Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
90 hozzászólás Oldal: 5 / 6
Szia!

Szerintem teljesen feleslegesen rakattad be középre a támasztógerendát. Statikus érti a dolgát, de én sem rakattam volna be statikusi végzettség nélkül sem. Mivel tervező készítette az emelet kiépítésének tervrajzát, így hidd el, kiszámolta mit bírnak a gerendák. Azt mondom, még most sem lenne semmi hátrányod, ha a közepéről kiszedetnéd a plusz gerendát. Csak foglalja a helyet és problémát okoz. Visszakerestem a képeket, a sarkokban lévő függőleges tartógerendák befúrt U kengyellel lettek rögzítve, elég lett volna ezekhez a gerendákhoz is.
A szoba padlóján végigmenő gerenda a feltámasztáshoz képest max 1 méterre lehet teherelosztás szempontjából hatásos, a többi része csak helyet foglal. A fa annyira rugalmas, hogy a középső részen már nincs értelme mint teherelosztó gerenda, maximum akkor, ha a szoba (keresztgerenda) közepén is lenne még egy függőleges tartógerenda.

Én felszedném a földön fekvő gerendát akár úgy, hogy a függőleges gerendák megmaradjanak, a tövében (esetleg némi ráhagyással) elvágva. Akkor még a helyén marad a plusz keresztgerenda, bár nincs igazán tartó funkciója maximum az emelet födémgerendáinak berugózását (mozgását) csökkenti.

.
.
.
Vettem a fáradtságot és visszakerestem az első hozzászólásodat. Akkora a házad alapterülete, mint az enyém. 6*5 m-es. Nálam átlagban méterenként vannak a födémgerendák egymástól (lépcsőnél szélesebb, a végein keskenyebb) és nincs középen végigfutó hosszanti gerenda. Természetesen ezért kicsit mozgolódik a födém, ha járkálok rajta, de a gipszkarton alsó borítás évek alatt sem repedt meg, tehát nem veszélyes mértékű.

20151109_212722_k.jpg
20151109_212722_k.jpg (234.55 KiB) Megtekintve 4133 alkalommal.

A födém nem támaszkodik sem a kéményre, sem a fürdőszoba falaira és a felső szinten bútorok is vannak az ágyakon kívül, amik tovább terhelik a födémet.
Hidd el, nincs szükséged arra a hosszanti tartógerendára. :)
Nem kérdéses, hogy igazatok van (Neked is, a férjnek is, a mérnökembernek is). Nekem mégis tetszik a gondolat, hogy a konyha/előszoba és a nappali szintje egymástól elváljék. Sokat nézegettem tegnap, hogy hol, hogyan volna érdemes elvágni a padlón fekvő gerendát, de ez csak erősítette bennem a 'szeretném a dobogót' gondolatot.
Hogy marad-e, még nem tudom. De ha igen, s készen lesz az alja, majd mutatok képeket.
Addig is agyalok a dugihelyen, meg a padló rendbetételén (utóbbit a hét elején terveztem megcsinálni).
Szia!
Nem akarok beleszólni, ha Neked tetszik, akkor legyen így.
Engem zavarna egy eleve kis térben lévő felesleges "műtárgy" ami foglalja a teret. De ez csak egy dolog, szerintem idővel kellemetlen lesz az állandó "lépcsőzés", főleg vendégek esetén, akik majd bukdácsolnak rajta. :roll:
Azért kíváncsi vagyok, hogyan oldjátok meg.
Jól néz ki ez a tetőtér..Ez egy nyaraló? A gerendák voltak előtte valamivel kezelve, vagy festve, vagy első réteg van rajta?
Milyen festéket ajánlanál?Úgy tűnik képben vagy ezekkel a dolgokkal :P Ezeket használtad már?
http://festekes.hu/fafeluletek-kezelese/lazurok-lakkok
Melyikre gondolsz?
Egy heti megfeszített munkával felcsiszoltam a padlót.
image.jpeg
Egy képen: ilyen volt s lett
image.jpeg (1.11 MiB) Megtekintve 4587 alkalommal.

Végül a padlóolaj mellett tettük le voksunkat, így vettem olajat, balzsam terpentint es carbaubaviaszos izét a végére (es ápoláshoz).
Leírom a kézi felhordas tapasztalatait, mert amikor én kerestem, nem találtam megfelelő infót.
A padló a legegyszerűbb (s szinte a legolcsóbb, vagyis semmi extrával nem kezelt) borovi hajopadlo. A kemenyviasz olaj olyan, mint a mez (színét s állagát tekintve egyaránt). A felcsiszolt padlót agyon porszivoztam (minden resbol mindent kiszedtem), majd egy puha szoru ecsettel elkezdtem kenni. Szépen, vékonyan, alaposan eldolgozva a felületen. Amennyire csak tudtam, belemassziroztam a fába az anyagot. 25-30 perc után finom ronggyal visszatöröltem a be nem ivódott részt, s hagytam pihenni. 24 óra elteltével újabb vékony réteget kentem egy 60x60 cm-es területre. Ezt egy az egyben le kellett törölnom, a második réteget mar egyáltalán nem kérte a fa. A lényeg: harmadannyi anyagot használtam fel, mint amit írt a prosi. Vagyis a materia nagyon (nagyon!!!!!!!) kiadós, ha tényleg csak annyit kenunk fel, s dolgozunk el, amit a fa magába is szív (vagyis kicsivel többet, hisz azért egy pólót megtöltött a 30 nm-en feltorolt többlet). Ősszel ujra kenem.
A padló nagyon finom lett. Lágy tapintású, sárgás színű.
image.jpeg
Talán látszik, mit kertem mar s mit nem...
image.jpeg (1.32 MiB) Megtekintve 4537 alkalommal.

A lépcsőt lecsiszoltam, lazurt kap es szőnyeget :))))) de meg nincs kész. Majd dobok fel képet, ha kész van.
Elkészült a dobogó. Azt gondoltam, zavaróbb lesz a szintkülönbség, de kifejezetten előnyösnek tűnik. A kép nem a legjobb, de valahogy így kezd kinézni a dolog.

IMG_2291.JPG
IMG_2291.JPG (128.39 KiB) Megtekintve 3981 alkalommal.


A padlóolaj nekem nagyon bejött, a lenti fa padló is olajat kapott. Még jócskán akad odabent tennivaló :-)
Szia!
Ez milyen ház? Vályog, gerendák, nem igazán vagyok képben.... :roll:
Ezek szerint a gerendák közötti vályogot meghagyjátok és erre kerestek valamilyen burkolatot?

Néhány ötlet:

http://valyogvakolat.hu/belteri-valyogvakolatok-agyagvakolat/
Albin Gábos írta: Amúgy a portál, amit linkeltél szintén nagyon hasznos, de nem találtam meg amit kerestem. Megtörténhet, hogy nehezen érthető ahogy fogalmaztam, de a következőkben posztolok fotót is a jelenlegi helyzetállásról, hogy jobban szemléltessem.


Igen, az jó lenne, sok felesleges kört lehetne megspórolni. :wink:
Üdv!
Több megoldás is lehetséges, attól függ mennyire akarod autentikusan megvalósítani....
- vályogozás - az általad is említett okokból elvetve
- agyag, vagy vályogvakolat hálóval megerősítve. Talán még ez illene hozzá a legjobban, ha elég vastagon tudod felvinni. Ennek a hő és páratartalom kiegyenlítésben lenne szerepe.
- segédkerettel táblás - gipszkarton, OSB - burkolat, esetleg lambéria, a keretben további 5 cm hőszigetelés. Ez lehet kőzetgyapot, vagy szalma, nád, fagyapot szigetelés. Tudom a gipszkarton eléggé kirívó anyag a házadban, de duplán rakva nem kong annyira és a tömege folytán segít a pára és hőmérséklet kiegyenlítésben is, még ha nem is annyira meghatározóan, mint egy vastagabb vályogréteg.
- ad abszurdum még egy téglafalat is fel lehet húzni a fal elé.

Viszont van egy-két gond a belső burkolat kialakításában. A képeket elnézve a gerendák illesztése mondhatni szellős, párának útját nem nagyon állja el. Ez viszont gondot fog okozni a külső szigetelésben. A pára télen átjutva a falon, a szigetelőanyag külső részében fog kicsapódni, ami rontja az állagát és a hőszigetelőképességét. Idővel emiatt az egész szigetelés átázhat és beposhad, bepenészedik, miközben hőszigetelőképessége a nulla felé tart. Ezért a belső burkolatot le kell fóliázni teljes egészében, hogy meggátolja a pára hőszigetelésbe jutását. Ez főleg a segédkeretes megoldásnál szükséges, mert nem elég tömör szerkezeti megoldás, nem állja útját a párának. Egy vastagabb agyag vagy vályogvakolás legalább csillapítja a páramozgást, de egy laza szerkezetű burkolás jóval kevésbé.
Tehát a keretrendszer tetejére, közvetlen a belső borítás alá párazáró fóliát kell felhelyezned ami megvédi az alatta lévő elemeket a páravándorlástól és a külső szigetelés valamint a faszerkezet (ház falai) nedvesedését.
90 hozzászólás Oldal: 5 / 6

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Majestic-12 [Bot] valamint 50 vendég