Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
73 hozzászólás Oldal: 2 / 5
Sok sikert hozzá!! :wink: 8)
Üdvözlöm !
Egy régi házunk van,és annak a padlását szeretnénk szigetelni.Az lenne a kérdésem,hogy az 5 cm-es és a 10 cm-es kőzetgyapot között mennyire jelentős a különbség?Az utóbbi kétszer annyiba kerül,de tényleg kétszer annyit is szigetel?
A Paroc vagy Knauf márkákról mi a véleménye,mennyire megbízható márkák?

Köszönettel : Csili
Egy darabig arányosan nő a hőszigetelése a vastagsággal, 20 cm felett már kisebb mértékben. A padlás szigeteléséhez minimum 10 cm-es vastagság szükséges, de inkább 20 cm.
A Knaufról már hallottam, de a Parocról még nem. A gyártási technológia nagyjából azonos, sok eltérés nem lehet köztük, maximum a minőségben. Értem ezalatt az egyenletes vastagságot, tömörséget, szövés milyenségét, alaktartósságot, kiszerelést, stb. Tehát egy jó minőségű kőzetgyapot egyformán sűrű és erős mindenhol, nem akar szétmállani, alaktartó, rugalmas, nem porlik. A padlás szigeteléséhez - ha nincs más elvárás vele szemben - az olcsóbb, lágyabb anyagok is megfelelnek.
Üveggyapotból lehet bálás kiszerelésűt is kapni, ami kibontva ugrik a névleges méretére. Ezt könnyebb szállítani, kisebb a helyigénye a felbontásig.
Ajánlatos lenne 2 réteget lefektetni egymásra, a fektetési irányuk egymásra merőleges legyen.
Üdvözlöm !

Olyan kérdésem lenne még,hogy a szigetelőanyagot simán le lehet-e teríteni,vagy kell alá rakni valamit (fóliát) ? A padlás fafödémes,ami salakkal van leszórva.A tetejére is rakjunk valamit ?
Egy részén tárolni is szeretnénk.Azt hogy tudnánk megoldani ?

Köszönettel : Csili
A salak a födém gerendái közt van betöltve? Ha igen, egy szintben a gerendák tetejével, vagy van még pluszban is?
A salakról elég eltérőek a vélemények. Vannak akik kilapátolják és korszerű szigetelőanyaggal helyettesítik, vannak akik megtartják mert jól szigetel.

Volt a szomszédságunkban egy lapos tetejű toldaléképület alacsonyabb belmagassággal, mint a miénk, ennek ellenére szinte egész nyáron csukott ablak mellett tudtak aludni éjjel, nekünk meg lógott a nyelvünk a melegtől. Amikor felújították az épületrészt, akkor derült ki, hogy salakkal volt kitöltve a gerendák köze teljesen. A bontáskor 1930-as újságot találtak közötte.
Megkérdezem, baj van a salakkal, nem szigetel rendesen, vagy nagyon vékony? Csak azért kérdezem, mert ha a födém gerendák köze teljes mértékben ki van töltve vele, akkor a plusz szigetelés már nem fog akkorát dobni rajta, mint egy sima födém esetén.
Üdvözlöm !

A tető úgy van megépítve,hogy alulról és felülről is be van deszkázva,és csak a tetejére van szórva pár centis salakréteg.A deszkák között légüres tér van,meg esetleg valamennyi salak,ami beszóródott.Egy szobát hozzáépítettek,de ott nem szórták le azon a részen salakkal,csak a fafödém van.
Hogyan tudhatnánk meg,hogy eléggé szigetel-e ez a födém,ami nekünk van ?
Azért gondoltunk erre a módszerre,mert sok helyről azt hallottuk,hogy ott mennyi hő elmegy,és ha leszigeteljük,akkor csökkenthetjük a fűtésszámlát.

Köszönettel : Csili
Megmondom, ez a fajta tetőszerkezet nem nagyon hőszigetel. A néhány cm-nyi salak biztosan javít rajta, de így is messze elmaradt az elvárttól. Tehát mindenképp érdemes hőszigetelni. Itt a fórumon is volt már szó erről, másik topikban.
Csak nagy vonalakban a lényeget:
- a néhány centis salakrétet érdemes lenne eltávolítani.
- a szigetelésre két mód is adódik, felszedni a felső deszkázatot és a gerendák közét kirakni könnyű üveg-, vagy kőzetgyapottal, majd még erre egy lezáró réteget
- a második, a meglévő deszkázatra teríteni két réteg hőszigetelő gyapotot.
Mivel egy részének járhatónak is kell lennie, nem lehet csak úgy lefektetni a rétegeket, hanem támrendszert kell építeni hozzá. Ez az alábbi módon nézne ki:
- párazáró fólia a deszkázatra
- 10x5-ös gerendákból befoglaló keretet építeni az első rétegnek. Lehetőleg a födém gerendáira merőlegesen legye elhelyezve.
- ezt kitölteni szálas szigetelőanyaggal
- majd jön a következő, az előzővel merőleges építésű gerendasor
- ez szintén kitöltve szálas szigetelőanyaggal (a keresztben fektetés a hőhidak kialakulását akadályozza meg)
- az egész leterítve páraáteresztő fóliával, vagy egyszerű geotextiliával és a szükséges helyeken deszkából járófelületet szegelni a gerendákra. A deszkák között legyen 1 centis rés a kiszellőzés érdekében.
A gerendák a járófelület megtartása miatt szükséges, mert ha csak a hőszigetelőgyapotot terítik le, többé nem lesz járható a hőszigetelés megsérülése nélkül.

Amennyiben a deszkázat simának és egyenesnek mondható, lépésálló lehet polisztirol táblákkal is szigetelni.
- párazáró fóliázás a teljes felületen
- első réteg hőszigetelő lapok lerakása
- második réteg hőszigetelő lap sor lerakása az előzővel merőleges irányban. Ezzel kiküszöbölhető a lapok illesztésénél keletkező hézag, ami rontja a hőszigetelés értékét vagy hatásosságát. Érdemes nútféderes lapokat használni, azok résmentesen lerakhatók.
- a járható felületekre pozdorja lapot fektetni, legalább 16, de inkább 20 mm-est a súlyelosztás biztosítása érdekében.

Ezen kívül léteznek hőszigetelő könnyűbetonok, önthető szigetelőanyagok, purhabos kitöltés, stb.

Ez így most nagyon egyszerű levezetés, de itt már tárgyaltuk:
http://forum.ezermester.hu/viewtopic.php?f=8&t=448
Köszönöm szépen a válaszait.Nagyon nagy segítség ez nekünk.Most már van róla fogalmunk,hogy hogyan is kezdjünk neki ennek a nagy feladatnak.
Még egyszer köszönöm :D
Tisztelt Mesterek!
Szépen haladok a tetőtér szigeteléssel a megbeszéltek szerint. Jelenleg a párazáró fólia hiányzik. (illetve a gipszkarton burkolat)
Kérdésem a következő:
Az alábbi képen pirossal ábrázoltam a megépítendő gipszkarton térdfalat. (kicsit vékonyabbra sikerült, ennél vastagabb szerkezet lesz, mert üveggyapotot is teszek mögé(?) vagy közé(?) ).

:?: -A kékkel, a sárgával, és a zölddel jelölt felületeken milyen rétegrend szerepeljen??? Hol legyen gipszkarton, ill. hol párazárjak?? (a kéken nyilván lesz gipszkarton, de párazárni is kell??)
:?: -A térdfal mögötti elzárt (nem használt) légteret, kell szellőztetni?? Ha igen, akkor befelé a lakótér felé, vagy ki az utcára??

Válaszukat köszönöm!!!


Kép
Üdv Dhcodoki!
A térdfal vázát miből építed, fából, fémből? Fixen lezárod a mögöttes teret, használni nem akarod tárolásra?
A térdfal mögötti holt teret nem használnám egyáltalán. Ennek a holttérnek az aljára (tehát a födém ezen részére) is terítenék le maradék szigetelőanyagot.

A térdfal vázszerkezete 10cm-es fémprofilból ill. ehhez passzoló vázelemekből állna össze. Én úgy gondoltam, hogy a térdfalat úgy építeném meg, mint egy hagyományos válaszfalat. Tehát mindkét oldalát gipszkartonnal borítanám, közé pedig szigetelőanyagot raknék, hogy ne kongjon.
:?: Csak nem tudom hogy a fenti ábrán megjelölt helyeken hogy párazárjak.
Jó előbb kérdezni, nem kell annyit írnom a válasszal. :wink: :wink:
Jó az elgondolásod, bár a belső gipszkartont akár el is hagyhatod, csak a szigetelőanyagot kell valamivel megtámasztanod, hogy ne tudjon később megrogyni. A párazárt a belső - szoba felőli - oldalra rakd mindenhova, tehát kezded belülről a tetőszerkezeten - a szigetelőanyagon -, és folyamatosan viszed le a térdfalon egészen a padlóig. Erre jöhet a belső gipszkarton borítás. Tehát mindenhol egységesen a belső gipszkarton alatt legyen.
A párazárást mindig a meleg oldalon alkalmazzuk, ezzel meggátolva (gyakorlatilag csak erősen lecsökkentve) a páravándorlást. A pára mindig a hideg oldal felé törekszik. A lezárt teret nem kell külön szellőztetni, ha kifelé megfelelő a rétegrend és szellőzni tud a szigetelőanyag, akkor a térdfal mögötti térbe kerülő pára a szigetelőanyagon keresztül el tud távozni. Ha jól készíted el a párazárat, akkor annyira kicsi mennyiségű pára jut a párazár mögött, ami gond nélkül ki tud szellőzni.
A párazárnál már többször leírtam, de nagyon fontos, ezért újra leírom, a fóliát sérülésmentesen kell felrögzíteni, a toldásoknál legalább 15-20 cm átlapolással és ragasztószalaggal alaposan lezárva. Ne legyenek rések a falak és toldások mellett, ne legyen sehol kiszakadva, ne legyenek lyukak rajta. Én a rögzítést tűzőgéppel csináltam és a rögzítési helyeket (sávokat), valamint a gipszkarton rögzítési helyeit (csavarok helyét) is ragasztószalaggal fedtem erősítésként. A fóliának egy nagy folytonos zárófelületnek kell lennie.
Köszönöm.. tiszta sor.. haladhatok tovább... 8)
Én így csináltam,talán segít :D Nem ugyanaz a falrész van a fotókon, de a kivitelezés ugyanaz. A padlóra és a ferdesíkra UD30 profilt szereltem, ezekbe állítottam a CD60 profilokat 60cm-ként és ezekre van csavarozva a gipszkarton.

Kép

Kép
Sziasztok. Az a problémám hogy az erős szél behordja a havat a cserepek rései között a padlásra. Kérdésem hogy ez csak a cserepek leszedésével kívülről orvosolható, vagy lehet valahogyan belülről is? Arra gondoltam hogy tetőfóliát tennék fel belülről a tetőlécekre megkerülve a gerendákat és rákapcsoznám belövővel. Most így néz ki.
P1060764_resize_resize.JPG
P1060764_resize_resize.JPG (192.37 KiB) Megtekintve 18445 alkalommal.
73 hozzászólás Oldal: 2 / 5

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 42 vendég