Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
73 hozzászólás Oldal: 3 / 5
Belülről nem jó, a hó beül a fólia és a szarufák illesztésébe, és olvadáskor a szarufákat kezdi áztatni, ami még rosszabb lenne mint most.
Igazán szakszerűen a tetőcserepek és tetőlécek leszedésével lehet megoldani. A szarufákra tetőfólia, távtartó lécezés a szarufákon a kiszellőzéshez, majd erre a tetőléc és cserép. Még jobb eredményt érhetnél el hőtükrös fóliával (hőtükör a cserép felé), a nyári melegben kevésbé melegedne a tető. Bár elnézve így is jól szellőzik a tetőd, de a tető felső részébe a szarufák közé szellőző idomot is érdemes lenne beépíteni. A fóliák széleit alaposan le kell rögzíteni, hogy a szél ne téphesse fel.

Alkalmazastechnikai-utmutatoja-Silverflex-Yellowflex-foto.jpg
Alkalmazastechnikai-utmutatoja-Silverflex-Yellowflex-foto.jpg (49.67 KiB) Megtekintve 24376 alkalommal.

http://www.alfoldfa.hu/termek/tetofolia/
.
Hello

Adott egy 24 éve épűlt ház aminek eddig kihasználatlan tetőtere idén beépítésre kerül. De már a hőszigetelésénél elakadtunk. A gond hogy az ellenlécezés (és a tetőfólia is) hiányzik.
Pár évvel ezelőtt utólagosan elvégeztünk egy egyszerű szigetelést oly módon hogy a szarufák közé fóliát (sima takarófóliát, illetve a szigetelőanyag csomagolását! (már akkor újrahasznosítottunk :) )), majd 10 cm-es közetgyapotot tettünk. Mivel akkor még szó sem volt tetőtér beépítésről illetve a szigetelőanyag is adott volt így a dolog ésszerűnek tűnt. Ezt most eléggé bánom, mert ezt a fóliát páraáteresztőre kell cserélni, ugye? A poén, hogy ez még az a régi "bökős,szúrós" szigetelés, szóval jó móka lesz... :D
Azt tudom, hogy elméletileg mi a követendő rétegrend csak a kisszellőzés hiánya aggaszt. A tető megbontása jelenleg nem igen jöhet szóba mert időből és pénzből sincs sok felesleg . Úgy gondolom, hogy jelen esetben talán jobb lenne ha a kőzetgyapot és a páraátersztő fólia között hagynék egy kis légrést, hátha segít, vagy tévedek?
Az öröm az örümben hogy a nyílászárok sem mai gyerekek így a folyamatos légmozgás biztosított. (Bár, ha belegondolok ez az "öröm" sem az a felhötlen fajta, mivel a fűtés ellen dolgozik :? ).
az elképzelés hogy a "meglévő" 10 cm szigetelésre jön még kb 5-10 cm a gipszkartont tartó lécek közé, majd pedig egy nagy páradiffuziós ellenállású párazáró fólia, és végűl gipszkarton. Remélem jó az elgondolás.
Egyébként a gipszkartoncsavarok okozta lyukak nem okozhatnak gondot a párazárásnál?
A párazáró fólíát alúl ragasszam a betonkoszorúra/téglára majd vakolja rá?

A választ előre is köszönöm!

Gábor

Csatolmányok

Üdv!
Látom több helyen is feltetted a kérdésedet, biztos ami biztos. Lehet feleslegesen körmölök, mert a másik fórumon is kapsz majd választ, de egyszer azért nekifekszem.
A problémát jól látod, kifelé vagy dupla kiszellőztető légrés, vagy páraáteresztő fólia + kiszellőztető légrés szükséges a szigetelőanyag fölött. A lényege a rétegrendnek, hogy a páranyomás felől szigetelünk pára ellen, kifelé viszont hagyjuk szellőzni, nem teszünk akadályt a pára útjába.
Erős kétségeim vannak a biztos megoldással kapcsolatban, héjalás alatti fólia nélkül bármikor beverhet eső, hó és por a cserepek alá, ami áztathatja a szigetelést, a lerakódó por és kosz meg elzárja idővel a pára útját. Hiába raksz fel fóliát a szarufák közé, az illesztésnél befolyhat a szarufa és a fólia közé és áztathatja faanyagot, rosszabb esetben a szigetelőanyagot is. Tehát a héjalás megbontása nélkül nem tudsz olyan nedvesség elleni védelmet létesíteni, ami pótolni tudja a szarufák fölé rögzített fólia védő, csapadékelvezető hatását. Ezt azért fontos előre bocsátanom, mert ha lezárod a belső teret gipszkartonnal és évek múlva elkezd ázni, akkor szedheted szét az egészet. Szakszerűen csak a héjalás szabályos kialakításával tudod a tetőtér szigetelését megoldani, ami hosszú távon is megfelelő.
De tudom a pénz nagy úr, drága dolog a tető átépítése, igaz ez lehet később is drága, ha le kell bontanod az egész belső borítást nedvesedés, penészesedés miatt.
A jelen helyzetedben jól látod a kiszellőztető légrés szükségességét, de ez csak akkor tud működni, ha a légrés tényleg ki fog szellőzni. Milyen tetőcserép van a házon?
El tudok képzelni egy olyan megoldást, hogy jó minőségű, hőtükrös páraáteresztő fóliát kifeszítesz a szarufák között legalább 5 centiméterre a tetőcserepektől, de ebben az esetben jobb lenne nagyobb légrés. A tetőfóliát lécekkel zárd le mindkét oldalt az egyenletes felfekvés érdekében, nem ártana a szarufa és a fólia közé még vízszigetelő anyagot is tenni, mint penészedésmentes szilikon tömítőmassza, vagy valamilyen ragasztó-tömítőszalag. A fóliának feszesen kell állnia, hogy a víz lefolyjon róla azonnal, ne tudjon megállni a hupplikban. Ez alatti részt már ki lehet tölteni kőzetgyapottal, majd a szarufák alatt a szarufákra merőlegesen (vízszintesen) párnafák közé még 10 cm szigetelőanyagot tenni. Ezt párazáró fóliával befedni, majd erre jöhet a gipszkartonozás.
A párazáró fóliát úgy kell felraknod, hogy egybefüggő legyen, ne legyenek rések, szakadások, az illesztéseket 15-20 cm-es átfedéssel és ragasztással kell légzáróvá tenned. Én a felerősítési pontokat és a tartóváz azon részeit ahová a gipszkartont csavaroztam fel, külön megerősítettem a fólia ragasztószalagjával, így erősebbé és hasadás mentessé lehet tenni. A gipszkarton rögzítőcsavarjai át fogják szúrni a fóliát, de hozzá is fogják szorítani a gipszkartont a léchez, így elzárja a levegő és a pára útját.
A párazáró fóliát a betonkoszorúnál is le kell zárnod. Érdemes lenne a szigetelést levinni a betonkoszorú elé is a földig és akkor egybefüggő réteget kapnál, nem lennének hőhidak alul sem.
Az ablakokon elszökő meleg levegő valóban okoz némi fűtésveszteséget, de egyben szellőzteti is a belső teret, megakadályozva a penészesedést. A légzáró nyílászárókkal gyakran több kárt okoznak, mint amennyi elszökik a fűtésből. A túlzott szelelést a nyílászárók leszigetelésével meg tudod gátolni, de egy kevés szükséges a lakás egészséges páratartalma és levegőjének fenntartása miatt. Ha van valamennyi légcsere, kevesebbet kell szellőztetni, így már nem olyan nagy a veszteség.
Üdv!

Először köszönöm, hogy "nekifeküdtél" és ilyen kimerítően válaszoltál!
Valóban több fronton "támadtam" a problémámmal, ez amolyan "több szem többet lát" szellemiség :) .
Azonban szerencsétlenségedre vérszemet kaptam...

A tetőn égetett kerámia tetőcserép van.
Írtad hogy milyen fontos (lenne) elkerülni hogy a víz bejusson a fólia széleinél. (Talán felér egy szentségtöréssel amit most kérdezek, és szeretném leszögezni, hogy ez nem az én ötletem :) ), de mi lenne ha a szarufákat is körbeburkolnánk a fóliával, egy folyamatos fólia felületet kialakítva. Így biztos hogy nem jutna víz a szigetelésbe. Bár (én) szerintem ez a szarufákra hatna meglehetősen negatívan. Mert ugyebár a beszivárgó víz nem tudna kiszáradni egyhamar. De ugyanakkor ez a kérdés érdekes, hisz szabályos eljárás esetén (is) a második, belső szigetelőrétegből kicsapódó pára bizonyos hányada így is a szarufán végzi, nemde?
Érdekes hogy te a hőtükrös fóliát ajánlod. Én épp azért vetettem el, mert valahol azt olvastam hogy itt nagyon fontos a megfelelő kiszellőztetés hogy a visszavert hő el tudjon távozni, és inkább azon gondolkoztam hogy olyan páraáteresztő fóliát veszek ami nagyobb hőterhelést bír, figyelembe véve a megrekedő melegre. Bár gondolom a hőtükrös is ilyen. Egyébként az általad említett 5cm-es elhagyás akkor egyfajta "hamis kiszellőzés" szerepét töltené be. De ez felvet egy újabb dolgot. A mostani szigetelés túl fog lógni a szarufákon így a párnafák közé tett szigetelés nem fog hozzáérni a szarufához. (Egy kis plusz info hogy terveink szerint a párnafa gipszkartonhoz való direkfüggesztőkre/akusztikus kengyelre fog kerülni.) De gondolom a pár centis légrés nem okoz gondot. Vagy?
Felmerült még egy kérdés, mivel kiderült, annak idején a favédelem is elmaradt. (Halleluja!) Szóval ezt pótolnám. Ehhez az egyszerű Impregnáló elégséges? Már azon is gondolkodtam hogy esetemben emellett egy plusz lenolajos kezelés segíthetne az esetleges nedvesség "legyőzésében".
A párazáró fóliát/szigetelést az újabb tervek szerint mi is le szeretnénk vinni a "földig". Bár azt hiszem gond így is lehet, sőt. Az ugyanis a helyzet hogy külső hőszigetelés az nincs. Jobban mondva a b30-as téglán perlittel feljavított vakolat található. Ami gondolom labdába sem rúghat a kőzetgyapottal szemben. Friss tanulmányaim :D ,pedig arra engednek következtetni hogy ez amolyan belső hőszigetelés lesz ami nem túl előnyös, hisz a fal "hideg marad" és ez pedig párakicsapódást okozhat. (Egyre jobban utálom ezt a szót) . Bár talán ez a 60-70 cm nem is számít.
Amúgy pedig a térdfal aljánál mit csinálok a párazárófóliával? Ráengedem a aljzatkiegyenlítő betont?

Most hirtelen ennyi. :?
Lehet hogy sok hülyeséget írok de hát ez van. Sajnos ilyen az amikor kényszer szülte "szakik" vágnak bele mindenféle dolgokba.
Azért arra kíváncsi lennék, hogy ha mondjuk 24 évvel ezelőtt beépítjük a tetőteret akkor most hogy festene a helyzet. Talán már egy tetőfelújításon is túl lennénk?? Megnéztem a terveket, a 10 cm szigetelés és a párazárfólia már akkor is szerepelt, de ellenlécezés még nem. Vagy akkor talán még nem volt gipszkarton, és a lambéria/hajópadló jobban reagált a párára? Fene tudja.

Köszönettel,
Gábor765
Hú, de sok kérdés.
Még a kérdések megválaszolása előtt le kell szögeznem, hogy ezek távolról sem szabályos, bevett eljárások, nagy a kockázata. Viszont helyhiány miatt én sem szabályosan szigeteltem a tetőteremet, csak remélni merem, nem lesz probléma még egy jó ideig vele. Tehát én is eltértem a helyes úttól, mert óriási volt a fűtésszámlánk és most sokkal kedvezőbb, de nekem is vállalnom kellett a kockázatot. Legegyszerűbben Robert véleményével lehetne lezárni a dolgot, ebből nem lehetne probléma. Tehát amit mondok, javasolok, az kényszermegoldás kockázattal, a te felelősséged a megvalósítás. (Bocs, de muszáj védenem a hátsómat :wink: )

Én semmiképp nem javaslom a szarufák teljes bevonását fóliával. Inkább a víz bejutásának megakadályozására tenném a hangsúlyt. Már lehet kapni olyan vízszigetelő csíkokat, ami mellett nem fog tudni befolyni a víz, ha a fólia feszes marad és elég nagy a lejtése, hogy a bekerülő csapadékot egyből levezesse a szabadba. Ez nagyon fontos, a becsapódó víznek nem szabad benn maradnia, ki kell tudjon folynia azonnal a fólián a szabadba. Ha ezt nem tudod megoldani, akkor az egész elképzelésed fabatkát sem ér.
Úgy képzelem el: szarufa, vékony tömítőcsík, fólia, szegélyléc a rögzítéshez. Ezzel szerintem nagy eséllyel szárazon lehet tartani a szarufát és megakadályozni a víz szigetelőanyagba jutását. Ha valamennyi mégis bejut, fontos, hogy kifele tudjon szellőzni a páraáteresztő fólián keresztül, így ki tud száradni. Jól elkészített szigetelésnél a szarufák nem lesznek nedvesebbek a szigetelőanyag miatt, mintha szabadon lennének.
A légrés annyiban nem lesz hamis, hogy a tetőcserepek között ki tud szellőzni, mivel nincs alattuk fólia. Akár milyen jól illeszkednek a cserepek egymáshoz, nem légtömörek, annyit szellőzni fog, amennyire szükség lesz. A kúpcserepek le vannak cementezve? Esetleg a tető gerince közelébe érdemes lenne néhány szellőzőelemet berakni, hogy intenzívebb legyen a légmozgás, ez főleg a nyári melegekben előnyös.
A hőtükrös fólia azért lenne jó, mert a cserepek felől jövő forróság jó részét visszaveri, nem engedi a hőszigetelőanyagot annyira, vagy olyan gyorsan felmelegedni. Ehhez viszont kellenének a szellőzőidomok a cserepek között, hogy a felhevült levegő a légrésből el tudjon távozni.
A szarufákat előtte mindenképp le kell kezelni védőanyaggal. Vagy a lazúrok alapozóját használva és két réteg lazúrral lekenve, vagy a fatelepeken lehet kapni impregnálószert, de azt kérdezd meg, utólag lehet-e használni tetőtérbeépítéshez.
A kilógó szigetelést a szarufákra vágott kőzetgyapot csíkokkal tudod kiegyenlíteni és erre jöhet a belső réteg szigetelőanyag. Mindenhol szorosan illeszd a szigetelőanyagot, ne legyen rés köztük, ott már kialakulhat káros hatású légáramlat. Másik megoldás lehet, hogy a szarufákra belülről felerősítesz a kilógó szigetelőanyag vastagságában lécet és ehhez rögzíted a kereszttartókat.
A térdfal előtt nem kell vastag hőszigetelés, a cél: ne hűljön ki nagyon a koszorú, de ne is legyen hideg ez a falfelület a burkolás után. Igen ez ténylegesen belső hőszigetelésnek minősül, de pl. 5 cm-es rétegben még nem engedi a térdfalat nagyon kihűlni, de a gipszkarton sem hűl le harmatponti hőmérséklet alá. Igazából ezt ki kellene számítani, de nekem nincs ilyen programom. Gipszkarton helyett a térdfalon lehetne belülről is hőszigetelő vakolatot alkalmazni 3-5 cm vastagságban, ez nagy valószínűséggel megoldaná a problémádat.
A párazáró fóliát alul a legalsó tartóhoz alaposan rögzítsd le úgy, hogy lekanyarodjon az aljzatra. Ezt már lebetonozhatod.
Üdv

Köszi a kimerítő leírást.
Tudom hogy nem fogok tudni senki mást hibáztatni csak magamat, szóval no para :D
Nagyon úgy néz ki hogy ezidáig ez a legjobb elképzelés, ami megvalósítható jelen körülmények között.
Egyébként igen, a kúpcserepek le vannak cementezve.
A szellőzőelem beiktatása ugyancsak jó (és olcsó) megoldás. Szóval most úgy néz ki ez az összeállítás lesz a befutó.


Most hirtelen nincs semmi más kérdésem... Azt hiszem ez is valami :)

Köszönettel
Gabor
Segítséget szeretnék kérni szigeteléssel kapcsolatban. A mi házunk tetőtér beépítéses. A szobák mennyezete hajópadló, a tető felől 20 éve sima nejlon és üveggyapot lett lefektetve a szarufák közé / sajnos fogópárok is vannak/ , majd ismét nejlon, a padlástér felénél még deszkaborítás van. Az utólagos szigetelést hogyan érdemes megoldani, hogy a tető ne legyen nagyon terhelve, a régi szigetelést fel kell szedni? A vízszintes rész mellett van dőlt rész is ez elég zárt /hajópadló és cserép közötti rész/ ezt bontás nélkül hogyan szigeteljem?

Köszönettel!

Ildi
Üdv Ildi!

Ha lehetne, kicsit részletesebb leírást kérnék, nem ennyire kapkodva.

- hogyan van pontosan kialakítva a tetőtér szigetelés? A fogópárok fölött van lezárva a tetőtér, ez lenne a vízszintes rész?
- a földszint és a padlástér között milyen födém van?
- ferde részek, a szarufák közötti rétegrend belülről kifelé haladva hajópadló - nejlon - üveggyapot - nejlon - kiszellőzés(?) - cserép?
- hol van deszkaborítás?
- miért kell még plusz szigetelés, kevés a mostani?
Köszönöm a hozzászólást, megpróbálom újból leírni, hogy mi a helyzet nálunk. A tetőtérben kialakított szobák mennyezete hajópadló aminek van vízszintes és dőlt része is, ezek a hajópadlók a szarufák aljára vannak felszögelve.
A padlók másik oldalán a tetőtérben a szarufák között régi nejlon van, ezen üveggyapot és újból nejlon+ néhol még deszka van lefektetve, hogy esetenként végig lehessen menni rajta. A dőlt rész tetőtéri részén nejlon van és üveggyapot és a cserép felőli oldalról, ha jól tudom kátránypapír. Azért gondolom, hogy nem elég a szigetelés, mert télen hideg van, nyáron meleg van a szobákban, az ablakok 1 éve lettek cserélve a falak gáz szilikátból vannak.
Remélem sikerült érthetően leírnom, nekem könnyű, mert ismerem a körülményeket.
Előre is köszönöm a választ!

Ildi
Igen, így már tiszta.
Azt az elején el kell mondanom, hogy a lehető legrosszabb megoldás két párazáró nejlonfólia közé rakni a szigetelést. Sajnos valamelyik oldalról mindenképp meg kell bontani a tetőt a szigetelőanyag vizsgálatára. Amennyiben elolvasta a korábbi hozzászólásokat, észrevehette, hogy tetőszigetelésnél belülről párazárunk, viszont kifelé hagyjuk szellőzni a szigetelőanyagot, hogy elkerüljük a szigetelőanyag nedvesedését, ami penészedésen, poshadáson és anyagrogyáson kívül hőszigetelés csökkenéséhez vezet. A hőszigetelőanyagok csak száraz állapotban teljesítik az elvárt, vagy megadott hőszigetelési értékeket. A nedves hőszigetelőanyag nem tudja teljesíteni a gyári paramétereket.
Az Önöknél alkalmazott megoldásnál ha a belső térből pára tud átjutni a szigetelőanyagba, akkor nagy valószínűséggel a kiszellőzés hiánya miatt benne is marad - sőt egyre jobban nő - és ezzel csökken a hőszigetelése. Ha szerencséjük van, akkor a belső oldalról jól csinálták meg a nejlonozást és még viszonylag ép állapotban van a szigetelésük, de gyakorlati tapasztalat, hogy ennek kicsi az esélye.
Jó hőszigetelés elkészítésének alapfeltétele, hogy a tető héjalása felől (cserepezés) ne tudjon nedvesség (csapadék) a szigetelőanyagba jutni, de ki tudjon szellőzni a kültér felé. Ehhez megfelelő minőségű és elkészítésű fóliázás szükséges a szarufák felett. A rétegrend szerint - egyszeres vagy kettős kiszellőztetésű - páraáteresztó vagy párazáró fólia szükséges.
Kicsit visszaolvasva Gábor765 esetében már szó volt a héjalás megbontása nélküli hőszigetelésről, de ez nagyon alapos és precíz munkát igényel. A hőszigetelést valamerre növelni kell, ezt lehet a szarufák alatt a beltér rovására és lehet a szarufák felett a tető megbontásával elvégezni. Ezt az elején el kell dönteni, milyen anyagi és egyéb lehetőségeik vannak. A legtisztább a tető újraépítésével lenne, ami a legdrágább, de egyben a legbiztosabb megoldás.
Hálás vagyok a válaszért és még további kérdéseim lennének.
A szarufák alatt a beltér rovására /nálunk ez a hajópadlós rész/ milyen módon oldható meg? Hungarocellt gondolom nem szabad felrakni a párásodás miatt. Vagy ha igen, akkor milyen megoldással / esetleg a hajópadló és a hungarocell közötti hézag kialakításával /pld. tetőléccel légrést kialakítani/? Ha a szarufák fölötti rész újraszigetelésén gondolkodnánk, akkor
a régi fóliát szigetelőanyagot gondolom érdemes lenne eltávolítani és újra kezdeni az egészet, párazáró fólia kőzetgyapot/ milyen súlya van?/ és páraáteresztő fólia. A kőzetgyapot állítólag nem roskad és víztaszító? Ha ritkán bejut a csapadék a tetőtérbe ezt a szigetelést is tönkre teheti?

Köszi!

Ildi
A szigetelés rendbetételéhez és a párazáró fólia helyes elhelyezéséhez valószínűleg le kell bontani a mostani burkolatot. A lebontott hajópadlót újra fel lehet használni, de valószínűleg kell még néhány szál pluszban hozzá az eltérő méretek miatt. Csak óvatosan, sérülésmentesen kell leszedni. A rétegrendet, párazárást, kiszellőztetést ki kell javítani (vagy építeni). Érdemes egyszer rendesen megcsinálni, a mostani kialakításra kiegészítő szigetelőanyagot tenni felesleges, szerintem csak rontotok a helyzeten, idővel egyre több használhatatlan anyag lesz egymás hegyén-hátán.
A beltér felé történő szigetelésnöveléshez el kell távolítani a jelenlegi belső burkolatot, majd a helyes rétegrendet követve lehet újra felépíteni a hőszigetelést a megnövelt szigetelőanyag vastagsággal.
A szarufák fölötti szigetelésnél marad meg a legtöbb beltér, de jóval munkaigényesebb. Ehhez le kell szedni a tetőcserepeket, a lécezést és a mostani fóliát. Jó lenne tudni pontosan hogyan készült a párazárás a belső burkolat alatt - mert ennek függvényében - a belső burkolatot ebben az esetben is el kell eltávolítani, majd kijavítva a hibákat visszaépíteni.

A szigetelés kivitelezésére több variáció jöhet szóba:

- látszógerendás szerkezet: A szarufák teljes egészében látszanak, de ehhez az szükséges, hogy a szarufák jó állapotban legyenek. Egy gyalulás, csiszolás és felületkezelés szükséges lesz, hogy szépen nézzen ki. Erre kívülről már fel lehet rögzíteni a lambériát, a szép felével befelé nézve, majd erre jön a párazáró fólia. A szigetelőanyag nagy sűrűségű, jó tartású kőzet vagy üveggyapot legyen, különben idővel megrogyik és hiányos lesz a szigetelés. A szigetelést két rétegben érdemes felrakni, egymásra merőlegesen fektetve. A rétegeket párnafával lehet elválasztani egymástól, majd a felső szigetelésre páraáteresztő fólia, ellenlécezés, lécezés és végül a cserepezés kerül. Ez az egyszeres kiszellőztetésű tetőszigetelés, lényeges a jó minőségű páraáteresztő fólia, hogy a párát kiengedje a szigetelésből, de a becsapó csapadéktól (esőtől, porhótól) megvédje a szigetelőanyagot.
Rétegrend belülről kifelé:
- szarufa
- belső burkolat: lambéria, OSB lemez, hajópadló, stb.
- párazáró fólia
- első réteg szigetelőanyag
- második réteg szigetelőanyag *
*egyszeres kiszellőzés esetén: - páraáteresztő fólia (lehetőleg hőtükrös)
- ellenlécezés - szellőzésnek
- cseréplécezés
- héjalás - cserép, cserepeslemez, stb.

*kettős kiszellőzés esetén: - légrés lécezéssel
- párazáró fólia, lehetőleg hőtükrös
- ellenlécezés
- cseréplécezés
- héjalás

A kettős kiszellőztetésű szigetelésnél a szigetelőanyag fölött is hagynak lécezéssel egy légrést, majd erre kerül lehetőleg hőtükrös párazáró fólia, ellenlécezés, lécezés, cserepezés. Itt a szigetelőanyagnak is van önálló szellőzése, meg a cserepek alatt is van egy szellőzőréteg, ami a cserepek felől jövő hő jó részét ki tudja vezetni a szabadba.
Tulajdonképpen ez lenne a legjobb megoldás, de egyben a legjobban növeli meg a tetőszerkezet vastagságát, ami nem minden esetben engedhető meg.

- nemlátszó gerendás szerkezet: Itt a szarufák közét is kitöltik szigetelőanyaggal, majd a szarufák tetején még egy réteg szigetelőanyagot helyeznek el, ezután következik a héjalás.

Rétegrend belülről kifelé:
- belső burkolat: lambéria, hajópadló, gipszkarton, OSB lap, stb.
- párazáró fólia
- szigetelőanyag a szarufák között
- második réteg szigetelőanyag a szarufák felett párnafák között*

*egyszeres kiszellőzés esetén: - páraáteresztő fólia (lehetőleg hőtükrös)
- ellenlécezés - szellőzésnek
- cseréplécezés
- héjalás - cserép, cserepeslemez, stb.

*kettős kiszellőzés esetén: - légrés lécezéssel
- párazáró fólia, lehetőleg hőtükrös
- ellenlécezés
- cseréplécezés
- héjalás

- nemlátszó gerendás szerkezet 2: Itt a szarufák közét is kitöltik szigetelőanyaggal, és a szarufák alatt még egy réteg szigetelőanyagot helyeznek el, a szarufák tetején a héjalás.

Rétegrend belülről kifelé:
- belső burkolat: lambéria, hajópadló, gipszkarton, OSB lap, stb.
- párazáró fólia
- első réteg szigetelőanyag vízszintes párnafák között
- második réteg szigetelőanyag a szarufák között*

*egyszeres kiszellőzés esetén: - páraáteresztő fólia (lehetőleg hőtükrös)
- ellenlécezés - szellőzésnek
- cseréplécezés
- héjalás - cserép, cserepeslemez, stb.

*kettős kiszellőzés esetén: - légrés lécezéssel
- párazáró fólia, lehetőleg hőtükrös
- ellenlécezés
- cseréplécezés
- héjalás

Ezek a hagyományos módszerek, de léteznek új megoldások is. mint:
- isocell szigetelés: papírörlemény kitöltés a szarufák között és alatt
http://pezocell.hu/
http://www.forelockbt.hu/ stb.

- purhab kitöltés
http://www.purtech.hu/

- PU hőszigetelés
http://www.pu-europe.eu/site/fileadmin/Factsheets_public/Applications_for_polyurethane_insulation_-_Today_s_solution_for_tomorrow_s_needs_-_HU.pdf
http://bachl.hu/alk_poliuretan.htm
http://bachl.hu/letoltes/kat_tectapur_024.pdf
http://bachl.hu/letoltes/kat_tectapur_hdplus.pdf

Azzal számolni kell, hogy bármely megoldást választjátok a beltéri burkolatot mindenképp le kell bontani a párazáró fólia elhelyezése miatt. Nem biztos, hogy a mostani hőszigetelő anyagot meg tudjátok tartani, illetve újra fel tudjátok használni. Ez csak a kibontás után derül ki. Még akkor sem biztos az újrahasznosítás lehetősége, ha nem vizesedett el a szigetelőanyag, mert lehet az állaga, tartása nem lesz megfelelő.
Amit leírtam, csak a választáshoz szükséges lehetőségek, távolról sem teljes információhalmaz. Érzésre egy negyedik változat fog realizálódni, de ehhez több infó kell még.
o.ildiko írta: A kőzetgyapot állítólag nem roskad és víztaszító? Ha ritkán bejut a csapadék a tetőtérbe ezt a szigetelést is tönkre teheti?
Ildi


Sajnos ez nem igaz, a kőzetgyapot és üveggyapot is meg tud roskadni. Megfelelő tömegsűrűségű és tartású anyagot kell választani és ezen felül is érdemes a szigetelőanyagot plusz tartókkal tehermentesíteni. A csapadék és a párásodás is tönkre tudja tenni, csak idő kérdése. Valamilyen mértékig állja a vizet és víztaszító is, de ha nem biztosított a kiszellőzése, kiszáradása, akkor idővel megrogyhat, összeeshet, emellett a vizes gyapot hőszegetelése erősen romlik.
Köszönöm a tájékoztatást. A nagy gond az, hogy a belső burkolatot csak nagy rombolás és kosz árán lehetne eltávolítani, mert a hajópadló több helyen a válaszfalak alá is benyúlik, meg a tetőről lejövő összes por, s.t.b. bekerülne az amúgy lakott esetleg kiürített helységekbe. Nincs valami más anyag amit a szoba mennyezeti részére fel lehetne szerelni és ami betölti a párazáró funkciót? Vagy ide amúgy sem lehetne párazáró réteget tenni?

Köszönettel!

Ildi
Még azt szeretném megkérdezni, hogy a hajópadlóra fel lehet-e rakni párazáró fóliát a szoba felől és még arra esetleg gipszkartont vagy OSB lapot? Persze arra gondoltam ,hogy a tetőtérben felszednénk ezt követően mindent és lefektetnénk szálas szigetelőanyagot aminek a tetejét páraáteresztő fóliával látnánk el, a ferde részt pedig kifújatnánk cellulóz szigeteléssel.

Köszönettel!

Ildi
73 hozzászólás Oldal: 3 / 5

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 51 vendég

cron