Szerző:
LittleSV » pén. szept. 30, 2011 12:06 am
Sziasztok.
Családi házunkban fűtés felújításban vagyunk, és elméleti/gyakorlati kérdéseim lennének ezzel kapcsolatban.
Van egy ventillációs vegyestüzelésű 28kW-os, és egy gázkazánunk. Adott egy 250l-es 2 hőcserélős HMV tároló, melynek felső rétegét jelenleg is a gázkazán fűti, az alsó nagyobb réteget a vegyestüzelésű kazán fogja (ősztől tavaszig). 2 szintes házban, régi öntöttvas radiátorok vannak, illetve eddig gravitációs, nyitott rendszer volt, most zárttá lett átalakítva. Továbbá van egy műhely, alu lapradiátorokkal, 5 rétegű csövezéssel, melyet eddig csak gázzal lehetett fűteni, ezt most már vegyestüzeléssel is szeretnénk (mikor használatban van).
Az alsó, és felső szinten, valamint a műhelyben is van termosztát, illetve termofejes radiátorszelepek vannak.
A feladat:
- A 3 "szint" fűtése egymástól "függetlenül" (tudom csak ha teljesen külön lenne a 3 rendszer akkor lehetne ezt megtenni, így kvázi az alsó és felső szint, valamint ettől függetlenül kellene tudnom a műhelyt fűteni). Ha a műhely termosztát nincs felvéve, akkor a fűtési módtól függetlenül, max 8 fokos víznek kellene a műhely radiátorokig menni. Ha a műhely termosztát fel van véve, akkor a fűtésnek oda (is) mennie kellene, a ház fűtéstől függetlenül (ha vegyestüzelés megy akkor azzal, ha nem megy akkor a gázzal -hiba esetén vagy nyáron-).
- Nyáron a gázkazánnal a HMV tartály felfűtése, ősztől tavaszig vegyestüzeléssel
A szakik 5db keringetőszivattyút (1 műhely, 1 hmv, 1 előremenő gáz, 1 előremenő vegyes, 1 cirkuláció az előremenő és visszatérő közé?) valamint 1 ESBE, és 1 ferde szelepet vetettek. Ezekkel megvalósítható, hogy ne kelljen kézzel "átváltani" a fűtési módok között? (Eddig nagy szelepeket kellett nyitni/zárni a gáz/vegyes fűtés használata váltásánál, de ezt "nőiesíteném") Illetve a fűtés és HMV készítés "egyszerre"? Úgy tudom a ventillációs kazán addig tiltja a kimenetet amíg "meleg" van benne, ezt a kimenetet lehet a gázkazánra kötni, így az csak akkor indulhat be, ha a vegyestüzelés leáll.
Esetleg valaki tudna egy elvi rajzot készíteni a "rendszeremről" mind elektromos bekötésről (szivattyúk, érzékelők, termosztátok), illetve a keringetők, szelepek, radiátorok kazánok bekötéséről? Illetve az elektromos vezérlés megvalósításáról (mikor minek kell tiltani, nyitni, zárni stb). A mikrokontrolleres vezérlést el tudom készíteni csak az erősáramú rész működésében kérnék segítséget.
Remélem el lehet igazodni a leírásomban, ha mégis kérdés merülne fel, megpróbálok rá válaszolni.
Előre is köszönöm a segítséget.