Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
90 hozzászólás Oldal: 2 / 6
No, kint voltunk a tanyán, és szemlélődtem. Az alap külső megerősítését/bővítését eléggé macerásnak látom. Csináltam egy csomó képet a padlásról, meg körben a házról, az eredeti tervrajzok és e képek birtokában az építész talán a helyszíni szemle előtt is tud okosat mondani.

Ha nem megoldható a külső alátámasztás, akkor a bévül lévő oszlopok által az alapot pontszerűen terhelő oszlopok alá fektetett gerenda eloszlatná a súlyt, de biztosan van ennél praktikusabb megoldás(otok) is szükség esetére :)
Ezeket rajzoltam (Móricka rajzok, de azért talán átmegy, mit akarok):
Ház_most.JPG
Házikó képe most.
Ház_most.JPG (31.03 KiB) Megtekintve 6396 alkalommal.

Haz_satortetovel.JPG
Ilyes volna nyeregtetővel és térdfallal.
Haz_satortetovel.JPG (51.12 KiB) Megtekintve 6307 alkalommal.


Mit gondoltok a cserepeslemezről? Nagyon ellentétes véleményeket olvasok. Könnyűsége hátrány a stabilitásban? (Erős szél felkaphatja, akármilyen szakszerűen vagyon is rögzítve?) Hőátadás (ha van alatta 10 cm-es kőzetgyapot szigetelés) szempontjából gázos? Noha hétvégi ház, a nyarat kint töltjük, s necces, ha fent nem lehet megmaradni a hőségtől. A zaj (esőben zajos) kevéssé izgat. A könnyősége azonban számomra igen vonzóvá teszi. Meg még valami: hogy nagy felületet fed, így kisebb a víz beszivárgásának esélye.
Tele vagyok kérdésekkel...
Szerintem bízzátok a megerősítés kérdését a tervezőre, neki biztos több működő ötlete van.

A cserepeslemez is érdekes téma. Én is hallottam sok mindent róla és amikor terveztem a tető végleges (külső) szigetelését, kicsit körbejártam a témát. Annyiból veszélyes a szélre nézve, ha alá tud kapni a viharos szél, akkor lehámozza, mint az almát. Mivel egybe van rögzítve, minél jobban megemeli a szél, annál nagyobb felületbe tud belekapaszkodni és egyszer csak letépi az egészet egyben. Szerintem kivédhető, ha úgy építik meg, hogy ne tudjon alákapni és az utolsó sort jóval erősebben rögzítik, mint a többit. Láttam olyan videót is, amikor repülőgép sugárhajtóművel támadták a tetőt és ellenállt neki. Tehát le lehet rögzíteni biztonságosan.

A nyári melegben nem épp kellemes alatta lenni, de ha nagy légrést (a szokásos legalább kétszeresét, 10-15 cm-nyit) hagytok a szigetelés és a cserepeslemez között és az ki is tud rendesen szellőzni, akkor ellensúlyozható a melegedése. A sima cserepeslemez tényleg zajos, szemerkélő esőben is már van rendesen hangja, de a Gerard cserepeslemezen lévő bazaltőrlemény bevonat tompítja a hangját, mert az esőcseppek szétverődnek az egyenetlen felületen, plusz a bevonat tömege is csillapítja a lemez rezgését.

Én úgy érzem vállalható a cserepeslemez, a könnyűsége ilyen esetekben nagy előny.
No, alakul a molekula. 5 építésznek/irodának írtam le vágyaimat, a tényeket, illusztráltam fotókkal, s most várom a válaszokat.
Kértem tőlük hozzávetőleges bekerülési értéket is, ennek alapján kiderül, érdemes-e egyáltalán belekezdenünk.
Mit gondoltok? Mennyit kóstálhat egy ilyen kis építkezés? 800 ezer? Másfél millió? 3 millió?
Na de mi nem kaptunk fotókat, most mit mondjunk erre?? A képtárba fel tudod tölteni, legalább tudjuk miről van szó (a leírtakon kívül).
Hááát, megpróbálom. Ide tettem a képekt:
http://foto.ezermester.hu/?q=user/10207/albums/202/page/1
Remélem, láthatóak (s nemcsak én látom őket).
Node a lényeg! Ház kívülről, mindnégy oldalról, tetőszerkezet bévülről. Az eredeti, régi tervrajzot is próbáltam lefotózni, darabokban sikerült is (elküldtem a mérnököknek), de ma beszkennelem. Ha segít, szívesen feldobom ide is.
Jaj, olyan izgatott vagyok (aztán lehet, hogy jó nagyot koppanok, mert agyrém drága az egész, és nem lesz belőle semmi...)
Ez Erdért faház?
Viszont ezt a tetőszerkezetet nem tudod visszarakatni egy az egyben a megtámasztások miatt, másrészt az alacsonysága miatt szinte teljes magasságú falakat kell építeni az emeletnek, hogy legyen használható belmagasság.
Ahogy elnézem:
- a tetőszerkezetet át kell építeni, gyakorlatilag szinte újat kell építeni
- a födémet meg kell erősíteni, a jelenlegi nem teherviselő
- mivel át kell építeni a tetőszerkezetet, úgy lehet alacsonyabb oldalfalakkal operálni a tetőtérben, de a tető hajlásszöge meg fog változni
- valószínűleg elég rendesen meg kell erősíteni a házat a magasságnövekedés és a nagyobb tetőfelület miatt.

Szerintem nem lesz olcsó. :(
Nem, de nem jársz messze. Dombóvári :)

Igen-igen, én is úgy gondoltam, hogy magasabb hajlásszögű tető + térdfal (olyasmi könnyűszerkezetes, mint a mostani) jobb ötlet, mint meglévő tető magasabbra tétele (egész fallal), márcsak azért is, mert a szarufák jelenlegi alátámasztásai nem teszik lehetővé a beépítést. A korábban felpakolt rajzocskán ezt szerettem volna érzékeltetni.

Azon méláztam, hogy amit nyerünk a pala elvesztésén (tömeg), az megkapja a tető szerkezet fából (magasabb szarufák). A jelenlegi födém most sem teherhordó, s eztán sem volna, hisz a gólyalábakon ülő gerendákra új szelemenek kerülhetnének, erre ülhetne a fenti padló (ha ez járható út).
A 10x10-es gerendák (mint gólyalábak), ezeken a szelemeneket tartó (vízszintes) mondjuk szintén 10x10-esek őrült terhet kell bírjanak. A jelenlegi tetőt palástul mindenestül 5x5-ösökből készült szendvicspanelek tartják.

De vajon mi a nem olcsó? Másfél millát még adnék érte (ha nagyon muszáj), de hármat nem :cry:
számolgattam (nem bírok magammal), sztem eléggé túlbiztosítva számoltam... így lett az anyagár 600.000 körül

- 100x100-as oszlopok, egyenként 2,5 m magas (6 m-es oldalon, 2 méterenként alátámasztva összesen 4 pár kell)
- 100x100-as vízszintes gerendák (oszlopok tetejére, 2 db)
- szelemenek (7 db-ban 6 részre osztjuk a házat, vagyis 1 m lesz két szelemen között, ezen üldögélhet a hajópadló)
- szarufák (7 pár 5 m-es 75x150-es)
- ellenlécek, tetőlécek (bramac léccel számoltam, kellő sűrűséggel a cserepeslemez alá)
- fólia (párazáró és páraáteresztő is) cca 80 nm
- 10 centis knauf isulation szigetelés
- faházburkoló
- hajópadló

biztos nem gondoltam mindenre, de a lényeg megvan, ugye?

másik kérdés: kétszer vagy egyszer átszellőztetett tető kell a cserepeslemezes megoldással? Ha egyszer, akkor a rétegrendet így képzelem (kívülről befelé haladva):
cserepeslemez - légrés (tetőlécek + ellenlécek együttes magassága) - páraáteresztő fólia - szigetelés - párazáró fólia - belső falburkolat

De ha kétszer átszellőztetett kell, akkor hol a másik légrés, és az hová szellőzik?
Látom nagyon foglalkoztat a dolog. :D
Nagyjából úgy gondolod, hogy építesz a mostani födém helyére egy öntartó, erős födémet, amire építheted a következő szintet, a tetőteret?
Tervező és statikus dolga ennek pontos megálmodása, de ami eszembe jutott:
- a ház magasabb lesz, kell-e valami külön erősítés dülöngélés ellen? Arra gondolok, hogy a megemelkedett magasság miatt, vajon az oldalfalak elég erősek maradnak a ház oldalmozgása ellen? Gondolj egy viharos szélre, ha belekap a magasabb, nagyobb felületű tetőbe. Ezt mondjuk a tetőszerkezet kialakítása is ellensúlyozhatja, de akkor mi lesz a hasznos belmagassággal?
Tetőszigetelésnél milyen vastagságra gondoltál? A 10 cm kőzet, vagy üveggyapot kevés lesz, ezt gyakorlatból mondhatom. A térdfalas megoldásnál a tetőtér oldalfalainak egy része gyakorlatilag a tető.

Egyszeres kiszellőzésű tetőszigetelés (mindig bentről kifelé haladunk):
- belső burkolat
- párazáró(!) fólia
- szigetelés
- páraáteresztő fólia
- légrés
- lécezés
- héjalás

Kettős kiszellőzésű tetőszigetelés:
- belső burkolat
- párazáró(!) fólia
- szigetelés
- légrés
- párazáró fólia (hőtükrös)
- légrés
- tetőfólia
- lécezés
- héjalás

A légréseket úgy kell kialakítani, hogy alulról és felülről szabadon szellőzhessenek. Minél nagyobbak a légrések, annál intenzívebb lesz a szellőzés, nyáron annál kevésbé melegszik át a tetőtér. Érdemes a szellőzőrések be és kimeneti nyílásait rovarhálóval biztosítani, ne költözhessenek be alá darazsak, rovarok.

Szigetelőanyag: Sokan esküsznek a cellulóz szigetelésre, de a PUR/PIR táblák is igen jó hatékonyságúak. Talán a kőzetgyapot mellett szól a hangszigetelő tulajdonsága és az éghetetlensége. Egy faháznál nem elhanyagolható szempont. Én a sajátomban a födém alá is tettem kőzetgyapot szigetelést egyrészt hangcsillapítás, másrészt tűzgátlás miatt.
Tovább mélázgattam a dolgon (egyelőre mérnöki szaksegítség nélkül, mert a megkeresett 6 cég közül 3 a jövő hétre ígért választ).
Szóval az egyik, korábban már említett aggályom: ha lekerül a pala a tetőről, nem dőlnek-e ki a falak, hisz a külső hőszigetelés folytán a súlypontjuk az alátámasztás síkjától kívülebb esik.

A másik a héjalás. A lemeztető tetszik nekem, de nincs ösmerősöm, akinek ilyen van. Kezd körvonalazódni, mi tetszik (aztán majd a szakember megmondja, hogy megvalósítható-é), s igazából a Gerard tető érdekelne. Van ilyen tapasztalásotok?
Jajjjj nekem. :shock: Azért valami más is összetartja a házat a palán kívül, nemde? Ha ettől összedőlne akkor nem háznak hívnák.... :? :roll:

Sajnos nincs tapasztalatom a Gerard tetőről, még csak az érdeklődésnél tartok.

Néhány vélemény:
http://epitkezes.forum.hu/tetoszerkezet/604-gerard-cserep-acel-tetofedo-anyag.html
http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_order=&na_start=1645&na_step=30&t=9069436
http://www.becktetoszerviz.hu/gerard_tetocserep_teszt
http://www.gerard.hu/content/tevhitek
"Azért valami más is összetartja a házat a palán kívül, nemde? Ha ettől összedőlne akkor nem háznak hívnák...."
A papám kinevetett, s szó szerint ugyanezt mondta; legyen hát igazatok. Ezt a kérdést egyébként a mérnököknek elküldött ajánlatkérő mailban is feltettem, meglátjuk, mit mondanak. :wink:

Gerard: sztem már mindent elolvastam, ami a neten elérhető. Megnéztem ezer képet, s újabb ezer videót. Amit láttam, nagyon meggyőző (Lindab nem hozta ugyanezt a feelinget), de sajnos nagyon kevés felhasználói tapasztalatot találtam. A gyártó természetszerűen saját terméke erősségeit említi, a forgalmazó szintén.
Nagyon tetszik a rögzítése. A házikó domboldalban van, a hegyvonulatok közt a völgy komoly szélcsatorna a főváros felé, ha vihar van, odakint hatványozottan érezhető a természet ereje. Vagyis nagyon nem mindegy, milyen rögzítést kap a héjazat.
A Gerard összekapaszkodó, egyenként rögzített sorai igen meggyőzőek. Az is nagyon tetszik, hogy az éleket, széleket a lemez hajlításával nagyon jól lehet zárni.
De hogy nincs fórum, melyen megosztanák a népek ezirányú tapasztalataikat egymással...?! Érthetetlen.
Elég drága dolog, valószínűleg sokkal kevesebben veszik, mint a simát. Azon sem csodálkoznék, hogy akiknek telik erre, azokat nem érdeklik a fórumok, megvették, működik és kész, dolog letudva.
Néha azon gondolkodom, amiről nem találsz negatív véleményt az Interneten, az nincs, vagy csak egyszerűen nincs vele probléma. Az emberek panaszkodni jobban szeretnek, mint dícsérni. :roll:
Azért néhány érv:
- hosszú garancia (50 év),
- az eső zaját a bevonat az alakjával és tömegével is csillapítja. Az a vékony bazaltdara réteg műgyantában a lemezt kevéssé engedi rezonálni, a mozgását csillapítja, ezáltal a hanghatást csökkenti.
- általában amit vihar le tudott tépni, ott a héjalás komplett egyben lejött a lécezéssel együtt, vélhetően nem volt rendesen lerögzítve.
- akárki akármit mond, sokkal szebb, mint a sima cserepeslemez.
Ma jártam egy építőanyag telepen és ha már ott voltam, megnéztem közelről a Gerard cserepeslemezt. Készítettem néhány fényképet, hátha segít a döntésben.
http://foto.ezermester.hu/?q=user/2928/albums/203

A "kézzelfogható" tapasztalatok:
- megkopogtatva nincs fémes hangja, csak tompán kopog
- szép és erős a felülete közelről nézve is
- a napon sokkal erősebben melegszik, mint a normál cserép. A Gerard már szinte forró volt a hátoldalán tapintva, míg a normál hódfarkú cserép csak langyos. Érdemes nagyobb és jól szellőző légrést hagyni.
- a rögzítése erősnek tűnik, ha viszi a szél, akkor lécestől, mindenestől. Érdemes erre is gondolni a rögzítésnél.

Összességében pozitív összkép, szépen mutathat nagy felületen is. A bevonata miatt nem ordít, hogy fémből van. :wink:
Jó híreket hoztál, rám is fért. Én is gondoltam, hogy hétvégén górcső alá veszem élőben is.
Tervezés ügyben nincs érdemi hírem, még várakozó állásponton vagyunk (a napok meg csak telnek....). A megkeresett irodák (nem meglepő módon) nem nagyon akarnak foglalkozni terveimmel. Kicsi ház, nagy meló... nem éri meg nekik. :(
De még kitartok...
90 hozzászólás Oldal: 2 / 6

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 76 vendég