Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
372 hozzászólás Oldal: 1 / 25
A kertünk öntözését az ásott kutunkból tervezzük megoldani (valami automata rendszerrel, hogy hajnalban öntözzön), a kertben csak fű van.

A kút paraméterei:
- víz kezdődik kb. 3,7 m mélyen;
- vízmélység: kb 6,3 m
- kút átmérője: 80 cm

Szóval összeségében olyan 3200 liter víz lehet a kútban, a teljes mélysége pedig (3,7+6,3=) 10 m.
Ha jól tudom akkor a szivattyúk alatt hagyni kell 1 m vizet, szóval a szivattyú 9 m mélyen lenne és a ténylegesen kitermelhető víz pedig kb 2600-2700 liter lenne..

Milyen szivattyú kell ilyen helyre?
Az automata öntözés miatt van valami speciális dolog amire figyelni kell (gondolok itt a szivattyú kimeneti átmérőjére, illetve a minimálisan elérendő nyomásra)?

Ha csak egy linket adtokahol ennek utána lehetne olvasni, már azért is nagyon hálás leszek!
Ahol eddig csak jártam boltban, mindenhol rögtön elkisértek a 150eFt-os szivattyúkhoz, de én nem vagyok benne biztos, hogy szaktudás alapon (BAU és társai: az eladók nem mindíg szakértők...)


Előre is köszi!
Jól gondolod hogy nem a bau-ban kell erre megoldást találnod. Azért ez nem kevés víz mert ha átszámolom 10mm csapadékra akkor 260m2 öntözhető és ugye az a kút azért kút hogy adja a vizet nem úgy mint egy ciszterna, tehát folyamatos öntözés is elvárható egy óránkénti 40-50 liter/perc hozammal. Én lebeszélnélek ilyen házivízmű és kerti szivattyú szerű megoldásokról. Vannak kifejezett ásottkút szivattyúk megfizethető áron de akár egy csőbúvár is megteszi. A telepítésre jó az elképzelésed, az pedig hogy a csatlakozások passzolnak vagy nem az szűkítő idom kérdése csupán. Szerintem bármit veszel nem fog passzolni. Bekötéshez KPE csövet javaslok réz idomokkal. Itt nézelődhetsz aztán ha a vízigény és nyomásigény alapján kiválasztottad akkor lehet találsz olcsóbb beszerzési forrást is. Pedrollo top multit már építettem be szépen megy róla egy automata rendszer ami 3 körre van szakaszolva. Gyakorlatilag legalább azt a teljesítményt nyújtja mint a hálózati víz talán még többet is.
http://www.szivattyubolt.hu/417-60-m-emelomagassagig.html
Ha nagyobb a teljesítmény igényed és olcsóbban akarod megúszni akkor az Elpumps BP10 es csőbúvár is jó ami a Metró-ban esetenként akciósan 40-50 körül megvehető. Ezen viszont nincs úszókapcsoló tehát ha le tudná szívni a kutat szárazra akkor egy védelmet kellene csinálnod rá.
Nekem azt mondták, hogy ha leszűkítem a szivattyút (nem akkora csövön vezetem a vizet, mint amekkora a kivezető része a szivattyúnak) akkor lecsökken a teljesítménye és így a nyomás is.

Ez igaz?

Még egy kérdés: ha mélyítem a kutat (kb 10 éve nem volt tisztítva) akkor a szivattyú lejjebb is mehet, viszont ha jól látom akkor a szivattyúk többsége 10 méterrel nem mehet a vízszint alá.
A telek kialakítása olyan, hogy a vizet kb 55-60 méterre kell elvigyem a kúttól (amiben a szivattyú kb 10 méter méllyen ül). Az a két szivattyú amit említettél képes erre?
Egyáltalán milyen adatot kell nézzek a prospektusokon, ha azt akarom ellenőrizni, hogy ezt a 10 m-es meg a (60+10=) 70 méteres dolgot tudja-e a szivattyú?
Vagy ha már fenn van a víz a talaj szintjén, akkor már mindegy milyen messze megy?

Bocs az alapszintű kérdésekért, de az utóbbi 30 évben nem foglalkoztam fizikával...
sqlkerdes, programozó vagy? Csak a nicked miatt kérdezem.

Nem akarok Lalibátyó fő szakterületébe belekotoyogni, de glettelés közben kicsit lerogytam a gép mellé pihenni. A szivattyúk meghatározó paramétere a szívómélység, ahonnan még képesek a vizet felszívni, az emelőmagasságuk, ahová meg fel tudják nyomni a vizet, a vízhozam és a maximális nyomásérték. Az emelőmagasság, a vízhozam és a víznyomás egymással összefüggő adatok, ezt általában egy görbével szokták jellemezni, ebből meg lehet állapítani, milyen emelőmagasságnál milyen vízhozamot garantál a gyártó. Ezt csak azért írom, mert ha 50-60 méterre kell elvinni a vizet, az nem ugyanaz mintha ilyen magasra kellene felnyomni. 70 méter magasságra már jó erős szivattyúra lenne szükséged. Ha vízszintesen viszed a vizet a kúttól, akkor is keletkezik veszteség, de sokkal kisebb energiával lehet legyőzni, mint ilyen magasra emelni.
Az emelőmagasságot a szivattyú és a felhasználási hely magasságkülönbsége adja. Tehát ha a kertedben a szivattyú a földfelszínre van telepítve és a locsolófejek 50 méterre vannak a szivattyútól, de mondjuk csak 2 méterre a szivattyú telepítési helye felett, akkor lényegében 2 m. emelőmagasságot kell a szivattyúnak teljesítenie (meg persze az 50 m. csőben keletkező áramlási veszteséget). Ennyit bármelyik szivattyú tud, itt inkább a vízhozam a lényeg, mennyi vizet tud az adott magasság mellett szállítani a szivattyú és mindezt milyen átmérőjű csőben.
A többit Lalibátyóra hagyom, Ő a profi ebben.
Nekem azt mondták, hogy ha leszűkítem a szivattyút (nem akkora csövön vezetem a vizet, mint amekkora a kivezető része a szivattyúnak) akkor lecsökken a teljesítménye és így a nyomás is.

Igaz de nem akkora mértékben mint azt sokan mondják. Egy normál családiház bekötés 20 as vízórával és 3/4 es csővel történik, mégis kb 30-40 liter víz tud kifolyni percenként. Általában egy szivattyú csatlakozása 5/4" erre egy 3/4 es cső elég ha 50 liter/ perc alatti a vízelvétel, Ez felett már inkább 1" os csövet kellene rárakni.
Még egy kérdés: ha mélyítem a kutat (kb 10 éve nem volt tisztítva) akkor a szivattyú lejjebb is mehet, viszont ha jól látom akkor a szivattyúk többsége 10 méterrel nem mehet a vízszint alá.
A telek kialakítása olyan, hogy a vizet kb 55-60 méterre kell elvigyem a kúttól (amiben a szivattyú kb 10 méter méllyen ül). Az a két szivattyú amit említettél képes erre?
Egyáltalán milyen adatot kell nézzek a prospektusokon, ha azt akarom ellenőrizni, hogy ezt a 10 m-es meg a (60+10=) 70 méteres dolgot tudja-e a szivattyú?
Vagy ha már fenn van a víz a talaj szintjén, akkor már mindegy milyen messze megy?

Az ásottkút szivattyúk igen a csőbúvárok 20 métertől indulnak ha a vízbe merítési mélységet nézzük. A gyári ajánlást figyelembe kellene venni.
A 10 méter emelés az 1 bar nyomásvesztés, az 50-60 méter távolság 0,6 bar kb. Tehát ha nem akarsz csalódni akkor a szivattyú karakterisztika görbéjén a kívánt nyomáshoz adj hozzá 2 őt és nézd meg hogy a kapott nyomáson az a szállított mennyiség elég e neked.
Pl 3 bar nyomáson akarsz 40 litert. Akkor 3+2 = 5 tehát olyan szivattyú kell ami 5 bar nyomás ellen 40 litert szállít.
Ha nézzük ezt a görbét akkor láthatjuk hogy ez a szivattyú 1,2m3/ óra azaz 20 liter/percet tud 5 bar nyomáson, tehát a példában szereplő feladatra nem elég.
Viszont ha 2 bar nyomással megelégszünk akkor már tudja a 40 iter/ percet.
Tehát ne hagyd magad elkápráztatni ilyen olyan számokkal, nézd meg a szállítási görbéjét a szivattyúnak és magad is fogsz tudni választani. Amelyik szivattyúhoz nincs adat azt nem kell megvenni. Cészerű úgy választani hogy a kívánt adat az a szivattyú munkapontjához minél közelebb legyen.

Csatolmányok

egy inoxpa se-20c nevü centrifugál szivattyúnak mi a szivómélysége? semmit sem tudok róla.aki tud segitsen.előre is köszönöm.
Általában 6-7 métrnél mélyebbről már gazdaságtalan hagyományos centrifugál szivattyúval vizet szivattyúzni és 9 méternél mélyebbről nem is lehet. A mélyszívó fejes pedig fából vaskarika én semmire sem tartom. Ez a szivattyú is kb ugyanazt tudja mélységben mint a többi. Egyébként nagyon dícséretes a gyári support böngészgesd és minden adatot megtalálsz róla elég sok nyelven, sőt még robbantott ábrát is http://www.inoxpa.com/en/files/219.html
Sziasztok, köszönöm a segítséget! Elnézést amiért ilyen sokáig tartott megköszönni, eléggé elfoglalttá váltam az elmúlt jónéhány napban...

PLaszlo: igen, van közöm a számítástechnikához :-)

Átolvastam a válaszaitokat és két kérdésre még nem tudom a választ:

1.) Azok a teljesítmény-görbék amiket láttam (meg amit Lalibatyo pld beillesztett) nem a víznyomást mutatják, hanem a liter / óra teljesítményt. Van valami egyszerű módszer a liter/órából nyomást csinálni?

2.) Az a két szivattyú amit ajánlottatok úgy látom a két véglet. Az egyik max 10 méter mélységig jó (ami azt jelenti, hogy nem tudom majd kihasználni a kutunk mélyítéséből származó extra vizet), a másik pedig jó nagyobb mélységben is, de kb 30 perc alatt leszívja a kutat üresre (gondolom az automata öntözők sem örülnek ha a szükséges nyomás dupláját ráeresztik...).
Tudnátok javasolni valami olyan szivattyút ami lemehet 10 méter alá, de mondjuk 12 méter mélység és 60 méter cső után még ki tudja nyomni az öntözőrendszer szórófejét?

És még egy utolsó kérdés: azt hallottam valakitől, hogy a rezgős búvárszivattyú "szétveri" az ásott kutat. Ez igaz? És ha igen, akkor hogy lehet megismerni, hogy egy szivattyú rezgős v. nem (gondolom van ennek valami hivatlos neve, csak nem tudom mi).

Előre is köszi a segítséget!
Üdv
1.) Azok a teljesítmény-görbék amiket láttam (meg amit Lalibatyo pld beillesztett) nem a víznyomást mutatják, hanem a liter / óra teljesítményt. Van valami egyszerű módszer a liter/órából nyomást csinálni?

Az emelési magasság a nyomás :) Függőleges tengelye a grafikonnak 10 méter = 1 bar
A vízszintes a szállított mennyiség liter / óra
A görbe a karakterisztika tehát a görbén kiböksz egy pontot és leolvasod a két tengelyhez tartozó értéket.
2.) Az a két szivattyú amit ajánlottatok úgy látom a két véglet. Az egyik max 10 méter mélységig jó (ami azt jelenti, hogy nem tudom majd kihasználni a kutunk mélyítéséből származó extra vizet), a másik pedig jó nagyobb mélységben is, de kb 30 perc alatt leszívja a kutat üresre (gondolom az automata öntözők sem örülnek ha a szükséges nyomás dupláját ráeresztik...).
Tudnátok javasolni valami olyan szivattyút ami lemehet 10 méter alá, de mondjuk 12 méter mélység és 60 méter cső után még ki tudja nyomni az öntözőrendszer szórófejét?

Amíg nem modod meg hogy hány liter/ perc (óra) vizet akarsz és mekkora nyomáson addig nem tudok konkrét javaslatot adni. ( a milyen mélyről és milyen messze ismert)
Ha kevés a 10 méter akkor a drágább pedrolloból kell választanod.
Itt vannak a karakterisztika görnék a bőség zavarába fogsz esni :)
http://www.szivattyubolt.hu/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=26&file_id=600&lang=hu&page=shop.getfile&product_id=912
A rezgős vagy "orosz búvár", "ruszki búvár" hivatalos nevén membrános szivattyú típustól függően max 11-15 litert szállít. Ez nem sok mindenre lesz elég. Zajos és többnyire akkor derül ki hogy bírja e vagy sem a kút mikor már megtörtént a baj. 8 tól 20 ezerig láttam boltokban.
Sziasztok!
Van egy 11 m mély gyűrűs kutam. Három gyűrű víz van benne, amit ha kiszívatok, másnapra újra összegyűlik. A gyűrűk mérete 80x80-as. Lakásomat szeretném vízzel ellátni erről a kútról. Nagyon jó árban tudnék venni Pedrollo házi vízművet. Bevallom ehhez húz a szívem is, jobban bíznék egy ilyen rendszerben, csak ennek kb. 4 m-es aknát kellene még a kút mellé ásnom. De a mélység miatt fölvetődött a csőszivattyú lehetősége. Hasonló jó minőségű csőszivattyú nagyon drága és nem tudom, milyen az élettartama és a későbbi karbantartása mennyire költséges. Lali bátyó, abban kérem a segítségedet, hogy a házi vízmű mekkora teljesítményű, illetve mekkora legyen a tartály mérete. Ha csőszivattyút ajánlasz, annak is a típusa és a teljesítménye érdekel (+ a hozzávaló tartály mérete).
Köszi, további szép napot!
Üdv !
Én kerülném ezt az akna ásást és felejteném a házivízműves megoldást. Sok macerától fogsz megmenekülni. 4 méter az komoly mélység munkában és árban is. Ha annyira ragaszkodsz a Pedrollóhoz (van alapja) akkor talán ez a kis olcsó szivattyú :
http://www.szivattyubolt.hu/417-60-m-emelomagassagig/101-pedrollo-top-multi-2-szivattyu.html bőven megteszi. Egy szépséghibája a 10 méter kábel, de ez csupán részletkérdés mert nem víz alatti toldást kell csinálni majd. Olcsó alternatívaként a Elpumps CT 68760 at tudnám még ajánlani ami még nagyobb nyomást tud. Ha 2,5 bar kikapcsolási nyomás elegendő (ennyit tudnak a házi vízművek) akkor a pedrollo elég lesz. A tartály az a lehető legnagyobb az ésszerűség határain belül, mert a nyomásingadozás sokkal lassabb és ezéltal a komfort magasabb. Ha tusolni fogtok erről a rendszerről akkor 100 liter körüli tartályt javaslok, mert állandóan tekergetni kell a csapokat hogy sem hideg sem forró ne legyen a víz. Ha tusolás nem lesz akkor 30-50 liter közötti tartály lenne a javaslatom. Természetesen egyszerű nyomáskapcsolós vezérléssel.
Sziasztok,

Segitseget kernek!
A kutunk 14m mely, tegnap lemertem 7m viz van benne. Csak ontozesre valo vizet szerenenk kiszivattyuzni, naponta 200-250 litert, es ezt is csak egy muanyag hordoba, ami egybol a kut mellett van (onnan locsolokannaval megy majd tovabb...)
Milyen szivattyura van szugsegem?
Elore is koszonom a segitseget!!!
Üdv
Azt hiszem ez az az eset amikor az olcsó rezgős (membrános) szivattyút lehet ajánlani. Ugyan én sosem szerettem és ajánlottam ezt a típust de ásott kútból a felső szivattyúnak határ mélységből ilyen kicsi vízmennyiséghez ez lenne a legköltséghatékonyabb választás. Bevásárló központokban 10 ezer forint alatt is megvehető, ugyan csupán 10 méter kábellel. ( ruszki búvár néven ismert ) Füzesi néven is forgalmazzák 15 ezer körül de semmivel sem megbízhatóbb mint a bevásárló központos kinai. Mindenképp üzletben kell vásárolni mert esetenként szoktak bajok lenni velük és a garancia érvényesítéshez blokk, számla szükséges. Ha nagyon zavarna a hangja a hangos zúgása és anyagiakban nem probléma a magasabb költség akkor valami ásottkút szivattyú a javaslatom.
http://www.szivattyubolt.hu/417-60-m-emelomagassagig/101-pedrollo-top-multi-2-szivattyu.html
Talán még egy csőkút szivattyú is szóba jöhetne. A felső kerti szivattyúnak ez határ mélység nem beszélve a levegősödéses problémákról légtelenítésekről ami ennek a típusnak a velejárója.
Lenne egy olyan kérdésem, hogy: a meglévő vízóraaknába tenném be a szivattyút, ami az ásott kúttól olyan 7 méter távolságra van. A szivattyú: elpumps 1,5 kw. Gondolkodom aknán is, de mivel télen nem akarom kiszedni a szivattyút ha nem szükséges, jó mély kéne, és az elhelyezése is problémás lenne a terepviszonyok miatt.
Még egy kérdés: műanyag kisméretű szivattyúaknát hol lehet venni? Nem cső alakúra gondolok, hanem négyzetesre.
372 hozzászólás Oldal: 1 / 25

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 28 vendég