Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
462 hozzászólás Oldal: 9 / 31
Előző 1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 31 Következő
Segítséget kérek. Az öntözőrendszeremben egyik napról a másikra tapasztalható jelenség, hogy a nyomásszabályzóval felszerelt önfelszívós szivattyú üzemen kívül nem tartja a nyomást; kb. 1-2 percen belül visszaesik 3 bar nyomásról 2 bar-ra és újra bekapcsol a szivattyú. Ezt játssza kb. 1-2 percenként. Megpróbáltam kideríteni, mi lehet a hiba, hol megy el a nyomás. Elsőre leszereltem a szivattyú nyomóágáról az Easy-press nyomásszabályzót, majd a nélkül, direktben kötöttem össze a szivattyút a nyomóoldali csővezetékkel (ez megy az öntözőrendszer köreit nyitó mágnesszelepekhez). Elindítottam a szivattyút, hogy feldolgozza a nyomást 3 bar-ig, majd lekapcsoltam és figyeltem a nyomásmérő órát. Sajnos (vagy hál istennek - mert így nem a nyomásszabályzót kell cserélni) így is esni kezdett a nyomás, így azt gondolom, hogy a lábszelep lesz a hunyó. Jelenleg egy kb. öt éve beépített réz szeleptányéros 1"-os (5/4"? - 32,5 mm-es a KPE cső, ami lemegy a 100 mm átmérőjű fúrt kútba) lábszelep van benn (ez is megadja egy idő után magát? - pl. deformálódik a szeleptányér?). Ez alapján úgy gondolom, ezt kell kicserélnem. A kérdésem, hogy vegyek egy ugyanilyen réz szeleptányéros verziót, vagy esetleg van alternatív - és jobb - megoldás? Pl. a kúpos lábszelep jobb megoldás?
Várom a segítő szándékú válaszadókat.
Üdv
Jó a megérzésed a lábszelep is lehet ludas, sőt sokszor csak az. Inkább valami szennyeződés kerülhetett a szeleptányér alá ( homok vagy valami szálas anyag )
Lehet hogy egy kiszerelés és egy alapos mosás tisztítás elég lesz. Csere csak szükség szerint, de ami full réz azok nem szoktak szarok lenni.
lalibatyo írta: Üdv
Jó a megérzésed a lábszelep is lehet ludas, sőt sokszor csak az. Inkább valami szennyeződés kerülhetett a szeleptányér alá ( homok vagy valami szálas anyag )
Lehet hogy egy kiszerelés és egy alapos mosás tisztítás elég lesz. Csere csak szükség szerint, de ami full réz azok nem szoktak szarok lenni.


Köszönöm a választ; időközben kiszedtem a lábszelepet (ami egyébként 1"-os és bronz, nem pedig réz) és kitakarítottam, sőt beraktam egy pohárnyi Cillit vízkőoldóba, mert a szeleptányér gumitömítésén láttam egy kevés lerakódott szennyeződést, de kapargatni nem akartam, nehogy megsérüljön a tömítőfelület. (egyébként az általad említett egyéb szennyeződést nem találtam benne). Majd utána újra összeraktam, de még a nyomásszabályzó nélkül, hogy lássam így mi történik. Így az akkori próbánál (bár sokáig nem figyeltem) tartotta a nyomást, ezért visszaraktam a nyomásszabályzót és az egész rendszert.
A mai napon azonban a kertben tevékenykedve megint hallottam, hogy elindul a szivattyú (az öntöző program nem ment és slagos vízvétel sem volt) ezért újra elkezdtem figyelni, bekapcsol-e újra. Sajnos 10-15 perc múlva újra elindult; feldolgozta a nyomást 3,5 bar-ig, majd ismétlődött a folyamat, leesett 2 bar-ra és újra bekapcs. Lehet, hiába tiszta a lábszelep, csak mondjuk meggyengült a rugó, vagy mit tudom én... (?)
Gondoltam, első körre veszek egy új lábszelepet (mégiscsak olcsóbb, mint egyből a nyomásszabályzót cserélni) és meglátjuk, mi lesz.
Még egy hibalehetőség (?): arra gondoltam, hogy mivel a slagos locsolás nálam direkt megy a szivattyúról (vízvételkor indul) - egy Toro földkonnektor van lent és ebbe csatlakoztatom a tömlő végén lévő speciális csatlakozót -, hogy esetleg ez a konnektor enged át esetleg és itt megy el a nyomás. A nyomóág többi leágazása a mágnesszelepek után van, azok amúgy is zárnak, ott nem hiszem, hogy probléma lenne (nemrég azokat is szétszedtem, és kitisztítottam, de igazából nem is volt mit, tiszták voltak). A csővezetékekre és a kötésekre (szintén TORO) pedig telepítéskor nagyon oda figyeltünk, hogy száztíz százalékig hibamentes legyen; nehogy később emiatt keljen bontani (hacsak valami föld alatti teremtmény meg nem rágta a colos KPE vezetéket, vagy lazította meg a kötéseket :)
Javaslatok esetleg?
Látom azért a lehetséges okokat szépen számba vetted. Tehát vagy a szívó vagy a nyomó oldalon megy el a víz azért kapcsolgat. A nyomóval nem szoktam különösebben foglalkozni mert az látszik ha ereszt de hallatszik is. Persze vannak esetek amikora dolog meglehetősen bonyolult. A szívó oldalon viszont a lábszelep a ludas. Nagyon ritkán van tömítetlenségi probléma is pl a menet ereszti a vizet és ez ugye egyből a vízbe is megy a kútban ezért nem is látszik. A lábszelepnél viszont megesik hogy hiába tiszta hiába csináltál jól mindent csak a csere segít.
Igazad van tényleg bronz :)
lalibatyo írta: Látom azért a lehetséges okokat szépen számba vetted. Tehát vagy a szívó vagy a nyomó oldalon megy el a víz azért kapcsolgat. A nyomóval nem szoktam különösebben foglalkozni mert az látszik ha ereszt de hallatszik is. Persze vannak esetek amikora dolog meglehetősen bonyolult. A szívó oldalon viszont a lábszelep a ludas. Nagyon ritkán van tömítetlenségi probléma is pl a menet ereszti a vizet és ez ugye egyből a vízbe is megy a kútban ezért nem is látszik. A lábszelepnél viszont megesik hogy hiába tiszta hiába csináltál jól mindent csak a csere segít.
Igazad van tényleg bronz :)


Köszönöm a választ; akkor egy csere lesz. Ja, a bronzot a saját lábszelepemre értettem; létezik rézből is, de szerintem a bronz jobb.
Azért majd megírom, hogy a csere megoldotta-e a problémát. További szép estét,
bozso073 írta:
lalibatyo írta: Látom azért a lehetséges okokat szépen számba vetted. Tehát vagy a szívó vagy a nyomó oldalon megy el a víz azért kapcsolgat. A nyomóval nem szoktam különösebben foglalkozni mert az látszik ha ereszt de hallatszik is. Persze vannak esetek amikora dolog meglehetősen bonyolult. A szívó oldalon viszont a lábszelep a ludas. Nagyon ritkán van tömítetlenségi probléma is pl a menet ereszti a vizet és ez ugye egyből a vízbe is megy a kútban ezért nem is látszik. A lábszelepnél viszont megesik hogy hiába tiszta hiába csináltál jól mindent csak a csere segít.
Igazad van tényleg bronz :)


Köszönöm a választ; akkor egy csere lesz. Ja, a bronzot a saját lábszelepemre értettem; létezik rézből is, de szerintem a bronz jobb.
Azért majd megírom, hogy a csere megoldotta-e a problémát. További szép estét,



Nos, beszereztem az új lábszelepet (bronzot nem kaptam sehol, ezért maradt a réz, réz szeleptányérral) és kicseréltem - és biztos, ami biztos - a KPE kötést is a lábszelepnél. Majd minden vissza a helyére. Sajnos nem hozott változást; ugyanúgy esik a nyomás. Viszont a lábszelep nem enged - ezt egyszerűen ellenőriztem; a függőleges szívóágról levettem a szivattyú előtti kötést és figyeltem a víz szintjét a csőben; ez egyáltalán nem esett egy óra alatt sem. Vissza minden és próbáltam kideríteni, hol lehet a hiba. Elvileg a szivattyú nyomóoldalára szerelt Easypress II. nyomásszabályzó még lehetne a ludas, de ha az átengedne valahol akkor a szívóoldali lábszelep - ha jól működik - úgyis megakadályozná a nyomásesést, tehát ez kilőve. Innentől marad a nyomóoldal. Négy körös az öntözőrendszer, de ezek a TORO mágnesszelepekig elvileg jól zárnak. Korábban említettem, hogy a nyomóoldalon van még egy ötödik kör, ami nincs mágnesszelephez kötve, mert erről direktben megy vízvételkor a slag. Ez egy földkonnektoros megoldás, aminek a KPE vezetéke direkt, kötés nélkül megy a földkonnektorig, illetve onnan tovább a kert egy másik végébe egy másik földkonnektorig. Első lépésben kiástam a távolabbi konnektort; letekertem, átmostam és Loctite menettömítő szalaggal visszatekertem a helyére, majd próba. Nyomás rá, felment 4 bar-ig és vártam, mi történik. Az elején minimálisan visszaesett 3,6 bárig - ez kb. fél-egy óra alatt történt, azóta tartja a nyomást. Lehet, hogy egy szimpla menettömítés volt a ludas? Bár nem értem, mert azt a konnektort jó, ha egy évben egyszer használom és a közelmúltban hozzá sem nyúltam. Előtte teflonszalagos tömítés volt rajta, igaz szerszám nélkül könnyedén le tudtam tekerni a könyökidom menetes végéről (ez volt az, amit Loctite menettömítővel újra tömítettem). Most várok, hogy meddig marad így a nyomás. Ha így is jelentősen esik, akkor kiszedem a másik földkonnektort is és azt is újratömítem. Egyébként ha 3 bárig visszaesik, és onnan tovább nem, az már elfogadható? Elvileg ettől több nem is kellene, de az a +1 bar (a 3 és a 4 közötti) már túl sok a kötéseknek és ezt a plusz egy bar nyomást szivárogtatják át, de a 3 bar-t már nem engedi el? Ez lehet normális? Csatoltam egy képet a földkonnektorról.

Csatolmányok

Üdv
Nem elfogadható a nyomásesés mert az tömítetlenségre utal. Persze egy kertnek sok baja nem lesz pár deci víztől de attól még hiba a rendszerben. A teflon szalagot mint tömítést nem javaslom nehéz vele rendesen tömíteni, van hogy nem is lehet. Persze ez a menetek illesztésétől is függ. Ami viszont biztos hogy a menettömítő zsinór az ott is jó ahol a szalag nem. Én is csak zsinórt használok. Sajnos a legkisebb kiszerelés is 2-3 ezer forint, igaz sok van benne és tényleg jó, de egy barkácsolónak 10 évre is elég. Szóval ahol szalagot használtál azokat most tömítsd át zsinórral és jó is lesz minden.
lalibatyo írta: Üdv
Nem elfogadható a nyomásesés mert az tömítetlenségre utal. Persze egy kertnek sok baja nem lesz pár deci víztől de attól még hiba a rendszerben. A teflon szalagot mint tömítést nem javaslom nehéz vele rendesen tömíteni, van hogy nem is lehet. Persze ez a menetek illesztésétől is függ. Ami viszont biztos hogy a menettömítő zsinór az ott is jó ahol a szalag nem. Én is csak zsinórt használok. Sajnos a legkisebb kiszerelés is 2-3 ezer forint, igaz sok van benne és tényleg jó, de egy barkácsolónak 10 évre is elég. Szóval ahol szalagot használtál azokat most tömítsd át zsinórral és jó is lesz minden.


Szia! Nekem is ez a véleményem gépészként a nyomásesésről (mármint, hogy nem elfogadható semmilyen mértékben). Egyébként a Loctite tömítőszalag dobozának oldalán a címkén van egy javasolt menetszám (hogy hány menetet tekerjünk a szalagból); ez a műanyag csövekre, menetekre is igaz? Vagy ott pár menettel többet tekerjek? (én is megvettem az 50 méteres szalagot, az pár évig kitart :) )
Egyébként ma reggel munkába menet előtt ránéztem az említett földkonnektorra, illetve a gödörre körülötte (tegnap direkt nem temettem vissza, hogy lássam mi lesz mára) és félig volt vízzel. Úgy tűnt, hogy a menetes tömítés rendben, maga a földkonnektor szelepe enged át, úgyhogy csere lesz. Remélem ezzel végleg megoldódik a probléma.
Üdv
Nem szentírás az ami a feltekerendő menetszámokra vonatkozik. A menetek illesztése ( köztük lévő hézag nagysága) dönti el. Műanyagnál ( réznél is) inkább arra kell figyelni hogy síkos az anyag ezért célszerű érdesíteni a menetet hogy ne tudja kinyomni a zsinórt egybetekeréskor. A réz ( bronz :) ) idomokon ez az érdesítés sokszor gyárilag van megcsinálva, de ha nem lenne akkor vasfűrész lappal szoktuk axiálisan megkapirgálni a menetet körbe. Műagyagnál ha túl sokat tekersz és be is viszi a menet akkor annyira megnyílhat a tok hogy félre viszi a menetet.
Sajnos nem a földkonnektor volt a ludas. Az új beépítése után még mindig van nyomásesés. Ezért egyesével lekötöttem a mágnesszelepeket (ledugóztam a továbbmenő ágat) és figyeltem, hogyan változik a nyomás. Minden egyes mágnesszelep lekötését követően megmaradt a nyomásesés, bár nagyon lassú ütemben. Végül már a mágnesszelepek nélkül, az osztó előtti nyomóágat dugóztam le és még mindig meg volt egy minimális nyomásesés. Így már csak a szivattyú nyomóága és az említett ledugózott, osztó előtti szakaszon lehet elvileg a hiba. Itt mindenhol KPE hollandis kötések vannak, csak egy gond; mindez a kerti faház lebetonozott alapja alatt valahol. Mivel a faházat lebontani és a betonalapot feltörni nem igazán szeretném, így két lehetőségem maradt: az egyik, hogy marad minden így, ahogy van (lényegében az eddig kicserélt elemek - lábszelep, földkonnektor+új Loctite tömítések révén is csökkent a nyomásesés; kb. 2-3 óra alat esik vissza 3,8-4 bar-ról 2,8-3 bar-ra. És ekkor még nem érte le azt a pontot (kb 1,8-2 bar) a rendszer nyomása, hogy a nyomásszabályzó bekapcsolja a szivattyút. Ha mégis megteszi, akkor max. 3-4 óránként megy a szivattyúm pár másodpercig, amíg visszatornázza a 3,8 bar nyomást). A másik megoldás, hogy kiváltom a jelenlegi nyomóág szakaszt annak kibontása nélkül egy új vezetékre. Esetleg egy harmadik lehetőség, hogy mégis az Easypress II nyomásszabályzó a hibás? Ezt azért nem tartom valószínűnek, mert ha át is enged ugyan, a lábszelep miatt a szívóágon nem történhet nyomásesés (ezt ugye már szintén cseréltem).
Vélemény, esetleg javaslat?
Sziasztok!! Segitséget szeretnék kérni töletek, ásott kutam van 9méteren van már viz az alja olyan 14méter. Milyen szivattyút ajánlotok hozzá kert locsolásra kb 75méter slag lenne rá kötve!! Várom a válaszokat köszi!!
Sziasztok,

Én is segítséget szeretnél kérni Tőletek. A házunk pincéjében van egy fúrt kút, külső átmérője 23 cm belső átmérője 20 cm. Saját mérés alapján 9m mély és 8.4m-töl van víz.
Kérésem az lenne, hogy milyen szivattyút vegyek bele, kb 100n2 füves kert öntözésére(2-3 öntöző kör)?
Előre is köszönöm.
Üdv.
Ladatuning
Csak ásott kút szivattyú vagy csőbúvár lesz a megoldás. Várható költségek 60-80 ezer körül. Piacos darabok vagy ezeknek a neten hírdetésekben árult változatai kerülendőek a csábító ár ellenére is.
martonfi
Attól tartok a 60 cm vízoszlop semmire nem elég. Ha teheted akkor ellenőrizd szivattyú vásárlás előtt hogy mennyi vizet képes adni ez a kút folyamatosan és tisztán.
Sziasztok

Segítséget szeretnénk kérni ,van egy 52méter mély fúrott kutam ,32-es kpe csőből van a szívószál ,ami 9méter hosszú ,ezen van egy Pedrollo szivattyú ,ami 80liter /perc teljesítménnyel rendelkezik ,a kérdésem az lenne hogy tehetnénk e rá egy nagyobb szivattyút ,ami 160liter / percet tudna és elbírná-e ezt a szívattyút a kút.
Előző 1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 31 Következő
462 hozzászólás Oldal: 9 / 31

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég