Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
462 hozzászólás Oldal: 1 / 31
Két éve költöztünk kertes házba, s ha minden sikerül ebben az évben már a kertet is normálisan tudjuk használni. Van egy fúrott kút az udvarunkon, amiből nagyszerűen lehetne locsolni. Ami nagy problémát jelent számomra, az az, hogy milyen szivattyút vegyek? Remélem tud segíteni valaki egy-két jó tanáccsal.
Üdv !
Kellene kicsit több infó a kútról ( hozam mélység nyugalmi és üzemi vízszint béléscső vastagság) Valamint a vízigény is kellene hogy mire és mennyi vizet szeretnél használni.
Húha!Nehéz kérdések ezek. Amit a kútról tudok, csak annyi, hogy 1"-os a csővastagság. Sajnos többet nem tudok róla, mert nem én fúrattam, hanem az előző lakó, de erről semmilyen információt nem mondott. Egyébként kerti haszonnövények öntözésére szeretném használni.
Hát akkor milyen nehéz nekünk :)
Így azt tudom javasolni hogy olyant mint ami az előző tulaj használt ha elégedett volt vele.
Ha problémái voltak akkor mik voltak a problémák és milyen szivattyút használt ?
Az előző tulaj nem használt szivattyút. Csak hogy ne legyen olyan könnyű a választás. :?
Néhányan a LEO márkát ajánlották...
Üdv !
Igen ez nem fúrt kút hanem fúrással készített vékonycsöves kút ami inkább a vert kútra hasonlít gépészetileg. A magam részéről elég szkeptikus is szoktam lenni ezekkel kapcsolatban, mert az olcsósága miatt nagyon sok helyen készítik így ott is ahol a talajszerkezet alkalmatlan ilyen fajta kutak készítésére amiből elég sok probléma szokott lenni. Hogy mást ne mondjak 3-4 méter mély szivattyú aknákkal is találkoztam hogy valami elfogadható vízhozamot tudjonak produkálni és sok esetben sosem lesz tiszta homokmentes a víz. Persze vannak jól működő tiszta vizűek is.
A Leo az egy elfogadható minőségű kínai szivattyú többnyire valamely márka másolata. Érdemes ott venni ahol olcsó is és garancia is van de olyan ami akkor is érvényes ha elromlik, tehát nem küldözgetnek majd fűhöz fához vele. Lehetőleg valami kisebb teljesítményűt kellene választani mert nem tudjuk hogy a kút el tudja e látni rendesen vízzel. Talán vásárlás előtt valami kölcsönkért szivattyúval egy próbát kellene csinálni mert nehogy meglepetés legyen az a kút.
( lehet hogy nem véletlenül nem volt a régi tulajnak szivattyúja)
Ok. Köszönöm azt infókat, a segítséget. Majd ha kitavaszodik, akkor mindenképpen megírom a tapasztalatomat.

Még egyszer köszönöm, a segítséget!
öntözni szeretnék a földem vizpart melett található 2ha 4 üt szivattyu 600 l perc tisza szorofej 7db 55 meteren jo gondolat varom a hozzá szolasokat
Nem hangzik rosszul de jól sem. Ismerni kellene a szórófejek nyomásigényét és adott nyomáson a kilocsolt vízmennyiségét valamint a szivattyú karakterisztika görbéjét hogy biztos igen vagy nem legyen a válasz. -Gondolom ha tudnád nem kérdeznél.
Összehasonlításul a Honda WB 20 kb hasonlót tud, arra 1 vagy két Tisza2 szórófej az ajánlás. A WH 20 már 3 at is elbír ugyanebből a szórófejből de annak erősebb a motorja és 5 bar nyomást tud. Persze csak akkor ha nem csak a cimke és a márkajelzés hanem a szivattyú is Honda ugyanis rengeteg hamis példány van forgalomban.
Üdv!
Öntözőrendszert szeretnék létrehozni, illetve a házban 1 WC-t működtetni a szivattyúról, aminek kiválasztásában segítsetek. A szivattyú kazánházban üzemelne, ami 5-6 méterre van a kúttól. Fúrt kút van az udvaron, 3 db 2 méteres 160-as KG csővel. Nyugvó vízszintet megmértem: a szivattyú tervezett helyétől 3 méter mélyen van (+ 5-6 méter vízszintes irányú távolság) Az üzemi vízszintet is megmértem egy 200 literes hordó teletöltése után: 2-3 cm-t süllyedt. (Egy régi szivattyúval, ami jelenleg a kútnál van, a 200 literes hordó teletöltése kb. 2-2,5 percet vett igénybe).

Egy 32 mm-es KPE (10 bar) cső van bevezetve a kút és kazánház (tervezett szivattyú hely) között. Tehát innen menne a lakásba a WC-khez és innen indulna vissza az udvarra egy szintén 32 mm KPE (10 bar)csövön keresztül az öntözéshez.

Így képzelném el az öntözőrendszerem kialakítását:
A rendszer nem automata lenne, én lennék a mágnesszelep.:) Lenne egy kör a kerti csap felállásoknak és vízkonnektornak, illetve további körök az öntözendő terület függvényében. MP rotaror szórófejeket szeretnék, az ezekkel öntözendő terület kb. 4x40m + egy 18 m átmérőjű majdnem félkör alakú terület.

A szivattyútól a legtávolabbi szórófej kb. 70 méterre lenne. A kerti csap/vízkonnektoros kör utolsó csatlakozási lehetősége a szivattyútól kb. 50 méterre lenne, ahonnan még a kertben lévő gyümölcsfákat és füvet öntözném slaggal, ez kb plusz 40 métert jelent slagban.

Ha jól gondolom, az öntözőrendszer optimális működéséhez 2,5-3 bar nyomásra van szükség. Tegyük fel, hogy 40l/perc a szórófejek vízigénye körönként. Ez azt jelenti, hogy egy kör– megfelelő szivattyú esetén – elbírna 30 db MP rotator 1000 180’ szórófejet?
Az összes nyomásigény, ha számolok: 3m +30m + 1m?? (veszteség). Tehát olyan szivattyú kellene, ami 34 m emelőmagasság mellett 40 liter vizet ad percenként? Igazából a Pedrollo JSW 15 mX-el szemezgetek. Nem tudom jó döntés lenne-e?

A WC működtetés miatt hidrofor kellene? Vagy áramláskapcsoló is megfelelne, amihez szükséges mágneskapcsoló?
Üdv !
Gratulálok, ez valóban jó kút! Köszi a részletekre is kitérő kérdést és meg is válaszoltad, hiszen működőképes az elgondolás. A kinézett szivattyú a karakterisztika szerint teljesíti amire szükséged van sőt némi tartalék is marad benne. Megbízható középkategóriás darab, ezt az igényt teljesen kielégíti. A szórófejek vízigényét nem ellenőriztem de azt hiszem kellő megfontoltságot mutattál az elképzeléseddel így annak is jónak kellene lenni. Veszteségnek 10 méterenként 0,1 bar nyomásvesztéssel egyenértékű adattal lehet számolni ha vízszintesen visszük a csövet, tehát a 70 méter az 0,7 bar. Természetesen nem 1/2" os tömlőről beszélünk ebben az esetben. A nagy kérdés a kettős funkció. A leglcsóbb egy áramlás kapcsolóval megoldani de én inkább egy tartály és nyomáskapcsoló megoldás híve vagyok, mert előbb utóbb baj lessz azzal a kapcsolóval és többnyire úgy romlik el hogy a szivattyú is belehal. Viszont az 2,8 bárnál lekapcsol tehát a "kerti szivattyú üzemmódban" nagy valószínűséggel ki-be kapcsolgatna a szivattyú állandó nyomásingadozás mellett, sőt a vágyott 3,5-4 bar nyomást el sem érnéd. Tehát marad a nyomáskapcsoló buhera vagy valami méregdrága speckó nyomáskapcsoló.
Kedves Lalibátyó!
Szeretném a segítségedet kérni.
Most fúrattam egy kutat, 18-19m. Ez a szomszéd kerítésétől 5m-re van, de mivel az egész telkem 15m széles, ezért majdnem a telek közepére került. Megoldható-e az, hogy pl. ásnék egy aknát a kerítéshez közelebb, és oda elvezetni föld alatt a kútcsövet (és az aknába telepíteni a szivattyút is)?
A másik kérdés a szivattyú kiválasztása, ebbe azt se tudom, hogy hogy kezdjek bele. Igazából gyep és egyéb növények locsolására használnám. A locsolandó terület 15x45m (enyhén lejt, max. 1m-t a 45m-en). Valami olyasmit képzeltem el, hogy lefektetnék egy 32-es KPE gerinccsövet a kerítés mentén, és 3-4 gyorscsatlakozót tennék rá, ahová slagot valamilyen szórófejjel csatlakoztatnék. Szerinted ez így kivitelezhető? Esetleg más tipp? Milyen szivattyút válasszak? Gondolom kéne egy csomó technikai adat a vízforrásról, de nem nagyon tudok semmit, talán a nyugvó vízszintet meg tudom nézni, van nem messze (2m-re) egy ásott kút, abban most olyan 3,5-4m körül van a víz (ezt akartam használni amúgy öntözésre, de nem bírtam kiszívni vizet belőle nyáron, max. 1m vízoszlop volt benne, 80cm átmérőjű).
A kútfúró egy 90l/perc-es Pedrolló szivattyúval próbálta ki, jött belőle víz, 5-10 percig folyatta, nem állt le.
Előre is köszönöm a segítséget.
Üdv: st
Üdv
Nem hinném hogy bármi problémát okozna ha a szívócsövet vízszintesen is vezeted néhány métert. Amire figyelj hogy folyamatos emelkedése legyen a szivattyú felé a légtelenítési problémák elkerülése érdekében.
Valami olyasmit képzeltem el, hogy lefektetnék egy 32-es KPE gerinccsövet a kerítés mentén, és 3-4 gyorscsatlakozót tennék rá, ahová slagot valamilyen szórófejjel csatlakoztatnék.

Az elképzelés jó, ami kérdéses az a 32 es cső és a gyorscsatlakozó, mert a 32 es csövön akár 100 liter is tud folyni percenként míg a gyorcsatlakozón lévő kb 6-7 mm es futaton 20-30 liter ( nyomásfüggő) Tehát szerintem nyomó oldalnak normál slagos vagy bólógatós egy szórófejes rendszerhez a 3/4 is elegendő nyomó vezetéknek. ( Szívó oldalra viszont kell a vastagabb cső )
Szivattyút mindíg a kút paraméterei és a felhasználás határozza meg. Esetedben a kút hozama elvileg elegendő egy 20-30 literes vízelvételhez. Az hogy 90 literes szivattyúval próbálták nem jelent semmit csupán szemfényvesztés a kútfúró részéről ha nem mérte 15 20 perc folyamatos szivattyúzás után az egy perc alatt kifolyt vízmennyiséget, mert az lehetett akár 20 liter/perc is ha a kút üzemi szintje lecsökkent 8 méter alá, az 5-10 perc pedig ilyen esetben szinte semmi csak a gyors befejezés és távozás látványeleme lehetett. Arról nem is beszélve hogy a 90 liter az a szivattyú elvi szállítási mennyisége ami a gyakorlatban mindíg kevesebb hiszen 0 méterről 0 méterre nem szivattyút használunk hanem kiöntjük az edényből a vizet, vagy kihúzzuk a dugót :)
Egy új kút átadás előtti tisztítása beüzemelése nem ennyiből kell hogy álljon, remélhetőleg nem lesz később sem probléma vele. Tehát ha a 20-30 itert el tudjuk fogadni mint felhasználást és hogy a szórófej is rendesen működjön ezt 3 bar körüli nyomás mellett kellene produkálni ezért olyan szivattyú kell aminek a karakterisztika görbéje ezt a két paramétert mertszi ki. Ez például az Elpumps JPV 900 szivattyú vagy ezzel a szivattyúval készített VB25-900 házi vízmű . ( bekarikáztam a képen )
gorbe_VB-25-900 new.JPG
gorbe_VB-25-900 new.JPG (31.3 KiB) Megtekintve 36238 alkalommal.


Ha esetleg a nagyobb teljesítmény ( nyomás hozam ) félé hajlana az elképzelés akkor lehet nagyobb szivattyút is választani és ha sok lenne egy áramlás szabályozóval lehet beéllítani a kívánt értékre. ( csak bírja a kút homokmentesen )

Természetesen bármely más márkájú szivattyú is szóba jöhet én elsősorban a példa kedve miatt ragadtam ezt ki.
Kedves Lalibátyó!

próbáltam összerakni egy vázlatot az elképzelésemről (csatoltam). A szivattyú csatlakozna egy elosztóegységhez még a föld alatti aknában (persze kérdés az ára, nem tudom, hogy mibe kerül, ha 20-25 ezerbe nem fér bele, akkor felejtős), ami 3 felé osztaná a vizet, de ezt már a felszínen vezetném a kerítés tövében, mivel elég nagy meló lenne leásni (esetleg egy ágon berakhatnék 2 szórófejet is a biztosabb lefedettség miatt, ha elbírja...). Szivattyúnak kinéztem a LEO 90/55 (XJVm/15M - munkagörbéjét csatoltam), azt nem tudom, hogy szükséges-e a tartályos változat, mert jó lenne egy csap is, ahonnan vizet tudok vételezni, ill. egyéb kisebb virágágyásokat slaggal locsolgatni.
Szerinted mennyire életképes az elképzelés, illetve mit kellene változtatni rajta?
Előre is köszönöm a válaszod.
Üdv: st
ontozo.JPG
ontozo.JPG (30.95 KiB) Megtekintve 36061 alkalommal.


leo.JPG
leo szivattyuk
leo.JPG (91.16 KiB) Megtekintve 36117 alkalommal.
Üdv

Életképes de ezt a szivattyút legalább 20 liter/ perc vízhozammal terhelni kell tehát ha kicsik a szórófejek akkor mindhármat egyszerre kell járatni hogy a szivattyú karakterisztikán belül legyen. Elvileg egy szórófej 15 liter/ perc a 3 az 40-50 litert fog kilocsolni amihez 3,5-3,8 bar nyomás tartozik a karakterisztika görbén, tehát rendesen fognak spriccelni, sőt lehet nagyon is ( fajtafüggő ) Ha így lenne a szórófej előtti csapokkal be lehet állítani a kívánt öntözési területet. A nagyobb gond a kerti csap, mert ha nyomáskapcsolós lesz a rendszer akkor bizony a gyakori ki be kapcsolgatások elkerülése érdekében a nyomáskapcsoló kikapcsolási nyomását valahol 4,2-4,5 bar környékére kellene belőni ami esetenként fejtörést okozhat. Az biztos hogy ide az 5 bar-os nyomáskapcsoló kell, mert az 1,4-2,8 az kevés lesz. Talán az általam nem túl szeretett áramlás kapcsoló ebben az esetben okosabb választás lenne, főleg ha odafigyelve használnád.
http://www.szivattyubolt.hu/226-aramlasszabalyzok.html
462 hozzászólás Oldal: 1 / 31

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 25 vendég