Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
372 hozzászólás Oldal: 24 / 25
Pár hozzászólással korábban linkeltem egy szivattyút az pl olcsó és jó. Ami a baja hogy nincs rajta úszó kapcsoló tehát nem tudja hogy meg kell állni ha leürült az ásott kút.
Tisztelt Lalibátyó!
A következőben kérném a segítséged.
Ásottkútból szeretném megoldani a hegyoldalban lévő kertemet autómata locsolással kb. 3-4 kör, ezután építeném ki. A kút 50m-re van a kerttől.
A kút :1m átmérőjű
4m-nél kezdődik a víz
2,5m víz van benne
A locsolórendszer 50m-re kezdődne a kúttól 32-es kpe cső van addig lefektetve valamint 3x2,5m2-es kábel van mellé fektetve védőcsőben onnan tudnám megtáplálni árammal a szivattyút.
Akert legfelső pont magassága amit locsolni kellene a kút tetejétől 6m.
Milyen összeállítást javasolnál?
Úszókapcsolós ásottkútszivattyú?
Köszönettel
Ásott kútba ásott kút szivattyút az ilyenre. Mondjuk Pedrollo Top multi 2. Ha van víz locsolni is fog ha nincs akkor elindulni se.
Egy technikai kérdésem lenne a kútból működő szivattyúhoz (ami átviszi majd nekem a puffertartályba a vizet).
A legtöbb belépő szintű (60ezer felett) szivattyúnál nincsen visszacsapó szelep a nyomó oldalon. Ez nekem olyan szinten kapóra is jönne, hogy minden egyes áttöltés után visszafolyna a csőben lévő megmaradt víz a kútba. Okoz-e problémát ez a szivattyúnak, hogy nem kötök visszacsapót rá?
Ezzel meg tudnám spórolni a téliesítés maceráját a kútban, mert mindig visszafolyna a víz és kvázi kiürülne a cső. Az a pár másodperc, amíg minden átemelésnél megtelik a rendszer vízzel, az belefér. Vákuum elvileg nem lesz a visszacsorgásnál, mert az IBC tetején fogom a kútvizet majd befolyatni, így levegőt azt kap majd a rendszer.
Azt szeretném kérdezni hogy van egy 8m méj kutam. 2.4 m a vìz oszlop. Hidroforral szeretnék öntözni, lehet a kútba bele lógatni láncon. Hogy ne kelljen aknát ásni mellé. Köszönöm szépen.
Én sem használok ilyen szitukban visszacsapót épp azért amit írtál :)
Ami baj lehet : ha bele ér a kifolyó cső a vízbe akkor a kútba vissza "szívja a vizet a gravitáció. Ami ettől is problémásabb lehet hogy ha leállítod a szivattyút akkor az a kis vissza áramló víz is képes ellentétes irányba megforgatni a szivattyút és szerencsétlen esetben ha a leállítást pár pillanaton belül egy ismételt indítás követ akár ellentétes irányban is elindulhat a szivattyú. Tehát ha leállítottad akkor kell várni pár percet az ismételt indításig.
A hidroforos locsolás a ki-be kapcsolgatások miatt nem épp a legjobb ötlet, vagy úgy kell méretezni a hidrofort és a locsolás vízigényét valamint úgy beállítani a nyomáskapcsolót (ilyen esetben az áramlás kapcsoló a jobb) hogy az ne kapcsolgasson ki be a szivattyút, főleg ne gyakran. A kútba belógatott szivattyú nem ördögtől való gondolat az orosz Kama szivattyú pl így is van kifejlesztve. Igaz az nem hidrofor. Amivel számolni kell hogy fokozottan párás nedves a kútba lógatott környezet, tehát arra alkalmas eszközt kellene belógatni. ( pl a Grundfos nem engedi a párás környezetet némely házi vízműveihez) és számolni kell a fokozottabb korrózióval.
Szia Lalibatyo,

köszi a segítséget. a tartályba bevezető cső kivezetőjét mindenképp a túlfolyó fölé tervezem rakni. Szóval csorgatós lesz, de ha nem állok mellette sokáig, akkor szerintem el tudom kerülni a WC-zést :)
A másik problémakör érdekesebb, erre mindenképpen figyelni fogok. Hacsak a feltöltést inditó/megszakító úszókapcsoló nem hülyül meg, akkor elvileg nem lesz vele gond. Így is napi két áttöltést tervezek csak, és azt is úgy, hogy a főáramot egy időzített dugalj vezéri. Ehhez jön majd még utána az úszókapcsoló reléje. Úgyhogy próbálom túlbiztosítani kicsit.
Szia Lalibatyo.

Na sikerült összeraknom az IBC puffertartályos rendszert, meg az abból való locsolást is. Pöpecül működik, már csak az egészet körbe kell burkolnom, hogy nézzen is ki valahogy :)
Az automatikus vízleürítés is jól működik vissza a kútba, amikor a vízszivattyúzás megáll a kútból, viszont ezzel kapcsolatban megfogalmazódott bennem már az építés végén egy elméleti problémakör, ebben érdekelne a véleményed.

Úgy raktam össze a feltöltő rendszert, hogy:
Kútvíz->szivattyú->KPE cső->szűrő->KPE cső->IBC tartály (csak a felső nyílásáig)

Ugye nincs sehol visszacsapó szelep, emiatt szépen visszacsorog a kútba a víz, mihelyst lekapcsol a szivattyú. Na most az van, hogy mivel a vákuumhatás az IBC tartályból fogja magának a levegőt szívni, így tulajdonképpen a szívóhatás az egész rendszeren keresztülmegy. Felmerült bennem a kérdés, hogy lehet-e abból hosszabb távon probléma, hogy a szívóhatás a szűrőben már kiszűrt homokot esetleg visszaszívja a kútba/szivattyúba? Gondolom egyiknek sem tesz jót.
Arra gondoltam, hogy tennék egy visszacsapót a szűrő elé, így viszont akkor a KPE csőben vákuum keletkezne, amikor csorog vissza a víz. Létezik-e olyan szelep, amit ha bekötnék egy visszacsapó szelep elé, akkor vákuum esetén külső levegőt engedne a rendszerbe? A vizet viszont nem engedné ki belülről. Van-e ilyen cucc, illetve mi ennek a művészneve? :)
Úgy hívják hogy légbeszívós vízcsap :) - csak azt el is kellene zárni hogy az történjen amit szeretnél.
De sokkal jobb és megbízhatóbb ha magad készíted el . Kell hozzá 1 db T idom és 2 db visszacsapó szelep. A T alsó ágán bemegy a víz, az oldal ágán 1 visszacsapó ami nyomásra zár vákumra nyit, a felső ágon visszacsapó ami nyomásra nyit vákumra zár. Szerintem fog menni rajz nélkül is és az 1/2 colos méret elegendő hogy ne egy kisebb vagyon legyen összerakni.
Csakhogy jól értem-e. Akkor ezek szerint ha egy visszacsapó szelepet áramlási iránnyal ellenkezőleg kötök be (T-idom egyik ágára), akkor azt képes a vákuum a húzóerejével nyitni?
Igen. Ha át tudod fújni a levegőt az egyik irányba akkor a másik oldalról át is tudod szívni.
A sajátom is így van megoldva :)
Köszi, akkor kipróbálom ezt.
Ha középsulis koromban ezt tudtam volna, hogy mostanra megszeretem ezzel a fizikával kapcsolatos témákat, akkor tuti nem alulról súroltam volna a 3-ast :)
Ásott gyűrűs kút van a telken a vízfelszín kb 20-25m mélyen van. Öntözésre szeretném használni (a telek legtávolabbi pontja a kúttól 80-100m). Hogyan tudhatnám meg hogy milyen magas a vízoszlop, illetve hogy mekkora a vízhozam?
-Gondolom ezt fontos lenne tudnom, hogy tudjatok ajánlani valamilyen szivattyút.
Előre is kössz a segítséget.
A vízmélység, vízoszlop magasság még csak csak mérhető egy kötél végére lógatott súllyal, de a hozam csak próba szivattyúzással. Igen fontos mert ha van egy méter víz benne akkor abból kb 2-300 liter ami kivehető, az meg a semmi locsolni, legfeljebb az ablakban a muskátlira elég meg egy két virág ágyásra elég. És ne feledjük a tavasz az amikor a legtöbb víz van benne.
372 hozzászólás Oldal: 24 / 25

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 27 vendég