Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
372 hozzászólás Oldal: 13 / 25
Előző 1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 25 Következő
Ha ez a ritka hiba a tömlőkkel nincs akkor egyszerűen leszívja a búvár a vizet a szívónyílásáig és levegővel kevert vizet szív ezért nincs nyomása. Ha befogod a slag végét akkor ugye nincs vízelvétel, emelkedik a szint a kútban és ismét lesz nyomás. Ennyit tud a kutad az is megtörténhet. Nézd meg ha csak pisil akkor kilátszik e a szivattyú a vízből ? (tükörrel napsütésben kiválóan le lehet világítani még 50 méterre is ha egyenes a kút)
Ami még lehet hogy lyuka, repedt a cső a szivattyú után a víz alatt.
lalibatyo írta: kedves kertelek
Ajánlom figyelmedbe azt a válaszom amit a kérdésed előtt közvetlenül írtam. Valamint kérdezném hogy miért lenne melegebb a víz egy földbe ásott ciszternában mint egy ásott kútban ? Egyébként csodák nincsenek szivattyúban sem az ár arányos a használati értékkel a "no name" termékeknél, ahol pedig "márkásat" vesz az ember ott a marketinget is meg kell fizetni.


Kedves Lalibatyo!
Elolvastam, és 2011-ig visszamenőlegesen szinte mindet átfutottam az "Ásott kútba szivattyú, de milyet?" téma alatt.
A weboldaladat is megnéztem és egy két videót is megnéztem

Örömmel kattintottam az "amikor a szivattyú teszi tönkre a kutat" videóra, ami egy membrános szivattyú áldásos tevékenységét szemlélteti, mert abban bíztam, hogy belőle a fórumban feltett kérdésemre is választ kapok, de nem kaptam.
Igaz a videóban egy csőkút van, meg nekem hangot sem sikerült hozzá varázsolnom, meg hozzáértő sem vagyok.

Sok internetes oldalt meg idevágó írást átböngésztem már a membrános szivattyúk és kutak állaga, állagromlása témakörben és azt láttam, hogy sok hozzám hasonló laikusban felvetődött a kérdés, ami bennem is, de választ sehol nem kaptak ők sem.
Valóban tönkre teszi-e egy membrános szivattyú a kutat? Ásott kutat? A vízadó rétegeket, stb.? Milyen kútnál és talajszerkezetnél kell számítani jobban erre? Vagy csak mende-monda lenne?

A szakkereskedésekben a szivattyúkról jó esetben mindent el tudnak mondani, de az én kérdéseimet inkább olyan szakember tudja megválaszolni, aki kutakat készít, üzemeltet vagy karbantart és a gyakorlatból is érti az összefüggéseket.
Ezért is örültem, amikor rátaláltam erre a fórumra, és az itt adott válaszaidra.

Amúgy se piacon, se használtan nem vásárolnék szivattyút, mert nem értek hozzá, és a boltoktól kapott garancia biztonsága megnyugtatóbb számomra.
Márka függő sem vagyok, és osztom a nézetedet, hogy a márkásabb termékek esetében a termék árának jelentős részét teszi ki a marketingre költött költség is. Meg persze a fejlesztési és egyéb költségek is megjelennek arányosítva, de ebbe most nem mennék bele.
Olcsó beszerzési forrásként így maradnak a bevásárló központok, barkácsáruházak..., egyedi akciók. :)

A kutunkban a víz olyan 14,5 fokos lehet, tavaly nyáron ennyit mértem.
Ha a felszivattyúzott vizet egy (vagy több) felszíni tartályban tartom és nem öntözöm el azonnal, akkor óhatatlanul felmelegszik.
A ciszterna esetemben egy 1,5 m mély, fóliával kibélelt, fedett "gödröt" jelentene, amiben ugyan kisebb mértékben, de szintén fel tud melegedni a víz.
Ha ez a ciszterna elég nagy és több napra elegendő vizet tudok benne tárolni, akkor a frissen felszivattyúzott hideg vízzel történő keveredés ellenére is melegebb lenne benne az átlagos vízhőmérséklet, mint a 12 m mély kútban.
Köszönöm a válaszodat.
Hello kertelek
Amiért ajánlottam a korábbi hozzászólásom az az általad említett
Figyelembe véve a karcsú pénztárcá(ma)t.

mert ugye attól olcsóbb nincs ami már van is :)
Ugyan kicsit munkás a szivattyút hol ide hol oda rakni de még munkásabb vödrözni a vizet. Persze ha szereted a kalandokat a rezgős "jó választás" is lehet.
Olcsó beszerzési forrásként így maradnak a bevásárló központok, barkácsáruházak..., egyedi akciók. :)

Így igaz. Érdemes kicsit futni ezen a vonalon hiszen gari is van és visszavinni is van hová.
Valóban tönkre teszi-e egy membrános szivattyú a kutat? Ásott kutat? A vízadó rétegeket, stb.? Milyen kútnál és talajszerkezetnél kell számítani jobban erre? Vagy csak mende-monda lenne?

Igen, az esetek nagy részében előbb utóbb helyrehozhatatlan károkat okoz, de sok esetben ezeket észre sem veszik, mert épp olyan helyen lyukasztja ki a béléscsövet ahol nem dől tele kaviccsal homokkal a kút mert állékony kemény a talaj. Általában a laza szerkezetű talajokon és a kivitelezési hibás kutakban jelentkeznek a bajok viszonylag hamar. Az ásott kutak jobban tolerálják de szerencsére az én szomszédom nem ilyennel kerreg esténként. Persze sok embernek teljesen normális a koszos víz és a percenkénti 5-10 liter és ha neki jó legyen vele boldog. Tulajdonképp nem is értem miért ellenzem ezt a fajta szivattyút hiszen minden tönkrevágott kút egy újabb fúrási ( pénzkereseti ) lehetőség valakinek.
Visszatérve a ciszternás gondolatodra egy föld feletti tárolóban valóban melegszik a víz csak az nem ciszterna :) Viszont ez a kifóliázott gödör az esetek nagy részében előbb utóbb csak bosszúság lesz hiszen a víz sem lesz meleg benne ( legfeljebb a felső 30-40 cm ha süti a nap. Ráadásul ki is lyukad az a fólia elég hamar. Nem véletlen hogy a kerti tavakat is egészen vastag speciális fóliával és alatta védő geotextillel készítik.
Sziasztok,
kicsit off-topic a szivattyúhoz képest, de azért annyira talán nem.
Az ásott kútunk alja nagyon agyagos (kb 6 méteren). Ha kicsit jobban leengedem a szivattyút, akkor nagyon felkavarja az alját és sárga, sűrű agyagos vizet hoz fel, plusz a szivattyú is tiszta agyag lesz, ami nem feltétlen tesz neki jót, gondolom. Szomszéd javasolta, hogy szórjak nagy méretű mosott kavicsot az aljára. Nem vagyok benne biztos, hogy ez jó ötlet, mert egyrészt ha így lenne, akkor a kútásó is így csinálta volna, másrészt gondolom ami szivárog be friss víz, meg a felkevert víz is leülepszik egy idő után és szépen be fogja vonni agyagréteggel a kavicsot, tehát gyakorlatilag csak megemeltem a fenekét... Mi a szakvélemény erről? Hogyan lehetne megakadályozni az agyag felkavarását? Előre is köszönöm.
Hát én biztosan nem tennék bele semmit.
Hogyan lehetne megakadályozni az agyag felkavarását?

Nagyon egyszerűen, nem kell a szivattyút beereszteni az aljába hanem 1 méterrel meg kell állni felette. És hát a "rezgős kútpusztítót" kerülni kéne, mert az ásott kutak közt is van amelyik kifejezetten nem szereti. A bajok akkor vannak ha alig van víz a kútban. Ez esetben ajánlatos az alját kitisztítani és beérni annyi vízzel amennyi van, hiszen egy kút az nem egy cső a föld alatt kiapaszthatatlan tartályba. Ha szűkös a hozam akkor nincs más mint beosztani azt ami van, vagy "raktározni" amikor lehet.
lalibatyo írta: Hát én biztosan nem tennék bele semmit.
Hogyan lehetne megakadályozni az agyag felkavarását?

Nagyon egyszerűen, nem kell a szivattyút beereszteni az aljába hanem 1 méterrel meg kell állni felette. És hát a "rezgős kútpusztítót" kerülni kéne, mert az ásott kutak közt is van amelyik kifejezetten nem szereti. A bajok akkor vannak ha alig van víz a kútban. Ez esetben ajánlatos az alját kitisztítani és beérni annyi vízzel amennyi van, hiszen egy kút az nem egy cső a föld alatt kiapaszthatatlan tartályba. Ha szűkös a hozam akkor nincs más mint beosztani azt ami van, vagy "raktározni" amikor lehet.


Köszönöm a választ. A szivattyú egy pedrollo top multi 2, amit az itt kapott tanácsok alapján vásároltam.
Igen, pontosan az a gond, hogy viszonylag kevés a víz, összesen 1,8 méter, ha abból elveszek 1 métert, akkor igen kevés marad. Mindenesetre akkor nem szórok bele semmit, hanem próbálom feljebb tartani a szivattyút.
Talán egy próbát megér a dolog azért, és mivel valódi szivattyúd van így meg is oldható. Tedd a szivattyút bele egy nagy 15-20 literes vödörbe. Töltsd fel vízzel a vödröt hogy majd el is merüljön, aztán így engedd le a szivattyút szinte a kút aljáig hagy benn van a vödörben. Így a szivattyú alatt nem alakul ki áramlás örvénylés mert a vödör ott van, viszont a vödörbe fentről a tiszta víz be tud jutni a szivattyúba :) Egy kis kísérletezés a tisztavizes legmélyebb pont kiderítéséhez biztosan kell de hogy ezzel a módszerrel mélyebbre engedhető a szivattyú az biztos.
lalibatyo írta: Tedd a szivattyút bele egy nagy 15-20 literes vödörbe. Töltsd fel vízzel a vödröt hogy majd el is merüljön, aztán így engedd le a szivattyút szinte a kút aljáig hagy benn van a vödörben. Így a szivattyú alatt nem alakul ki áramlás örvénylés mert a vödör ott van, viszont a vödörbe fentről a tiszta víz be tud jutni a szivattyúba :)


Köszönöm a tanácsot, kipróbálom!
Tisztelt fórumozók!

A 13 m mély, kb. 2 méteres vízmagasságú ásott kutamban eddig vibrációs membrános szivattyú(ka)t használtam, amik azonban gyorsan tönkrementek. Időnként sikerült házilagosan javítani, beszabályozni azokat, de ezzel együtt is rövid az élettartamuk.

Most felmerült, hogy forgólapátos mélykúti szivattyút kellene venni, egy lehetőség például az Extol SPS 4-50. A gondom az, hogy ennek a vízszállítása 1,9 m3/h, ami kétszer annyi, mint ami a kútban egyáltalán van. A vízutánpótlás csak 50-60 l/h lehet, így igazából naponta csak fél órát használhatnám (illetve még annyit sem, mert szárazon biztosan nem mehet).

Lehet hogy naiv a kérdés, de megoldható-e valamilyen - a szivattyút nem károsító - módon a vízszállítás mérséklése? Nyomás adatot nem találtam, csak azt hogy a csatlakoztatott csőnek legalább 20 bar nyomásállóságúnak kell lennie. Számomra egyébként a membrános szivattyú nyomási értéke teljesen megfelelő vízsugarat biztosít, hasonló elég lenne a fenti szivattyú esetében is.

Az öntözést 3/4-es tömlővel végezném (mint eddig is), ennek a szivattyúnak pedig 1"-os belső menetes csatlakozása van. Gondolom az összekapcsolásra is kell valamilyen megoldást találnom, nem tudom igazából, hogy ez a méretváltozás mit eredményez?

Köszönöm
Az említett szivattyú 1 fokkal jobb mint a rezgős de ez még nem lapátkerekes, hanem csavarorsós. Kínai ipar "remek" terméke van amelyik 1 napig sem megy és van amelyik évekig is. A név nem túl bizalom gerjesztő, talán más névvel és természetesen számlás helyről és olyanról amelyik 2 éve is szivattyút árult és 5 év múlva is azt fog árulni talán 1 próbát megér, de csak az olcsósága miatt, mert ha baja lenne akkor ne a kuka legyen a szervize. Épp ma volt 1 olyan munkám ahol a piacon vettek 1 olcsó szivattyút ami 1 órát sem bírt. Persze az idős hölgy kifizette a villanyszerelőt a kábeltoldás és bekötésért, valamint a vízszerelőt a szivattyú telepítésért. Tehát a szivattyú árának a duplája volt csak a ki be szerelgetés és stb. és 1 órát sem működött. Ha ilyen kalandokra vágysz akkor hajrá. Csak olyant szabad aminek van magyar szervize vevőszolgálata, múltja és jövője. Az ilyen egyszer volt nevű és ma van holnap nincs kereskedőktől nem szabad megvenni műszaki árut csak az extrém sport és a kalandok kedvelőinek. Ha kevés a pénzed gyűjtögess de ipari hulladékot ne vegyél.
A megadott szállítási adatok 0 méter magasra és nagyon rövid vastag cső esetén értendő ami a gyakorlatban nincs is. 20-30 méter fél colos tömlővel már messze nem lesz akkora vízszállítás. Amúgy egy normál kézi szórófej, vagy egy normál locsoló 10-15 liter vizet fogyaszt percenként, így sokat nem is kell matekolni. Elkezded az öntözést aztán vagy megunod vagy a víz fogy el :)
Minden szivattyú nyomó oldala szűkíthető ha valaki nem ezt mondja akkor az pék csak szivattyús boltban dolgozik éppen :) Általában a max vízszállítás negyedéig, de sok gyártó ezt meg is adja.
Köszönöm a választ. Eddig csak membrános búvárszivattyút használtam, ezért a csavarorsós és a lapátkerekes is újdonság számomra, röviden le lehetne írni az előnyeiket-hátrányaikat?

Egyébként találtam egy olyan csavarorsós szivattyút, ami a paramétereiben szimpatikus lenne (mintha az én vízszállítási igényeimhez közelítene), persze a cég teljesen ismeretlen nekem. Talán csak annyi, hogy van két üzletük Budapesten:

csavarorsos-szivattyu.PNG
Csavarorsós szivattyú
csavarorsos-szivattyu.PNG (88 KiB) Megtekintve 4267 alkalommal.


Egyébként a még jól működő membrános szivattyú esetén a 3/4"-os (kb. 60 m hosszú) tömlőm végén lévő legegyszerűbb állítható szórófejen nekem olyan 11-12 liter jön ki percenként. Ez a közel 700 liter/h nincs nagyon távol az 1 m3/h értéktől.
Szerintem a Józsefvárosi piacon ugyanezt megkapod sokkal olcsóbban. De ha továbbra is a kalandokra vágysz ....
Miért nem jó neked egy évek óta szivattyúkat árusító üzlet választékából valami ? A pénzt lehet egyből is a kukába dobni nem kell előtte szivattyút venni :)
Udv mindenkinek!
Kis segtseget kernek, van egy tiz meteres gyurus kutam es slaggal es esoztetovel szeretnek locsolni belole.
Probaltam mar
http://www.al-ko.com/shop/hu/kerti-sziv ... -inox.html
De nem igazam mukodott.
Most egy
Karcher SDP 7000 merülő szivattyú piszkos vízhez
tipusuval probalkozom , de ez sem igazan jon ossze.
A viz kb 7 meteren van es max 30 meter ahova el kell szallitani ( locsolni)
1-2 meter a szinttol lefele es 1 meter felfele.
Korulottem mindenki boldogan locsol de nekem sehogy nem jon ossze.
Koszonom a sgitseget elore is.
Eddig minden hibát elkövettél amit el is lehet. Ezek a felső szivattyúk 6 méternél mélyebbről már csak úgy ahogy működnek, 8 után meg szinte sehogy. Tehát vagy a vizet hozod feljebb, vagy a szivattyút rakod lejjebb :)
A "szennyvíz" szivattyú az arra való hogy a pár méteres ciszternából kerti medencéből vagy a garázs szerelő aknájából felhőszakadás után kinyomd a vizet egy rövid vastag csővőn nem pedig 30 méter slagom öntözésre. Az 0,6 bar amit tud a cucc maximálisan nem másra való :)
Szóval vagy egy rendes búvár vagy ásott kút szivattyú, vagy a meglévő alko nak ásol egy 3 méteres aknát a kút mellé, esetleg felszerelvényezve beengeded a víz fölé 2-3 méterre valami stabil és biztonságos függesztéken.
Jut eszembe :) Beereszted a búvárod 1 colos hajlékony gégecsővel. A gégecsövet rákötöd az alko szívó oldalára, így nyomásfokozóként fog működni. Aztán indítod mindkettőt és "csoda" fog történni ha mindent jól csináltál :)
Előző 1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 25 Következő
372 hozzászólás Oldal: 13 / 25

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 38 vendég