Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
372 hozzászólás Oldal: 22 / 25
Igen ezt ajánlja a forgalmazó is helyette mert megszűnt a típus. Gondolom gazdaságosan a régi már nem javítható sajnos.
Sziasztok!
Van egy 10m mély fúrt kutunk ahol már 5m-en van vízszint. Az elsődleges felhasználási terület locsolás lenne. Kb. 200-300m2 füvesített kertet locsolnánk a kútból.
Úgy néz ki kapok egy IMI VB 80-as tartályt, és lehetséges, hogy még a szivattyú is megvan hozzá.
Egy ekkora tartály egy 750W-os centrifugál szivattyúval jó megoldás ilyen feladatra? Gondolom locsolás közben bekapcsolna a szivattyú, és locsolás után még felnyomná a nyomáskapcsolóval beállított értékre.
Lenne ebből baja a szivattyúnak? A tartály lehet régóta állt már szárazon, hogy lehet megnézni, hogy rozsdás-e belülről? Esetleg lehet valahogy kitisztítani?
Ha a szivattyú mégsem lenne meg, akkor lehet erre a tartályra manapság még szivattyút kapni?

Csatolmányok

Kizárólag locsolásra minek az a tartály ? A szivattyú bőven elég.
Azért nem csak locsolásra, lenne egy kis kerti csap vízvételi helynek.
A tartály az tuti, hogy megvan, a szivattyú nem biztos, lehet felhasználták máshol. Majd jövő hétvégén fog kiderülni.
Nem erőltetném ezt az egyszer már kidobott öreg rozsdás bele nyomott levegős tartályt nyomáskapcsolóval továbbra sem.
Sziasztok,

tanácsot/segítséget szeretnék kérni.
Frissen ástak nemrégiben egy kutat nálunk. 11,5m mély, 1,5m vízoszlop van benne, 80 centis a kútgyűrű átmérője. Kicsit csalódott vagyok a beruházás kapcsán (vagy lehet csak türelmetlen?), mert jelenleg 1-1,5m3-t öntözök naponta (gyep, tujasor, díszkert) és a jövőben lesznek még dolgok, amik vizet kívánnának.
Nem nehéz kiszámolni, hogy ebből a 1,5m vízoszlopból ha levonom a szivíttyú (minimum) 40 centis telepítési mélységét, plussz azt, hogy az úszókapcsolója nem engedi a szivattyú aljáig szivattyúzni a vizet, marad kb 80 centi vízoszlop, amit felhasználhatok, ami egy 400 liternyi víznek felel meg. Ez a mostani vízfelhasználásomat nagyon nem közelíti meg, mert jelenleg 1 nap alatt töltődik újra a kút. Említettem a kútásónak, hogy mélyítsünk még 1 gyűrűt, hogy nagyobb legyen a puffer, de ő azzal hiteget, hogy majd gyorsabban vissza fog töltődni a víz bele, ha rendszeresen használom. Mondjuk azzal sem vagyok kisegítve, ha napi 2x kapok 400 liter vizet.
Lejjebb engedtem a szivattyút, hogy egy kicsivel több vizet tudjak kicsikarni, most olyan 30 centire van az "aljától". Az "alja" kb 4x25 kiló szűrőkavicsot jelent, amit én öntöttem bele a kútásó javaslatára még, úgyhogy nem közvetlenül a homokos fenekét jelenti. 2x szivattyúztam eddig az úszókapcsoló megszakításáig, a fent elhelyezett üveges vízszűrőben látok homokszemeket. Nem túl sokat, de azért észre lehet venni. És ez csak 2 szivattyúzás volt még csak...

Kérdésem, hogy ez még belefér-e a szivattyú homoktűrésébe (UMBRA ACUATEC 60R), vagy inkább emeljebb feljebb egy 10 centit.
Másik kérdésem, hogy szerintetek sem érdemes erőltetni még a kútmélyítést? Napi hány újratöltődést lehet egy kúttól várni?

Előre is köszönöm a segítséget!
Hát az ásott kútba nem nagyon szokás kavicsot tölteni. A fúrt kútba viszont kell, de nem az aljába hanem a lyuk és a cső köré és nem is keveset.
Pár szem homoktól néhány alkalommal nem fog a szivattyú tönkre menni de ha biztos akarsz lenni a homoktartalomban akkor az 50 gr/m3 az 1 gr/ 20 liter, tehát ha 20 literben 1 gramm van akkor vagy határon. Én nem aggódnék ezen az első pár napon.
Ásott kutat oda kell készíteni ahol más technika nem eredményes vagy nem kivitelezhető. Az ásott kút az talajvíz aminek a szintje változik és a hozama is. Tavasszal jobb nyár végén már akár ki is száradhat. Aki öntözni akar ásott kútról az csak akkor ásson kutat ha valami bő vizű folyami kavicsteraszba ássák a kutat. A helyzeted javítására szerintem csak az 1 gyűrű mélyítés a lehetséges mert ezzel 80 centivel több lesz a tárolt víz a kútban (elvileg) Viszont a mestered lehet épp azért hagyta abba mert már eléggé kemény az amit "ásott" és bele tört a bicska. Egy tizen-méteres ásott kút árából bőven lehet egy stabil bő vizű fúrt kutat csinálni, nem is értem miért nem azt választottad. Helyileg ez merre van mert lehet konkrétabbat is tudok mondani.
Az, hogy ásott vagy fúrt kút, az nekem egy egy éves vívódás eredménye és korántsem volt egyértelmű a döntés meghozatala. Pécelen lakom, nem a legalacsonyabb, de nem is a legmagasabb részén. Jónéhány kutast kérdeztem, egyikük sem tudott konkrét mélységet még csak becsülni sem a fúrt kútra. Egyedül egy kutas volt, aki 45-60 métert becsült a fúrásra, ami a "minőségi" árakkal (20000/méter) számolva jócskán túllép a milliós tételen, és ebbe még az engedélyeztetést nem is számoltam bele. A helyzetet bonyolította még, hogy hátsó kertbe fér el a kút, ahová zil-el és más hasonló járművekkel esélytelen volt a megközelítés, csakis olyan technológia játszott, ami befér egy másfél méteres résen. Szomszédok közül mind ásott kútasok vannak, megmértem náluk, ebből tudtam, hogy 10-11 méteren kb. nálam is fognak találni vizet, de abban a hitben éltem, hogy innen majd mondok egy gyűrűszámot és akkor még annyit ás lefelé a kutas. Még ásás előtt említettem a vízigényemet, persze minden szempontból meg voltam nyugtatva, hogy lehetséges, ha nem is egy alkalommal, de napi kettővel. Úgyhogy anyagilag az ásott kút felé billent a mérleg, és még a megtérülés is baromira bekavart, mert úgy vettük a házat, hogy volt kerti locsolóóra, tehát a marketingduma a kút néhány éves megtérüléséről nekem dupla annyi ideig fog így is tartani. Tehát minimum 10 év a megtérülés, és ilyen téren jobban bízom, hogy egy ásott kút esetleges elapadását könnyebb lesz korrigálni, mint egy berepedt csövű fúrt kutat, ami ugyebár kuka...
Hát ha előbb kérdezel ..,. vagy 25 kút adatát ismerem Pécelen :)
reménykedjünk hogy beindul a kút és hogy rácsusszan az 1 gyűrű még.
És ez a kútmélyítés ez evidens dolog? Minden kutat lehet mélyíteni (elméletileg) vagy van már olyan szituáció amikor azt mondhatják, hogy nem lehetséges?
Addig lehet egy kutat mélyíteni amíg gyűrűvel a mélyítés biztosítható. Egy ezer éves kút esetén ha alá ásnak akkor lehet csak az alsó gyűrű csúszik lejjebb és a többi nem. Épp ezért nem is tisztítják a kútásók csak a gyűrű aljáig. De neked egy új friss kutad van tehát elvileg az egész gyűrű rakat fog lejjebb menni. De ezt majd mondja majd meg az aki az életével játszik ha bele megy mélyíteni.
- azért ismerek pár ásott kutat amit a második vagy a harmadik kútásó fejezett be....
Sziasztok,

12m mély ásott (betonfedlappal zárt) kútba tettem nemrégiben szivattyút+visszacsapószelepet+kpe csövet (ebben a sorrendben). Azt szeretném kérdezni, hogy a téliesítés hogyan szokott itt végbemenni? A szivattyút benne lehet hagyni egész télen? Gondolom a csőben lévő vizet nem szabad télre benne hagyni, tehát azt valamivel el kellene onnan távolítani. Mi a bevett módszer erre?

Előre is köszi a választ!
ki kell fújni a vizet levegővel a cső kúton kívüli részéből. Ha ehhez se kompresszor se vékony cső amit bele dugnál a megbontott nyomócsőbe akkor kikapod a szivattyút aztán kienged a csőből a vizet majd vissza rakod. 1-2méternyi csőből tüdőből is ki lehet fújni a vizet :D
Sziasztok!

Ismét segítségre lenne szükségem.
Szeretnék telepíteni a 12m mély kutam mellé egy 2m3-es puffertartályt, mert nem vagyok biztos benne, hogy a nagyon száraz időszakban fog tudni nekem annyi vizet szolgáltatni egyszerre, mint amennyire szükségem volna.
Ehhez keresnék egy lehetőleg nem túl drága búvárszivattyút/átemelőszivattyút ami a kútból átnyomná a vizet a tartályba, plussz abban kérnék még segítséget, hogy mit kell ahhoz vennem, hogy a puffertartály vízszintjétől függően kapcsoljon ki/be az átszivattyúzás a kútból.
Valami olyan cucc kellene, ami nem haladja meg a villanyszerelői képességem határait, tehát a szivattyú bejövő fázisát kapcsolná, illetve szakítaná meg a puffertartály víztelítettségétől függően. És erre a fázisra lenne rákötve a szivattyú (hasonlóan mint egy áramláskapcsolónál).
És még annyi, hogy a szivattyú szárazon futás ellen lehetőleg egy gyárilag rátett úszókapcsolóval be legyen biztosítva :)

Előre is köszi a segítséget.
Szia
Igazából egy úszó kapcsolós ásott kút szivattyú ( hogy lekapcsolja a szivattyút ha leürült a kút ) és egy szintkapcsoló ( hogy megállítsa a szivattyút ha tele a tartály) elegendő számodra. Sajna ez így sem lesz olcsó mert ami olcsó az annyit is ér mint amibe kerül.
Tartályba ezt javaslom mert szűk tartományok közé állítható és megbízható az árhoz képest:
https://szivattyucentrum.hu/uszokapcsol ... neses_p455

Szivattyúnak egy top multi 2 vagy hasonló de lehetőleg olyan ami nem 5 perc alatt kapja ki a kútból a vizet. Az olcsó műanyag szennyvíz szivattyúk nem fogják felnyomni a vizet arról a mélységről.
372 hozzászólás Oldal: 22 / 25

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég