Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
462 hozzászólás Oldal: 31 / 31
Hát ? Csak azt nem értem ha 40 liter kell percenként és 4,2 bar mellett akkor miért nem olyanok közül válogatsz aminek a munkapontja az 40 liter/perc és 4,2 bar ? ( és most kihagyom azt a részt hogy a szívómélységet is figyelembe veszem mert esetedben ráfolyásos lesz a rendszer.
Miért azt választanád aminek 37 méteren 60 liter/perc vagy 30 méteren 80 liter/perc vagy 34 méteren 70 liter/perc a munkapontja - ha az elméletileg legjobbat keresed ?
Az hogy a H-Q görbén van olyan szám ami kell neked az egy dolog de a H-Q görbén csak egy munkapont van, vagy azon vagy ahhoz közel az ahol a leggazdaságosabb az üzemeltetés. Az hogy a motorra mi van írva az csak 1 szám. Melyik P ? A P1 vagy a P2 vagy a P3 ? Szerencsére oda van írva hogy P2 ami a hidraulika max hajtási igénye. De nem ennyit fog felvenni a hálózatból hanem ettől többet mert a veszteséget is fel fogja venni. Tudja ezt a gyártó is csak nekik szebbnek tűnik ha a kisebb számot írják és" igaz" is.Vannak gyártók akik a nagyobb számot adják meg ( P1 hogy jó erősnek tűnjék a termék. És van aki mindent megad mert az átlag user úgysem tudja mit jelent :)
Köszönöm az útmutatást! Tovább böngészem a kínálatot.
Sziasztok!

Ujonnan vasarolt hazunkban van egy asott kut es egy furt kut is, gyakorlatilag egymas mellett, Tatan. Egyik kut sem tunik szakszeru kivitelezesnek sajnos. A nyugalmi vizszint 2-2.5m-nel volt a hetvegen.

Az asott kut melysege 3.5m, a regi tulaj elmondasa szerint nem mukodokepes. Mit lehet ezzel tenni? Ha nem mukodik, akkor gondolom meg kellene szuntetni, de beleontunk egy kis kavicsot vagy sodert, a felso 40-50 centire termofoldet es kesz? Vagy ennelk bonyolultabb a folyamat? A kut teglaval van kirakva, erdemes elotte lemaszni, kiszivni a vizet, es a teglakat visszabontani?

A furt kut elvileg mukodokepes, a szomszed aktivan hasznalta az elmult evekben, azt mondta, 6m3/orat is kiszedett belole (ez kicsit aggaszto, de remelem nem lett semmi baja a kutnak tole).
A kut 125mm-es, sarga csovel van belelve (sajnos). Talpmelysege 20.5m-nek tunik (kovet madzagra kotve leengedve), fole van nove egy almafa. Beszeltem nehany kutassal, azt mondjak a kornyeken 13-14m-es kutak vannak furva, nem ertik, ez miert ilyen mely (miert problema, ha tul mely a kut?)

100-150 ezerert jonnenek ki kamerazni, tisztitani es ezen felul meg 50 lenne az engedelyeztetes... Soknak talalom, foleg mivel egy uj kut furasa nagysagrendileg nem nagyobb osszeg, ha 19.000/m-el szamolunk, de akkor legalabb biztos lesz egy szakszeru kut a vegen. Vagy ebbe sem szamoljak bele az engedelyeztetest?
No meg ott van a masik veglet, aki 20.000-ert mindent megcsinal, na, ot inkabb nem mertem megbizni, foleg mivel engedelyszamat sem talaltam...

Hozzaerto, barkacsolo ember vagyok, lehet inkabb magam mernem fel a kutat, amennyire lehet - es hasznalnam amig mukodik. Egyebkent sem valoszinu, hogy tul jo allapotban van a kut, sokat rakolteni nem akarok ha 150-ert lehetne felmerni, es 200-ert lehetne uj kutat furni, akkor inkabb furok egy ujat, amit nem veszelyeztet az almafa gyokere, nem pottyantos cso van benne, stb.

Kerdesem, hogy ha magam mit tudok felmerni, es hogyan? Elkerhetem a szomszed szivattujat, de azzal hogy hatarozom meg a vizhozamot, homokolasi hatart? Az addig rendben, hogy aprankent noveljuk a kifolyo mennyiseget, de megis ez mit jelent? Kezdem a szivattyu jelleggorbejenek aljan nyilvan, de mennyi ideig? Mennyi ido utan lepek feljebb, es mekkora lepesekkel?
Honnan tudom, hogy "homokol a kut"? Mennyi az annyi? Az 50g/m3 nem tunik tul soknak, latszik az mar szemre is, hogy koszos a viz, vagy ki kellene engedni egy vodor vizet, es megvarni, hogy leulepedjen?
Amikor homokol a kut, akkor mennyire gyorsan kell elzarni, hogy ne keletkezzen kar?
Olyat is hallottam, hogy a kut elsore homokol, es kicsit kesobb tisztul ki a vize. Mit jelent a kesobb? :)

Uzemi vizszint remelhetoleg 7m folott marad, ha 2,5m-en van a nyugalmi, raerzesre mi a velemenyetek errol? Az uzemi vizszintet a homokolasi hatarnal merjuk, vagy a szivattyu munkapontjan? Mennyi ideig kell szivattyuzni elotte, hogy bealljon?
A nyugalmi vizszintet hogy erdemes merni? A kutba leereszteni egy uszo valamit (pl. hungarocell darab, es lezeres merovel megkuldeni? A vizfelszin gondolom atengedne a lezersugarat, az 5m-es szalagom pedig nem biztos hogy eleg.

A kuthoz anno hasznalat csovon van egy muanyag labszelep, de folotte szetvalik, es ket cso jon ki belole (?!) Ez rettento furcsa szamomra. Esetleg a kompresszoros kifujashoz lett volt hasznalatos? Vagy azert, mert a ket szomszed egyszerre hasznalta a vizet? De akkor miert nem font agaztattak el?

Elnezest a rengeteg kerdesert, de nem talaltam ehhez infokat neten. (Ha van egy jo forrasotok, ahol ezeknek utana lehet olvasni, azt megkoszonom!)

Koszonom segitsegeteket,
Akos
Az a baj hogy kb 3-5 szeres terjedelemben lehet megválaszolni azt a kérdés halmazt amit feltettél és nem csak választ vársz hanem magyarázatot is. Hát nem hinném hogy van olyan szaki akinek most szezonban lenne ennyi ideje, - nekem sincs.
- Viszont javaslok pár olvasgatni valót. Maradjunk házon belül mert számos cikk jelent meg itt is amik vissza kereshetők pl : https://ezermester.hu/cimke/k%C3%BAtf%C3%BAr%C3%A1s
Aztán van egy klasszikus könyv ami :
Dr. Léczfalvy Sándor: Kútépítés.

Van a Magyar kútszabvány. Msz 22116 https://docplayer.hu/23056002-Magyar-szabvany-msz-22116.html
Elnézést a sok kérdésért, mérnök ember lévén kiváncsiságom határtalan :).
Köszönöm a linkeket, át fogom olvasni őket, remélem megtalálom bennük a válaszokat.

Ha a kérdéssorozatból esetleg lenne időd egyre válaszolni, akkor a homokolási határ meghatározása lenne most nekem a legfontosabb - a többit végülis mellékes kiváncsiság.

Köszönöm!
Mint írtam "házon belül" is sok válasz van a kérdésekre. Itt pl a legutóbbi kérdésedre : https://ezermester.hu/cikk-1187/A_kUt_elkeszitese
Ugyan kompresszoros víz termelést írnak a homokolási határ méréséhez de ez ne zavarjon ha ugyanezt szivattyúval csinálnád.
Köszönöm a segítséget, ez alapján és a szabvány alapján azt hiszem fogok el fogok tudni indulni.
Sziasztok! Érdekelne, hogy van e valakinek tapasztalata napelemes szivattyúval? Jelenleg öntözésre ezt használjuk, ez nagyon profi kis szivattyú https://www.szerelvenyaruhaz.hu/grundfos-jp-5 de lett egy olyan földünk, ahol jelenleg nincs áramellátás, fúrt kút viszont van. Várom a válaszokat!
Sziasztok!

Egy fúrt kúthoz szeretnék szivattyút. Van egy kb. 1m magas épített kútkáva a föld fölött és a víz kb. 2m-el a föld szintje alatt kezdődik(tehát a 3m-el a szivattyú alatt kezdődne a vízszint). Sima slagos locsoláshoz lenne használva a szivattyú.

A ciszternánkhoz pár éve itt egy elpumps jpv1300 szivattyút javasoltak ami tökéletesen bevált arra gondoltam, hogy mégegy ilyen készüléket vennék az ásott kúthoz is(9m írnak szívó mélységnek ami elégségesnek tűnik a kútnál is). A fenti igényekhez megfelelő lenne a jpv1300 elmpumps készülék?

Köszönöm a segítséget!
Igen, biztosan jó lesz. Amire figyelj hogy lehetőleg a szívócső folyamatosan emelkedjen a szivattyú felé, tehát a káva magasság fölé tedd a szivattyút, vagy ha a kút mellé teszed akkor a káva alatt vezesd be a szívócsövet a kútba hogy az folyamatosan emelkedjen a szivattyú felé.
Sziasztok!

Elromlott a kerti öntözőrendszerhez való szivattyúm: https://www.espa.com/corp-en/aspri-25/?general
Ez a szivattyú mostanság 185ezer, megbízható, de olcsóbb alternatívát keresek helyette.

A szakértő szerint 4800l/órát ha tud, az már jól kiszolgálja a rendszert (~2m mélyről szivattyúz).

Mit tudtok ajánlani?

Köszi!
A megadott ASPRI 25 típusból 3 féle létezik : 3M 4M: 5M
Milyen a tiéd ?
462 hozzászólás Oldal: 31 / 31

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég