Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
171 hozzászólás Oldal: 4 / 12
Előző 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12 Következő
Köszönöm a segítséget Lalibátyó. Meg lett oldva. Még lejjebb kellett raknom a szivattyút. Hiába mutatták a számok, hogy jó így. A szivattyú nem így gondolta. :D Volt lehetőség a lejjebb rakásra, csak el akartam kerülni, mert szűk ott a hely. Legközelebb ásott kút szivattyút veszek. Ezt kaptam. Üdv.
Udv.
Vettem egy wasserkonig hazi vízművet és mivel ez az első nekem igy szeretném megkérdezni hogyan kell bekötni, beüzemelni.
Előre is köszönöm
A használati útmutató szerint hogy a garancia megmaradjon.
Tisztelt Lalibatyo!

Kiolvastam a fél internetet... 2x :) (És azért sok fehér folt maradt)
Egy öntözőrendszert építek otthonra.

Adott egy fúrt kút, teljes mélység 8 méter, víz 5 métertől.
Ehhez ástam és betonoztam egy aknát, úgyhogy a fenti paraméterek kb. 1,5 méterrel csökkentek.

Adott egy elpumps házivízmű 1300W/25Liter (azt gondolom ezzel a teljesítménnyel túllőttem a célon, de az eszközt néhány éve vettem öntözésben teljesen tapasztalatlanul, engedve a marketing nyomásnak és az akció feliratnak)

Kérdések:
(mindent igyekszem magam is megválaszolni, de mindenképp szükségem van megerősítésre vagy cáfolatra egy hozzáértő egyéntől!)

1.)
25mm vagy 32mm-es KPE csövet használjak a szívó ágon? Korábban a kivitelező aki a házunkat építette 25-öst használt ezért vettem én is azt, de kezdek elbizonytalanodni abban, hogy ez jó döntés volt-e.
(azért írok mm-et, mert ezt mindig keverem... KPE esetén a belső méret számít, ezért a 32mm-es az 1"-os?)
Jelenleg a szívóágon szűrőt is használok, de korábbi hozzászólása alapján láttam, hogy ez nem ajánlott, úgyhogy ki is fogom venni. (úgyis azt gyanítom hogy szivárog.)

2.)
Nyomáskapcsoló: Jelenleg még kézi (és félautomata) öntözés van, A rendszerre kötött 2 slag vagy éppen 2 kerti szórófej teljes megnyitása mellett is megtelik a tartály és kikapcsol a szivattyú időnként. A nyomáskapcsoló beállításairól és ökölszabályairól már ezer helyen olvastam, viszont azt sehol nem írják, hogy a szivattyú és/vagy tartály mennyi nyomást bír el. Logikusan a kikapcsolási nyomást kéne fentebb tekernem, de ez azt jelenti, hogy a szivattyú a kimeneti pontok lezárása után addig fogja tölteni a rendszert, akár szereti akár nem és csak utána kapcsol ki.
(Vagy egyszerűen túlnyomást nem tudok létrehozni, mert amit a szivattyú létre tud hozni maximális nyomást, azt maga is elbírja, afölött meg egyszerűen csak nem tud majd kikapcsolni?)

3.)
Nyomás: Ha mondjuk elkezdek kiépíteni egy öntözőrendszert és mondjuk egy körön levő szórófejek összesen 40 litert vizet használnak percenként de mondjuk a szivattyú tud 70-75 liter vizet, akkor mi a helyzet? Azt értem, hogy a plusz víz feltölti a tartályt, de ha már a tartály is teli van mi van a többlet vízzel?
(Vagy egyszerűen pont erről szól az öntözőrendszer méretezése és válasszak másfajta szórófejeket, vagy használjak több fejet, hogy a két érték minél inkább közelítsen egymáshoz?)

4.)
Mágnesszelep: Jelenthet-e problémát, ha a mágnesszelepek és a szivattyú között van 10-12 méter távolság?
(Azt gondolom, hogy semmi problémát ne okozhat a zárt rendszerben ott a nyomás, hogy 10 méterrel előrébb nyitok szelepet vagy később nem számít. Mégis meg akartam kérdezni, hiszen mindenhol úgy látom, hogy rögtön a szivattyú után közel teszik a mágnesszelepeket)

Előre is köszönöm a válaszokat. És elnézést ha "hülye" kérdéseket tettem fel. Az elmúlt kb. 1 évben igyekeztem rengeteg információt összeszedni. Előtte ilyesfajta tapasztalattal egyáltalán nem rendelkeztem. Sok esetben kaptam magyarázatot a kérdéseimre az interneten olvasgatva, de sok válasz újabb kérdéseket szült, vagy csak részben adott választ a kérdéseimre.

Üdv:
Ákos
1. igen a colos kpe az 32 és azt is használd szívónak.
2. Rá van írva a tartályra a nyomás az adattáblán. Ha nincs dobd ki mert régi vacak. A szivattyú általában nagyobb nyomást elvisel mint amennyit önmaga képes produkálni. Tehát annyit biztosan amennyit tud.
3.Szivattyúknál a karakterisztika görbét kell nézni nem pedig a marketingdumát Tehát ha az van ráírva hogy 3600 liter 4,5 bar akkor ez a két adat együtt sosem igaz. Vagy nyomja a 3600 liter de akkor nincs nyomás vagy van nyomás de akkor nincs 3600 liter.
4. nem pl ha a vezetékes vízről öntözöl akkor akár több kilométer is lehet a szivattyú és a mágnesszelep közt :)
Egy HWW 3000 INOX házi vízművem van, kb 8 hónapos, és eddig használat közben kb fél-1 percenként kapcsolgatott be, de most elkezdett 3 másodpercenként ki-be kapcsolni.
Azt gyanítom, hogy a membrán szakadhatott ki.
Kb 60 m3 víz ment át rajta, nem korai ez?
Ez a gyakori kapcsolgatás árt a motornak?
A membránra vonatkozhat a garancia?
Hát annyira árt a gyakori kapcsolgatás hogy le is ég a motor. Normálisabb termékeken meg is adják a ki-be kapcsolások max számát amit nagyobb méretű tartály alkalmazásával lehet lecsökkenteni. Ha nincs vízhasználat és akkor is kapcsolgat ez esetben lábszelep vagy tömítési probléma van. Ha használat közben pohárnyi vizek után is kapcsolgat akkor kevés a levegő vagy lyukas a lufi. A tartály térfogat 30% a amit ki kellene tudni venni ki és bekapcsolás közt. Tehát a 24 literes tartályból kb 7-8 litert. A gari a lufira is vonatkozik, viszont a rendszeres ellenőrzés elmaradása és még pár dolog lehet ok a megtagadására, főleg ha ez a használatiban benne is van. Kb. 2-5 évet bírnak a lufik használat módjától függően.
Megoldódott, a nyomás volt alacsony, most 1,5 baron szépen működik
Megoldódott, a nyomás volt alacsony, most 1,5 baron szépen működik

Figyelgesd mert ok nélkül nem megy el a nyomás.
Tisztelt Lalibatyo.
Nem tudom mekkora házi vízművet vegyek Ha.
Van 80m-es fúrt kút amibe 9m-es 1colos csö van lábszeleppel.
A kút-tól 10m -re wc-re akarom rákötni illetve öntözni akarok osztó-gyűjtős elágazással kb 50m-re.
A kút hozama szivattyútól 1.5m-re 50l/perc ,a szivattyú adatait nem tudtam leolvasni nincs rajta mekkora teljesítményű.
Nem tudom mekkora házi vízművet vegyek ekkora rendszerhez(mekkora tágulási tartály legyen,milyen szivattyú.
Milyen kiegészítők kellenek sorrendbe h.vízmű nyomáskapcsolóval,áramlásérzékelő,visszacsapót hova érdemes bekötni,szűrőházat beépíteni stb.
Köszönöm segítségét
Kedves ATTI
Ha ennyi mindent nem tud inkább szakembert kellene keresni a kivitelezéshez.
Üdvözletem

A közelmúltban vásároltunk egy tanyát ahol egy 63 méter mély fúrt kút és egy Einhell HW 811 típusú házi vízmű szolgáltatná a vizet a lakásba. Az előző tulaj szerint nem működik rendesen nincs benne nyomás és sajnos így is volt. Leszereltem beleástam magam az internetbe akkor találtam rá erre a topikra is, kiokosítva magam nekiláttam a felújításnak. A motor működik rendesen a csapágyakat kicseréltem. Vettem új szimeringet és O gyűrűt azt is kicseréltem. A tartályba lévő gumi zsákot kivettem ép nincs rajta szakadás, a tartályba a nyomást felpumpáltam 1,3 BAR-ra nem ereszt. A bemenő ágat elemeire szedtem a visszacsapó szelepet kicseréltem újra, az összes szigetelő anyagot kicseréltem teflon szalagra és FBS ragasztóval raktam össze. Ami hibát még észleltem hogy a diffúzorból le van törve egy kb. 1 cm-es rész valamint a lapát közepén ahol a tengely rögzítő csavar van a diffúzor felöl peremesre van kialakítva és ebből a peremből is ki van törve egy kis darab. ezeket is szerettem volna venni a de az alkatrész boltba nem volt illteve az eladó srác azt mondta hogy ettől még működnie kell max. lesz egy kis nyomáscsökkenés. Összeraktam, feltöltöttem a csöveket vmint a szivattyú házat vízzel beindítottam és semmi nem jött a víz, a kútban van víz ha kézzel húzom jön szépen. Nemtudtam mi tévő legyek fogtam kicsavartam a kis réz csavart a szivattyú ház tetején és ott teljesen tele volt vízzel, aztán a kimenő ág csavarját is kivettem és azt láttam hogy csak forog a házban a víz de valamiért nem keletkezik nyomás. Kicsit elbizonytalanodtam hogy mi okozhatja ezt készítettem két kis videót és szeretném a tanácsotokat kérni hátha már valaki találkozott ilyesmivel, vagy valaki tudja konkrétan hogy mi ez.

https://www.youtube.com/watch?v=Ezm3zO7x5l0
https://www.youtube.com/watch?v=H-59DRij2uY
Köszi a videót, a sérült alkatrészekről ha lenne kép és a rendszerről az segíthetne. Ezek a "mosogató csöves" kutak nem a kedvenceim, nem készítek ilyent és nem is javítom őket, nem szívesen foglalkozom velük mert a legalapvetőbb szakmai követelményeket sem teljesítik. Mindenféle önjelölt kútfúrók tömegével csinálják ilyen olyan eredménnyel és problémákkal. Néhány gondolat ami segítségedre lehet :
Milyen mélyen van a víz a kútban ? Kézi pumpával ad e vizet a kút ? Ki lett e próbálva a szivattyú úgy hogy nem ebből a kútból szívja a vizet ? Nem szív levegőt a kézi pumpa ágról ? Ki lett e próbálva a kút másik szivattyúval ?
Szereléshez az FBS ragasztót és a teflon szalagot nem javaslom. Egyrészt az FBS nem tapad a kpe csőre (más sem) a teflon szalag helyett pedig van sokkal jobb pl a tömítő zsinór de a hagyományos kócolás is többet ér ha hozzáértő csinálja.
Köszönöm a válaszodat egyenlöre csak most ismerkedem ezzel a fúrott kút ès házi vízmű tèmával ugyhogy nemtudom mire gondolsz a mosogató csöves kifejezéssel. Készítettem a rendszerről egy kis grafikus ábrát amit mellékelek talán így könnyebb. A kút kézi pumpával működik. A szivattyú ki lett próbálva egy hordóval ott is ugyanezt a jelenséget produkálta. A kutat sajnos még nem volt alkalmam kipróbálni másik szivattyúval de tervbe van hogy kérek egyet kölcsön. A kpe csövekhez nem tettem ragasztót ott csak a gyári gumi gyűrű van. A telont cserèlem. A törésekről most nemtudok képet csinálni de illusztrálva azt is mellèkelem. Köszönet.

Csatolmányok

A lapátkerék törése már lehet necces. No meg sok sok más is ami fel sem vetődött. Jut eszembe a visszacsapó jó irányba van szerelve ? KPE gumi gyűrők a szereléskor a helyükön maradtak ? A szivattyú ha hordóból sem szív akkor kútból sem fog. A forgás iránya jó ? nem fordított ? Tengely tömítése rendben ? Szívó oldali szűrő nincs eltömődve (ha lenne ) ?
Előző 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12 Következő
171 hozzászólás Oldal: 4 / 12

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron