Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
374 hozzászólás Oldal: 7 / 25
Előző 1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 25 Következő
Helló lalibatyo.
Köszönöm szépen az eddigi válaszaidat, hasznos volt.
Üdv Lalibátyó!
Megvettem az utóbbi Calpeda szivattyút.Hát mit mondjak,brutális... :lol:
Viszont adódott egy új problémám,amit részben már megoldottam,de a szakmai tapasztalatodra lenne szükségem.
Az "egyéb" vízvételt használjuk téli időszakban is,és azt vettem észre,hogy amíg meg nem telik meg az adott tartály(6-7L),a szivattyú 4-5x is bekapcsol. Ez ugye marhára nem tesz jót neki,ezért vettem egy 50l-es gumis hidrofor tartályt,amit beépítettem.Azért írtam,hogy részben sikerült megoldani,mert amint megindul a vízvétel,szinte késedelem nélkül elindul a szivattyú is.Igaz,így már a vízvétel ideje alatt nem kapcsol ki-be a szivattyú,hanem folyamatosan üzemel.Viszont elvileg,ha jól tudom,a tartály űrméretének 30%-át ki kellene tudnom használni,annélkül,hogy a szivattyú visszatermelje a kivett vizet,nem?
A tartály 1,5bar-ra van gyárilag töltve,a Brio 5,5bar-nál kapcsolja le a szivattyút.A tartály nyomásán kéne változtatnom,vagy a Brio kikapcsolási szintjén?Esetleg mindkettőn? :roll:
Üdv:Zsolt
Üdv
A Brio-n kellene változtatnod, de azon nem lehet sajnos. Ez egy áramlás kapcsoló ami nem nyomásra kapcsol hanem ha vízelvételt érzékel akkor indítja a szivattyút ha pedig megszűnik a vízelvétel akkor kb 10 másodperc múlva lekapcsolja azt. Tehát a szivattyú max nyomására tölti a rendszert ezzel a 10 másodperces utánjáratással. A Grundfos PM2 az ami áramlás kapcsoló és képes tartályt is kezelni 1 bar ki és bekapcsolási nyomás különbséggel. Persze lényegesen drágább mint a Brio. Vagy egy valóban nyomáskapcsoló kapcsolót kell felszerelned amivel már kinyerhető a tartály térfogat 30 %- a de érzékelhető nyomásingadozás mellett.
Köszönöm Lalibátyó!
Lehet,hogy egyenlőre így marad.Tavasszal úgyis újra kell gondolnom az öntöző miatt,és majd akkor átvariálom... :idea:
Addig is üdv!
Zsolt
Segítséget szeretnék kérni. A telkünkön csináltunk egy veteményest, kb. 110 m2, amit csepegtetőszalaggal öntöznénk (Aqua Traxxx 10 cm-es osztással kb 200 méter lenne felhasználva, nyomáscsökkentő és szűrő van elé beépítve, sajnos a pontos percenkénti vízleadást nem tudom ekkora hosszra. Emellett egy darab egyszerű szórófejet használnánk egy kb. 3 m2 kisebb terület locsolására. Most lett a régóta nem használt ásott kutunk kitisztítva, ami betongyűrűs, 6 méter mély. A tisztítás után kb. 1,5 gyűrűnyi vízzel telítődik 24 óra alatt. Automatizálni szeretném az öntözést, de nem tudom milyen szivattyút vegyek, illetve milyen rendszer lenne a legmegfelelőbb. A membrános szivattyúról lebeszéltek az OBI-ban, mondván hamar elromlik. Kerti szivattyú használatát javasolták két szűrővel (egy a szívócső végén, egy a szivattyú után lenne beépítve). Milyen szivattyút lehetne legkönnyebben erre az automatizált rendszerre rákötni, milyen márkában érdemes gondolkodni, illetve a membránosok tényleg olyan gyorsan meghibásodnak?
Köszönöm előre is a segítséget!
Üdv
A membrános valóban felejtős, nem erre való. A szükséges vízmennyiség és nyomásigény ismerete nélkül csupán találgatni tudok én is. Gondolom eddig hálózatról működött, ha igen akkor van rajta vízóra is. A dolog csupán annyi hogy egy fél órás üzemelés kezdetekor és végén le kell olvasni az órát majd osztani 30 al és máris liter/ percben megkaptuk a vízigényt.
Kedves Lalibatyó!

Kiderítettem a leadott vízmennyiséget. Kb. 0,7 baron működik a csepegtető rendszer, ha mind a 200 méter csepegtetőszalag rá van kötve kb. 2300 liter víz csöpögne el óránként. A kútban max. eddig kb. 1000 liter termelődött, így max. 20-30 percnyi öntözés lehetséges naponta. Megkérdeztem, hogy ők milyen szivattyút használnának és ők egyértelműen a házi vízművet javasolták. Nem igazán ismerem a felhozatalt, de az Elpumpsok szimpatikusnak tűntek. A víz elég tiszta volt amikor kiszivattyúztuk legutóbb a kutat, nem tudom, hogy érdemes-e bronzlapátosba befektetni? Esetleg nézzek másik márkát? A másik gondom, hogy az Elpumpsos házi vízműveken van gyárilag beépítve mágneses nyomáskapcsoló, de szárazon járás elleni védelem nincs. Erre külön kis szerkezetet kell beépíteni ha jól tudom? Automatizált lenne a rendszer, egy konnektorba dugott időzítő kapcsolná be és ki a szivattyút, így úgy gondolom ez az utóbbi is fontos lenne. Még egy kérdés: a vízmű kimenő ágán, ami a csepegtető rendszer felé nyomja a vizet le lehet valahogy szabályozni a vízmű saját nyomáskapcsolójával a nyomást, olyan 1-1,5 bar-ra mondjuk?

Köszönöm előre is a válaszokat!
Üdv
Hát ha szabályozni kell a nyomást akkor inkább egy nyomás szabályozót javasolnék, mert a nyomáskapcsolót ilyen szűk tartományra beállítani nem lehet. A másik megoldás a csepegtető rendszer elé egy csap és azt csak annyira megnyitni hogy a nyomás a kívánt értéken maradjon, tehát kell egy nyomásmérő a csap után is. Igen ez már bizony 38 liter / perc és ezért olyan szivattyú kellene ami ezt a mennyiséget tudja legalább 1 bar ellenében. A sokkal nagyobb sem jó mert az meg gyakran fog ki-be kapcsolgatni. Ezt a mennyiséget a Elpumps VB 900 is bőven tudja. A szárazfutás védelem az külön kütyü és a nyomó oldalra kell szerelni. Ha letilt akkor gombot kell nyomni rajta mert nem "tudja" mikor telt fel a kút vízzel. Tehát ha automatizálod akkor a számításod keresztbe húzhatja egy szárazfutás védelem. Talán egy úszókapcsoló az jobb lenne mert az "tudja " mikor van kevés és elég víz a kútban.
Kedves Lalibátyó!

Nagyon köszönöm a válaszokat! Közben beszéltem az Elpumps egyik mérnökével. Ő azt javasolta, hogy a szívócső szivattyú felőli végére is szereljek egy visszacsapó szelepet, hogy ne tudjon levegősödni a szivattyú, illetve a nyomóágba a szivattyú után szereljem az általuk gyártott DSK-10-es nyomásszabályozót. Utána már üzemeltethető lesz a rendszer egy egyszerű konnektorba dugott időkapcsolóval. Az a gond, hogy most már végkép nagy a kavarodás a fejemben. Hogyan szól egy DSK-10-es pl. egy VB 25/900 saját elektronikájába??? És mit fog az időkapcsoló szabályozni a szivattyút vagy a DSK-10-es kapcsolót? A szivattyú után rögtön megosztanám a slagot: az egyik ága menne a csepegtetőrendszerhez, a másik ág pedig egy egyszerű locsolófejhez. A csepegtetőrendszer és a locsolófej is körülbelül 25-25 méterre van az osztástól, szóval a megosztás miatt is és az ágak relatív hosszú volta miatt is biztos van jelentős nyomáscsökkenés, ha jól gondolom. De most már semmiben sem vagyok biztos.

Köszönöm ismételten a válaszait!
A mérnök úr mit mondott ?
Kedves Lalibátyó! A mérnök annyit mondott, hogy az időkapcsoló dsk-10-et irányítja majd, az pedig a szivattyút.
Tehát akkor nem mondtad a mérnöknek hogy :
Megkérdeztem, hogy ők milyen szivattyút használnának és ők egyértelműen a házi vízművet javasolták

Mert ugye vagy nyomáskapcsoló ( házi vízmű) vagy áramlás szabályozó. A kettő együtt nem tud működni. ( vagy mégsem egy mérnökkel beszéltél )
Javaslom kicsit olvasgass vissza mert ebben a témában is több kérdezőnek hasonló problémákkal kapcsolatban nem csak ebben a topikban hanem a többi vizes kutas szivattyús topikban is több válasz elhangzott a kérdéseikre. Ha visszaolvastál és eldöntötted hogy mit akarsz ( házi vízmő vagy áramlás kapcsoló ) akkor kéne ismét kérdezni ha még maradt valami kérdezni való.
Üdv.
Nekünk egy vert kutunk van a pincébe, kb. 12 m mély.A föld felszínen van egy kézi pumpa ami felhozza a vizet és egy régi, hangos szivattyú és egy nagy tartály ami szeretném kicserélni.
A víz csak locsolásra használunk ahol az udvarban vannak 3/4" KPE csövek .
A kérdésem a következő :
Egy ilyen házi vízművel lehet e helyesíteni a mostani rendszer? Például :
http://www.hazi-vizmu.hu/pedrollo-hydro ... ADzm%C5%B1
Ha igen milyen szerelvény kell még hozzá? nyomáskapcsoló....stb ?
Előre is köszönöm!

Misi
Szia Misi

Igen, megfelel de mindig fáj a szívem mikor egy jól bevált régi hidrofor tartályt kidobásra ítélnek. Tudom kell bele levegőt pumpálni nem is szép nagy is, és talán csúya is. No mindegy én ilyen vagyok :) Remélhetőleg hosszú életű lesz a gumimembrán az újban.
Vert kút tehát acél csöves akkor. A feladat csupán annyi hogy a szivattyút egybe kötöd a kúttal 1" -os csővel és a kút és a szivattyú közé egy visszacsapó szelepet is beépíthetsz, de elvileg kéne lenni egy visszacsapó szelepnek a régi szivattyú és a kút közt és azt akár fel is használhatod. A jó tömítésekre figyelni !Ha ez sikerült akkor feltöltöd vízzel a szivattyú házát és kilégteleníted a rendszert a légtelenítő csavarokon keresztül. Ha sikerült akkor mehet rá a slag és már öntözhetsz is, mert ez eleve nyomáskapcsolóval szerelt.
Szia lalibatyo!
Köszönöm a gyors választ!
Úgy fogom csinálni, majd megírom az eredményt is :)
Üdv.Misi
Előző 1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 25 Következő
374 hozzászólás Oldal: 7 / 25

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 34 vendég