Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
372 hozzászólás Oldal: 15 / 25
Előző 1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 25 Következő
Hát ilyen tégla kutat max az eredeti mélységig van értelme mélyíteni, mert hamar tragédia lehet a próbálkozás vége. Ezek a kutak szerény igények kielégítésére készültek és néhány szerencsés esetet leszámítva arra is valók. Hozamuk vízszintjük instabil, épp akkor a legkevesebb mikor legjobban kéne öntözni. Azt kéne beosztani okosan amit ad. Esővíz belevezetése csak gyorsítja a tönkremenetelét nem kellene. Inkább zárt ciszternába kellene azt gyűjteni.
Kedves Lalibátyó!

Van egy régi gyűrűs kút, kb. 10 m mély fenékkel, kb. 1 m vízszint, ami 1 nap alatt pótlódik, ha teljesen kiürítjük, ezért a szivattyút alaposan le kell ereszteni. 10 éve vettük használatba öntözésre, akkor még alacsonyabb volt a vízszint. Kitisztíttattuk, állítólag több m3 iszapot vettek ki belőle (nem láttuk) mire leértek az eredeti fenékre. Ezután talán 2-3 m-es lett a vízszint eleinte, ami lassan csökkent. Persze évszakonként is változik. A víz szemre tiszta, üledéket nem tapasztalunk, de a szivattyúkon vékony nyálkás, talán agyagos lerakódás látszik ha kiemeljük.

Membrános szivattyúkat használtunk eddig. Egymással ellentétes véleményeket találtam a membrános rezgésének hatásáról, van aki szerit kimondottan jót tesz, mások szerint tönkreteszi az ásott kutat. Mi lehet az igazság e kérdésben?

Legutóbb Variolux (OBI) ásottkútba javallt nagynyomású (3,4 bar) búvárt vettem, ami teljesítményben megfelelt, de kétszer kellett cserélni gariban 10-20 óra használat után.

Az öntözés nem létkérdés, de azért szükséges. Azon gondolkodom érdemes-e beruházni egy rendesebb szivattyúra, pl. az itt is többször ajánlott Pedrollo Top-Multi 2-re (ami nekem műszakilag a legideálisabbnak tűnik), esetleg valamely AL-KO-ra. Javulhat-e, a kút vízadó képessége az intenzívebb kivételtől?
kedves Velence
Csak nem velencei ? Azért oszlanak meg a vélemények a rezgős szivattyúról mert van ahol nem okoz problémát és van ahol igen. Alapvetően a talajszerkezet amibe a kút készült az dönti el és sokszor nem lehet előre megmondani biztosan ezért inkább ne. Arról nem beszélve hogy pár ezer forintért nem kell nagy csodát várni. Ezeket a barkácsáruházas termékeket csupán a könnyen érvényesíthető garancia miatt merem ajánlani, de ott sem mindet. Zömében silány minőségű termékek némelyik nagyon dizájnos kivitelben és még marketinget is építenek köréje.Kínában készülnek és olyan cimkét ragasztanak rájuk amilyent a megrendelő kér. A top multi az a legolcsóbb kategória amit tényleg szivattyús cég gyárt és a saját neve alatt is forgalmaz. Én biztosan azt vagy attól jobbat vennék. Persze ügyelve hogy nem a kút aljába az iszapba beeresztve telepíteni. Egy használatba vett kút vízmennyisége pár hét után már nem fog növekedni. Az ásott kutak pedig a most zajló változások hatására egyre inkább szezonálisak lesznek és sajnos épp nyáron amikor a legjobban kell akkor hagyják cserben az embert. A nyálkásság az algásodás a silány minőségű víz vele járója sok értelme ásott kút esetén nincs foglalkozni vele . Persze azért locsolni jó. Amit célszerű nézegetni az a kút mélység vesztése és a nyugvó vízszint. Ez infó az adott helyzetről és ha feljegyzéseket is készít akkor tendenciát is láthat belőle az évek során. Nagyon sok helyen csatornáztak a talajvíz csak a csapadékból pótlódik viszont a korábbi évtizedek szennye bent van a talajban. Ez túl sok jót nem vetít előre.
lalibatyo írta: Hát ilyen tégla kutat max az eredeti mélységig van értelme mélyíteni, mert hamar tragédia lehet a próbálkozás vége. Ezek a kutak szerény igények kielégítésére készültek és néhány szerencsés esetet leszámítva arra is valók. Hozamuk vízszintjük instabil, épp akkor a legkevesebb mikor legjobban kéne öntözni. Azt kéne beosztani okosan amit ad. Esővíz belevezetése csak gyorsítja a tönkremenetelét nem kellene. Inkább zárt ciszternába kellene azt gyűjteni.


a vízhozam növelésére kértem ajánlatot kúttisztításra.
Nem sokkal olcsóbb mint egy 8-10m mély fúrt kút (125-ös csővel) elkészítése.

kérdésem, hogy ha fúratnék egy új 8-10 m mély kutat (125-ös csőben) a jelenlegi ásott kutam közelébe (ami téglás 4m mély 1m átmérővel benne kb 1m vízoszloppal) akkor a fúrt kút vízhozama biztos lényegesen több lenne?
mert akkor azt a lehetőséget választanám.
Biztos hogy nem. A fúrt kút nagyon jól működik de csak jó vízadó rétegből ami többnyire mélyebben van és a kútásó nem is éri el. Az ásott kút viszont a méreteinél fogva lényegesen több vizet tárol a picike hozamból így sokszor mire kiürülne megszűnik a vízhasználat és azt hiszi a tulaj hogy kifogyhatatlan :)
Ekkora mélységű fúrt kút csak valami nagyon jó vízparti kavics fövenyen működik amúgy is, sőt oda is inkább 12-15 métereket csinálnak. Ha mélyíthető az ásott kút akkor a tárolt mennyiség növelhető, de inkább gyűjtögetni kellene egy hozzáértő által elkészített fúrt kútra ha hosszú távra gondolkodik. Nem kizárt hogy olyan területen lakik ahol csak nagyon magas költséggel fúrható jól működő kút . Merre is van az ön kútja ? Le lett ürítve teljesen és meg lett mérve a visszatöltődés ?
A kút Győrszentivánon található a Váci utcában. Még sosem volt teljesen leürítve és így megmérve a visszatöltődése.
Most készült el az öntözőrendszer ami baromi jól is működik (TIP1200/25-ös szivattyúval), csak éppen nem ad annyi vizet, hogy az öntözőrendszer egymás után 5 percig öntözze az összes kört. (5 körös a legnagyobb körön 8 spray Hunter szórófej. összesen 6 rotációs+23 spray fej))

most azon dilemmázom, hogy hogyan tudnám a legköltséghatékonyabban (a meglévő adottságokat figyelembe véve) növelni a vízhozamot.
Nem akarom, hogy a kúttisztítás kidobott pénz legyen, ezért jött képbe a fúrás. az viszont csak a talajvízig megfizethető most nekem. ott meg ezek szerint nagyon bizonytalan, hogy mennyivel lesz jobb a vízhozam.. viszont több száz ezer forintot a profi mély (60m-es) kútért meg nem szívesen adnék ki, azok után, hogy ennyi minden már ki van építve.

az is lehet, hogy egy kúttisztítás után a lábszelepet is lejjebb lehetne rakni? (most kb 50 cm-re van aza aljától) ami a kút víztározó nagysága miatt (1m-es átmérő) lehet hogy már nekem elég vízhozamú lenne?

az biztos hogy a talavíz elég magasan van, ha a talajtól 3m-re kezdődik. ezért is tűnt jó ötletnek egy 10m-es kút fúrása. csak jó lenne tudni, hogy annak nagyobb lenne-e a vízhozama, mielőtt babba is belefeccolnék pénzt.

a visszatöltődést egyszer próbáltam mérni, ha jól emlékszem 2 óra volt, de nem teljesen leürítve.
Hát onnan nincs most infóm mit kéne fúrni egy jó kútért, de azt a 10 métert felejtsd el, mert abból nem lesz jó kút csak hatalmas szerencsével és csak kavicsban. Azt kell beosztanod amid van pénz és víz nélkül mert csodák csak ritkán történnek. Tehát ne kabátot a gombhoz hanem gombot a kabáthoz. Értem ez alatt amit annyiszor már elmondtam hogy a rendszertervezés első és legfontosabb szempontja hogy mit tud a kút.
szóval ha fúratnék kutat akkor lényegesen mélyebbet kellene mint 10 méter.
És a belső átmérőjének mennyi lenne az optimális? 110-es csővel elég lenne?
Vagy legalább 125-ös mindenképp klellene?
Szerintem nagyon kevés a 10 méter, de majd szerzek valami pontosabb infót aztán megosztom veled. Inkább a 125 mert abban nincsen korlátozva a szivattyú méret, 4" os ból pedig rengeteg féle van. A 90 es csőbe pedig már csak a Grundfos fér bele az pedig 150 nél kezdődik :) Ami fontos hogy a lyuk lényegesen nagyobb legyen mint a cső ami alul zárt és sok sok szűrőkavicsot kell mellé rakni.
köszönöm a tanácsot. a mélységgel kapcsolatban pedig ha lesz majd valamni pontosabb infó annak nagyon örülnék.
Sziasztok!
Elpumps 1/4 szivattyú összeszerelésben szeretnék segítséget kérni. A neten talált robbantott ábrákból nem derül ki az alkatrészek pontos tájolása és nincs is rajta mindegyik. A sztori röviden, hogy a kútból a szivattyú indulásakor csikorgó hangot hallottam. Azt hittem felkapott valamit, ami beszorult a vízkerék és a ház fala közé. Könnyen szétjött (újonnan vettem és csak kb 2 éve van víz alatt), kiszereltem, megpucoltam, kicsit szorult a ház fala és a kerék széle, valószínű az adta a hangot. Gondolom, hogy a kútban lévő alacsony vízben az elviselhetőnél nagyobb kavitáció jelentkezhet (és talán ugyan emiatt az alacsony vízoszlop miatt a felkavart lebegő szennyeződések által okozott koptató hatás sem kimondottan tesz jót). Óvatosan utánapolíroztam és most csendben pörög addig, amíg a nyomóház fedelét rá nem teszem. Aztán ahogy teljesen összeszerelem, még a 4 db csavar meghúzása előtt a vízkerék és a nyomóház fedele összeszorul. Nem szoktam ilyen hibát véteni, általában amit szétszedek azt jól megfigyelem és elsőre hibátlanul össze is rakom, de - úgy tűnik- öregszem. Segítene valaki? Előre is köszönöm!
Hát van ott egy tengelytömítés ami kitámaszthat és van egy picike retesz ami a lapátot rögzíti a tengelyre elfordulás ellen, viszont axiálisan kéne tudni a lapátnak mozdulni a tengelyen.És van egy tömítés a lapátkerék ház és fedél közt aminek a vastagsága (vagy megléte) is fontos. Ezeknek a szivattyúknak a jóságát az illesztések finomsága adja ezért nem biztos hogy jó ötlet csiszolgatni, növelni azokat. Amúgy nem egy bonyolult dolog szétszedni összerakni, lehet valami bagatell hiba lesz az.
Hello Zsebibali

Most látom megfeledkeztem rólad :)
Szóval a hivatalos kutak a környékeden 40-60-80 méteresek. Ezek elég régiek és egy részük meg is lett szüntetve, gondolom a vízminőségük nem felelt meg a szigorúbb ivóvíz szabályoknak. Pl a vasútállomás kútja 39,65 méter a Tsz kútja ettől délre kb. 100 méterre 80 méter. A Szabadság téren volt egy ami 73 méter körüli és a Sugár utcai óvodánál ami 79 méter. Tehát ilyesmi mélységekkel kellene kalkulálni.
Szia Lalibátyó, köszönöm szépen a válaszodat! Ezek szerint a lapátkerék háza és a nyomófedél között volt karimatömítés és a szétszerelésnél elveszítettem, anélkl hogy észrevettem volna. Nyilván ez adja meg a azt a kellő magasságot ami elegendő helyet biztosít a kerék sima elfordulásához. Ebben az összefüggésben egyébként nem csiszoltam, mindössze a kerék peremére felrakódott (És/vagy a kavitáció miatt kialakult) átmérődifferenciát korrigáltam nagyon finom, 800-as papírral. Muszáj volt, mert a kerék "ragadt" a fészekben, beleért a pereme a házba. Van valami javaslatod, hogy az elveszett tömítést hol kezdjem keresni? Ha esetleg te is forgalmazol alkatrészt, akkor utalom az árát és a postaköltséget. Illetve továbbra is nagyon jól jönne egy értékelhető részletességű robbantott ábra (esetleg fotók), amin látszik az axiális tengelytömítés tájolása (melyik az alja-teteje) és persze az összes többi kiszedett alkatrészé is. Nem vagyok magamra túl büszke és eléggé elbizonytalanodtam a saját képességeimet illetően ... Még egyszer hálásan köszönöm, hogy segítesz! István
lalibatyo írta: Hello Zsebibali

Most látom megfeledkeztem rólad :)
Szóval a hivatalos kutak a környékeden 40-60-80 méteresek. Ezek elég régiek és egy részük meg is lett szüntetve, gondolom a vízminőségük nem felelt meg a szigorúbb ivóvíz szabályoknak. Pl a vasútállomás kútja 39,65 méter a Tsz kútja ettől délre kb. 100 méterre 80 méter. A Szabadság téren volt egy ami 73 méter körüli és a Sugár utcai óvodánál ami 79 méter. Tehát ilyesmi mélységekkel kellene kalkulálni.


Szia Lalibátyó,

Köszönöm, hogy utánna néztél..
Előző 1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 25 Következő
372 hozzászólás Oldal: 15 / 25

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 27 vendég

cron