Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
374 hozzászólás Oldal: 10 / 25
Előző 1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 25 Következő
Tisztelt Lalibátyó!

Bár a topic ásott kútról szól, de abban bízom tudásod és hatalmas tapasztalatod alapján talán fórott kútra való szivattyú kiválasztásában is tudnál nekem segíteni.

Jelenleg a 40 méter mély kútra egy orosz Káma szivattyú van szerelve, 50 méter iszonyat nehéz colos gumi tömlővel és egy darab Tisza-2 szórófejjel. Így a belocsolt terület átmérője kb. 12 méter. 2 szórófejjel ez a szivíttyú már használhatatlan, mert meg se forgatja a szórófejeket.

Kút: http://tibi-kut.hupont.hu/felhasznalok_ ... ep0110.jpg
Szivattyú: http://www.hobbielektronika.hu/forum/ge ... ?id=165236
Szórófej: http://img.jofogas.hu/images/Tisza_2_sz ... 157682.jpg

Amit szeretnék megvalósítani az egy úgynevezett spriccelő tömlős öntözés családi kertünkben, melynek mérete 35x55 méter. Az elképzelés az, hogy a kert hosszabbik oldalán lenne egy KPE 32-es gerincvezeték, melyről 3,5 méterenkénti leágazással, csappal ellátva csatlakoznának a 35 méteres spriccelő tömlők. Azért tervezek oda csapokat, mert szerintem nincs az a kút ami képes lenne ekkora területet egyszerre öntözni. A spriccelő tömlő specifikációja alapján 0,98 bar nyomás mellett kb 2,9 liter/perc/méter vízre van szüksége. 0,88 bar nyomás mellett 3,8 méter szélességben terít. Ezzekkel az adatokkal számolva 101,5 liter/perc vízmennyiségre van szüksége egy 35 méteres spriccelő tömlőnek kb 0,9-1 bar nyomással.
Specifikáció: http://www.web66.com.tw/_file/C11/11922 ... 2015020614

A gerincvezeték a kúttól 3 méter távolságra lesz, nyomó oldali szűrővel, szivattyú a talajszinten, így emelési magasság nincs. Nyugalmi állapotban a vízszint kb 1 méterre van a talajszinttől a kút 5/4-es PVC csövében.

Ehhez milyen megfizethető 220V-os szivattyút javasolnál az optimális működéshez? Jó lenne, ha legalább 3-4 nyitott csappal locsolhatnék egyszerre.

Eddig ezeket találtam, de nem vagyok biztos a dolgomban. :-)
http://www.szerszamnetshop.hu/index.php ... tyu-detail
http://www.szerszamnetshop.hu/index.php ... tyu-detail
http://www.szerszamnetshop.hu/index.php ... tyu-detail
http://www.akvarius.hu/index.php/leo-sz ... tyu-detail
http://www.akvarius.hu/index.php/leo-sz ... tyu-detail
http://vizgazfutes.unas.hu/spd/VGF94761 ... -szivattyu
http://www.cortexwaterpumps.com/product ... -2kw-300l/

Köszönöm előre is a segítséget!

Üdv,
Sanyi
Hello Sanyi

Köszönöm a szépen összeállított lényegre törő kérdést. Látszik hogy nem ma kezdtél vizes dolgokkal foglalkozni. Az első aggályom az hogy tud e az a kút 100-110 liter vizet adni percenként ? Lett e ez tesztelve valaha úgy hogy 5-10 perc vízelvétel után meg lett nézve az hogy egy 200-220 literes hordó megtelik e 2 percen belül ? Ha igen akkor van miről beszélni szivattyúval kapcsolatban, ha nem akkor bizony "lottót" fogsz venni bármelyiket is választod. Most látom hogy "Toyoo" néven is létezik szivattyú :) Nagyon hasonlít a LEO szivattyúkra :)
Ami a lényeg : olyan szivattyút kell keresni amelyiknek a munkapontja közel van az általad igényelt nyomás és mennyiségi értékhez. Ezek az értékek 100-110 liter/perc és a nyomás az kicsit bonyolultabb hiszen a szórófejek igénye az 0,9 bar ehhez én hozzáadnék 0,6 bart feltételezve hogy a kút üzemi szinteje 5 métert csökken 100 liter/ perc vízelvételnél az 1 méteres nyugvószintről. Tehát 1,5 barnál tartunk. És most jön a lényeg hogy a vezetékednek ekkora mennyiség esetén már jelentős a nyomásesése az áramlási veszteség miatt. 100 méter 32-es KPE cső nyomásvesztése 100 liter/ perc esetén 4,04 bar. 109 liter/percnél már 4,7 bar. Tehát brutális. Sajnos 50 méterre nincs táblázatom, ráadásul exponenciálisan változik ezért az osztás kettővel nem fog jó eredményt adni. Maradjunk egyenlőre a saccolásnál amire én azt mondom hogy legyen 2 bar. Tehát ha a gerincvezeték legutolsó csatlakozási pontján akarsz öntözni akkor 3,5 baron 110 litert tudó szivattyú kellene akkor ha a spriccelő tömlőnek nem lenne semmi áramlási ellenállása, de tudjuk hogy annak is van. Ráadásul az egész tömlő egyenletesen adja le a vizet ezért az áramlási sebesség a tömlőben a betáplálási ponton a legnagyobb ( és a nyomásveszteség is) a végén pedig már szinte nincs is. A matek kedvéért én arra a 35 méter spriccelő csőre is számolnék még 0,5 bar nyomásvesztést. Tehát ott tartunk hogyha a legutolsó vízelvételi helyről akarnánk a rendszert üzemeltetni akkor 4 bar betáplálási nyomás kellene 100-110 liter/perc mennyiség mellett a szivattyú után. El is jutottunk oda hogy egyik szivattyú sem lenne alkalmas a linkeltek közül. Mit tehetünk ? Csökkenteni kéne a nyomásveszteséget ami az áramlásokból adódik. Tehát növelni kell a keresztmetszeteket. Vagy vastagabb gerincet fektetünk, vagy (és nekem ez szimpatikusabb a spriccelő cső veszteségének a csökkentése érdekében) hogy mindkét végéről megtápláljuk a spriccelő csövet, tehát 2 gerincet építünk ki.
Itt a nyomáseséses táblázat a matekoláshoz, javaslom gondold át a dolgot aztán fussunk neki ismét, és teszteld le a kutat ha nem lett volna kipróbálva ekkora mennyiséggel sosem. ( a Káma biztosan kevés hozzá) Persze tudom nem lesz egyszerű megfelelő szivattyú nélkül. Ha kevés lenne a kút arra is van megoldás de majd azt később.
Táblázat:
http://www.monarda.hu/nyomas.pdf
Szervusz Lalibátyó!

Hálásan köszönöm a segítséged, igazán sokat segítettél.
Megpróbálok keríteni egy kútfúrót aki meg tudja mérni mennyit bír a kút. Sajnos más alternatíva nem igen van, mivel nincs értelmes szivattyúm, szomszédnak pedig 380-as van 100 méter távolságra...

Ha meglesz az adat jelentkezek a folytatáshoz, ha nem bánod. :-)

További szép hétvégét!

Sanyi
OK, gyere csak :)
Jónapot Lalibáttyó

Olyan problémám lenne hogy fúrtam egy kutat 17m-ig el is jutottam vele ahol már találtam vizet(ugye kezdő vagyok ebben)vettem rá 1 kútfejet mondom kiprobálom.... pumpálásra jön a víz,DE a szivattyú egyszerűen nem tudja felszívni a vizet ez miért lehet?Válaszát előre köszönöm
Hát sokat nem mondtál arról a kútról mert az hogy 17 méter egy dolog de milyen vastag a béléscső, ill milyen mélyen kezdődik a víz ? Gondolom nem búvár az a szivattyú. A felső szivattyúk pedig 7-8 méternél mélyebbről nem tudnak vizet felszívni. Az hogy a kézi pumpás felveszi az valószínűleg azért van mert az egy dugattyús szivattyú ami még a 9 métert is tudja ha egy valóban jó szerkezet, igaz ilyenkor már meglehetősen nehéz húzni és kevéske vizet vesz el a kútból amit az ki tud szolgálni. A másik ok ami a szűkszavú leírásból nem derül ki hogy roppant kicsi a hozama a kútnak egy szivattyúhoz, tehát ha fel is kapja a vizet kijön pár liter és már meg is szakad a vízoszlop, majd némi pihenőt követően hasonlóképp ér véget a következő próbálkozás. Egyébként az hogy fúráskor valaki eléri a vizet semmit nem jelent hozam szempontjából, hiszen nem egy kifogyhatatlan tartály tetejét fúrjuk át ha elérjük a vizet, hanem "csak" elértünk egy olyan talajréteget ami már vizes de ez képtelen mennyiséget is szolgáltatni sokszor még akkor sem ha több 10 méter vízoszlop van a kútban. Nem véletlen ez egy szakma az ide kevés a sikerhez hogy fúrok egy lyukat és dugok bele csövet. Szerencsés esetben néha ez is elég de nem ez a jellemző.
Szervusz Lalibátyó!

Sikerült valamelyest továbblépni az ügyben. :-)
Hívtam egy szakembert, a helyi kútfúró vállalattól. Azt mondta ne is pazaroljam a pénzem beméretni a kutat, mert ezek a fajták max 40-60 liter/perc hozamot tudnak.
Így azt hiszem meg kell barátkoznom a kútfúrás gondolatával.... :-)

Mit tanácsolsz? Azt már tudom, hogy min. 10-12 méter távolra fúrhatom a következő kutat. Milyen béléscsövet, szivattyút, stb javasolsz?

Köszi,
Sanyi
Hello

Helyileg ez merre lenne ? Tehát 100-110 liter/perc kéne hogy működjön amit elképzeltél és némi szerencsével ez 2 kútból meg is lenne. Ugye lenne 1 gerinc és hát az volt a gondunk hogy baromi nagy már az áramlási ellenállás az 1" os vezetéken ekkora mennyiség esetén. Viszont ha a gerinc mindkét végén lenne kút az jó hatással lenne az áramlási veszteségre és a kutak is megfelelő távolságra lennének egymástól. Igazából a tuti talán az lenne hogy két gerinc és a két gerinc közt a spriccelő csövek, így ha bírja a költségvetés akkor akár lehetne 4 kút is a gerincek végein és ha bírják a kutak akkor 2 spriccelő is mehetne egyszerre. Ahogy számolgattam kb 30 perc kell hogy 20 mm-nyi öntözővíz kijusson egy szakaszra amiből neked lesz kb 14-15 db, tehát mire végig ér a sor az bizony 7-8 óra és félóránként "tekergetni" kell a csapokat. Szivattyút ajánlani akkor tudok ha már ismertek a kutak hozamai és ismert az hogy milyen lesz a gerinc nyomvonala, honnan lesznek betáplálások és milyen vastag lesz a gerinc vezeték.
A kúttal kapcsolatban annyit hogy ha a területen az ún. olcsó belógatós kutak jó eredményt adnak akkor azok többnyire 40-50-es pvc (mosogató) csőből készülnek, de ebben a méretben is kapható rendes erősebb cső amit bátrabban javasolnék. Ha célravezetőbb egy szűrős 125 ös vagy ettől is vastagabb béléscsöves kút akkor én nem javaslom hozzá a lefolyó csövet, hanem valami erősebb anyagú csövet kéne használni. 40 méterben általában az 5 ös falvastagság elég szokott lenni, de néha vannak meglepetések. Igazából a fúróst meg kéne kérdezni miből akarja csinálni aztán ha elmondod akkor könnyebben tudok reagálni (főleg a hely ismeretében). Ami fontos hogy a béléscsövet központosítva és vastagon körbe kavicsolva megfelelő méretű szűrőkaviccsal kell beépíteni és természetesen zárt talppal.Tehát jóval vastagabb lyukat kell fúrni mint a béléscső.( Előfordul hogy még 2 tonna kavicsot is berakunk 1 öntöző kútba.) Ha építhető lenne 125 ös vagy vastagabb átmérőben olyan kút ami tudná a 100-120 litert tisztán percenként akkor én elgondolkodnék a búvárszivattyús megoldáson is. Mindenképp törekedni kell az áramlási veszteség csökkentésére mert rengeteg energiába kerül ezt a mennyiséget a veszteségek kompenzálása miatt a szükségesnél lényegesen nagyobb nyomáson a rendszerbe préselni hogy a kívánt mennyiség ki is folyjon a spriccelő csövön. Szivattyúkkal kapcsolatban még annyi hogy a gyárilag megadott adatokat óvatosan kell kezelni ! Ügyes marketing fogás a dobozra azt nyomtatni (és úgy reklámozni eladni) hogy a szivattyú tud 3,8 bar nyomást és 100 liter/percet. Igen ha tisztességes a gyártó akkor tudja is csak sosem egyszerre a két paramétert !!! Vagy az egyik igaz vagy a másik, mert mikor a 100 liter az igaz akkor az szívásmélység nélkül és 0 méter magasra értendő, amikor meg a 3,8 bar az igaz akkor a szivattyú már csak 3-5 litert nyom percenként. Ezért a karakterisztika görbét kell nézni !
Tisztelt Lalibátyó, tisztelt hozzáértők!

Szintén nem ásott, hanem fúrt kúttal kapcsolatban lenne kérdésem:
10,5m mély kút, ~7,5m mélyen van a víz. Eddig egy egyszerű búvárszivattyút használtam, egy évig öntöztem ezzel. Az idén (füvesítés előtt) rászántam magam vízkonnektor telepítésére, valamint szeretem volna véglegesen és fixen lefedni, betemetni a kút tetejét. Vásároltam egy Elpumps VB25/1300-as házi vízművet, mely a kút melletti faházban kapott helyet, azonban a vízmű és a vízoszlop teteje közötti távolság 10 méter és nem tudja felszívni a vizet a kútból.
Megoldás lenne ha aknát ásnék, hogy a házi vízmű közelebb kerüljön a vízoszlop tetejéhez - de ezt nem szeretném. A cél az lenne, hogy folyamatos nyomás legyen, a vízkonnektorokat használni tudjam, a kút nyílása fölötti részt betemessem és végre ott is füvesíthessek. Az ideiglenesen visszaengedett búvár szivattyút betemethetném, de nem akarom minden évben újra kiásni (ha meghibásodik, ha tömítés-cserére szorul, stb.), ráadásul ezt nem tudom hozzákapcsolni a vízkonnektorhoz. Milyen megoldást javasolsz, javasoltok?

Köszönettel: r107
Vagy akna ( legalább 3 méter mély) vagy búvár. A fizikát megerőszakolni nem lehet, más megoldás nincs ezen kívül. A kút feletti aknatető lehet egy "tepsi " is kellő mechanikai szilárdsággal benne 15-20 centi földdel a kúthoz szellőzővel amibe füvet vetsz.
Köszönöm a választ!

Mivel a minimum 3 méteres aknát nem tudom megvalósítani, marad a búvár. Érdemes a drágább és vélhetőleg tartósabb mélykúti csőszivattyút vásárolni, vagy az olcsóbb búvár is fogja bírni ha nem kap már iszapot? A házig el van vezetve 1"-os KPE mint szívócső, 3/4-es nyomócső és szellőzésre szintén egy 3/4-es. Ha a "feltolt" vizet a vízkonnektorokhoz vezetem, akkor jelenthet problémát, hogy kikapcsolásig nyomás alatt lesz a rendszer ha nincs nyitva a vízkonnektor? (nem akarom fixen így hagyni, de a tömlő végétől a házig ~30m a távolság, tehát be -és kikapcsoláskor 15-20 másodpercig zárt rendszerre fog dolgozni a szivattyú)
Egy bonyolultabb megoldás lehet ha a búvárt összekapcsolom a vízművel (ha már úgyis megvan), de akkor azt hiszem kell még valami, ami a szivattyútól elveszi az áramot ha a vízműnél a nyomás elérte a maximumot.
Ha napi 2-3 alkalommal fog megtörténni hogy 15-20 másodpercig zárt rendszerre dolgozik a szivattyú attól baja nem lesz. Sőt az áramlás kapcsolók is úgy működnek hogy a vízelvétel megszűnését követő 8-10 másodperc után kapcsolja le a szivattyút. Én a problémát inkább abban látom hogy ha abban a 15-20 másodpercben megcsörren a telefon amit felvesz vagy a szomszédasszony a legújabb bikinidivat szerint épp akkor fekszik ki a napágyra nehogy el legyen feledve az a kikapcsolás pár órára :lol:
Egy bonyolultabb megoldás lehet ha a búvárt összekapcsolom a vízművel (ha már úgyis megvan), de akkor azt hiszem kell még valami, ami a szivattyútól elveszi az áramot ha a vízműnél a nyomás elérte a maximumot.

Nem nevezném ezt se bonyolultnak. A megoldás annyi hogy a búvár nyomóágát belevezeted a tartályon található szerelvénybe ahol a szivattyúra van kötve. Ide egy T idom, az egyik áron a búvár a másikon a vízkonnektorok felé menő ág. Aztán ahová a szivattyú vezetéke ment a nyomáskapcsolón oda bekötöd a búvár vezetékét és máris a búvár tölti a házi vízművet. A feleslegessé vált szivattyút pedig leszereled és megpróbálod jó pénzért eladni.
Szivattyúban mit értünk olcsónak és drágának ? Mert van ami csak 25 ezer de annyit se ér és van ami 250 ezer és bőven megéri :)
Szivattyút mindig a kút tisztavizes hozamának megfelelő paraméterekkel ( szállított mennyiség) kell választani. Ha túlterheled a kutat homokolni fog és a drága szivattyút is haza vágja. erre a célra 3,5 bar mellett 30 liter körül tudó szivattyú elegendő.
Tisztelt Lalibátyó!

A megoldás, miszerint a búvár töltse a tartályt: remek ötlet. Megpróbálom összerakni.
A kis búvárom szintén egy Elpumps, tavaly nyár végén már csak nagyon kevés vizet szállított. A téli karbantartás óta remekül működik, viszont ha évente szervizelni kell, akkor a betemetésével bajok lesznek. Minden ősszel ki kell majd ásnom...Az egyik barkácsáruházban azt mondta az eladó, hogy az Elpumps mélykúti csőszivattyúkat 10 évre is leengedhetem, nem fognak tönkre menni. Bedőlnék a marketingnek, ha elhinném, vagy ezért kerül 50-80 ezerbe egy ilyen szivattyú (és 10-15-be egy búvár)?

Üdv: bp
Ha egy rezgős szivattyút hívsz búvárnak akkor az nem fogja tölteni a házivízmű tartályt mert nem arra való, nem szerelvényezhető. Igazából kúttönkretevőnek szoktam nevezni mert számtalan rezgős által tönkretett kúttal találkoztam már. Persze vannak szerencsések is akik évek óta használják, de nem veszélytelen az biztos. A honlapomon találsz is rezgős által szétvert kútról videót :
http://www.kutkamera.hu/
Ilyen van beüzemelve most: http://www.elpumps.hu/hu/termekek/melykuti_szivattyuk/VP_300_10_m.html
Sürgősen cseréljem? :shock:
Előző 1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 25 Következő
374 hozzászólás Oldal: 10 / 25

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 126 vendég