Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
55 hozzászólás Oldal: 2 / 4
Szia justbe123!

A leírásodnak nem minden része világos számomra, de így is van néhány megjegyzésem a témához.
A villanybojler valóban sok áramot fogyaszt, de a 1,2kW x 8 x 30 számítás csak abban az esetben igaz, ha minden nap elhasználjátok az egész mennyiséget. Ebben az esetben viszont kb. 290kWh fogyasztást produkál, ami tényleg nem kevés. (nálunk gázkazán van, így az áramfogyasztásunk 4 személyre kb. 185kWh/ hó)
A vízforgató fogyasztása elhanyagolható, viszont a 75-ös égő is rátesz még 27kWh-t havonta a villanyszámlára, ha napi 12 órát világít. Ezt például lehetne helyettesíteni egy kompakt fénycsővel, ha csak nem a terrárium fűtéseként használjátok.
A régi, rosszállapotú hűtő szintén nagyon magas villanyszámlát produkálhat. Azt írtad, hogy folyamatosan megy a kompresszor, ami arra utal, hogy elszivárgott belőle a gáz. Így hiába keringet folyamatosan, nagyon kicsi a hatásfoka, csak pörgeti a villanyórát. Ha nem túl öreg a készülék, akkor érdemes feltöltetni, egyébként pedig kicserélni. (Az ajtó sérült szigetelése is okozhat többletfogyasztást, ennek az állapotát magad is ellenőrizheted.)
Ami a vízfogyasztást illeti, a 12 m3 szintén nem kevés, de ez nagyban függ a fürdési, mosogatási szokásoktól, és a mosógép fogyasztásától. Nekünk 14 m3 /hó a fogyasztásunk, de vannak szomszédaink akik ennél lényegesen többet használnak, és vannak akik fele ennyit.
Azt nem írtad, hogy a 25.000Ft rezsi mit tartalmaz, de pl. nálunk csak a 12 m3 víz (+csatornadíj) önmagában 10.000Ft- ba kerülne! Ha ehhez hozzáadjuk a rengeteg áramot és a fűtést, akkor egyáltalán nem tűnik soknak.

Üdv: Tomiszaki
Üdv!

A segítség nem is olyan könnyű, mint elsőre gondolnánk. Ez az a rész, ahol még pl. a villanyszerelő is gyakorlatilag tehetetlen.
Volt egy pár hasonló vizsgálódásom, ami kimérhető, azt meg tudom határozni, de egy család vagy adott esetben kettőtök víz és egyéb energia-használati szokásait nehéz megítélni a számítógép mellől ülve, lévén kissé összetettebb, mint ahogy az a kérdésből kitűnik.
Mint mindig, az ördög a részletekben lakozik, kezdjük az elején.

Egy boiler nem pusztán 8 órát megy egy nap. Nem tudható, mekkora a egység egészében. Attól függően, hogy mennyire van megfelelően méretezve az adott fogyasztásra, pl. 50l-es tároló két emberre elégségesnek tűnhet, viszont a gyakori vízcsere miatt többet is kapcsol be, így effektíve többet is fogyaszthat.

A hétvégi 1 szeri de 4 mosás, számítva a mosógépek átlagos 2kW fűtőszálát, és a beállított mosási vízhőmérsékletet tekintetbe véve, ez is komoly fogyasztást jelenthet. Uszkve 10-15 l víz felmelegítéséről beszélhetünk adott hőfokra kb 10 C fokról. És hol van még az öblítésre használt víz? Bár én még soha nem mértem, mennyit is használ el a saját mosógépünk, az igazat megvallva.

Van szó egy éjjel nappal működö hűtőről. Bár a hűtők kompresszorai nem tartoznak a nagy teljesítményű fogyasztók közé, azonban ha valóban így van, célszerű lenne egy szerelővel megnézetni, nem-e szökött el a hűtőközeg a rendszerből, nem zár megfelelően az ajtó, emiatt gyakran belsőleg lejegesedik, mert ez is okozhat többlet működést, és értelemszerűen többlet fogyasztást.

Ma egyre gyakrabban hallani a készenléti állapotban lévő berendezések - mikro, TV, video, DVD lejátszó, stb. - + fogyasztásáról. Bár régebben a lakásmérők elindulásához olyan 20-30W fogyasztó bekapcsolása kellett, és ha volt már egy nagyobb, akkor ezt már értelemszerűen hozzámérte, a maiak már 10-15W-nál elindulnak. A digitális ketyerékről nem is beszélve. Célszerű lenne, átnézni, nincs-e itt is hasonló helyzet, mennyi ilyen készülék van a hálózatra kapcsolva, és egy hónapot esetleg ezek készenlétből való kikapcsolásával végigvinni. Saját tapasztalat, tanulságos.

Célszerűnek látszik egy hónapot úgy végigcsinálni, hogy pl. egy füzetben, naptárban felírni, még ha gyerekesnek tűnik, hogy mikor, mennyit használtak el vízből, mennyit volt TV bekapcsolva, stb. Így a későbbiekben összegezve nagyon érdekes eredményekre lehet szert tenni. Esetleg az állandó - ld akvárium vízforgató, stb - fogyasztókra számítással meghatározni, mennyi az alapfogyasztásuk 30 napra, és ez az alap, amire a többi rárakódik. Megjegyezve +-10-15% eltérés elképzelhető a számítás és a mérő hibáiből adódóan. Viszont higyjük el, hogy extrém eseteket leszámítva, a mérők alapvetően pontosan mérnek.

Természetesen előfordulhat, hogy a szerzett tapasztalatok alapján kevesebb fogyasztásnak kellene kijönnie, ilyenkor érdemes célirányosan szerelőhöz fordulni, persze a főbérlővel együttesen, és bevizsgálni az adott vizes vagy elektromos hálózatot. Ez nem egy egyszerű megoldás, viszont a tévedések és vádaskodások élét alapból elveheti. Ezt nem is kell magyarázni talán.

Összegezve, át kell gondolni, valóban mit és hogyan használtok, akár forintosítva, ez mekkora költséggel jár, és ha nagy eltérés mutatkozik, valóban segítő szakemberhez fordulni, és nem egy papírcsinálta szakihoz, aki a pénztárcát látja a kuncsaftban. Na, talán ez a legnehezebb rész.

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Sziasztok !
Viszonylag olcsón lehet venni fogyasztásmérőt barkács áruházakban (én azt hiszem a Baumaxban vettem) de érdemes körülnézni mert elég nagy áreltérések is lehetnek. Ezzel nagyon pontosan megmérhető egy egy eszköz fogyasztása. Célszerű néhány napot ( de legalább 24 órát) vizsgálni egy készüléket a pontos eredmény miatt. Csupán egy konnektorba dugható konnektor amin van egy LCD kijelző és pár gomb a menühöz. Persze ami nem konnektoros ( pl bojler) azt csak kizárásos alapon lehet mérni ( összes fogyasztás - a mért adatok)
Valóban egy teljesítményszegény hűtőszekrény komoly áramot fel tud zabálni. A bojler elvileg külön mérőn kellene hogy legyen, hogy az olcsóbb vezérelt árammal működhessen. Persze hallottam már olyan sztorit mikor (és ez öreg házaknál megtörténhet) mikor a szomszéd is agyanarról az óráról kapott áramot, mert a régi olcsóság idején a falakat tologatták, ajtókat nyitottak elfalaztak, csak a villanyt nem kötötték át.
Üdv !
A vízfogyasztást most olvasták le nálunk, és nekünk 13 m3 volt a 2 hónapra. Ketten vagyunk + 1 kutya, kertes házban, de az utóbbi időben nem kellett locsolni. A kutya annyiban fontos, hogy van két 5 literes vödre amiből iszik, ebben naponta le szoktam cserélni a vizet. Ami sok vizet fogyaszthat: a mosógép, a mosogatás és a kellemes zuhanyozás, aminél nem veszi észre az ember mennyi ideig fürdik, csak jól esik a víz simogatása és már elment 100 l víz. A régebbi pl. Hajdú mosógépek távolról sem víztakarékosak, én ezért cseréltem le, pedig kifogástalanul működött 20 évesen is. A folyó vizes mosogatás is sok vizet pocsékol, észre sem veszi az ember, mennyi megy el hiába.
Az elektromos fogyasztást már részletezték előttem, én is a fogyasztásmérőt tudom ajánlani, meg kicsit átgondolni a szokásaitokat. Pl. egy régebbi képcsöves tévé 100-150W-ot is fogyaszthat a méretétől függően, és sokan hagyják bekapcsolva akkor is, ha nem nézik, csak jó alapzajnak. A hűtő is sokat fogyaszthat még ha nem túl nagy teljesítményű a kompresszora, de sokat megy. Ez lehet hőszigetelési probléma (régebbi készülékek), ajtógumi tömítetlensége, gázhiány, nagyon alacsonyra állított belső hőfok. A bojler fogyasztását könnyű ellenőrizni, ha külön mérőóráról megy, ha nem akkor kissé bonyolultabb, főleg, hogy albérletben laktok. Én rákötnék valahogy egy kapcsolóórát és annak a 24 órás helyzetéből lehetne látni, mennyit volt bekapcsolva. Tehát arra gondolok, a bojler fűtőszálával párhuzamosan rákötni egy olcsó mechanikus kapcsolóórát, amit 0-ra állítva 24 óra múlva a tárcsán leolvasható a bojler napi fogyasztása (a kapcsolóórát később másra is használhatjátok).
Az elektromos fogyasztás nagysága másokat is foglalkoztat, nem vagytok egyedül. Egy járható út: a digitális fogyasztásmérőre 3 napig ráköttök egy fogyasztót (vagy annyi időre, amíg minden fogyasztó sorra kerül azonos ideig egy hónap alatt) - TV, akvárium, hűtő, stb. - és úgy használjátok, ahogy eddig is. Az 1 hónap alatt minden fogyasztót így lemértek és utána fel tudjátok szorozni havi átlagra. Ekkor egy korrektnek mondható részletes fogyasztásmérési eredményt kaptok, amit össze lehet hasonlítani a villanyóra által kapott értékkel. A többi már szerelő, vagy szokásaitok változtatásával megoldható.
Sziasztok!

Köszönöm a segítségeteket! A hűtőnk egyáltalán nem régi.Viszont a Tv sem szokott menni éjjel nappal.A bojler 8-9 óráig fűt fel annyi időre hogy ketten kb 15perc allat lezuhanyzunk belőle utána kikapcsoljuk mert a villanyszerelő szerelt rá egy kapcsolót.Most 2 órákat megy általában a nyár miatt.Írtuk egy pár napig úgy hogy nem ment a bojler egész nap utána úgy egy napot hogy be volt kapcsolva 2órát amikor nem ment akkor:2kw áram ment el a hűtőre az akvárium a lámpa a tv és a világítás(átlagos napi fogyasztás) Másnap mikor már a bojler is ment 2 orát ez az érték 6kw ra szökellt.Ebből azt a következtetést vonom le hogy 2óra=4kw 1óra=2kw vagyis ha 8 at menne mint régen akkor napi 18kw.Ez szerintem katasztrofális.Most kinéztem egy Ariston 80literes bojlert csak nem vagyok tisztában egy két dologgal.Szeretném ugyan úgy használni a spórolás érdekében hogy napi egy órát menjen.Szerintem ez azért lehetséges mert ahhoz viszonyítva hogy 3 óra kell neki a félfűtéshez tehát ha egy órát megy akkor ha 1.8kw a fütő szál akkor az a bojler napi fogyasztása 1,8kw?


Még van egy tapasztalat amit megszeretnék osztani veletek.

A mai nap levettem a bojlernek a hőfokát mert fel volt véve elég magasra és a hideg vizes csap csak félig volt nyitva a bojler alatt.Ment Másfél órát a mutató majdnem a három negyedéig volt.és 2kw áramot fogyasztott.Ez már reálisabbnak tűnik a 1.2kw fűtőszálhoz.Lehetséges hogy az is befolyásolja hogy a csap csak félig volt kinyitva mert az biztos hogy ha magasabbra van állítva akkor tovább tart a felfűtés.

Válaszokat előre is köszönöm.
Nem, ez túl szép lenne. 1.8 kW teljesítményű fűtőszál óránként fogyaszt 1.8 kWh-át, ezt szorozd meg annyival, ahány órát be van kapcsolva. 8 órát azért ritkán van bekapcsolva egy bojler, kivéve, ha nagyon sok melegvizet használtok. A felfűtési idejét a bojler leírásában találhatod. A bojler felfűti a beállított hőfokra a vizet, aztán kikapcsol. Amennyiben nincs melegvízhasználat, nem kapcsol be, csak annyi időre, amíg a hőszigetelésén elszökő meleget pótolja.
Tehát a bojler elektromos áram fogyasztása alapvetően a melegvízhasználattól függ, kisebb mértékben a hőszigetelésének hatásosságától, a hálózati (bemenő) víz hőmérsékletétől, annak a térnek a hőmérsékletétől amiben van és a kedvencünktől, a vízkövesedés mértékétől.
Ebből leginkább a melegvíz használattal tudod befolyásolni a fogyasztást valamint a beállított hőfokkal (minél nagyobb a különbség a bojler vize és a kültér között, annál nagyobb a hővesztesége), és a rendszeres karbantartással, vízkőtelenítéssel.

Nos, a végét nem értem. A víz felmelegítéséhez megadott mennyiségű hőre van szükség, függetlenül a csap nyitottsági fokától.
1l víz (fajhő 4181,3 J/kg/K) 1 C (K) fokkal történő melegítéséhez 4181,3J (1J=1Ws) energia bevitel szükséges.
Például:
A csapból kb.: 10 C fok-os víz jön amit 65 C fokra melegítünk, akkor 120 kg (liter=kg) viz 55 fokkal történő melegítéséhez 120*4181,3*55 J = 7,666 kWh energia szükséges (1kWh=3600Ws), ha a hőfokszabályzót 85 fokra állítod akkor 120*4181,3*75 = 10,453 kWh.
Egyik ismerősöm is így járt. megkért nézzek utána a hibának és körbenézem neten. találtam egy nagyon jó oldalt ahol foglalkoznak a villanybojler témakörrel. http://www.ventil-team.hu/mit-vegyunk-figyelembe-villanybojler-vasarlaskor
Kiderült a végére, hogy sokáig fürdenek és nem ahhoz választottak bojlert. Mióta kicserélték a bojlert azóta nincs vele probléma.
Sziasztok!!

Szerintetek mivel tudnék vizet és villany számlát spórolni egy kissebb bojlerre mármint térfogatra, vagy a nagyobb bojlerrel?
Vizet mindenképp a fürdési szokásaitok megváltoztatásával tudtok spórolni, mint kádas fürdés helyett zuhanyozás, vagy kiadós zuhanyozás helyett rövid idejű gyors zuhanyozással. Vannak olyan Eco csaptelepek, amiknél be lehet állítani a maximális vízátfolyást, így az egységnyi idő alatt átfolyó víz mennyiségét lehet csökkenteni, tehát egy ötperces fürdésnél kevesebb víz folyik el.
Villanyszámlát már ezzel is sokat spórolhattok, de ezen felül alacsonyabb hőfokú vízzel történő zuhanyozással is sokat lehet megtakarítani. Ezek érdekes összefüggések, mert oda-vissza igazak: gyors fürdéssel kevesebb víz, így felfűtésére is kevesebb áram szükséges. Viszont alacsonyabb hőfokú vízzel történő zuhanyozás - aminek felfűtése eleve kevesebb áramot igényel - a fürdési időt is lecsökkentheti, ami megint csak megtakarítás. :D

A bojler mérete megint a fürdési, melegvízhasználati szokásaiktól (hányan vagytok, hogyan mosogattok, takarékoskodók vagy pazarlók vagytok, stb.)függhet, valamint van-e vezérelt áramköre a bojlernek (régen éjszakai áramnak hívták). Ha nincs vezérelt áram, kisebb bojler is elég, mert használat után azonnal utána tud fűteni, míg vezérelt áramhoz nagyobb bojler kell, mert csak a vezérelt időszakokban tud fűteni, így több melegvizet kell tárolni, a megfelelő hőfokú és mennyiségű víz tárolásához. A nagyobb űrtartalmú bojlernek nagyobb a felülete, ezért nagyobbak a veszteségei is.
Üdvözletem!

Pár hete a villanybojlerem annyira elvízkövesedett, hogy már nem melegített. Szétszedtem letisztítottam, kapott új anódot és aztán összeraktam. Viszont most minden alkalommal amikor megnyitom a meleg vizet furán "lüktet" (valamiféle nyomás ingadozás lehet) és alig van nyomás a meleg vízen, de az egyik cső a bojler alatt majd leszakad a helyéről. A vicces az ha lehúzom a wc-t és a wc tartály lassan töltődik arra az időre tökéletesen működik. Nem "lüktet" és a nyomás is rendben van. Van valakinek valami ötlete, hogy ez miért lehet és hogy hogy lehet megoldani. Egyértelmű, hogy szakemberre nincs pénzem, különben vele csináltattam volna meg már a tisztítást is.

Előre is köszönöm a segítséget.
Üdv
Először is biztosan mindent jó helyre kötöttél vissza ? Biztosan jól és jó irányba működik a biztonsági szelep ? A sarokszelepek kinyitottak rendesen az elzárást követően és biztosan nem esett le a szeleptányérról a gumi betét ? Vízkőmentesítéskor természetes hogy levegő kerül a bojlerba és egy ideig ha egy egy légbuborék kerül a csőbe akkor fröcsköl a csap de ennek pár napi használat után meg kell szűnnie. Az is megtörténhet hogy szennyeződés ( vízkő) került a vízvezetékbe és az keseríti az életed mert megakadhatott a csapok szűrőjében.
Üdv mindenkinek! Én a téma nyitójához szólnék hozzá tanulság ként, szakmámból adódóan sok bojlert javítottam már, egyszer a belsejében lévő melegvíz levezető cső volt kirohadva a heggesztésnél és így a melegvíz nagy része soha nem jutott ki a bojlerből! :(
Sziasztok!
Mielőtt szerelőt hívnék megpróbálok rájönni a problémára és megcsinálni magam, a segítségetekkel, ha lehet.
Pár napja a 80 Literes villanybojler úgy viselkedik, mint ha nem lenne benne nyomás, mert a meleg víz épphogy jön belőle, az is ingadozva. Néha hallani "sziszegő" hangot belülről, és a vizet majdhogynem túlforralja...? :( Esetleg tapasztalat, tipp ? Kösz-kösz előre is!
Hát én mondjuk általános tanácsokat adnék elöször. Mondjuk elenörizném nem vizköves e a bojler? Meg nézném jönn e hiddeg viz rendesen a bojlerhez? Az eletronikát is nézd meg egyáltalán milyen tipus?
De itt olvasgasd végig a többi hozászolást is mert akadtak itt jó tippek is.
55 hozzászólás Oldal: 2 / 4

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 34 vendég