Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
110 hozzászólás Oldal: 2 / 8
Sajnos a hazat csak egyszer lattuk meg belüröl, de hetfön megyünk megnezzük megegyszer, csinalok fenykepeket is.
Ha jol emlekszek a fal also fele volt csak enyhen nedves (tapintasra) eles hatarvonal nelkül. A belsö vakolatot ott konkretan ha lelönenek sem tudom felidezni...
Azt tudom, hogy a földszintnel elöl-kivül, ahol nincs a földben a haz, a fedövakolat itt-ott maladozik kicsit a talajhoz közel, de kezzel fogva ott teljesen szaraz alatta.
Ez lehetett a vakolat nem megfelelö felkenesenek, vagy a nem jo haz körüli talajkikepzesnek az eredmenye.

A habarcshoz szolva, sajnos nem vagyok kömüves mester, ha lehet nem vallalkoznek egy egesz fal bevakolasara. Inkabb valami felkenös, vizzaro dolog lenne jo. Apropo Ytong-ra lehet csempezni vakolas nelkül???

"Szakit" nem biztos hogy hivnek, mivel elegge megkernek az arat szerintem...:(

Csatolmányok

tökiapuka írta: ... Apropo Ytong-ra lehet csempezni vakolas nelkül??? ...

Üdv!

Lehetni lehet, csak nem érdemes. MIvel az Ytong igen jó nedvszivó is, igy a csempézett részen ahol vélhetően viz fogja érni, tusolás, fürdés során, legalább odáig ay előőbbiekben kitárgyalt vizszigetelő anyaggal érdemes szigetelni, ellenkező esetben a viz a túloldalon szebbnél szebb sókristály formájában fog megjelenni. Vagy keres egy megfelelő kitörési pontot.
Adalék: A 90' évek elején Szajolban dolgoztam egy háznál, amit a kor szokásának megfelelően teljesen alápincéztek, olyan kádszigetelést alakitottak ki, hogy még a hetedik határból is csodájára jártak. A gépészetet ennek megfelelően a pincében alakitottuk ki, gáz+vegyes tüzelés+ lakható alsó tér a mamának :D. 2000-2001 táján, mikor akkora belviz volt, amire az öregek sem emlékeztek, bizony visszakellett mennem, mert az egész alsó részt elöntötte a belviz, éretelemszerűen alulról, az alsó részt teljesen ki kellett kötni, illetve a kazánokat és vezérlésüket a földszinten kellett kialakitani.
Amit az egészből ki akarok hozni. Ha egyszer az alapoknál eltoltak valamit, akkor annak kijavitása nem egy egyszerű dolog, mi több, az eredmény sem garantált. Nem elkeseriteni kivánok, pusztán rávilágitani, hogy az ajánlott kenhető szigetelő megoldások során nem biztos, hogy végleges megoldást kapsz eredményül. Lévén a viznek nem csak halmazállapota, hanem nyomása is van. Ld. fenti a legtökéletesebb megoldásnál is igazolta, azért a természet nagy Úr! Az adott helyzetben a helyi körülmények pontos ismeretében egy a területet jól ismerő, vizszigetelési szakember adhat esetlegesen végleges, vagy a helyzet megoldását nagyban megkönnyitő megoldási javaslatot.

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Ha teheted, vigyél magaddal egy hozzáértő embert, vagy szakembert. Később már gondot jelenthet a megvétel után kiderülő hibák eladóra terhelése, hiszen megtekintett állapotban vetted meg. Természetesen lehet perelni, de rengeteg pénz, idő és idegesség. Mostani hőségben és szárazságban jobb képet fest a ház, mint majd ősszel az esőzések alatt. Mesélhetek rémtörténeteket az újonnan épült tárolókba betört vízről, ami egy rosszul beállított öntözőrendszer okozott, de itt nem erről van szó. Jmedvegynek igaza van, egy elcseszett alapot nehéz helyrehozni, de nem lehetetlen és ha nem olyan súlyos a probléma, lehet rajta segíteni. Amennyiben a falak alulról nedvesek, igen nagy az esélye, hogy az alap felől jön - szivárog - a víz. Tehát minden esélyed megvan rá, hogy idővel hozzá kelljen nyúlni. Vizsgáld meg a nedves helyeken a vakolatot, ha laza, pereg, omladozik, kopogtatásra tompa hangot ad, az nem jó jel. Lehet, csak a föld miatt nedvesedik, de akkor is meg kell csinálni, később rosszabb lesz. Próbálj alkudni és abból megjavíttatni.
A tetőteret is alaposan nézd meg, főleg a szarufákat, gerendákat. Ha beleköltöztek a farontó bogarak, nehéz és drága kiűzni, főleg ha a tető statikai tulajdonságait is lerontották már. A ház szigetelését is nézd meg, kérdezz rá, télen érhetnek meglepetések. Én is nyaralóban élek, az első télen amikor jöttek a gázszámlák, azt hittem tönkre akarnak tenni. Le kellett szigetelnem a tetőteret, befejezni a külső szigetelést, jelenleg nagyjából a felére csökkentettem a fűtési költségeket, de van még mit tenni. Ezt sem használták télen csak temperáló fűtése volt (szét ne fagyjon), állatok és madarak költöztek a tető alá, sőt a beltérbe is sikerült az egyiknek. Több helyen kibontották a tető borítását, még ezen a héten is találtam egy lyukat, amikor lebontottam a lambériát.
Szóval nehéz ügy, érdemes előtte költeni egy szakemberre, mint zsákbamacskát venni. Hidd el másként él az ember egy nyaralóban (kevesebb dolog érdekli), mint akinek télen-nyáron az az otthona.
Üdv mindenkinek!

Kicsit felfrissíteném a témát, a következő kérdéssel. Adott egy beépített erkély (kb. 1,5 m2 alapterület), amelynek plafonja ezidáig szigeteletlen maradt. Ezt szeretném most szigetelni a fűtési szezon előtt. Mivel a felettem lakó aligha menne bele bármilyen munkába az ő erkélyén, ezért kénytelen vagyok belülről leszigetelni a plafont. A kérdésem az lenne, hogy milyen megoldás lenne az optimális. Én a következőkre gondoltam: polisztirol lemez --> dryvit háló --> glett --> festés. Ez tudna így működni, ha nem milyen jobb megoldás létezik? Milyen anyaggal célszerű ragasztani? Továbbá melyik lépés előtt/után kellene a párazáró fóliát beépítenem (tudom, hogy szükség van rá, hogy ne nedvesedjen penészedjen a szigetelés alatt a fal)?
Köszönöm a segítséget, hozzászólásokat!
Üdv,
Dan
A felső szomszédod erkélye is be van építve, vagy szabadon van?
Nem egyszerű a helyzet, mert ha nem jó a felső erkély vízízigetelése, akkor nedvesedni fog a hőszigetelésed. Minden bizonnyal - mivel szabadtérinek készült az erkély - nincs komoly, vagy megfelelő vízszigetelése. Így bármikor beázhat, nedvesedhet az erkély fölötti plafonod.
A párazáró fóliát a beltér felől kell rakni, hogy a beltérben lévő pára ne tudjon a szigetelőanyagba jutni, viszont a hideg, külső oldal felől páraáteresztő fóliát, vagy kiszellőztetést kell alkalmazni, hogy a szigetelőanyagba bejutott pára arrafelé ki tudjon szellőzni. Viszont ez egy speciális eset, amikor sehogy sem igazán jó. Ha felülre rakod, megóvod a felülről jövő ázástól, de a szigetelés és az erkély alja közé bejutó nedvesség - ha felülről nem tud távozni - felgyülemlik és valamerre el akar távozni, elindul a falak felé. Ha alulról rakod a vízszigetelést, akkor a szigetelőanyag veszi fel a felülről jövő nedvességet és ez sem jó, mert penészedhet és lerontja a szigetelés hatásfokát.
A legtökéletesebb megoldás a felső szomszéd erkélyének vízhatlan szigetelése, de ez biztos nem fog menni.
Én olyan anyagot raknék fel, ami képes lélegezni, valamint szükség esetén tárolni a nedvességet és melegebb időszakban leadni. Itt nem szabad vízhatlanul lezárni a plafont. Volt már szó, ilyen anyagokról, itt van néhány ötlet:
http://www.baudocu.hu/11/company/22/64/60/product388796_11.html
http://www.xella.hu/html/hun/hu/5124.php
Röviden a lényeg: úgy viselkedjen mint egy vastag fal, jól hőszigeteljen és képes legyen a párát tárolni ha szükség van rá, majd leadni, amikor lehetősége van. A párazáró szigetelőanyagokat nem ajánlom, mivel a plafon jó vízszigetelésére nincs garancia.
Plaszlo írta: A felső szomszédod erkélye is be van építve, vagy szabadon van?

Neki beépítetlen maradt, ő továbbra is erkélyként használja.

Plaszlo írta: A legtökéletesebb megoldás a felső szomszéd erkélyének vízhatlan szigetelése, de ez biztos nem fog menni.

Igen, ez sajnos nem opció. Az ő oldaláról nem tudok semmit sem tenni, muszáj mindent belülről megoldani.

Plaszlo írta: Én olyan anyagot raknék fel, ami képes lélegezni, valamint szükség esetén tárolni a nedvességet és melegebb időszakban leadni. Itt nem szabad vízhatlanul lezárni a plafont. Volt már szó, ilyen anyagokról, itt van néhány ötlet:

Az ajánlott anyagokat a barkácsáruházakban be lehet szerezni? Mert most, hétvégén esnék neki.
Illetve a felsorolt anyagok esetében akkor nem is rakhatok belülre párazáró fóliát ha jól értem, mert akkor szintén nem tudna az anyag lélegezni. És emiatt akkor a festés sem biztos hogy jó ötlet, mert szerintem a színes Hérám nem páraáteresztő. Ajjaj nem lesz ez egyszerű... :?
Dan
Nem hiszem, hogy barkácsáruházi tétel lenne. :(
Szerintem nézz körül az Interneten, hogy hol kapható hozzátok legközelebb és milyen kiszerelésben. Érdemes inkább kicsit várni és hosszabb időre is jót csinálni, mint kínlódni vele. Most azt mondhatnám, hogy ha eddig nem ázott be, nem lesz probléma a polisztirol szigeteléssel, de mi van, ha mégis? Megcsinálod szépen, lefested és a tél közepén jönnek a problémák.
Az jó jel lehet, ha eddig nem volt páralecsapódás, vizesedés az erkély mennyezetén, de polisztirol szigeteléssel már másként fog viselkedni, lehet ezzel a fagyhatárt behozod a polisztirol lap alá, és máris kezdődhetnek a problémák. Egy viszonylag egységes anyagszerkezettel, amin nincsenek éles hőmérsékleti határok és tud szellőzni, ezek a problémák megelőzhetők.
Üdv!

A következőben szeretném a segítségeteket kérni:
Kertes, családi házban lakunk. A ház régi építésű. Falai vert falak, ~50-80cm-sek. A szobám falait szeretném leszigetelni. Az É-i és a Ny-i fala vertfal, a másik 2 a ház belső oldala felé néz, uh az ha jól gondolom lényegtelen, hogy miből vannak. Azért leírom: az egyik kisméretű téglafal, a másik pedig szerintem szintén vertfal.
Az É-i és NY-i vert falakkal semmi probléma nincs, nem penészes, vizes. Ezért bátorkodtam megrendelni 1cm-es polisztirol álmennyezetet rá, amivel a belső szigetelést tervezem elvégezni. A le-rásban ajánlott víz bázisú álmennyezet ragasztóval fogom rögzíteni.

Kérlek írjátok meg véleményeteket a fentiekkel kapcsolatban!

Köszönöm!
Üdv!
A belső oldali hőszigetelés csak kényszermegoldásnak jó, ha lehet, mindenáron kerülni kell. Az 1 cm-es hőszigetelőlap inkább dísz lesz, mint hasznos dolog, több hátránya lesz, mint haszna.
A vert falakról tudni kell, hogy általában gyenge a vízszigetelése az alap felől, mivel akkoriban amikor készülhetett nem fordítottak olyan figyelmet a vízszigetelésre, vagy már az idő megtette a hatását a szigetelőanyagban. Ez azt jelentheti, hogy a fal folyamatosan nedvesedhet az alap felől, amit a szabadon álló falfelületek el tudnak párologtatni. Ez egyensúlyi állapotban problémamentes, annyit el tud párologtatni amennyi utánpótlást kap. A vályogfalakat és feltételezem a vert falakat sem szabad teljesen kiszárítani ahhoz, hogy a megfelelő szilárdsága megmaradjon.
Amennyiben ezt leszigeteled belülről, akkor a fal egyik oldalát lezárod, megakadályozod a párolgását, amitől ezen az oldalon feldúsulhat a víztartalma. A szigetelés mögött - bár az 1 cm-es polisztirol nem sokat ér mint hőszigetelés - a falnak alacsonyabb lesz a hőmérséklete, mint a szigetelés nélkül. A megemelkedett víztartalom és a hidegebb falfelület (mivel kívülről továbbra is tud hűlni) azt eredményezheti, hogy a szigetelés alatt fog kicsapódni a pára és ott kezd el penészedni. Ez azért is veszélyes, mert nem látható, de a gombaspórák bekerülnek a szoba légterébe és légzőszervi megbetegedést okozhatnak.
A vályog és vert falazatú házaknak van egy nagyon jó tulajdonsága, télen meleg, nyáron hideg, a nagy tömege jó hőtároló képességgel bír, ami egyenletes belső hőmérsékletet biztosít. A belső hőszigeteléssel ezt veszted el, míg komoly megtakarítást nem fogsz vele elérni.

Ezek elméletek, nem ismerem a házadat, csak mint lehetséges következményeket írtam le. Miért akarod leszigetelni? Hideg van bent?
Ha mindenképp neki akarsz állni, javaslom ragassz fel ideiglenesen néhány táblát és pár hét múlva nézd meg, milyen állapotban lesz a fal.
Köszönöm válaszod!

Igen, hideg van bent. Az Én szobámat éri kívülről a legjobban a hideg. A fűtésünk 1 cserépkályhával, ill. arra kötött radiátorokkal van megoldva. Az Én szobám van a legmesszebb a kályhától -bár a radiátorom ugye ua olyan meleg, mint a többi helységben-, így az Én szobám a leghidegebb is. Télen este még egész jó idő van, ~23°C, de reggelre ~15°C-ra lecsökken a szoba hőmérséklete. A falak nagyon hidegek, kézzel fogtam őket, de szabályosan fázott a kezem, ezért gondoltam, hogy ez a megoldás eredményt hozhat. Ill. egyik ismerősöm hasonló jellegű problémával küszködött. Leszigetelte 1cm-es polisztirol lappal a szobát belülről, és most már olyan meleg van a szobában, hogy néha télen is ki kell nyitnia az ablakot. :)
Nem a tető felé megy el a meleg? Ilyen vastag falú házban nem lenne szabad ekkora hőkülönbségnek lennie. Félek ha felteszed a szigetelést, pillanatokon belül felmegy a hőmérséklet akár 25-26 fokra is, de reggelre akkor is hideg lesz, 1 cm-es hőszigetelés nem fogja bent tartani a meleget. Nem tudod a radiátorok torlószelepét úgy beállítani, hogy több meleg jusson a szobádba? A többi szoba miért nem hűl lel annyira?
Külső szigeteléssel jobb eredményt érnél el, de mindenképp megnézném, hogy milyen szigetelés van a födémen. Arra sok meleg tud elszökni.
Plaszlo írta: Nem a tető felé megy el a meleg? Ilyen vastag falú házban nem lenne szabad ekkora hőkülönbségnek lennie. Félek ha felteszed a szigetelést, pillanatokon belül felmegy a hőmérséklet akár 25-26 fokra is, de reggelre akkor is hideg lesz, 1 cm-es hőszigetelés nem fogja bent tartani a meleget. Nem tudod a radiátorok torlószelepét úgy beállítani, hogy több meleg jusson a szobádba? A többi szoba miért nem hűl lel annyira?
Külső szigeteléssel jobb eredményt érnél el, de mindenképp megnézném, hogy milyen szigetelés van a födémen. Arra sok meleg tud elszökni.


Nem tudom, hogy a tető felé megy-e el a meleg. Családi házban lakunk, felül "stukatoros" padlás van. Szerintem nem arra.
Egyébként a plafonra is terveztem szigetelést. :)
A radiátorok szerintem max.-on vannak.
3 szoba van. Én szobám a leghidegebb. Középső szoba le van zárva fűtésről, mert az vendég szoba. 3.-ik a szüleim szobája, de onnan radiátorból is és cserépkályhából is megy meleg.
Külső szigetelés sajnos nem tudom finanszírozni. :(

Csatoltam egy egyszerű vázlatot a házunk ezen részének felépítéséről. Így talán könnyebb megérteni hogy is néz ki.
http://imageshack.us/photo/my-images/214/nszobm.jpg/
Mit értesz a stukatúros padlás alatt? Csakhogy egyről beszéljünk.
Plaszlo írta: Mit értesz a stukatúros padlás alatt? Csakhogy egyről beszéljünk.


Lehet, hogy rossz nevet használtam, de régi fajta gerendás-nádas megoldás. Padlás felől pedig sárral van ledöngölve.
Szoba felőli oldala le van vakolva és tapétázva.
110 hozzászólás Oldal: 2 / 8

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 56 vendég