Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
63 hozzászólás Oldal: 2 / 5
Akkor mégis az első elgondolásom volt helyes, másodszorra értettem félre.
Maradok az első elgondolásomnál és hogy teljesen korrekt tanácsot tudjak adni, beszéltem egy asztalos barátommal, aki megerősített az elképzelésemben.
1. megoldás: 2"-os (kb. 5 cm-es) palló. Ezzel gond, hogy gyalulni kell és a nútfédert kialakítani rajta, amivel egymásba kapaszkodnak, ezzel lesz egységes. Ez a legerősebb kivitel, a legkisebb belengéssel, jó terhelhetőséggel. Alulról is szépen lefesthető, így szép fa mennyezetet kaptok az alsó szintre, felül meg lecsiszolva lehet lakkozni, vagy lazúrral több rétegben átfesteni. Gond: találni kell olyan asztalost, aki ezt meg tudja csinálni és valószínűleg szárítani kell, mindenesetre rá kell kérdezni.
2. megoldás: min. 30 mm-es hajópadló, lehetőleg borovi, vagy vörösfenyőből. Erre viszont kellene egy második réteg is, mivel mind két oldala látszani fog. Általában a hajópadlónak és a lambériának is csak az egyik fele szép, mert a másik fele normál esetben nem látszik, + vetemedés ellen hosszirányban több könnyítés is ki van marva. (vásárlás előtt érdemes lenne megnézni). Ezt lehet 2x30 mm-es, vagy 30+20 mm-es, esetleg 2x20 mm-es rétegből kialakítani, lényeg egymással keresztbe legyen lefektetve, tehát a felső réteget derékszögben kell az alsó rétegre fektetni. A két réteget 50 centiméterenként fektetett párnafákkal elválasztani, vagy 10 mm-es OSB lappal.
3. megoldás: 18 mm-es OSB lap alapnak, rá 20 mm-es hajópadló ragasztva, szögelve, alulra meg vékony lambériát ragasztani, vagy szögelni takarásnak.
Szerencsés esetben lehet olyan vastag hajópadlót kapni, aminek mindkét oldala szép, és akkor önmagában is talán elég, de ez mozogni fog lépések hatására.

A fa természetes anyag, mindig fog mozgolódni, ennek csak a mértékét lehet csökkenteni előrelátással. Alapvető dolog, hogy csak száraz!!!!!, vagy szárított minőségi faanyagot vegyél. Vannak olyan fatelepek, ahol ilyen szárított, minőségi, lerakásra kész anyagot árulnak. Aki lerakja, annak tudnia kell, hogy hagyjon dilatációs hézagokat, amit szegőléccel szépen el lehet takarni. Érdemes a felrakás előtt az alapozását időben megcsinálni, de kapható olyan szárított hajópadló, aminél a favédelmet már gyárilag elkészítették, csak a fedőréteget kell felvinni. A páratartalom változásával a fa méretei is változni fognak, gondos lerakással azonban ez kordában tartható. Ha nem kifejezetten szárított, lerakásra kész anyagot kapsz, érdemes a faanyagot a megvétel után a gerendákra felpakolva pihentetni, hogy akklimatizálódjon a lakás klímájához, akkor kisebb lesz a későbbiekben a méretváltozása . Lehetőleg olyan időben amikor nem ennyire magas a páratartalom, mint most.
Nekem a födémem 20 mm-es hajópadlóból (alul a szebbik oldala), vékony OSB lapból, végül szalagparkettából áll. Ez a három réteg is képes annyira mozogni a járás közben, hogy a TV elkezd bólogatni a szekrényen, ha elmegyek mellette, ezen kívül minden lépésre recseg. Itt csendben lopózni lehetetlen 8) .
Remélem sikerült megfelelő megoldást ajánlanom.

És, hogy ne csak a levegőbe beszéljek, itt egy link a faanyagra:
http://www.skandinavfatelep.hu/?s=products&show=prod&id=62
Otthon egy ideje mérem a ház páratartalmát, télen a 40% -tól a mostani 85% -ig minden előfordul, mégsem esik szét, pedig faházban lakom. :D
Nem tudom merre laktok, de esetleg mestert is tudok ajánlani, aki igényes és gyönyörűen dolgozik.
Mi kentük a fát és Lazurán fa alapozóval. Elég vékony anyag, jól felszívja a fa, hamar szárad és nem annyira büdös. Létezik ebből vizesbázisú változat, még kevésbé büdös.
Nem tudom milyen állapotban vannak a gerendák, de ha szépet akartok, akkor érdemes a lerakás előtt szépen lecsiszolni, és színre festeni. Itt mindenképp vizesbázisú festékeket használjatok, Lazurán, Sadolin, stb. Esetleg a gerendák alsó felén az éleket felsőmaróval le lehet kerekíteni. Én a tetőtérben néhány gerendát így megcsináltam, sokkal szebb lett (nekem legalábbis).

Csatolmányok

Üdv Mindenkinek!

Az lenne a kérdésem, hogy kell e külön a szint és a padlás között szigetelni, vagy elég e csak a tetőt?

Atya
Üdv Atya!
Mondhatnám, attól függ.........de tényleg így van.

Variációk:
1., a tető már megfelelően szigetelve van, nem szükséges a födémet is szigetelni, kivéve, ha lakóteret is létre kíván hozni, akkor + az 5-ös pont második fele.
2., a tető valamennyire szigetelve van, de nem elégséges, lakóteret nem kíván kialakítani, akkor érdemes a födémet megfelelően leszigetelni.
3., a tető valamennyire szigetelve van és lakóteret is ki akar alakítani, akkor a tető szigetelését kell kiegészíteni ha lehet, ha nem , akkor az egészet újra kell szigetelni, + az 5-ös pont második fele.
4., tető nincs szigetelve és nem lesz lakótérnek használva, akkor a födémet kell megfelelően hőszigetelni. Ez sokkal egyszerűbb és kevesebb pénzbe kerül, mint az egész tetőt szigetelni. Ezen felül sokkal hatékonyabb lehet, gondoljon a szigetelt felületek nagysága közötti különbségre. Akármilyen jó hőszigetelést készít, minél nagyobb a felülete, annál nagyobb a hővesztesége.
5., tető nincs szigetelve, de tervezi lakótér kialakítását, akkor a tetőt megfelelően kell szigetelni, a födémet nem feltétlen muszáj, de azért érdemes ha nem is olyan mértékkel, mintha a tető szigeteletlen lenne. A szinteket érdemes hő és hangszigeteléssel is elválasztani egymástól, a belső hőmérsékletek szabályozhatósága, valamint az intimitás megőrzése miatt.
Kedves László!

Árulja már el nekem, mi az a program, amivel ezeket a szép ábrákat, terveket készíti. Nagyon tetszetős.
Egyébként szeretném megjegyezni, hogy hozzászólásai mindig nagyon jók, egy igazi polihisztorhoz van szerencsénk.
Ahogy látom minden témában otthonosan mozog, hihetetlen részletességgel válaszolja meg kérdéseimet, minden témához tud írni valamit.
És azok a reakcióidők! Egy - egy kérdésemre már egy óra múlva érkezik válasza. Hogy van erre ideje?!

Üdv:
Atya
Üdv Atya!
A program nevét és beszerezhetőségét Jmedvegy kolléga tudja majd megadni, ő készíti ezeket a remek ábrákat.
Amúgy rendszergazda vagyok, sokat ülök a gép előtt és ha van egy kis időm, szívesen időzöm itt.
Szintén zenész...
Jé tényleg!

Akkor Jmedvegy - től kérdezem a program nevét!
Most olvastam egy ilyet:
http://www.otletmozaik.hu/cikk.html?article_id=23724&heading_id=35

Ez mindenre nyújthat megoldást.
A szigetelőanyagra gondol? Födémszigetelésre tényleg nagyon jó anyag, bár eléggé drága. Persze ennek is vannak korlátai, mint minden merev szigetelőanyagnak, hepehupás födémen nem ajánlott, előtte ki kell egyenlíteni az aljzatot, főleg ha terhelve is lesz.
Üdv!

Kedves Atya!

Ellentétben Lászlóval én csak 24 órás időközönként vagyok elérhető :D .
Nem akarok off lenni,ezért csak röviden, meg hát ennek sem árt egy kis reklám.
Egyébként a program neve Sketchup, innen letölthető és teljesen ingyenesen használható. Én elsősorban tervezésre használom, pl itt van pár tervem, de pillanatokon belül rá lehet jönni, vagy látni, hogy befér-e a régi szekrény az új házba :lol: . A világban minden ezen programot használó felhasználó megoszthatja a terveit másokkal, amelyek között itt lehet keresgélni. Persze angol tudás előny.
Van magyar fórumja is, illetve innen lehet tanulni is róla. Sajnos szintén angol.
De mint az ábra is mutatja, gyakorlatilag pillanatokon belül lehet egy jó ábrát csinálni vele, ami beszédesebb több oldal magyarázatnál :D .
Ha kezeléssel vagy mással lenne ezzel kapcsolatban kérdés, ajánlom a PÜ, vagy az SU fórumot.

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Kedves Placi!
Nagyon köszönöm!!!
Én is a Skandináv fatelepet hívtam, ott nagyon segítőkészek voltak, ők a 26mm-es borovi hajópadlót ajánlották, mivel 30 mm-es már nincs. Az ácsunk eljön velünk és hoz magával valami ketyerét, amivel tudja a fa nedvességtartalmát mérni. Marad az osb-s megoldás.Egyébként Rákoscsabán lakom, meglehetősen magasan, nem tudom, hogy ez a pára szempontjából mennyire lényeges. A ház amúgy nagyon jól szigetelve van, nyáron szinte fázom benne, télen pedig a meglévő 42 nm-t egy konvektor megoldotta. Helyenként 40cm-es falak, kívülről üveggyapot és eternit lemez /bár ezt le szeretném cserélni/.
Ha még rabolhatom az idődet, lenne még egy kérdésem.
A rovar és gomba elleni nyomozásom kiderítette, hogy 8 évvel ezelőtt a most meglévő gerendák olyan anyaggal lettek kezelve /mykotex/, amiről kederült, hogy kivonták a forgalomból, mert mérgező és rákkeltő hatású, a vegyész oldalon veszélyesnek minősítették. Nem találok olyan helyet, ahol meg tudják nekem mondani, hogy hogyan tudom ezt lokalizálni a fában, vagy milyen anyaggal tudnám semlegesíteni, esetleg ha egy másik anyagot rákenek, nem lépnek-e kölcsönhatásba egymással.
Esetleg az ÁNTSZ-re gondoltam, mivel Ők vonták ki a forgalomból.
A bogárszakértő a TETOL FB-t ajánlotta, de az csak megelőzésre, és tűzvédelemre van, nem jó viszont megszüntetésre, és mivel nem tudom, hogy laknak-e a gerendákban /bár amikor kiporszívóztam az egész padlásteret, találtam egy darázsfészket, de nem voltak benne darazsak/ állatok, most tanácstalan vagyok.

Andi
Kedves Kozmacska!
Én is beszéltem a skandináv fateleppel, és akkor náluk sem volt 31 mm-es, de volt másik telepükön és át tudják vitetni ahová kell.
A pozdorjás megoldás is jó, de akkor alulról is burkolni kell, hogy szép legyen, a fatelepen erre vékony borovi fenyő lambériát ajánlottak. Itt csak a látvány a lényeg, más szerepe nem nagyon lenne.
Érdekes, mykotex-re semmilyen találatot nem hozott a Google, viszont mykotox-ra igen. Ezt most is forgalmazzák és beltérre is használható. Úgy gondolom, a 8 évvel ezelőtti védelem - ha csak nem nyalogatja valaki a fát -, már nem lehet életveszélyes, idővel a védőanyagok is lebomlanak, hatásuk csökken. Viszont ti benne fogtok élni, ezért mindenképp érdemes elzárni az életteretektől. Nem tudom milyen állapotban vannak a gerendák, le voltak-e csiszolva, vagy gyalulva és kell-e most, hogy testközelben lesztek vele.
A fánál lehet látni, ha laknak benne, a szúnak és a farontó bogaraknak a járatát is meg lehet találni. Nézzétek át alaposan, ha nem találtok ilyen gyanús lyukakat és amióta benne laktok nem is hallottatok éjszakánként percegést, akkor jó esélyetek van, hogy ép a fa.
A fa állapotától, kinézetétől függően lehet természetes fa olajakkal, viaszokkal, lenolajjal kezelni, így a legtermészetesebb a fa kinézete. A másik megoldás egy jó minőségű vastaglazúr, ami kellemes szint és selymes tapintást is ad a fának. Ezt már nektek kell eldönteni, melyiket szeretitek. Látatlanban nehéz megmondani melyik a jó megoldás, esetleg egy darabon érdemes próbafestést végezni, hogyan viselkedik a bevonóanyag. Remélhetőleg már nem fog az előző favédőszerből semmi károsat kioldani, de minél jobban fed a festék, annál jobban elzárja az előző védőszer maradékait a környezettől, de ennyi idő alatt ami ki akart jönni, az már kipárolgott.
Én vastaglazúrral kentem le a hálószobában a gerendákat (amiről képet is felraktam korábban) nekem nagyon tetszik és szeretem, de természetesen ez teljesen egyéni. :D Beltérben csak vizesbázisú lazúrokat használjatok, nincsenek oldószerek benne, amik kipárolgása nem kifejezetten egészségtelen. Nekem sürgősen kellett lefestenem a gerendákat és abban a színben ami tetszett, csak kültéri vastaglazúrom volt. Több mint egy hétig nem lehetett a hálóban aludni, annyira büdös volt. Mára már elment a szaga, de akkor irtózatos volt.
Páratartalom: Ez egy nehéz téma, függ az életviteletektől, szokásaitoktól, a lakás természetes szellőzésétől, a külső páratartalomtól, kis odafigyeléssel jól kordában tartható. Az évszakok változásával és az időjárás változásaival is változik a belső páratartalom. Én egy ideje figyelem a házam páratartalmát, volt télen 40%-os, most meg 85%-os is. 60-65 %-os belső páratartalmat tartják hosszú távon is élhetőnek és egészségesnek, időszakos változások nem okozhatnak gondot, ha nem hajlamos a ház vagy lakás a penészesedésre. Azok a hajópadlók, amit a skandináv fatelepen fogtok venni, jóval szárazabb, mint a lakásotok páratartama. Az asztalosnak ezt tudnia kell, úgy fogja lerakni a hajópadlót, hogy legyen egy kis mozgástere a fának, ha dagadna, vagy száradna. Érdemes a lerakás után minél hamarabb lekezelni a faanyagot, idővel úgy is hozzáidomul a környezetéhez és "beáll", ha szakszerűen lett lerakva, nem lesz vele gond. Úgy gondolom, amit leírtál a házatokról, nem lesz probléma, mivel a vastag falak miatt nem lesznek hirtelen és nagy eltérésű kilengések a hőmérsékletben és páratartalomban. A vastag falak nagyon jól tudják stabilizálni a belső hőmérsékletet és páratartalmat, a bőségben felveszik, ínségben leadják a felesleget.
Sajna ennél konkrétabbat nem tudok mondani látatlanban, de remélem sikerült némi útmutatással szolgálnom.
Kedves Placi!
Köszönöm a tanácsaidat, és a türelmedet.!!
Lassan két éve újítgatom nagyapótól örökölt öreg házunkat, /amit méltán nevezhetnék Pénznyelőnek is/ és itt, ezen a fórumon kaptam a legtöbb önzetlen segítséget, ami
sikeresen kibillentett a bizonytalanságból.
Egy hete /hála a sok szakemberek által adott jótanácsnak/ már az is megfordult a fejemben, hogy neki sem állok a tetőnek.
Tényleg köszönöm!
Andi
Kedves Andi!
Ne add fel, egyszer kész lesz és meglátod, mennyivel jobb érzés úgy a sajátban lakni, amit ti alakítottatok át a kedvetekre. :D
Én is sokat dolgoztam az enyémen, és még van hátra mit csinálnom, de minden nap élvezem azt ami szebb, vagy jobb lett, és ahogy alakul a kényelmünkre az ízlésünk szerint. 8) 8)
63 hozzászólás Oldal: 2 / 5

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 56 vendég