Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
88 hozzászólás Oldal: 6 / 6
Sziasztok!

Faház vásárlás előtt állunk, és igyekszünk mindennek utána nézni, nehogy később megbánjuk.
Egy szendvics szerkezetű gyönyörű faház (Erdélyből hozott alapanyaggal), 2 szintes, jelenleg gázfűtésű.
Szerkezete és szigetelése jelenleg ez:
A falak szerkezete:
1) külső burkolatok:
- függőleges fa lambéria ( 22-45 mm vastagságban )
2) faváz tartószerkezet
A tartószerkezet mindkét oldalán 25 mm es deszka borítás
3) szigetelés
-10 cm kőzetgyapot szigetelés
- +5 cm kőzetgyapot a belső oldalon
4) párazáró fólia
5) belső burkolatok
-függőleges fa lambéria( 22 mm vastagságban )

Kb. azt számoltuk, hogy így annyit tud, mint egy átlagos téglaház 5 cm-es szigeteléssel.

AZ A KÉRDÉS, HOGY LEHETSÉGES-E ENNEK A FAHÁZNAK AZ UTÓLAGOS PLUSZ SZIGETELÉSE??? ARRA VAN -E LEHETŐSÉG, HOGY LEVESSZÜK A KÜLSŐ FA LAMBÉRIÁT, ÉS ALÁ BETENNI MÉG + 5 CM KŐZETGYAPOT RÉTEGET?

MI A TAPASZTALATOTOK EBBE?

A válaszokat nagyon várom, és köszönöm!
Éva
Plaszlo írta: Viszont van egy-két gond a belső burkolat kialakításában. A képeket elnézve a gerendák illesztése mondhatni szellős, párának útját nem nagyon állja el. Ez viszont gondot fog okozni a külső szigetelésben. A pára télen átjutva a falon, a szigetelőanyag külső részében fog kicsapódni, ami rontja az állagát és a hőszigetelőképességét. Idővel emiatt az egész szigetelés átázhat és beposhad, bepenészedik, miközben hőszigetelőképessége a nulla felé tart. Ezért a belső burkolatot le kell fóliázni teljes egészében, hogy meggátolja a pára hőszigetelésbe jutását. Ez főleg a segédkeretes megoldásnál szükséges, mert nem elég tömör szerkezeti megoldás, nem állja útját a párának. Egy vastagabb agyag vagy vályogvakolás legalább csillapítja a páramozgást, de egy laza szerkezetű burkolás jóval kevésbé.
Tehát a keretrendszer tetejére, közvetlen a belső borítás alá párazáró fóliát kell felhelyezned ami megvédi az alatta lévő elemeket a páravándorlástól és a külső szigetelés valamint a faszerkezet (ház falai) nedvesedését.

Köszönöm. Időközben a kapu gyártásával voltam elfoglalva, az enetriör egyelőre jövőre marad, de legalább van időm megfontolni, hogy mit és hogyan. Amit kiemeltem a legutóbbi véleményedből az elég aggasztó és valahol én is úgy ítéltem meg, hogy az nincs ott rendben. Egyelőre még ott tartunk, hogy alaposan le akarjuk takarítani a falakat gerendáig, majd fertőtleníteni és gomba/penész elleni szerrel kezelni. Semmi képpen nem fogom így hagyni a falat, mert én sem tartom célszerűnek az üregeket. Imitt-amott gerendákat is ki kell cseréljünk.
hejoka írta: Sziasztok!

3) szigetelés
4) párazáró fólia
5) belső burkolatok

Kb. azt számoltuk, hogy így annyit tud, mint egy átlagos téglaház 5 cm-es szigeteléssel.

AZ A KÉRDÉS, HOGY LEHETSÉGES-E ENNEK A FAHÁZNAK AZ UTÓLAGOS PLUSZ SZIGETELÉSE??? ARRA VAN -E LEHETŐSÉG, HOGY LEVESSZÜK A KÜLSŐ FA LAMBÉRIÁT, ÉS ALÁ BETENNI MÉG + 5 CM KŐZETGYAPOT RÉTEGET?

Erdélyi vagyok és meggyőződéssel mondom, hogy a jelenlegi szigetelés bőven elég, elvégre itt a hegyek között sokkal hidegebb van és itt is elegendő. Nem kell tulzásokba esni. :) Lehetséges utólagos szigetelés, de nem kell. A falaknak "szuszogniuk" is kell, nem szabad túlzottan "becsomagolni" a házat.
hejoka írta: Sziasztok!

Faház vásárlás előtt állunk, és igyekszünk mindennek utána nézni, nehogy később megbánjuk.
Egy szendvics szerkezetű gyönyörű faház (Erdélyből hozott alapanyaggal), 2 szintes, jelenleg gázfűtésű.
Szerkezete és szigetelése jelenleg ez:
A falak szerkezete:
1) külső burkolatok:
- függőleges fa lambéria ( 22-45 mm vastagságban )
2) faváz tartószerkezet
A tartószerkezet mindkét oldalán 25 mm es deszka borítás
3) szigetelés
4) párazáró fólia
5) belső burkolatok

MI A TAPASZTALATOTOK EBBE?

A válaszokat nagyon várom, és köszönöm!
Éva

Üdv!

Mindig lehet plusz szigetelést felrakni, kérdéses megéri-e hosszú távon a plusz költséget, másrészt mi a cél? A minél alacsonyabb fűtési költség ami hosszú távon egy igazi rezsicsökkentés?
Látom, egyre csak tolják a minél vastagabb szigetelést a házakra irányelvet, de azt is figyelembe kell venni, hogy a ma már tagadhatatlan felmelegedés miatt egyre kevésbé lesznek hideg telek, és ha mégis, akkor egyre rövidebb ideig. Tehát ebből a szempontból reálisan kicsi az esélye, hogy egy nagyobb ház plusz külső szigetelése rentábilis lenne. A házadnál ha le tudjátok fejteni a külső burkolatot úgy, hogy visszarakható legyen, akkor jelentősen csökkenne a szigetelés költsége, de még így is tetemes lenne a kőzetgyapot és a munkadíj miatt. A homlokzat plusz szigetelése mellett a tető, vagy födém szigetelését is arányosítani kell hozzá.
Ha megnöveled a falak hőszigetelését, kérdéses az ablakok hogyan arányulnak hozzá, ha azok még régi rendszerűek, előfordulhat, hogy az ablakok annyival hidegebbek lesznek a falakhoz képest, hogy télen ott fog lecsapódni a pára.
Az is kérdéses merre fele van a ház, milyenek a telek. Szóval sok kérdés, számolgatni kell a mostani fűtési költségeket (az eladótól el kell kérni a gázszámlákat) a beruházás költségeit, és az elvárható megtakarítást. Persze ez is egy olyan szempont amit nem ismerhetek, de ha most megteheted a plusz szigetelést amivel a későbbi kisebb fűtési költség csökkenésével a megmaradó pénzt hasznosabb dolgokra költheted, akkor megtérülési számítás nélkül is megérheti.
Üdv mindenkinek,

Nem tudom él-e még ez a téma, de én újrainditanám, ha lehet. :)

Van egy 13m2-es faházikó.
elol snap.JPG
elolrol
elol snap.JPG (100.91 KiB) Megtekintve 135 alkalommal.

oldal snap.JPG
oldalrol
oldal snap.JPG (101.5 KiB) Megtekintve 138 alkalommal.

Méretei: ca.: 270 cm*520 cm

Tetején jelenleg hullámpala.
Ezt szivesen lecserélném cseréptetőre.
Kellene szigetelni...kivül-belül, ahogy azt itt korábban is irták.
Ezt tervezem bőviteni.

Tetőtérben nem lenne teljes szint, csak egy fél, ahova lépcsőn lehetne feljutni és ott egy ágy lenne elhelyezve...tehát, ennyi lenne a teher, amit az alsó épitménynek birnia kéne.

A jelenlegi állapot
B egyik terv
C másik terv

Kérdésem az lenne,
1., Vajon mekkora költségvetésből jönne ki a B jellel ellátott verzió...(+260*260*220-as toldás kerülne rá)
2., A C jelű verziót elbirná-e ez a felépitmény,
3., méretei miatt nem lenne-e totál instabil...(gondolom uralkodó széliránytól függ javában)
4., vagy meg kell-e támogatni?
5., Ha igen, mivel lenne a legcélszerűbb és hogyan (a költséghatékonyság fontos szempont).

Bocs a képek méreteiért...!

Csatolmányok

Üdv!

Tetőcserénél arra számíts, hogy a cserép sokkal nehezebb, mint a hullámpala. Lehet meg kell erősíteni a tetőszerkezetet. A ház fala is kérdéses mennyi plusz terhet viselne el. Ezek kifejezetten nyaralónak készültek, ebben a felállásban, minden bizonnyal erre méretezték. Jobb lenne, ha egy statikus látná, mielőtt nagyobb dolgokba fogsz bele.
Én a B tervet támogatnám, a C terv problémás. Évekkel ezelőtt volt egy kis faház, amit csak felfelé lehetett bővíteni (beépíthetőségi korlátozás miatt) és igencsak meg kellett erősíteni, gyakorlatilag egy tartószerkezetet kreáltak a beltérben, amit nem lehetett elrejteni. Szerintem ezzel a házzal is így járnál, a mostani alsó szint falai csak határoló elemek maradnának és az emeletnek tartószerkezetet kellene építeni. Elég furán is nézne ki, és egy nagyobb viharban nem szerencsések a méretei.
Másik kérdés, mire használnád? Hétvégi háznak, fűthető hétvégi háznak, vagy tartós tartózkodásra alkalmas háznak. Nem mindegy a szigetelést illetően, mert ha csak egy kis kényelmet akarsz benne, hogy ne kövesse a beltér hőmérséklete a külső hőmérsékletet azonnal, akkor kevesebb szigeteléssel is kellemessé tehető.
Plaszlo talán a mi hazikonkra gondolt. :D
2015. őszén lezajlott az építkezés nagyobbik fele, rengeteg tapasztalattal lettünk gazdagabbak. Plaszlo és jmedvegy gondolatai kincset értek. :wink:
A haziko egyébként nagyon fajin lett, télen is nagyon kellemes, a hőszivattyús klimak jó valasztasnak bizonyultak.
Örülünk, hogy segíthettünk. :D :D :D
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Szia!

Igen a ti házatokra gondoltam. :) Minden rendben vele?

lbartek írta: Plaszlo talán a mi hazikonkra gondolt. :D
2015. őszén lezajlott az építkezés nagyobbik fele, rengeteg tapasztalattal lettünk gazdagabbak. Plaszlo és jmedvegy gondolatai kincset értek. :wink:
A haziko egyébként nagyon fajin lett, télen is nagyon kellemes, a hőszivattyús klimak jó valasztasnak bizonyultak.
Olyan jó kis hétvégi ház lett, hogy 2016. április óta a hétköznapokat is itt töltjük. Azt sajnálom egy kicsit, hogy a gerard lemezteto alá nem tudtam beeroszakolni a 10 centi legrest, ahogyan javallottad (sem az építészt, sem az acsot nem tudtam rábeszélni, győzött az “így szoktuk”). A nagyobb legres és a nagyobb kemenyhatas jól jonne nyáron, de panaszra nincs okunk, eddig összesen 4 vagy 5 alkalommal hutottunk fent, 2018-ban egyszer sem.
De a tető szerkezete és szigetelése osszessegeben jól vizsgázott, a tartoszerkezet lábai (összesen 6 +2) szinte kívánatosan osztják a lenti falfeluleteket, rengeteg tároló helyet is nyertünk általuk, ami egy ilyen kicsi hazikoban jól jön. A lemezről egy gondolat: esőben nem hangos, nem kopog, a gránit őrlemény miatt nagyon hangulatosan morog. Kifejezetten kedvelem.
A labak mereterol egy jo tanács annak, aki hasonló cipőben jár: a statikus nem engedett egy centit sem (hiába kételkedett az építész, és hummogtek az ácsok) a lábak 15*15-osok, a taplszelemenek 15*20- as gerendak, a szaruzat és a kozbenso fodem gerendai 7*15-osok (a ház 5*6 méter, a tető 45 fokos, a tetosik 1 méteres parapetfalon ül, vagyis az egész építmény kicsike). Rettenetesen masszivnak tűnhet hat ez a sok nagy fa, talán az is, de szélcsatornában van a ház, és konnyu hejazat, emiatt novelte a statikus ily modon a tomeget és a biztonsagot. Amikor betamaszt a nyugati szél, valahogy jobban érzem magam a vaskos faszerkezetben.
A fűtés zseniális, tavasszal intézunk hozza H tarifát, és akkor meg baratsagosabb lesz.
A tavasz projektje lesz: belülről meg kell bontanunk a lamberiat a tarejszelemen (a mesterek sapka fának hívták, csuda vicces) alatt, mert egy eger bejutott valahogy a szerkezetbe, es bizony megsinylette a kozetgyapot szigeteles egy kis teruleten. :twisted: Ha jól emlékszem valamelyik írásodra Plaszlo, hasonló nyestes komplikaciod neked is akadt. A ho megmutatta, hol szökik a benti meleg. Az egeret eleinte uztem, aztán kiraktam egy egerfogot (sikerrel).
Egyelőre csak nezegetjuk, hogyan is fogjunk hozza, hogy a legkisebb rombolassal megoldhato legyen. És azt a rest is meg kene találnunk, hol mászott be. Talán a bontás által okosabbak leszünk.
Ha újra kezdenem (a férj nevében nem szólhatok), apróbb valtoztatasokkal is így csinálnám.
Örülök, hogy ilyen jól sikerült! A Gerard cserepeslemez igaz drágább, de sokkal csendesebb, mert szétcsapja a vízcseppeket az egyenetlen felülete. Hallgattam egy sima cserepeslemezzel fedett garázst szemerkélő esőben és már ott elég erős hangja volt. Anyámnál (társasház) egy idióta lefedette a terasz ferde határolófalának tetejét bádoggal, és esőben minden csepp hallható rajta az egész kb. 1 m2 egy felületen.
De így legalább tudom, hogy az elképzelésem helyes. :)
Az egérügy mondhatni sz@r dolog, ezek a kis rohadékok úgy másznak a falon, mintha vízszintes lenne. Annyit lehetne csinálni, hogy a tető szellőző résein kis lyukú fémhálót (rostahálót) raktok fel, amin nem tud az egér átmászni. Ha elég erős, talán nem tudja átrágni. A hó a tetőn nagyon szépen mutatja a szigetelési hibákat, sajnos nálam is van egy, de nagyon nincs kedvem bontani. :(
Élvezzétek a házikót, legyen benne sok örömötök! :) :)
Bocsánat, hogy nem reagáltam a kérdésemre adott válaszra.

Köszönöm szépen! :)

SOkat lehet okulni ebből a fórumból.

Ami a házat/tervet illeti: az épület szmlézése előtt jöttem elő a nagy látványtervezéssel.
Kiderült, h rettenrő állapotban van a ház. minimum bontás, de inkább gyújtás férne rá.

Más:
Most újabban lombházban gondolkodom. Azért is, mert a telek, ahova kerülne, konkrétan nem beépithető (a telek mérete miatt) a szokásjog szerint ott lakókocsit szoktak csak kirakni.

Tudja valaki, h nagy általánosságban egy lombház ilyen szempontból ki is van lőve. vagy mivel nem vesz el a telek zöldterületéből ezért nem is számit beépitésnek? e.

Üdv,
andr0
Szerintem ha már egyszer volt rajta egy faház, akkor az újjáépíthető még ha nulláról is, csak a méretei ne haladják meg az elődjét.
88 hozzászólás Oldal: 6 / 6