Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
372 hozzászólás Oldal: 23 / 25
Szia Lalibatyo!

Nem közvetlenül szivattyú kérdés, de hátha tudnál nekem segíteni, mielőtt topikot nyitnék.
Van egy ásott kútam benne egy szivattyúval, sajnos nem a legtöbb vízzel, de erről már beszéltünk régebben. Továbbá van egy kerti vízcsapom, rendes hálózati vízzel. Jelenleg úgy építettem ki az öntözőrendszert, hogy mindkét helyről (1-1 csap be- és kinyitásával) legyen "betápja", tehát ha a kútból elfogyna a víz, akkor megnyitom a hálózati víz csapját, így arról tudok öntözni.
Az lenne a kérdésem, hogy létezik-e valami olyan eszköz, ami ezt automatizáltan tudná kezelni? Valami olyasmire gondolok, aminek 2 bemenete van és 1 kimenete. A 2 bemenetre rákötném a kútvizet és a hálózati vizet. Ha érzékelné (mondjuk nyomásesés alapján), hogy nem kap vizet a kútból, akkor "átkapcsolna" és a hálózati vízből adná a vizet. És amint ismét ad vizet a kút szivattyúja, akkor visszakapcsolna a kútra, mint bemenet.
Vagy ha nincs ilyen eszköz, akkor ki lehet-e valami ilyesmit építeni nyomás illetve áramláskapcsolókkal? Elméleteim vannak, de nem tudom, hogy a gyakorlatban működnének-e.

Köszi előre is.
Ezt a fajta megoldást nem nagyon csinálják. Egyrészt nem szabad egy rendszerre hálózati vizet és kutat kötni, hanem külön hálózatokat kellene kiépíteni de ha mégis akkor fenn áll a veszélye hogy a szennyezett nitrátos kútvizet bele nyomod a hálózatba egy esetleges hiba alkalmával, tehát egy visszacsapó szelep mindenképp kellene a hálózati vízhez és akár fordítva is történhet a hiba amikor majd a kutat töltöd. Tehát 1 visszacsapó oda is. Ha már mindenképp ez akkor szintérzékelő a kútba aztán ha van benne kellő mennyiségű víz akkor a kútról megy az öntözés ha nincs akkor a hálózatról. Pár darab öntözős mágnesszeleppel némi tervezgetéssel megoldható osztó gyűjtő kiépítésben.
A kis hozamú kutaknál inkább a ciszternás vízgyűjtögetés és a ciszternából öntözés ami a gyakorlat. Ciszternát (tartályt) lehet tölteni mindkét rendszerről ha nem győzné a kút.
Szia,

köszi a választ. Igen, visszacsapó szelep mindenképp lenne kötve mindkét bemenetre.
A ciszternás vízgyűjtés volt eddig fókuszban nálam is (1-2 m3-es), de olyan szintű beruházás lenne, minimum 2-300 ezer forint gépesítéssel együtt. Valószínűleg gazdaságosabb lesz hálózatról locsolni azon az 1-2 száraz hónapon évente (csak öntözésre használt mérővel), mint ezt a rendszert kiépíteni + üzemelteni.
Még egy gyors elméleti kérdés. Ha tennék egy 500literes vagy 1m3-es műanyag tartályt a földbe, és ebbe beletenném a nagy teljesítményű (90 ezer forintos kategória) búvárszivattyút a kútból, akkor a szivattyú hűtésével nem lenne probléma, amikor egy locsolás alkalmával ezt a vizet teljesen kinyomná? A kútba meg vennék egy olcsóbb átemelőszivattyút.
1000 literes IBC-t szoktak erre használni. A "nagy teljesítményű" búvár szivattyú meglehetősen "Jófogásos" megnevezés :) konkrét típus ? de jobban jársz ha úszó kapcsolóval védett ásott kút szivattyút raksz a tartályba mert ha leürül a tartály megállítja a szivattyút. Ez a kategória is kb 80-90 ezer pénz.
Valószínűleg nem jó szakszavakat használtam, mert olyan szivattyúm van, amilyet írtál.
UMBRA ACUATEC 60R
Nem egy Pedrollo, de eddig szépen teljesít. Hozza a 3,5 bar dinamikust a kút tetején, ami bőven jó, mert még utána a nyomásveszteségekkel számolva is fogja tudni az optimális 2,7-et a szórófejhez. Ez is úszókapcsolóval védett, plussz még az áramláskapcsolóm fenn is tudja a szárazonfutás elleni védelmet, úgyhogy elvileg duplán be van biztosítva.
IBC-ben gondolkodtam énis az elején mint költséghatékony megoldás, de azt nem ajánlják földbe ásva, mert a váza nem rozsdamentes, plussz a tarály kialakítása sem olyan, hogy a talaj nyomásaival fel tudná venni hosszútávon a harcot. Felszínen meg nem nagyon tudom olyan helyre rakni, hogy ne rondítson bele a látványba :)
Nincs semmi baj az Umbra-val. Az én Eurojetem 20 éve van kútban és megy. Igaz tiszta is a kút vize. IBC földbe ásása nem nagy kihívás, le kell pucolni róla mindent betenni a passzentos lyukba feltölteni vízzel aztán be lehet temetni és nem nyomja össze a föld. Ha pedig belocsolgatod a földet akkor száradás után már le is ürítheted a tartályt mert a föld is meg fog állni nem nyomja össze. De ha rajta hagyod a vasat úgy is jó sok sok évig. Csak műanyag raklapos legyen, ha nem az akkor le kell venni raklapról. Persze autóval nem kell járni rajta azért :)
Sziasztok!
Feltenném a szokásos kérdést, hogy milyen szivattyút vegyek, mi az ajánlott?
A kút paraméterei, 22m mély, 1,5m az átmérő, a kútkáva az beton és erre van építve a tekerő és a teteje,
a földfelszíntől lefelé viszont téglával van kirakva.
tegnap mértem 15,5 méteren kezdődik a víz, tehát van bent 6,5 méter vízoszlop.
A kérdés talán azért más mint a többi, mert én nem akarok mást csak a kút melletti 500literes kádat megtölteni, hetente mondjuk 2x, és ezt is csak kb 3 hónapon keresztül.
Erre a feladatra nem szeretnék 50ezres szivattyút, szóval ismertek valami olcsó de még vállalható szivattyút, membránost nem szeretnék.
Erre a feladatra ár-érték arányban én ezt venném :
https://www.nimbusz-ang.hu/%C3%B6nt%C3% ... rekes-370W
Köszönöm, a segítséget, bár jobban örültem volna ha kicsit számomra kedvezőbb az ár :-)
Mit jelent az, hogy járókerekes?

Közben guglizgattam és lenne még egy kérdés, találtam egy szivattyút erről mi a véleményed esetleg tapasztalatod?
https://www.ibo-szivattyu.hu/142.35-scr18-50-55.csavarszivattyu.html
Azért 370 es EUR árfolyam mellett ne legyenek nagy álmaink :)
A véleményem : olcsó húsnak híg a leve és ezt most a technikára értem nem a forgalmazóra. Nekem teljesen mindegy mit veszel, csak megpróbáltam segíteni a megadott paramétereken belül.
Szia Lalibatyo,

megfogadtam végül a tanácsod és vettem 2 IBC tartályt, amiket összekötök és puffertartályként fog szolgálni az ásott kúthoz.
Úgy döntöttem, hogy nem ásom le őket a földbe, hanem maradnak a felszínen, napos helyen. Bele lehet-e rakni ebbe a tartályba ezt az Umbra szivattyút, ami a kútban van most? Fog-e tudni működni rendesen 40-50 fokos vízzel a nyári kánikulában (hűtése meglesz-e például ilyen meleg vízzel)? Tudom, hogy lehetne erre valami olyan szívattyút venni, amit nem vízbe kell telepíteni, de azok olyan baromi hangosak, hogy egy reggel 6 órási locsolás mellé nem biztos hogy jó lenne nekem az ablak alatt :)
Gondolom a vízbe telepíthető szivattyú zaját azért rendesen tompítja a víz, plussz még ugye a tartály is ott van, ami még halkíthat a működésén. De cáfolj meg nyugodtan, ha nem jól gondolom.

Köszi előre is!
Szia !
Nem lesz az 50 fok :) Viszont a napon jól fog algásodni mert szinte biztos hogy nitrites nitrátos vize lesz az ásott kútnak aminek a vizével töltöd.
Semmi baja nem lesz a szivattyúnak és csak egy halk zümmögést fogsz hallani ha jár. Felfuttatsz valami növényt a tartályokra és még jól is fognak kinézni.
Köszi a választ. Na ez jó hír :)
Az algásodást úgy tervezem kiiktatni, hogy mind a 4 oldalról bekerítem OSB lappal, plussz még a tetejét is. Kb úgy fog kinézni, mint a new york-i filmekben a felnyitható kukatárolók :)
Szóval elvileg fény nem fog bejutni a tartályokhoz.
És az OSB lapot is tudom felül zsindellyel, oldalt meg majd valami berakással dísziteni. Pöpec lesz, csak időm legyen rá :)
Had kérdezzem már még azt meg, hogy a Top Multi 2 alatt árban van-e esetleg megbízható szivattyú kútból tartályba való átszivattyúzásra? 15m mély a kút. Van a kútban most egy normális Umbra szivattyú, most azért vegyek mellé még egy árban kb ugyanannyi értékű másik szivattyút csak a víz átemelésére... :S
372 hozzászólás Oldal: 23 / 25

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 26 vendég