Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
462 hozzászólás Oldal: 2 / 31
Kedves Lalibátyó,
ha végre kitavaszodna, akkor hozzáfognék kiépíteni a rendszeremet...
Időközben annyit változott a dolog, hogy külön hangsúlyt kap a kerti csap, mert az sokat lenne használva (slaggal öntözés). Írtad, hogy ez nagyobb gondot jelent. Ne haragudj, de sajnos nem igazán vagyok tisztában azokkal a fogalmakkal, hogy "ha nyomáskapcsolós lesz a rendszer" és "áramlás kapcsoló".
Ezeket hová kellene beszerelni? A szivattyú és a kerti csap közé? Ha nem csak szivattyút veszek, hanem házi vízművet, akkor is kell az áramlás kapcsoló?
Egyszerre mindig csak az egyik ág működne: vagy a 3 szórófej locsol, vagy a kerti csap ága van nyitva (én így gondoltam leegyszerűsíteni, az ágakat akár lezárhatom egy-egy golyóscsappal).
Csináltam egy újabb rajzot, előre is köszönöm a segítő kritikákat, javaslatokat:

Üdvözlettel:
st

Csatolmányok

Üdv
Igen a szivattyú és a csap (fogyasztó) közé kell beépíteni a nyomáskapcsolót vagy az áramlás kapcsolót is. A nyomáskapcsolóhoz kell tartály is, az nélkül nem szabad használni. Többnyire eleve a tartályra is építik a nyomáskapcsolót, vagy a tartály bekötő vízcsövére. A lényegi különbség az hogy az áramlás kapcsoló már minimális ( néhány cm3) vízelvétel esetén kapcsolja a szivattyút és mindaddíg plussz 5-10 másodpercig bekapcsolva tartja amíg van vízelvétel. Tehát ha elzártad a csapot akkor még a szivattyú pár másodpercig megy, ez által mivel nincs tartály (tágulási tér) a szivattyú max nyomására tölti a rendszert. Amit ez nem szeret az a csepegő csap, vagy a gyakori kis mennyiségű vízelvétel. Ráadásul érzékeny a hálózatról érkező elektromos zavarokra.
A tartályos nyomáskapcsolós rendszernél egy beállított értéktartományon belül tartja a nyomást a nyomáskapcsoló és ha nagyobb lenne a vízelvétel mint amit a szivattyú tud szállítani akkor a tartályból ez kompenzálódik is. Nyilván a nagyobb tartály tovább a kisebb az rövidebb ideig képes erre, tehát a kicsi tartálynál gyorsan változik a nyomás a beéllított értékeken belül. Ez zuhanyozás esetén lehet kellemetlen mert szinte beállíthatatlan az egyenletes vízhőmérséklet. Ami még gond lehet ha az öntözés nincs méretezve a szivattyúhoz és ezért a nyomáskapcsoló egy két percenként ki be kapcsolgat miközben a beöntözött terület mérete látványosan változik :) tehát a szórófejeket úgy kell megválasztani hogy a nyomáskapcsoló kikapcsolási nyomás közelében legyen de ne kapcsoljon ki öntözés közben.
Tehát vagy az egyik vagy a másik kell.
A rajz alapján világos és működőképes minden. Ha különös indoka nincs akkor felesleges 3 csövet egymás mellett vezetni, lehet T idomokkal ágazni tovább.
Persze lehet csak a rajz átláthatósága miatt vezetted egymás mellett a csöveket.
Üdv!

Csak azt nem értem miért egy rossz minőségű kínai leo szivattyút akarsz venni. Ami a Pedrollo szivattyúk hamisítványa! Próbapadon vizsgálva 5-10% differenciát mutat a mérés a "gyártó" adataihoz képest. Bár van az a mondás, hogy ami kínai az legalább nem hamisítvány :D.

Ha javasolhatom inkább válassz Pedrollo szivattyút.
Pedrollo JSWm 10MX http://www.szivattyu.com/index.php?page ... &Itemid=56
Pedrollo JSWm 15MX http://www.szivattyu.com/index.php?page ... &Itemid=56

2év garancia országos szervizháttér.

Ha kerti öntözést akarsz akkor áramlásszabályzó és nem kell hidrofor és nyomáskapcsolós rendszer.

Áramlásszabályzónak javaslom: Pedrollo EASY SMALL II http://szivattyu.com/index.php?page=sho ... &Itemid=56
Üdv
Nem biztos hogy jó ötlet a tanácsokat véleményeket egy üzlet favorizált márka választékára korlátozni. A Leo szivattyú kereskedelemben legálisan kapható alkatrész ellátott termék. Mi vele a baj ? Az hogy majd fele árban van mint a Pedrolló ?
Igaz is meg nem is amit írsz :D Egy elismert márkát ajánlottam, amit ezen az oldalon és sok más oldalon több boltban is be lehet szerezni.
A Leo szivattyúkról te magad írtad korábban egy bejegyzésedben, hogy a Pedrollo hamisítványa. Ez így is van tényszerűen. Anno mikor behozták Magyarországra ezeket a kínai szivattyúkat több millió forint értékben zúztak be ilyen hamisítványokat és vették el az akkori Pedrollo disztribútortól a márkaképviselet jogát. Pár apró vizuális eltérés eredményeként, viszont elérték, hogy a továbbiakban Leo néven piacon maradhasson a "termék". A fele annyiba kerül mint a Pedrollo, csak annyi, hogy fele annyit is tud. Egy korrekt szakmai válasz nem lehet annyi, hogy az ár a szempont, amit a termék képvisel az mellékes.

Lássunk egy példát :
LEO XJWm 90/46
Műszaki adatok
Teljesítmény 750 W
Emelőmagasság 37-18 m (kicsi emelőmagasság, kisebb lapát miatt)
Szállítási teljesítmény 5-80 liter/perc
Max szívómélység 9 m
Munkapont 18m-en 4,8m3/h
Max folyadék hőmérséklet 60 °C (Téves adat ennyit nem tud elviselni ilyen anyag szerkezet)
Járókerék Noryl (gyengébb minőségű műanyag)
Persze a "szegecselt" bronz kerékről ne is beszéljünk ami szétesik menet közben :D
Garancia 1 év (elég rövid garancia)

A többi gyenge minőségű alkatrészről ne is beszéljünk csapágy, csúszógyűrű, motorszigetelése, stb.

Pedrollo JSWm 10MX
Műszaki adatok
Teljesítmény 750 W
Emelőmagasság 46-21 m
Szállítási teljesítmény 5-80 liter/perc
Max szívómélység 9 m
Munkapont 30 méteren 2,4 m3/óra
Max folyadék hőmérséklet 40 °C
Szívó csatlakozás 1 "
Nyomó csatlakozás 1 "
Járókerék Technopolimer
Garancia 2 év

Abba már kár is belemenni, hogy munkapadon a Leo még a ráírt értékeket sem teljesíti. Persze legálisan lehet ma már venni Leo-t, sőt ha eleget rendelsz akár a te neved is lehet a márkanév :D
Persze javasolhatok más márkát is.
http://www.szivattyu.com/index.php?page ... &Itemid=56


lalibatyo írta: Üdv
Nem biztos hogy jó ötlet a tanácsokat véleményeket egy üzlet favorizált márka választékára korlátozni. A Leo szivattyú kereskedelemben legálisan kapható alkatrész ellátott termék. Mi vele a baj ? Az hogy majd fele árban van mint a Pedrolló ?
Hatalmasat téved aki azt gondolja, hogy a kínai szivattyúk azért olcsóbbak, mert olcsó a munkaerő. Nem. Ha már Pedrollo :D volt szerencsém ősszel a gyárban végig nézni a szivattyúk összeépítését. Többek közt a JSW 10 M-es szériát is. Oly mértékben gépesített, automatizált a gyártás, hogy még az alap alkatrészeket is robot viszi be a gépbe tálcákról :D Az összeszerelés végeztével robot csomagolja be a terméket. Emberrel szinte első alkalommal akkor találkozik a szivattyú, mikor kibontja a vásárló otthon a dobozt. :D Egy viszont biztos, a gépesített összeszerelés üzemi költségein nagyon nehéz lenne egy emberi erőforrást alkalmazni még kínában is. 1kg árú kínából európába szállításához lényegesen több CO2-ot bocsátunk ki.A nyersanyag ár ma már világ áras. Ugyan annyiért tudsz venni 1kg rezet Shanghaiban mint Veronában:D
A különbség ezért az anyagok minőségében keresendő, továbbá kínában nem kell betartani semmilyen környezetszennyezési előírást, nem kell a gyártás során a dolgozók egészségügyi védelméről gondoskodni. Nem akarok demagóg lenni :D de aki kínai terméket vesz az kicsit hozzájárul a föld pusztításához is. De nekünk ugye csak az ár a fontos :D
üdv érdeklődnék, hogy 110 cm átmérőjű 17 m mély fúrt kútba kb 11 méteren van a víz. Milyen szivattyút érdemes vennem locsolás céljából. A telek 220 négyszögöl. Régebben piacos orosz búvárral ment, de csak 0,5 colos tömlővel pisilt és évente tekercselni kellet. Csőszivattyún gondolkodom de nem tudom milyet kéne venni .Güde gtt 900-at nézegettem ? köszönöm előre is a segítséget.
Jó kérdés hogy mit. Ha egy kínai szivattyú kielégíti az igényeidet akkor jó a güde :D Azért jó a kínai mert azt legalább nem hamisítják :D A güde egytengelyes kis homoktűrésű nehezen javítható vagy abszolút gazdaságtalanul javítható szivattyú. Sokat eszik a motor mert 900W-os és ahhoz képest igen keveset produkál nyomásban és vízben is. Ugyan ezt a "műszaki" megoldást megkapod Umbra néven is akár. Ahogy szoktam mondani, ha van elég pénz a zsebben akkor kimész kínába és Pin Pong elvtárs olyan nevet nyomtat a szivattyúra amilyet akarsz. :D

Ha jó szivattyút keresel és nem az ár az elsődleges szempont akkor Pedrollo 4Blockm 2/10 a megfelelő választás. 500W a 900W helyett, 68m emelő a 60 helyett, 3600L/óra a 3300L/óra helyett és ami a leglényegesebb kérdés 10g/m3 helyett 150g/m3 homoktűrés!! Könnyű javíthatóság, külön álló motor és szivattyú rész, országos szervizhálózat, ami a güdének nincs. 10 év múlva is fel tudod újítani!



tuticar írta: üdv érdeklődnék, hogy 110 cm átmérőjű 17 m mély fúrt kútba kb 11 méteren van a víz. Milyen szivattyút érdemes vennem locsolás céljából. A telek 220 négyszögöl. Régebben piacos orosz búvárral ment, de csak 0,5 colos tömlővel pisilt és évente tekercselni kellet. Csőszivattyún gondolkodom de nem tudom milyet kéne venni .Güde gtt 900-at nézegettem ? köszönöm előre is a segítséget.
Üdv
üdv érdeklődnék, hogy 110 cm átmérőjű 17 m mély fúrt kútba kb 11 méteren van a víz.


A 110 cm átmérő még ásott kútnak is nagy, nem pedig fúrtnak. Nem 110 mm-t akartál írni ?
üdv érdeklődnék, hogy 110 mm átmérőjű 16 m mély fúrt kútba kb 11 méteren van a víz. Milyen szivattyút érdemes vennem locsolás céljából. A telek 220 négyszögöl.Megnéztem amit ajánlott, jó nagyon, de nem tudom kell -e nekem ilyen profi cucc a fűlocsoláshoz 0,5 colos tömlővel. Lenne még egy kérdésem , BP 1/4 vagy BP 3/3 nem lenne jó nekem ? Ár érték arányt nézve Bauhaus-ba 5 év garival .Úgy tudom szervízhálózatuk is van. köszönöm előre is a segítséget.
tuticar

Hozzászólások: 1
Csatlakozott: szomb. ápr. 20, 2013 9:23 pm
Üdv
110 mm-es külső átmérőjű cső belül csak 100-102mm ebbe nem szabad 4" os szivattyút rakni tehát a javasolt Pedrollót sem mert ha csak egy kicsit is deformálja a talaj a csövet akkor soha nem fog kijönni belőle és a kút is oda lesz nem csak a szivattyú. Tehát vagy a 3/ 3 as amit kizárólag kristálytiszta vízbe javaslok mert periférikus, vagy a 18/3 as amit az Elpumps termékeiből választanék.
Valóban elgépeltem a centi helyett mili :D Kérdés hogy a belső a 110 mm vagy a külső?
Sziasztok, a segitsegre lenne szuksegem!

A nemreg vasarolt kertemben van egy norton kut, karos. A kut mellett van egy kb. 1 meter mely akna. Az akna aljabol, ami egyebkent fold, kiall egy kb. 10-15 cm-es pvc cso. Ha a norton kutat hasznalom, akkor a csobol a kut pumpalasaval azonos utemben viz tor elo csekely nyomassal.

Az elozo tulaj informacioja alapjan erre a csore korabban egy 2000eves orosz csoda volt kotve, es igy tudott slaggal ontozni.

A csobe megprobaltam belelogatni egy vasdarabot, hogy megnezzem milyen melyen van alapallapotban benne a viz, de kb. 10 cm utan beleutkozott valamibe, nem ment tovabb. Gondolom a szelepbe, ami megakadalyozza a viz visszacsuszasat. A furcsa szamomra, hogy a norton kut hasznalataval egyutt miert jon a pvs csobol is viz. Ossze vannak kotve?

A kerdesem az lenne, hogy milyen szivattyut illetve ha szukseges kiegeszito alkatreszeket vegyek, hogy en is tudjak locsolni?

A segitsehet elore is koszonom!
A pvc cso hossza a 10-15 cm az atmeroje kb. 4-5 cm.
Üdv
Ez egy ún. "alföldi kút" vannak vidékek ahol tökéletesen működik és van ahol az olcsósága miatt is ezt használják sok sok problémával mert nem oda való. Sokan csak földbe dugott mosogatócsőnek nevezik, nem is alaptalanul. Szóval egy kutad van és kétfelé ágazik fent, azért van két cső. Elvileg golyós visszacsapó szelepeknek is kellene lenni. Szóval a jelenséget nem tartanám súlyos problémának, nagyobb baj lenne ha nem zárna szíváskor a szelep és levegőt kapna a norton. Egyébként épp a norton alsó szelepe nem zár gyorsan az a baj. Szóval valami önfelszívós (jet) szivattyút kellene rászerkesztened arra a csődarabra és ha sikeres volt a légtelenítés már öntözhetsz is. Nyilván a választás pénztárcafüggő elsősorban. Kerüld a gagyi piacos darabokat.
462 hozzászólás Oldal: 2 / 31

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 21 vendég