Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
17 hozzászólás Oldal: 1 / 2
Sziasztok :D
Rövidesen nekiállok a házunkban a vízvezeték cseréjéhez, s egyúttal zuhanykabin beépítés, WC áthelyezés stb. Egyelőre az aggaszt most e feladatok tervezési munkálataiban, hogy hogyan kell kizárni azt a helyzetet, hogy pl. valaki éppen tusol a fürdőszobában, és a konyhában elkezd valaki más hideg vizet engedni a mosogatónál, s a tusoló ne forrázza le magát a nyomáscsökkenés miatt. Kérek szépen ebben segítő tanácsot. A vízvezeték cseréjét ezzel a modern műanyaggal bevont a fittingeknél pattintós megoldással szerelhető csőrendszerrel szeretném megoldani, új vonalak kiépítésével. Úgy vélem, hogy a gerincvezeték 22mm-esből lenne jó, és a leágazások meg 16 mm-esek lennének, de lehet, hogy nagyon nem jó az egész elgondolásom :? , ezért várom hozzáértők segítő tanácsát. További szép napot mindenkinek :wink:
A vastag gerincnek az a baja, hogy sokáig kell engedni, amíg eljut a melegvíz a felhasználás helyéhez, sok víz van benne. Ez persze függ a melegvízforrás és a felhasználási helyek elhelyezkedésétől.
Nem tudom mennyire életszerű megoldás - még csak a fejemben van, nem próbáltam - de arra gondoltam, olyat kellene készíteni, mint a csillagpontos számítógép hálózat, vagy a padlófűtés rendszere. Egy központi elosztóból vékony hőszigetelt csövek mennének a felhasználási helyekre, így gyorsan elér a melegvíz a végére és mivel mindegyik végpont egy nagyobb vízterű pontból indul, kevésbé érzékeny a nyomásváltozásra. A lényeg, az elosztó el bírja látni az összes ágat vízhozammal.
A leforrázás ellen a leggyorsabb megoldás a hőfokszabályozós csaptelep.
Üdv
Igen ebben a csillagpontos dologban van valami azért de a nagyobb baj az hogy a betáp oldalon szük a keresztmetszet. Sokszor mindenféle szerelvényeken vízórán, vízszűrőn és még a fene tudja min nem kell annak a szerencsétlen víznek átpréselnie magát, hogy eljusson a vízcsapig. A vezeték rákötéseket is sokszor úgy csinálták hogy egy kengyelt ráfogak csavarokkal az utcai nyomócsőre amin volt egy csonk azon egy golyóscsap majd a nyitott csapon keresztül kifúrták a csövet. Már pedig nem mindegy mekkora volt az a fúró, de biztos nem volt vastag mert az lassan haladt volna. Innen tovább vitték a csővezetéket ami hiába volt vastag mert raktak egy 1/2" os vízórát a végére aminek nem túl nagy az áteresztő képessége valljuk be. Ráadásul a gyorsöblítős wc hez általában jó vastag csövet visznek az intenzív öblítés érdekében és hát a víz nem hülye, arra folyik amerre könnyebb. Tehát ha kicsi hozamú a betáp akkor bizony nagy csodát ne várjunk, mert csak annyi tud kifolyni amennyi be is tehát ha több csapot nyitunk akkor több felé oszlik a bejövő víz. Talán ha a vízóra után beépítésre kerülne egy 50-100 literes víztartály jó vastag csővel abba a "csillagpontba" ami mint egy puffer tudna működni a rövid ideig tartó nagymennyiségű vízelvételek esetén ennek lenne érezhető nyomáskompenzáló hatása, de hogy mennyi nem tudom mert nincsenek vele tapasztalataim. Nyilván ennek a beépítéséhez helyre van szükség, tehát lakások esetén nem egyszerű de családi házaknál már megoldható.
Köszönöm szépen a gyors és korrekt válaszokat.
Igen, a vízóránál is van probléma, tehát a kertben (kertes ház) is ki kell cserélni a vezetéket, meg a vízóra utáni golyós csapot, mert már régi, és nem volt anno rendesen kinyitva, és úgy 3/4 nyitottságnál begyógyult. Gondolkodom ezen a pufferelési lehetőségen, talán egy boylernyi kompenzálná, a a fürdőszoba felett a padláson még el is helyezhető.
Még annyit kérdeznék - egyelőre most ez jutott még eszembe, hogy a csövek, amilyen méretre gondoltam, tehát a gerincvezeték és a leágazások, azok méretben és egymáshoz arányban jó elgondolás? Tehát, hogy a gerinc 22mm-es a leágazások 16mm?
Üdv !
A vízvezeték hálózatok családi házakban 3/4" és 1/2" os horganyzott csövekkel készültek régen, ez megfelel annak a méretnek a mai modern csöveknél amit írsz tehát jó. Sőt sokszor ettől vékonyabbakat is beépítenek manapság pl rézcsövekből. Nagyon sok víz ki tud folyni egy 10 es csövön is. Én pl nálunk a mosdókagylók és a mosogatók körül található sarok ill csempeszelepekkel le is szűkítettem a kerestmetszeteket hogy ne üsse ki a víz az ember kezéből a poharat ha hirtelen megnyitja. A gyorsöblítős wc hez is vastagabb csövet vigyél.
Ha bojlert raksz be puffernak akkor csak a hidegvíz csonkot kösd be mert a melegvíz csonkon kiengeded a levegőt a tartályból így elveszti nyomáskiegyenlítő puffer szerepét. A melegvíz csonkot dugózd le vagy rakj rá csapot és azt zárd le. Ebben az esetben a csepegtető szelepet nem szabad beépíteni.
Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszokat :D Most már nyugodtabban kezdek neki :)
Sziasztok :
Rövidesen nekiállok a házunkban a vízvezeték cseréjéhez, s egyúttal zuhanykabin beépítés, WC áthelyezés stb..

ABBA SZERETNÉK TANÁCSOT KÉRNI HOGY MILYEN CSŐVEL VÉGEZZEM CPVC ÖTRÉTEGŰ NETÁN HORGANYZOTT

A LEGEGYSZERÜB ÉS A LEGOLCSOB MEGOLDÁST KERESEM

HALLOTTAM OLYAT HOGY A FALBA NEM JÓ BETENNI A KULCCSAL SZERELHETŐ IDOMOKAT HELYES EZ AZ INFORMÁCIÓ

VÁROM A VÁLASZOKAT KÖSZÖNÖM TRILLA
Hello

Nem kell kiabálni meghalljuk :) A nagybetűsen írt szó kiabálást jelen a neten.....
Tehát magad csinálod vagy csináltatod ?
Ha magad csinálod csőfogók menetvágó csősatu némi szerelési tapasztalat ( kócolás kenderezés tömítőzsinórozás nyomvonal vezetés stb) van ?
Hello Lalibatyo
Elnézést de nem tudtam kezdő vagyok
Magam fogom csinálni és van nemi gyakorlatom szerszámokat meg tudok kérni.
Hello
Biztos voltam benne csak jelezni akartam :)
Hát ha az ár a fő szempont akkor valószínűleg a hagyományos menetvágós lesz az olcsóbb. kb 500 pénz az 1/2" os horganyzott cső métere és kb 300 körül van az idomok átlag ára. A többire azt mondod van de nem árt ha kócolás helyett Loctite 55menettömítő zsinórt használsz. Erre a másik fajta rendszereknél is szükség van csak kevesebbre, tehát több marad a végén :)
Az 5 rétegű csöves motyó esetén a 16 os cső kb 200 pénz méterenként viszont az idomokat lehet 900 forinttal számolni darabonként átlagban. Viszont maga a cső hajlítható bizonyos mértékben így megeshet hogy néhány könyök kispórolható. A szerelése egyszerű de kell kalibráló szerszám mert ha elvágod a csövet akkor azt kalibrálni kell hogy az idomra se túl szorosan se túl lazán csússzon fel.
https://www.youtube.com/watch?v=jDRW_JNMojI

Célszerű lenne felanyagozni a munkát aztán valami webshopban anyagköltséget kalkulálni az anyaglista alapján.
Pl ítt : http://www.megatherm.hu/horganyzott-idomok-es-csovek
http://www.megatherm.hu/otretegu-csovek-es-idomok
Hello
Köszönöm a Tanácsod és a linkeket.
Ezek szerint Te elveted a cpvc csővel való szerelést? HALLOTTAM OLYAT HOGY A FALBA NEM JÓ BETENNI A KULCCSAL SZERELHETŐ IDOMOKAT.
Te elveted az információm?
Köszi mégegyszer
Hát a kérdés ez volt :
A LEGEGYSZERÜB ÉS A LEGOLCSOB MEGOLDÁST KERESEM

és van még pár vezeték rendszer amire nem tértem ki.
Üdv!Engem az érdekelne hogy 5 rétegű csőnél hogyan kell vásárolni?Rendszerben az-az amilyen márkájú a cső olyan márkájú az idom,vagy mindegy ?Valamint a kézi presselés és a gépi között van e valami külömbség?Tudtok mondani 4-5 csőfajtát amit érdemes választani?Az Uponor-ról mi a véleményetek? Hány fajta cső van ?Van hideg vízre ,külön meleg vízre és külön fűtéscső?
Szia! Az 5 rétegű csövek mind megfelelnek egy bizonyos szabványnak. Így sok különbséget nem fogsz találni. Nem kell azonos gyártót vásárolni feltétlenül. Mivel általában magának szereli az ember ugy sincs semmire gari. A kézi ls a gépi press idom megegyezik , nincs külön kézi és gépi.
Szép estét kívánok !

Olyan problémám lenne ,18 as rézcsövet forrasztottam ,sajnos 4 idomnál nem sikerült a forrasztás ereszti a vizet .

Meg szeretném kérdezni , lehet e bontás nélkül újra melegíteni ,vagy az idomokat ki kell vágni ,és új idomokat berakni ?

Segítséget előre köszönöm .

Attila
17 hozzászólás Oldal: 1 / 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 67 vendég