Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
374 hozzászólás Oldal: 6 / 25
Előző 1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 25 Következő
Szia Lalibátyó!
A kút (egyes) paramétereit sajnos nem tudom,ugyanis a kút már állt,mikor ide költöztünk.
Amikor először beüzemeltük a kutat,kb 36 órán keresztül húzattam a szivattyúval,és egy métert sem csökkent a szintje.
A kínai szivattyú 13 mp alatt adott 10l vizet,ez ugye kb 46l/perc.Ekkor a szivattyú 12m-en volt,aföldtől mérve,tehát cca 5m vízoszlop volt fölötte.
Itt nem volt vészes a homokolás,napi átlagos 1-1.5 óra locsolás mellett kb 2 havonta kellett szűrőt cserélnem.
A szivattyút egy Brio 2000M "vezérli",közé van beépítve egy http://szivattyuwebaruhaz.hu/hu/termekek/reszletek/1610/injecta_szurohaz_9-3_4_-1/ ilyen.A micron számát nem tudom a szűrőnek (volt itthon vagy 10 db),anyaga textil.
A kútról ezt tudom biztosra:
-24m mély
-7m-en van a nyugalmi vízszint
-kútcső mérete 125mm(KG cső)
-üzemi szintje a kinai szivattyú teljesítményével mérve 7.5-8m.Szerintem ha egy 15m-re beengedem az új szivattyút az megfelelő lehet(?).
-homokolni mindig homokolt,szűrő nélkül egy nagyságrendileg 1 köbös gyermek medencébe kb. 1 teáskanálnyi homokot jelentett.(ez 2 éves adat,de volt,amikor kristály tiszta víz folyt hetekig)
Az anyagi lehetőségek végesek,de amit feltétlen muszály,azt beszerzem.
Anyagokból ami pillanatnyilag a rendelkezésemre ál,az a következő:
-Toro Green Keeper 8 zónás vezérlő
-10db 1"Toro/Hunter mágnesszelep
-Rain star spray kb 30 db.(adatokat nem tudok róla,neten nem találtam semmit)
-Rain star roto 6db,http://www.rainbird.com/landscape/products/rotors/2045AmaxiPaw.htm ennek a tökéletes másolata.(úgyszintén nem tudok róla semmit,szerintem kínai motyó)
Ezeket a Murvai nagyker csőd előtti végkiárusításán vettem,potom összegért
Ezen kívül vannak még fittingek,vízmentes mágnesszelep akna,pár apróság.
Ha a fejeket nem tudom hasznosítani akkor csere,de szerintem egy próbát megérnek.
Szerintem tavasszal le tudom tesztelni a hatósugarukat és a vízszükségletüket.
Próbaképp nyáron egyet-egyet bekötöttem,a nagy roto fej kb 10m sugarú kört locsolt be,a kis fej kb 2m-t.Persze ez adatok nélkül foghíjas,de valami támpontot adhat.
A plusz vízszükséglet,amire a locsoláson kívül szükségünk van elenyésző.Alkalmanként 10-20liter,szerintem nem számottevő.
Hirtelen ennyi... :)
Üdv:Zsolt
Hello Zsolt
Látom azért vannak itt adatok bőven :) Olvasva soraid nem lesz gond szerintem mert felkészült vagy. A spinklereket le is tudod mérni csupán rákötöd a hálózati vízre és megnézed mennyi idő alatt telik meg egy vödör. A többi már csak matek. Telepítési mélységnek jó lehet az amit írsz de törekedni kell hogy ne a kút szűrőzött részébe legyen a szivattyú hanem az felett legalább 1 méterrel. Így a beáramló homok egy része tud alulra üllepedni ami az iszapzsákból időnként kompresszorral kipucolható. Ha nem tudod hol a szűrőzött rész akkor kamerával ellenőrizhető, vagy csak annyira kell belemerííteni a vízbe a szivattyút hogy az biztonságosan folyamatosan szállítson a szárazrafutás veszélye nélkül.
Az említett homok mennyisége nem tűnik kezelhetetlenül soknak főleg a viszonylag magas vízhozam mellett. Sokan örülnének egy ilyen kútnak.
Üdvözletem Lalibátyó!
Nagyon szépen köszönöm a válaszaidat és a dícsérő szavakat( :oops: ),sokat segítettél.
Azért még nincs az a tudás a birtokomban,amivel nyugodt szívvel megtervezhetek egy jól működő,megbízható rendszert(nyomásesés,terephez méretezett gyedi körök,stb,stb).Van még mit tanulni,olvasgatni,de remélem tavaszra összegyűjtöm a kellő ismeretet hozzá... :)
Mégegyszer köszönöm és ha esetleg valakit érdekelhet,majd megosztom tapasztalataimat itt,a topikban.
Üdv:Zsolt
Szia Tdizsolt !
Köszönöm a kedves felajánlást, azt hiszem sokan érdeklődve olvasnánk a beszámolódat egy S.K. kivitelezett öntöző rendszerről, főleg ha pár képpel is illusztrálnád mindezt.
Sok sikert hozzá !
Persze,mindenképp beszámolok róla,természetesen képeket is rakok majd fel a folyamatról és a végeredményről... :)
Üdv:Zsolt
Tisztelt lalibatyo.
Egy kis segítség kellene.
Gyűrűs kútból akarok szivattyúzni hidrofor tartályba egy
Elpumps Bp10-el. Van nekem itthon 25 és 32-es kpe csövem, amivel kb. fele fele
arányban tudnám összekötni a bp10-et és a tartályt. De a szivattyúnak a kimenete 5/4.
Mennyire probléma hogyha ennyire lecsökken a keresztmetszet? (A tartályon a bemenet 3/4.)
Meg halottam olyat is hogy a szivattyút fém csővel (ami elég drága) kell letenni a kútba,
mert induláskor megtekeredik és eltöri a kpe csatlakozót.
Üdv
Nyugodtan leszűkítheted és egybe is toldhatod a vékonyabb és a vastagabb kpe csövet. Ez a szivattyú tekeredés valóban igaz de inkább ipari szivattyúk esetén kell számolni vele. Megeshet ha lágy tömlőt használsz akár összecsavarodhat, el is záródhat a tömlő, de a kpe cső nem fog eltörni és az idom sem. Ha valamennyire el is fordul a szivattyú induláskor miután elindult a cső rugalmassága vissza fordítja eredeti helyzetbe. Tartókötélnek viszont csak nyúlásmentes kötelet szabad használni mert ha megnyúlik a kötél akkor a cső (rosszabb esetben a kábel) fogja tartani a szivattyút. Nyúlásmentes kötél a saválló vagy műanyag bevont drótkötél ill a speciális statikus kötelek és a láncok. Mi 6os műanyag bevont drótkötelet használunk, ez erős is olcsó is és nem korrodál. Nyomó csőnek 40 liter/perc-ig 3/4 es KPE csövet nagyobb kúthozam és vízigény esetén vastagabbat.
Szia Lalibatyo!

A tesco-s búvárszivattyú helyett szeretnék valami megbízhatóbb, tartósabb szivattyút, mert ez 2 évet bírt.
A régi 5/4"-os tömlőn megfelelően nyomta amire kellett, elvileg 10m3/h volt a teljesítménye és most is hasonló teljesítményű kellene.
Konkrétan: Van a 7 m mély ásott kút és kb. 2-3 m mélyen a vízszint ami lemegy szivattyúzáskor 5-6 méterre, ebből kellene egy a kút mellett álló tartályt (permetezőt) feltölteni.

Mit ajánlanál? Én ilyenre gondoltam: http://www.szivattyubolt.hu/centrifugal-szivattyu/161-320-l-perc-ig-9-6-19-2-m3-ora/leo-xgm-1b-szivattyu.html Ezeket tartósabbnak gondolom mint a búvárt, mivel a búvár kora tavasztól késő őszig a kútban volt csak télire volt kiszedve.

Nézegetem a h-q jelleggörbéket, de arról nem találok adatokat, hogy a szívómélység változása hogyan befolyásolja a szállított mennyiséget egy bizonyos szállítómagasságban (2méter) ? Erről mit tudnál mondani?
A jelleggörbén megadott értékek milyen szívómélységnél értendőek?
Üdv
Ha nincs megadva a szívómélység változását követő jelleggörbe akkor 0 méter a szívómélység amivel a jelleggörbe készült. Ez esetben az emelőmagassághoz add hozzá a szívómélységet ami esetedben 2+4= 6 méter ( 0,6 bar) és az ide eső pont lesz a várható szállítási mennyiség. De ez az állítás már nem igaz 4-5 méternél nagyobb szívómélység esetén, 7-8 méter felett meg semmiképp mert a változás nem lineáris. Ennél a szivattyúnál ez bő 240 liter/ perc, ha nincs áramlási ellenállása a szívó és és nyomó csőnek,idomoknak és a gyártó sem "fényezte" túl a szivattyúját. De mivel van áramlási veszteség ezért én olyan 200 literre tippelnék inkább ami 12 m3/h. Mindenképp valami jobb és nagyobb lábszelepet javaslok a szívócső aljára és biztosan tömített kötéseket a szívócsőre a minél egyszerűbb légtelenítés és minél kisebb áramlási ellenállás miatt, mert ez nem önfelszívó szivattyú így érzékeny a levegősödésre, ami bosszúságot tud okozni. Érdekes például hogy a terméklapon 8 méter a max szívómélység a karakterisztika görbén meg csak 7.
Köszönöm a segítségedet!
Milyen hasonló szállítású szivattyút tudnál ajánlani ami önfelszívós és nem lesz gondja esetleg egy kis levegővel?
Üdv
Ha biztosra akarsz menni akkor én egy 6-os pedrollót ajánlanék Pedrollo 4BLOCKm 6/4 de ez már meglehetősen drága,igaz bajod nem lesz vele. 120-140 liter körül fog nyomni percenként. Az önfelszívósból kompromisszummal találsz olcsóbbat pl LEO XJWm 180/42
Ipari kategóriát kihagynám mert hamar 100 ezer feletti árakat találnál. Ekkora teljeítményben én ipari szivattyút használok de az nem önfelszívós, ill egy ipari benzines önfelszívót. Az a tesco-s milyen volt mert ha olcsó szennyvíz szivattyú bírta akkor lehet abban a kategóriában kéne valami jobbat nézni. Én búvár párti vagyok amúgy mert rengeteg nyűgtől üzemeltetési problémától megszabadulsz némi "felár" ellenében. Főleg ebben a "szétszedem-összerakom" kategóriában.
Tisztelt lalibatyo.
Az lenne a kérdésem hogy hidrofor tartálynál hogyan lehet megnövelni a két
kapcsolás közti vízmennyiséget? 120 literes villanybojler van átalakítva, a
nyomáskapcsoló 1,4-2,8 érték között kapcsol és most a kapcsolások közti kivett
víz kb. 25l. A nyomással kell játszani vagy kevesebb levegő kell bele?
Lalibatyó!
A tescos Garden XKS-550 PSE néven futott, 550 W és a rajta levő címke szerint 11m3/h, de valójában ez: http://www.tescomarkak.hu/index.php?method=termekek&category_id=42&product_id=3016&page=1 Lehet ennek az tette be a kaput, hogy kicsit kiiszapoltam vele a kút alját, mondván úgyis szennyvízszivattyú. A kotrás után bírta még kb 2 hónapot és a szerelő szerint nem éri meg megtekercselni. Igaz mint ahogy írtam tavasztól őszig a kútban van.
Szimpatikusabb lenne nekem is a búvár ha bírná a vízben állást. :) A pedrollonak van direkt ásottkút szivattyúja, igaz ez se olcsó : http://www.szivattyubolt.hu/pedrollo-top-multi-2 illetve látom hogy a makita is gyárt sok fajtát. Ezekről mi a véleményed?
Hello ivanrobi

Általában a tartály térfogatának a 30 % az ami két kapcsolás közt kivehető. Ez függ a kikapcsolási és bekapcsolási nyomás különbségétől és a tartályban lévő levegő ( "rugó" ) mennyiségétől. Ha növeled a nyomást 2 szeresre akkor vagy a térfoga csökken a felére vagy a mennyiség növekszik a duplájára levegő estén.
Tehát a levegő mennyiségének a csökkentése semmiképp nem lesz megoldás a nagyobb mennyiség érdekében. Növelni kell a levegő mennyiségét és mivel nem membrános a tartály teljesen normális ha idővel csökken benne a levegő mennyisége hiszen a víz amivel érintkezik elnyeli. Két lehetőséged van, vagy teljesen kiengeded a vizet a tartályból így újra töltődik levegővel, majd ismét vizet szivattyúzol bele, vagy egy szelepen keresztül pumpálsz levegőt a tartályba. Természetresen csak nyomásmérés közben és odafigyelés mellett szabad ! Feltételezem a vízelvétel és betöltés az egykori hidegvíz bemeneti csatlakozón van mert ott kéne legyen és a bojler tartály szerelési helyzete a javasolt helyzet ( tehát az álló az állva a fekvő az fekve szerelt ). Ez esetben a melegvíz csonkra egy elzáró csapot valamint egy betőltő csonkot vagy szelepet kellene rakni amin pótolható időnként a levegő. Azt hiszem valamennyit tudsz majd növelni de 40 liter fölé biztosan nem tudsz jutni. Membrános tartályoknál nincs ez a levegő elnyelődés de ott viszont vannak más problémák meghibásodás esetén.
Üdv wital !

No kezdjük azzal a pedrollóval. Ez az ásott kút szivattyú kizárólag tiszta vízhez való és a szállítási mennyisége sem épp egy nagyobb tartály töltögetésére teszi alkalmassá tehát én ezt biztosan nem választanám, ha más célom nincs a tartálytöltésen kívül. (tölteni is lehet vele csak tovább tart) A tescos az kívülről egy minőségi szivattyút sugall de a belseje ugyanaz a műanyag mint aminek a külseje is műanyag tehát nagy csodát nem kell várni tőle. Valóban saválló szivattyú több százezres kategória saválló fémből. A 11m3/ óra szllítási mennyisége az legfeljebb 0 méter magasra igaz vagy a felfújhatós medence leürítésekor :) Ez elsősorban udvari medence tározó és pince víztelenítésére való nem pedig sarat szívatni vele de attól nem kéne elpusztulnia ha egyszer beengedték egy ásott kút iszapjába. Megkockáztatom azért égett le mert megszorult. Valóban nem érdemes tekercseltetni mert többe kerül mint egy másik szivattyú.
Viszont ha ez alkalmas volt a feladatra akkor nem érdemes más kategóriában kutakodni hiszen ez a legolcsóbb és legmegbízhatóbb megoldás, legfeljebb más típust márkát kell választani. Ebben a kategóriában többek közt én egy régi alu házas Elpumps szivattyút is használok iszaposgödör töltésre ürűtésre és bajom nem sok szokott vele lenni, pedig az szinte maltert sziv. Évente kétévente szétszedem kap két új csapágyat az esztegályos csinál a forgórészére új szimering fútó perselyt, kap 2-3 új szimeringet és 3 ezerből fel van újítva. (Ebben több szimering van egymás mellett a lapátkerék után) Persze ez pedrollóhoz hasonló árkategória újban.
Előző 1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 25 Következő
374 hozzászólás Oldal: 6 / 25

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 28 vendég