Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
28 hozzászólás Oldal: 2 / 2
Plaszlo írta: Szia!

Elég bonyolultan hangzik.
Én lebontanám a régi 17 cm-es oszlopokat és az egész kaputartó rendszert újra készíteném. A 20-as szerintem kevés lesz úgy, hogy nem folytatódik a kerítés és nem lesz összevasalva vele. Inkább 25-ös, vagy 30-as oszlopzsalut használnék, hiszen öntartó lesz. Ekkora kapuhoz mélyebbre kell ásni az alapot, legalább 80 cm-re a földbe.
Több megoldás lehet, mondjuk a legerősebb és stabilabb megoldás lenne, ha a kapuk oszlopait a föld alatt vasbetonnal összekötnéd. Tehát készítesz egy olyan alapot (akár zsalukővel) amiben a két oszlop függőleges vasait vízszintesen egymáshoz kötöd a kapuk alatt. Ez lenne a kapuk alapja ami vízszintes és innen lehetne a oszlopköveket felrakni. Az oszlopok helyén a bebetonozott vasalás már legyen kész, erre húzod rá az oszlop zsaluköveket. 2 méterig még rá lehet emelni a vasalásra a zsaluköveket különösebb erőfeszítés nélkül. Az oszlophoz 12-es betonvasat használj, azzal már kibír mindent.
Betonozás előtt még lehet igazítani kicsit, hogy teljesen függőleges legyen. Ha az oszlopzsaluk épek, szerintem nem kell sziloplasztozni, de ha nagyon akarod, akkor ragasztóhabarccsal kösd össze betonozás előtt, akkor nem fog elmozdulni egymáson. Egy kis előrelátással és tervezéssel az összes kaputartót és a kapumozgató tartókonzolját bele tudod építeni, így utána nem kell furkálni.
Kicsit túlzásnak tűnhet az elképzelésem, de úgy kell ezt megoldanod, hogy önmagát meg tudja tartani, mivel érdemben nem lesz a kerítéssel összekötve. A későbbiekben hozzá építendő kerítéshez való vasakat is építsd be az oszlopba, mert majd ehhez kell kötnöd a folytatást.



Köszönöm szépen a tanácsaidat!
Nagyon nagyon sokat segítettél! Átnézem a lehetőségeimet (25ös oszlopzsalu talán még belefér... 30as már nagy lenne..sajnos eléggé kötött a hely, ahová el kell raknom az oszlopokat, a kapukkal.
Mégegyszer köszi!
Sziasztok

Nagyon mókolnék. Már előre látom a kritikus kommenteket...de azért megkérdezem.

A jelenlegi oszlopaim - amik kidöntésre várnak - amúgy nagyon stabilak, ÉS az oszlopok között elég szélesen ott van a vasalt beton.
Kérdésem az lenne, hogy volna -e lehetős valahogy azt a régi betont használni....úgyértem hossszú fúrószárral megfúrnám 4 helyen, amibe belemenne a 12es vas. Tudom, nagyon szedett-vedettnek hangzik-. Persze, ha nincs rá megoldás, kiszedjük a vasalt betont hogy vasalt betonnal töltsük :D

Előre is elnézést már a barbár elgondolás miatt is :D
...lehet hogy egyeseknek már a felvetés miatt is borsódzik a háta :D
Szia!

Nem szoktunk földbe döngölni senkit, mert kérdez. :)
Innen nem látjuk a kerítésedet, csak a leírásod alapján tudunk gondolkodni. Amennyiben elég erős az új kapú megtartására, akkor meg lehet furkálni, hogy összekösd az új elemekkel. A lyukakat ferdén fúrd és a kimenetnél hajlítsd el a vasat a megfelelő irányban, hogy ne tudjon kicsúszni belőle. A lyukat 11-es fúróval fúrd ki és a betonvasat ebbe kalapáld be, hogy jól tartson. Az ütvefúró kicsit nagyobb lyukat fúr a kalapálása miatt, ezért ne a vas vastagságának megfelelő méretet használj. Azért próbáld ki egy semleges helyen mennyire kemény a beton, mert ha nagyon erős a régi beton, akkor passzos a furat és szétfeszítheti a beütött vas. A betonvas bordái is alakulnak egy kicsit a beütés során, így beleférhet némi kényszerítés árán a kisebb furatba.
Persze ha tennél fel néhány fotót, akkor könnyebb lenne nekünk is.
Plaszlo írta: Szia!

Nem szoktunk földbe döngölni senkit, mert kérdez. :)
Innen nem látjuk a kerítésedet, csak a leírásod alapján tudunk gondolkodni. Amennyiben elég erős az új kapú megtartására, akkor meg lehet furkálni, hogy összekösd az új elemekkel. A lyukakat ferdén fúrd és a kimenetnél hajlítsd el a vasat a megfelelő irányban, hogy ne tudjon kicsúszni belőle. A lyukat 11-es fúróval fúrd ki és a betonvasat ebbe kalapáld be, hogy jól tartson. Az ütvefúró kicsit nagyobb lyukat fúr a kalapálása miatt, ezért ne a vas vastagságának megfelelő méretet használj. Azért próbáld ki egy semleges helyen mennyire kemény a beton, mert ha nagyon erős a régi beton, akkor passzos a furat és szétfeszítheti a beütött vas. A betonvas bordái is alakulnak egy kicsit a beütés során, így beleférhet némi kényszerítés árán a kisebb furatba.
Persze ha tennél fel néhány fotót, akkor könnyebb lenne nekünk is.



Fotókat ma készítek.
Mivel nem tudom mi van az oszlopban, -feltételezem, mert a teteje itt-ott már letört- illetve nem tudom hogy az hogy csatlakozik a föld alatt az oszlopok között húzódó betonrészre, így csak találgatni tudok- Valószínűleg lesz dolga a flex-nek oszlopborításkor...de nagyban megkönnyítené a dolgunkat, hogyha ezt a meghagyott oszlopok közötti betoncsíkot újra tudnám hasznosítani.
Tehát akkor a 12es betonvashoz 11-es fúrószár kell. Ugye azért is kell elbontani a régi oszlopot, mert az új kapu keskenyebb lesz. A régi oszlop maradványaira igyis-úgyis rábetonozok, hogy szép legyen, az új oszlop zsalukövei meg már indulhatnak földfelszínről (a régi oszlopokat összekötő csíkról) vagy milyen aládolgozás szükséges ehhez? (ha egyáltalán kell)


Köszönöm.
lacam írta: Fotókat ma készítek.
Mivel nem tudom mi van az oszlopban, -feltételezem, mert a teteje itt-ott már letört- illetve nem tudom hogy az hogy csatlakozik a föld alatt az oszlopok között húzódó betonrészre, így csak találgatni tudok- Valószínűleg lesz dolga a flex-nek oszlopborításkor...de nagyban megkönnyítené a dolgunkat, hogyha ezt a meghagyott oszlopok közötti betoncsíkot újra tudnám hasznosítani.
Tehát akkor a 12es betonvashoz 11-es fúrószár kell. Ugye azért is kell elbontani a régi oszlopot, mert az új kapu keskenyebb lesz. A régi oszlop maradványaira igyis-úgyis rábetonozok, hogy szép legyen, az új oszlop zsalukövei meg már indulhatnak földfelszínről (a régi oszlopokat összekötő csíkról) vagy milyen aládolgozás szükséges ehhez? (ha egyáltalán kell)


Köszönöm.


Ha elég erősnek ítéled az alapot, akkor maradhat továbbra is alapnak. Egy részén ássatok le az aljáig, hogy tudd milyen vastag. Ez a a megoldás annyiban gyengébb, hogy az új beton nem köt a rég betonhoz, csak a vasak fogják tartani eldőlés ellen. Ezért felettébb fontos, hogy erős vasakat fúrjál bele és ne függőlegesen, hanem ferdén az alap közepe felé, mert akkor nem tudja kihúzni az alapból. Elég nagy terhelésnek lesz kitéve, mert csak a vasak fogják tartani.
Talán jobb megoldás lenne az alapot az oszlopok helyén kibontani (kivésni) és a saját vasalatához kötni az oszlopok vasalatát és így, egyben kiönteni. Ebben az esetben az új és a régi beton vasalata fizikailag kapcsolódik egymáshoz, valamint az oszlop alja a földbe kerül, ami szintén stabilizálja.
Üdv Mindenkinek!

Egy kis segítséget kérnék. Szeretnénk építeni egy 16 méter hosszú kerítést. A koncepcióhozszeretnénk kérni megerősítést/javaslatot.

Alap: 2 sor 20-as zsalukő (~40cm), kötésbe rakva, függőlegesen zsalukövenként 4, vízszintesen soronként 2 szál 10-es betonvas.
Két helyen az alap csak 1-1 sor lesz (az egyik egy árok, ahol az alsó fog hiányozni (1db zsalukő), illetve egy 1 méteres szakasz ahol a gázvezeték megy ki a telekről, itt csak 1 sor lesz a földben, mert a közművesek is bizonytalanok a cső mélységében).

Erre kerül a föld fölé még egy sor zsalukő ugyanúgy kötésbe rakva és vasalva.

A zsalukövekbe, kb 40 cm mélyre 1,8 méterenként kerül egy-egy 30x30-as zártszelvény. Ezek lesznek az oszlopok, amire drótháló kerül és végül kap majd lamellás takaróelemet.

A jövőben tervben van ennek a koncepciónak a továbbfejlesztése, azaz + 2 sor zsalukő, a zártszelvényekhez pedig oszlop (1,6m magaságra), közé pedig fából készült betét. Ez egyelőre kérdéses mikor, mert saroktelek és további 60 métert kell majd ugyanilyenre kialakítani, ehhez még egyelőre nincs keret, csupán az alapkoncepcióra, amit most muszáj megcsinálni ezek a 16 méteren.

Szóval a kérdés, hogy a jelenlegi elgondolás megfelelő-e, illetve megfelelő-e a jövőbeni fejlesztés alapjának?

Előre is köszönöm!

üdv
Gábor
Üdv!

40 cm-nyi alap a későbbi koncepciót is figyelembe véve szerintem csak kötött talajon megfelelő, homokos, laza talajviszonyok között kicsit mélyebbre ásnék.
De ha mégsem, akkor az oszlopoknál és az egysoros részek kezdeténél-végénél a földbe mélyebben benyúló oszlopokat tennék zsalukőből jól egybe vasalva és egybeöntve az alappal. Ezeket oszlop zsalukövekkel könnyen meg lehet oldani.
A vasalás rendben van.
Plaszlo írta: Üdv!

40 cm-nyi alap a későbbi koncepciót is figyelembe véve szerintem csak kötött talajon megfelelő, homokos, laza talajviszonyok között kicsit mélyebbre ásnék.
De ha mégsem, akkor az oszlopoknál és az egysoros részek kezdeténél-végénél a földbe mélyebben benyúló oszlopokat tennék zsalukőből jól egybe vasalva és egybeöntve az alappal. Ezeket oszlop zsalukövekkel könnyen meg lehet oldani.
A vasalás rendben van.


Köszönöm szépen László!

A talaj eléggé kemény köves, csak markolóval tudjuk kiásatni, ezért bízom abban, hogy elég lesz. Gondolkodom még egy soron pluszba az alapba, ha mégsem akkor a javaslatát megfogadom!

Köszönöm még egyszer!
üdv
Gábor
Sziasztok,

én is kerítést szeretnék építeni, nagyjából elég konkrét terveim is vannak, ezzel kapcsolatban lennének kérdéseim.
Fogok csinálni utcafronti kerítést is, és a telket is újra körbe fogom keríteni, ebből a frontkerítés még kidolgozás alatt van, de a körbekerítést már tudom hogy szeretném:
A telek nagyjából úgy néz ki, hogy hátul 22 méter, az egyik oldala, ami egész az elejéig megy, 43 méter, a másik oldalán csak a ház hátuljáig kell vinni a kerítést, itt 26 méter hosszú lenne, nagyjából így (a baloldali téglalap a ház, a jobboldali egy leendő kocsibeálló, a front részt pedig egyelőre nyugodtan figyelmen kívül lehet hagyni):
Kép
Az én tervem az lenne, hogy a kerítésoszlopok ilyenek lennének:
Kép
Ezeknek lyukfúróval csinálnék lyukat 70 centi mélyre és oda lebetonoznám őket. Egymástól 2,5 méterre raknám őket (ez jó távolság?).
Ezentúl 15-ös zsalukőből csinálnék egy sor alapot+egy sort ami kilátszana. Ezt a kutya ellen szeretném, így nem tudná kiásni magát. A telek agyagos, viszonylag kemény, illetve hátrafelé lejt, elsősorban ezért, illetve a talán könnyebb munka miatt csinálnám zsalukővel és nem sima zsaluval az alapot.
A zsaluköveket úgy raknám, hogy először az árok aljára 5 centi beton, ebbe az első sor zsalukő, függőleges vasakkal (téglánként kettő) valamint egy hosszanti vassal, aztán jönne a második sor zsalukő, a tetejére szintén egy hosszanti vassal, aztán az egészet kiönteném betonnal.

Az első és legfontosabb kérdés az lenne, hogy ez működőképes ötlet-e. Ha igen, akkor már csak olyan apróságok vannak, hogy a 15-ös zsalukő elég-e, illetve, hogy milyen vastag vasat kell ehhez használni? Én 8-asra gondolnék magamtól.
A másik kérdésem, hogy a függőleges oszlopokat nyilván nem gond beleállítani a zsalukövekbe (illetve inkább fordítva, először az oszlopokat betonoznám be, aztán jöhetnek a zsalukövek), viszont a ferde támasztóoszlopoknál mit érdemes csinálni? Vágjam ki a zsalukő egyik falát? Vagy ott hagyjam ki a zsalukövet és fábol csináljak zsalut? Valamint milyen sűrűn édemes támasztani az oszlopokat? A sarkokon nyilván szükség van rá, de ezen túl? Mondjuk 10-15 méterenként?

Ezen túl a képen látszik, hogy lesz hátul egy kétszárnyú 4 méteres vaskapu, ennél azt gondoltam, hogy 2-3 sornyi zsalukővel csinálnék neki alapot, mivel itt az a terv, hogy munkagépek tudnak majd bejárni (nem sűrűn, szerintem max évente 1-2 alkalommal).

A normál kerítéssel kapcsolatban egyelőre ennyi kérdésem lenne, ha sikerült kicsit konkrétabban megterveznem a frontkerítést, akkor majd jelentkezem az azzal kapcsolatos kérdéseimmel is (ha bírjátok még addig a sok-sok kezdő kérdést... :) )
Sziasztok! Én is zsalukőkerítést építenék. Két részből állna, egy 8.5 és egy 6m hosszú részből+1külön oszlop. Lábazatnak 3 sort gondoltam (69cm), 25 ös zsalukőből, lenne 4 meg 3 oszlop 30as kőből 6 sor(140cm). Mekkora alapot ássak, kell-e koszorút beletenni, vagy elég betonacél is? Mennyi idő múlva rakhatom rá zsaluköveket beöntés után?
Köszönöm
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy kb. 1.5m-es kerítés-szakaszt a telkem és a szomszéd telek közé, mert a villany mérőhelyet oda kértem (teljesen üres telek, jelenleg drótkerítéssel elkerítve).
Egyelőre nem tudom, hogy milyen kerítés lesz köztünk hosszú távon (lehet, hogy csak drótkerítés), szóval egy "befejezett" (pl. oszloppal lezárt) kerítésszakasz kellene, amit majd bárhogyan lehet hátrefelé folytatni.
Ebben kérnék segítséget:
1.: Milyen kerítést javasoltok? Amire én gondoltam: 25x25-as zsalukőből 2 oszlop, egymástól 1.5m-re és közé 15-ös vagy 20-as zsalukő fal (vízszintesen és függőlegesen is vasalva).
2.: Milyen alap kell neki? Az oszlopoknál mélyebbre kell menni? Mondjuk egy 70 mély, 30cm széles alap jó lehet (vasalva)?
3.: Érdmes az első oszlopot kirakni az utcafrontra, vagy mondjuk 20cm-el hátrébb kezdeni? --> Még fogalmam sincs, hogy milyen utcai kerítést szeretnék és lehet, hogy nem illik majd a "képbe".
4.: Kell egyáltalán oszlop?
5.: Milyen magas kerítést javasoltok?
6.: Kell valamilyen vízszigetelő réteg (pl. az alap és a falazat közé)?
7.: Ilyenkor hogy van a kerítés és az oszlop elhelyezése? Fele hozzám lóg át, fele a szomszédhoz? (ez szemből nézve a jobb oldali kerítésről van szó).
Köszönöm!
Üdv! Érdeklődenék,hogy zsalukő kerítésnek a bebetonozott alappal várni kell amíg megköt vagy egyben szokták építeni? A földben nem lesz zsalukő az csak kilenne betonozva és rá 2 sor zsalukő.
Várni kell mert a puha betonon elmozdul a zsalukő ha rárakod.
28 hozzászólás Oldal: 2 / 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 68 vendég