Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
55 hozzászólás Oldal: 4 / 4
Nem, a konyhai víz egy pici villany átfolyós vízmelegítőről megy, szóval ez csak a fürdést szolgálná.
Most kérdeztem meg az ELMŰ-t:
25A-em van jelenleg, ezt fel lehet tornászni 32-re és arra kötni, illetve a vezérelt áramnál 32A-ig díjmentes a csatlakozás
Azt mondta a hölgy, hogy kell regisztrált villanyszerelő által kiadott csatlakozási terv, illetve az új óránál kiképzett hely...
Arról tudtok vmit, hogy ezek a munkálatok, csatlakozási terv nagyságrendileg mennyibe szoktak kerülni?

Meg alapból még felvetődött a kérdés bennem, hogy rendben, hogy a vezérelt áram olcsóbb, de nem fog-e többet fogyasztani úgy a bojler alapból, ha nem akkor kapcsol be, amikor ő akar, hanem amikor tud. Megmarad-e így az előnye az éjszakai áramnak?

köszönettel
A vezérelt áramnak ez a hátránya, hogy nem lehet előre tudni, mikor kapcsol az Elmű, előfordulhat, hogy ha kihasználjátok a bojlert, akkor nem fog időre felfűteni.
Elvileg adott mennyiségű víz adott hőfokkülönbségre fűtéséhez ugyanannyi energiára van szükség, akár folyamatosan, akár szakaszosan fűt. Elvi síkon a gyakori fűtőtest felfűtés a szakaszos üzemmódban több energiát fogyaszt, de végső soron a fűtőtestben keletkező hő is átadódik a víznek, akármilyen rövid időre is kapcsolják be. Gondolj bele, ha nem egész nap 60 C fokos a víz, akkor kisebb a bojler hővesztesége. :wink:
Egyre figyelni kell, a szorosan számolt bojler térfogatigényhez képest 1-el nagyobbat érdemes lenni, hogy legyen elég tartalék melegvíz, ha az Elműnek nincs elég üresjárata napközben, hogy fűteni tudjon a bojlered.
A bojlernek teljesen külön elektromos áramkört kell kiépíteni, ami a kapcsolóórától a bojlerig tart megszakítás nélkül, tehát nem lehet felhasználni a meglévő vezetékeket. Ezt is csak szakember építheti ki, aki tanúsítja, hogy megfelelően méretezte és alakította ki az áramkört. Árat nem merek mondani, mert amit hallottam, elég húzós összeg volt, érdemes lenne egy-két akkreditált villanyszerelőtől árajánlatot kérni.
Elég nagy a bekerülési költsége egy vezérelt áramkörű villanybojlernek, de az üzemeltetése még így is megéri, csak kicsit hosszabb a megtérülési ideje.
Nem kivánok senkinek reklámot készíteni. De meg tudom neked kérdezni a kollégáimat. Csak ird meg merre laksz vagy privátban leirom mire jutotam.
Azt mondta a hölgy, hogy kell regisztrált villanyszerelő által kiadott csatlakozási terv, illetve az új óránál kiképzett hely...
Arról tudtok vmit, hogy ezek a munkálatok, csatlakozási terv nagyságrendileg mennyibe szoktak kerülni?


Én kb 2-3 éve emeltettem fel a 25 amperes bekötést az alanyi jogon "ingyenesen" járó 32 amperre. Úgy hogy a regisztrált szakinak semmit nem kellett csinálni csak "lepapirozni" amit én csináltam saját anyagból kért egy 10 est számla nélkül a 1 Km kiszállásért egy 2 perces szemrevételezésért és 10 perc papírmunkáért. Több regisztrált szakit is megkerestem, volt aki csak a papírozásra 20 -at mondott. Tehát lehetőleg keress meg többet és alkudozz. Biztosan találsz olyant aki a "földön jár" ha kitartó vagy. A szolgáltató ad majd listát hogy kikkel van szerződésben.
Plaszlo írta: A vezérelt áramnak ez a hátránya, hogy nem lehet előre tudni, mikor kapcsol az Elmű, előfordulhat, hogy ha kihasználjátok a bojlert, akkor nem fog időre felfűteni.

A bojlernek teljesen külön elektromos áramkört kell kiépíteni, ami a kapcsolóórától a bojlerig tart megszakítás nélkül, tehát nem lehet felhasználni a meglévő vezetékeket. Ezt is csak szakember építheti ki, aki tanúsítja, hogy megfelelően méretezte és alakította ki az áramkört.

Üdv!

Pár dologgal kiegészíteném, de hozzáteszem, nem vagyok az Elmü területén járatos, ott lehet, hogy más a szabályozás.
Azt csak zárójelbe teszemn hozzá, hogy azokról a kollegákról, tisztelet a kivételnek, pusztán a papírmunkát végzik el, azokról meg van a véleményem, Ti a szerelői nyilatkozatban arról nyilatkozunk, hogy a mógóttes hálózat - gyakolatiag a lakás hálózata a megnövekedett többlett teljesítmény átvitelére alkalmas. Nem akarok szakmai fejtegetésekbe belemenni, laikus számára a +7 A növekedés nem tűnik soknak, egy elektromos rendszer szemrevételezése még új építés esetén is kijár egy félévvel, amint átadja az ember. de kinek a pap, kinek a papné. Ezzel a szolgáltató az esetleges elektromos melegedésből kialakuló tűz felelősségét az aláíró szakemberre hárítja át. A többi már csak mindenki saját vehemenciája és felelősségvállalalása mellett teszi. PONT.

Másik. Nincs szükség megszakítás mentes hálózatra, ráépíthető a meglévő hálózatra is, megfelelő felkészültséggel, erről akár fagyasztót is üzemeltethetünk. DE! A szolgáltató itt csak annyit vállal, hogy ezen a vételezési ponton naponta min. 8 óra tartamban biztosít vételezhető energiát, így egy órában akár 4-5 percenként is kikapcsolhat vagy éppen bekapcsolhat a vezérelt rész, függően a hálózat teljesítmény igényétől. Bármi köthető erre, de felelősségvállalás arra nincs, hogy a rákötött fogyasztó, pl. fagyasztó, hűtőgép stb. a gyakori kikapcsolások miatt idő előtt tönkre megy. A régi éjszakai áram nevű dolog más megítéléssel és másképp volt biztosított, ezért ennek a kialakítása a fent említett szabály miatt kellett kialakítani.

A fenntieket pusztán a tisztánlátás okán írtam le.

További kellemes napot mindenkinek!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
[quote="jmedvegy Üdv!.......
Ti a szerelői nyilatkozatban arról nyilatkozunk, hogy a mógóttes hálózat - gyakolatiag a lakás hálózata a megnövekedett többlett teljesítmény átvitelére alkalmas. Nem akarok szakmai fejtegetésekbe belemenni, laikus számára a +7 A növekedés nem tűnik soknak, egy elektromos rendszer szemrevételezése még új építés esetén is kijár egy félévvel, amint átadja az ember.........
Másik. Nincs szükség megszakítás mentes hálózatra, ráépíthető a meglévő hálózatra is, megfelelő felkészültséggel, erről akár fagyasztót is üzemeltethetünk. DE! A szolgáltató itt csak annyit vállal, hogy ezen a vételezési ponton naponta min. 8 óra tartamban biztosít vételezhető energiát, így egy órában akár 4-5 percenként is kikapcsolhat vagy éppen bekapcsolhat a vezérelt rész, függően a hálózat teljesítmény igényétől. Bármi köthető erre....[/quote]
Bocs, hogy belevau, de nem értek mindennel egyet a fenti idézettekkel.
Az áramszolgáltató felé benyújtott igénybejelentőn a regisztrált szerelőnek arról kell nyilatkoznia, hogy a mérőhely a méretlen fővezeték és a mért fővezeték valamint ezeknek tartozékai megfelelnek.
Egy teljesítménynövekedés esetén azért nem kell az egész házat átszerelni, hiszen az áramköri kismegszakítók lekorlátozzák a ház belső hálózatát a keresztmetszetnek megfelelően.
A vezérelt áram meg tudtommal csak fixen bekötött, tárolós rendszerű helyiségfűtő és vízmelegítő készülék üzemeltetésére használható. Ez gyakorlatban a hőtárolós kályha és a tárolós (nem átfojós) rendszerű villanybojlert jelenti.
Ezeknek vezetékeit elvileg megszakítás nélkül kellene az áramköri elosztótól a készülékig szerelni és nem végződhet dugaszoló aljzatban.
Udv mindenkinek!

Talan egy picit off topic leszek de nezzetek el nekem most az egyszer.

Lakasomban 2db villanyora van.az egyik uj,digitalis amivel semmi problema nincsen.Viszont a masik egy regebbi analog ora,ami ugy tunik,hogy kontakt hibas.Ezt egy villanyszerelo mondta.
A kerdesem az,hogy ilyenkor mi a teendo?Hivjam ki az Elmut vagy csinaljam azt amit a vill.szerelo javasolt;szoljak egy regisztralt vill.szerelonek?Nekem az a lenyeg,hogy a leheto legolcsobban usszam meg.Nem szeretnek tizezreket kolteni az ora cserejere,stb.
Letezik olyan regisztralt vill.szerelo aki megtudna javitani az orat?
tibu67 írta: Udv mindenkinek!.........
A kerdesem az,hogy ilyenkor mi a teendo?Hivjam ki az Elmut vagy csinaljam azt amit a vill.szerelo javasolt;szoljak egy regisztralt vill.szerelonek?Nekem az a lenyeg,hogy a leheto legolcsobban usszam meg.Nem szeretnek tizezreket kolteni az ora cserejere,stb.
Letezik olyan regisztralt vill.szerelo aki megtudna javitani az orat?

A fogyasztásmérő az áramszolgáltató tulajdona, azon munkákat csak az ő emberei végezhetnek.
Ha csak kötésjavítás akkor is, meg ha esetleg már megégett a mérőcsonk akkor is a szolgáltatót kell hívni.
Ezekért a javításokért fizetni nem kell, hogy úgymond benne van a villanyszámlában.
Természetesen, ha valami belenyúlás hatására keletkezett a hiba, vagy plomba sérült, akkor már fizetős a dolog.
A regisztrált szerelő a mérőhelyek kialakításával van megbízva, nem pedig egy üzemben levő mérés javításával.
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem:
villanybojlerünk van, kb 6-7 éve, nem hajdú, valami noname. Tavaly hibásodott meg először, akkor az egész fűtőbigyót ki kellett cserélni. Most azt vettük észre, hogy az este bekapcsolt, de nem állhatott le, reggel mikor mentem a fürdőbe, ment, és jóval feljebb volt a hőmutatója, mint az beállítva szokott lenni. Nos, ő külön áramról megy, csak azt tudtuk hirtelenjében lekapcsolni, mert nincsen kapcsolója. Tudtok segíteni, mi lehet a baja? Tudom, hogy hajdút kéne venni, de még pár hónapig nem futja rá. Ártunk neki, ha így szabályozzuk, föl le kapcsoljuk az áramot? Egyáltatlán mi lehet a baja?

Válaszokat nagyon köszönöm!!!!!
Mandika83
Szia
valószínűleg a hőfok szabályozója nem kapcsol ki ha eléri a beállított hőmérsékletet. Semmi baja nem lesz ha kapcsolgatod ( a szabályzó is ezt teszi) csak el ne feledd mert lehet gőzfürdő lesz a lakásból és a gőz komoly sérüléseket is okozhat. Persze jobb lenne azért ha minden működne rajta mégis csak úgy biztonságos. 2-4 ezer pénz körül beszerezhető és a cseréje sem egy agysebészet némi szerszámozottság és villamos ismeret birtokában.
55 hozzászólás Oldal: 4 / 4

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 78 vendég