Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
462 hozzászólás Oldal: 6 / 31
Előző 1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 31 Következő
Kedves lalibátyó,
köszönöm a válaszát!
A kutat egy rendes társaság fúrta, nem kis pénzért,bár számla nélkül. Ostoba módon annyira örültünk, hogy azonnal találtak vizet, hogy erre nem is gondoltunk. A nagyobb összeget az azóta elhunyt "Józsi bácsi" Újperintből kérte, aki új csöveket rakott- azaz rakatott le, mert ha éppen, véletlenül józan volt, hozzáértőnek tűnt. Itt a kiskertekben mindenütt ők dolgoztak. Ha javítani kellett, jött, de mindig megvágott. Bár állandóan garanciát emlegetett.

A szomszéd a legegyszerűbb búvárszivattyúval locsolgat, szintén homokos a vize, de ő szétszedi, kitisztítja, cseréli a tömítést, aztán megint locsol vele , de 10 percig bírja csak a kút. Ő is szeretne iszapoltatni. De nem találunk szakembert.

Én azt hiszem, most más búcsút mondhatok a kutamnak, mert a szivattyú "tokjaként" funkcionáló,kilyuggatott cső leesett a mélybe egy jólelkű, de analfabéta ráncigálásától, és most azt mondják, hogy az már ott is marad---
Gondolkodom valami kampós megoldáson,hogy felhúzzam, de lehet, hogy földgépet kellene bérelnem...
Ne haragudjon a nevetséges ötletek miatt, de én ,a szerelő analfabéta, már sírok olykor a tehetetlenségtől. Egyetlen szakember sem foglalkozik kompresszoros tisztítással itt a megyében, mindenki új kutat fúr csak.
Kívánok eredményes tanácsadást, és nagyon sajnálom, hogy nem jött össze a segítség.
Üdvözlettel Sárisaci
Kedves Sarisaci
Igen, írok csak hát nem tudok állandóan netközelben lenni mivel kútfúró szezon van.
Valóban nem igazán jó ötlet rezgős szivattyút fúrt kútba rakni, különösen ha nem szakszerű a kút kivitelezése ( és vagy ) laza homok a vízadó réteg. Írta is hogy homokolgat a kút még kézi szivattyúval is ami bizony nem épp arra vall hogy egy szakszerű kivitelezéssel állunk szemben. Bevallom ebben az esetben nyugodt szívvel nem tudok szivattyút ajánlani mert előbb utóbb mindegyik viszonylag gyorsan tönkre fog menni. Sajnos a kút vízhozamáról üzemi és nyugalmi vízszintjéről a béléscső méretéről anyyagáról sem tájékoztatott így pedig tényleg csak találgatás lenne bármi amit javaslok. Feltételezem öntözésként egy kézben tartott szórófej lenne az amit szeretne használni.
Jól gondolja valóban nem ártana tisztítani azt a kutet de inkább egy kompresszorozást javasolnék amivel a kút aljából ki lehetne tisztítani a homokot így visszanyerve a szűrőzőtt csőszakasz teljes hosszát. Ez a munka már a hozam és más paraméterek megismeréséhez is jó ami a szivattyúválasztás alapja. Az hogy az ön környékén ki vállal ilyesmit nem tudom de az ilyen munkákat célszerű a kút egykori készítőjével megcsináltatni hiszen a beavatkozás nem veszélytelen ismeretlen kút esetén ezért aztán hozzáértő nem is szívesen vállal ilyesmit, főleg ha valami kókler munkát kell javítani.
Ha úgy gondolja hogy feltételezéseim igazak a kútjával kapcsolatban akkor talán a legjobb megoldás azt a szivattyút választani ami a szomszédok hasonló paraméterekkel rendelkező kútjainál bevált hosszú távon.
kb. 15-20 m mély betongyűrűs ásott kútba kerestem búvárszivattyút. Csak heti 1-2 alkalommal, 1-2 órát szeretnék slaggal kertet locsolni és kis (3-4 m3) kerti tavat évente 1-2 alkalommal feltölteni.
Laikusként úgy gondolom ez nem túl intenzív igénybevétel, ezért olcsó típussal is beérném. A helyi boltok Straus Austria ST/MVP-281AM kínai membrános szivattyúkat tartanak 9-10 ezer forintos áron. A használati útmutatója 1 (???????) éves működési időtartamot ír. Ez mit jelent? 1 év múlva dobhatom a kukába és vehetem a következőt?
Ezek nem védőföldesek csak kettős szigetelésűek. Ez mit jelent? villanyszerelő ismerős szerint életveszély, mert bármi hiba esetén áramütés fogja érni azt aki a gumislagot fogja a kezében és volt már haláleset. ilyet lehet forgalmazni?
A veszélyt, már ha valós, nem oldja meg az ha a szivattyú dugóját egy FI relés konnektorba dugom? Vagy ha a slag kívülről nem vizes és bele sem lépek a vízbe akkor is érhet így áramütés ha a nem védőföldes szivattyú elromolna a kútban locsolás közben?

A Tescoban TIP PPG 225 membrános típus hirdetnek 8-9 ezres áron. (azt nem tudom védőföldes vagy sem), de ha olcsóbb akkor ez még gagyibb vagy nem féltétlenül?
Üdv
A probléma ott kezdődik hogy csupán 10 vagy esetenként 5 méter kábellel adják ezeket a szivattyúkat. A szakszerű vízmentes kábeltoldás méter ára 500-1000 forint körül alakul, tehát lehet a kábeltoldás drágább lesz mint a szivattyú. A szigszalagos vagy hosszabítós nejlonzacskós kábeltoldás házilag pedig meglehetősen kókány megoldás. Vannak gyantás zsugorcsövek amik alkalmasak vízmentes kötésekhez de ezt megint csak valamennyire hozzáértőknek ajánlott. A FI relé akkor ér valamit ha van földelés az eszközön, mert épp a földelő vezetéken figyeli az áramot és már nagyon kicsi értéknél is leold nagyon gyorsan, védve a használót az áramütéstől. Szóval bevállalósnak kell lenni ahhoz hogy az ember egy ilyen meglehetősen hangosan berregő a szomszédság nyugalmát is zavaró, sok esetben kútpusztító szerkezetet megvegyen és használjon. Attól bosszantóbb szerintem nem sok van mint hajnalban monoton búgásra ébredni mert a szomszéd elkezdett locsolni a berregővel. Egyik másik roszabbul sikeredett darab még egy fűnyíró hangjával is vetekszik így hiába a 20 méteres kút bizony lármás lesz. Arról nem beszélve hogy a valamikori "CCCP" jelzésű eszközök még csak csak bírták, de ezek a kínaiak pedig elég gyakran széthullanak ami nem kevés bosszúság még ha esetleg garanciában javítanák is, mert el kell vinni érte kell menni, stb. Olcsó húsnak híg a leve tessék elhinni :!:
Én gyűjtögetnék még egy kicsit, és egy lapátkerekes szivattyút vennék. Persze nem a Józsefvárosi piacról beszerzett neten vagy piacon árult darabok közül és lebeszélném az "alig" használt darabokról is amiket hírdetésekben olvashat.
Tisztelt fórumozók, tisztelt lalibatyo !

Valamikor áprilisban jártam itt, egy kb 10-15 éve nem használt fúrt kúttal kapcsolatban kértem véleményt, tanácsot. Nos azóta már próbáltam életre kelteni a kutat, egy eredeti Pedrollo 15MX szivattyúval és a következőt tapasztaltam:
Mielőtt a letört szívócsonkot visszahegesztettem a kútfejre, előtte csak kézzel megrángattam kb 10-szer fel-le a szívócsövet kb félméter magasra és egyszercsak megjelent a víz, persze előtte kis sár, csigaház stb.
Ebből arra következtettem, hogy jó a lábszelep és lesz itt víz ebben a kútban. Ezen felbuzdulva megvettem a Pedrollo 15 MX szivattyút, hozzá bontó hollander, szivattyúkarima , hajlékony átlátszó spirál cső stb.
Összeraktam, klingerit tömítés a szivattyúkarimánál, gumilap tömítés még eredeti maradt a szívócsonk kútfejénél csavarok lecserélve rozsdamentesre , meghúzva mindegyik.
Mivel a télen ellopták a mellette levő Norton kút pumpáját, ezért egy 90mm átmérőjű fémlappal leheggesztettem, hogy onnan ne kapjon fars levegőt.
Indítás, nem sokkal később megjelent a víz a kb 30 m hosszú vászonbetétes slag végén aminek a belső átmérője kb 16mm, 3/4" colos lehet talán.
Viszont nem valami nagy nyomással , úgy is mondhatnám , hogy elég kis nyomással. A szívó oldalon viszont azt látom, hogy az átlátszó gégecsőben áramlik a víz , viszont nincs tele a cső, légbuborékok úsznak a cső felső részén!!
Nem lenne kellő vízhozama a kutamnak?
Esetleg nem nyit ki rendesen a lábszelep? Elvégre nem volt használva legalább 10 évig, inkább több.
Kb 1 órát járattam a szivattyút, nem változott a vízhozam. Egyébként kristálytiszta a víz , nem homokos. 42m-re van lefúrva a kút.
Lehet, hogy 1" colos belsőátmérőjű slaggal kellene kipróbálnom a dolgot? Vagy ez nem számít semmit? Egyetlen körbeforgó szórófejet szeretnék róla meghajtani, de így erős kételyeim vannak , hogy működni fog róla. Egy óra után a kút hozama kb.
12 liter/ perc.
A lábszelep az akkor kb. 40m mélyen lehet, vagy ott inkább valami szűrő van? És a lábszelep nincs is olyan mélyen? Egyébként úgy nézem, hogy 1"-os műanyag csövek vannak leengedve egy vas csőben. Ki tudom én húzni úgy a 42m műanyagcsövet , hogy ne sérüljön és ezáltal megtudnám nézni a cső végén lévő szűrőt vagy lábszelepet?
Esetleg próbáljam ki egy másik szivattyúval, ki tudnám egy régi bácskai centrifugál szivattyúval próbálni esetleg!
Mit tehetek az ügy érdekében?
Köszönöm a segítséget !
Üdv
Vagy valahol tömítetlen a szívó oldal és azért a kicsi hozam, vagy gázos a kút vize és azért, de megeshet hogy kevés is a víz és gázos is. Először a szívócső tömítéseit kellene ellenőrizni hogy biztosan zárjonak. A klinker tömítéseket én gumira cserélném mégis csak rugalmasabb. A szívócsövet könnyedén ki kellene tudni húzni a kútból, már ha a kút legalább addíg tart ameddíg a szívócső vagy tovább, mert mindenféle kóklerok is kutakat fúrnak és bizony a készítőn kívül csak a Jóisten mondja meg mi van odalenn. Ha külön szívócső megy a kútba abból elég a (függőleges)10-12 méter mert ez már nagyobb mint a szivattyú elméleti szívómélysége. Ha a szívó oldalon a szivattyú előtt már látszik a buborék a csőben akkor nincs értelme másik szivattyút próbálni.
Tisztelt lalibatyo !

Először is köszönöm a választ, ki fogom cserélni a szívó oldalon a klingerit tömítést gumitömítésre és megpróbálom újra.
Vannak azért alapvető dolgok amikkel nem vagyok tisztában:
Akkor ezek szerint a vascső lenne lent 42 m-re?
Ha úgy van ahogy mondod, akkor 10-12 m-re lenne lent a műanyagcső, amit esetleg ügyesen ki tud úgy húzni az ember, hogy ne törjön el?
A lábszelep az most akkor tulajdonképpen hol lehet, a 10-12 méter műanyagcső végén?
Vagy csak 1,5-2 m -re ahonnan a norton kézipumpa kiágazik? Egyébként ő vascsővel jön fel!Akkor a vascsőhöz csatlakozik?
A műanyagcső végén van valami szűrő, esetleg valami rézháló amit rátekertek? Vagy lentebb a vascső végén van?
Tehát , akkor mindenképpen ki kellene húznom a műanyag csövet, mert így csak találgat az ember?
Hallottam már olyan tanácsot is , hogy kompresszorral kellene megnyomatni a szívócsonkot, tehát a műanyagcsövet!
Ez lehet, vagy nagyobb kárt tennék vele, mint a jelen állapot? Mert az illető úgy tippelte, hogy a műanyag cső ér le kb 42m-re és annak a végén van a rátekert drótszövet, ami valószínűleg elkoszolódott.

Köszönöm megtisztelő válaszod
Üdv
Mint korábban írtam a készítőn kívül a Jóisten tudja mi van odalenn, (vagy egy kútfúró akinek van felszerelése hogy megnézze a helyszínen). Igen, mindenképp ki kellene húzni a szívócsövet ( nem a kútbélés csövet, mert ha azt kihúzod sosem rakod vissza) hogy meggyőződhess és javíthass. Az a kompresszorozás egy csasiság amit írsz semmi nem fog történni, legfeljebb ha szátvág valamit a légnyomás még egy baleset is lesz. Több cikk is foglalkozott kútépítéssel (komprsszorozással) a régebbi újságok közt, ezek itt találhatóak : http://oldtimer.ezermester.hu/
Javaslom a tanulmányozásukat, hasznos dolgokat írnak. Bevallom ebbe a műanyagcső vascső norton kút szivattyú történetbe én is belezavarodtam, talán ha pár jobb képpel és rajzzal illusztrálnád a dolgot konkrétabban is segíthetnék. Az említett szűrő eldugulása a kútcsövön nem kizárt viszont a tisztítása körülményes de nem megoldhatatlan, de csak kúttisztítás után van értelme próbálkozni vele. Ha teheted hívj fel a 20-422-8900 számon hogy tisztázzuk a kút kivitelével kapcsolatos dolgokat.
Szervusz lalibatyo,

Nos , egyenlőre csak pár képet tudok feltenni a kútról, ezek a következők
KUT 003.jpg
KUT 003.jpg (133.78 KiB) Megtekintve 10641 alkalommal.

KUT 005.jpg
KUT 005.jpg (134.66 KiB) Megtekintve 10663 alkalommal.


Egyenlőre ennyi, de valamelyik nap kimegyek újra és tovább próbálkozom, amint van fejlemény, jelentkezem.Egyébként ha kihúzom a műanyag PVC csövet, akkor azt elvághatom? Utána hőlégfúvóval, illetve Vinilfix-el összetudom rakni? Mennyi idő kell a ragasztás száradásához, ahhoz, hogy újra leengedve a bélécsőbe a PVC csövet, ne csússzon szét?
Köszönöm addig is!
Üdv
A vinilfix ( ha tiszta a felület) percek alatt megköt. mindkét felületet be kell kenni nagyon masszív kötést ad pvc csövön. Viszont a propilén nem ragasztható (kpe cső) csak hegeszthető.
Üdv, lalibatyo

PVC cső van lent, ezt egyébként hőlégfúvóval megtudom, úgy melegíteni, hogy beletudjam nyomni a másik csövet? Mivel szokták tisztítani a felületét, hogy tiszta legyen? Kell valami féle élkiképzést csinálni mielőtt bekenem és összenyomom? Gondolok itt reszelővel valamiféle élkialakításra. Vinilfix azt írja, hogy 10 perc után terhelhető, tehát, akkor utána már engedhetem is lefele a kútba, nem fog szétjönni?

Köszönöm
Üdv
A tisztaság alatt a sarat olajos zsíros szennyeződést értettem, nem kényes a vinilfix. Némi élletörést célszerű csinálni hogy melegítve jobban egybe dugható legyen. Mivel meleg csőre nyomod a ragasztót még 10 perc sem kell 3-5 is elég. Hőlégfúvó is jó, én inkább gázt használok azzal gyorsabb de vigyázni kell vele mert hamar meg is lehet égetni vele.
Tisztításnak elég letörölni tiszta ronggyal.
Üdv, lalibatyo

Még annyi kérdésem lenne, hogy a földfelszínnél egy vascsőre kell rányomnom a PVC csövet, ott is ugyanúgy vinilfix-et használhatom az összeragasztáshoz? És a vascső külsejét is meg kell kennem vinilfixel, mert ugye azt beszéltük hogy mindkét felületet meg kell kenni, tehát a vascső külsejét, majd megmelegítem a PVC-t és a belsejét is kikenem , majd pedig összenyomom a kettőt. Esetleg a vascső külsejét kicsit megcsiszolom, hogy ne legyen rozsdás? Jól gondolom?
Majd utána a PVC csövek között is ez az eljárás, tehát egyiknek a külsejét megkenem, majd a másiknak a végét megmelegítem, majd a belsejét kikenem és összenyomom?

Köszönöm
Üdv
Sosem ragasztottam pvc csövet vascsőre de a leírt módon talán sikerülni fog.
Előző 1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 31 Következő
462 hozzászólás Oldal: 6 / 31

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 38 vendég