-os átmérőjűt javasolt


Igen mert nem tud rendes átmérőt fúrni hogy kicsövezze talpig olyan kútcsővel amibe a 4 colos szivattyú kényelmesen lefér. 4 colosból lényegesen nagyobb a választék.
BP 18/3


Ez a szivattyú 60 litert sosem fog szállítani. 20 méterről ha 3 bar nyomásra kell dolgozzon akkor 20-25 liter/perc várható tőle.
Először valami valóban kútfúró kútfúrónak el kellene készíteni azt a kutat, aztán ha vannak tiszta vizes üzemi szint adatok akkor annak ismeretében és a vízhasználati igényeknek megfelelően kell szivattyút választani. Az nem vízhozam mérés hogy egy szivattyú amire 80 liter /perc van írva működött benne és folyt a csövön a víz.
A dolog egyébként ott kezdődik a szakmában hogy van egy gép aminek van papírja arról hogy alkalmas a kútfúrásra. És nyilván a gépkezelőnek is van papírja hogy kútfúró. Ha ezek rendben akkor még egy működő vállalkozás is kellene hogy dolgozhassanak. Az említett mélység megfúrása egyébként csak vízjogi engedéllyel lenne szabályos.
Locsolni nem kívánok,olyan csapvíz színtű ellátásra lenne szükségem.

Na a probléma,és egyben érdekesség.

50m talpmélysegű kút 39m nél kezdődik a vízszint tehát 11m es vízoszlop a nyugalmi vízszint.125 ös PVC cső.
A víz 37,5 nk fokú.kb 1000mg/l karbonátok.Fe,Mn oldott, es a vízből kicsapódott Fe,Mn oxidoktól sárgas a víz. Ezen oxidok mennyisége kb 80g/m3 (szilárd finom por szennyezés)
Szivattyu boltos azt mondta az összes szivattyut tonkretenne.
Azt tervezem ,hogy leengedek egy olcso VP-300 ast(rezgomembranos elpumps szivattyu),és azzal tesztelem meddig birja a vizet?Aztan kuka.
Vagy létezik szivattyú ami az ilyen kemény,és finom por tartalmú vizet elviseli?Valakinek tapasztalata ezzel?

Azon gondolkodtam utólag,hogy a FeMn-oxidok finom port még csak van szivattyú ami kibírja.A vízkőlerakódáshoz pedig idő kell.Tehát mi lenne ha egy időzítő kapcsolót állítanék be ami,pl óránként beindítaná a szivattyút pár másodpercre,hogy az állott vizet kinyomja?
Így a vízkő probléma tán megszűnik?
Hát nem tenném le a VP300 at mert aztán a nagy kísérletezésnek az lesz a vége hogy kút sem lesz. A termál vizeket is szivattyúzzák, azoknak is igen magas az ásványi anyag tartalma, ráadásul még meleg vizek is. Én másik szivattyú boltost keresnék, de VP 300 árából nem lesz megoldás az biztos :)
A termálról azt gondoltam,olyan nyomás van,hogy nem kell szivattyú oda...
Van ahol van és van ahol nincs akkora nyomás hogy kifolyó víz legyen kellő mennyiségben, van ahol kell szivattyú és volt ahol még engem is bevontak a cseréjébe kamerástól.
Miért kemény vízre milyen szivattyút javasol a kútfuró szakma?
Itt ipari szivattyúk vannak ami változik az a csere periódus ideje. Mert itt nem akkor cserélnek amikor már tönkre ment hanem előtte mikor lefutotta az idejét. Olyan szivattyú nem létezik ami sosem megy tönkre, de nem hinném hogy egy Grundfos SP széria nagy csalódást okozna, vagy egy Pedrollo 4 SR. De van mindkettőnek ügyfél szolgálata a speciális igények és kérdések szakmérnökök segítségével biztosan megoldhatók. Egy biztos a VP 300 és társai felejtősek. Mondjuk Albertirsán még lehet is olyan kutat fúrni ami jó, ezért nem nagyon értem a tiéd miért nem sikeredett jobbra.
Előző 1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Következő
124 hozzászólás Oldal: 6 / 9

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 34 vendég