Ezermester Fórum

Otthon szépítés, lakberendezés, bútor, szőnyeg, függöny, tisztítás, takarítás
26 hozzászólás Oldal: 2 / 2
OK, OK!
Így már érthetőbb, félinformációkkal kissé illogikus volt a kép. Nem leszólás volt, de nem értettem miért nem megy legalább a klíma. A hőszigetelés is csak így világos, erre nem tértél ki, csak felsoroltad az adatokat.
Több ötletem nincs, kár lenne beleturkálni a rendszerbe, ha megpróbálod a bojleres fűtést, írd meg hogyan sikerült. Drukkolok, hogy megkapd a gázt. 8)
A dolog ismerős, úgy tűnik 20 év után sem változott semmit a helyzet. Az első lakásomnál is hónapokat mondtak a bekötésre és véletlenül derült ki, egyik ismerősöm a gázműveknél dolgozik és tud segíteni. 1 héten belül működött a fűtés. :wink:
köszia biztatást!
én már nem hiszek semmi csodában.
Több "problémát" látok a MEOs részéről.
két hónapja jelentettük előszőr készre az új gázrendszert. gázterven szerepelt 1db gázkandalló.
1Problémák: nyílt égésterű készülék társasházi lakásban nem engedélyezhető.
ok. tervmódosítás: gáztűzhely (a falban 2db levegőbeömlő - gárművek FŐGÁZ által is bevizsgált - kialakításával)
munkálatok elkészítve kiszállás, "szak"vélemény 4.500Ft
2Problémák: Mivel a lakás (hatályos és érvényes Építési tervnek, aminek a része a komlett épületgépészet is megfelelően) egy-légterű, így ugyanabban a légtérben nem lehet a gáztűzhely, mint amiben alszol... (levezetve az ok-okozati összefüggéseket, köszönöm, hogy ezzel a szabállyal is ovják az életem) + a gázfogyasztó nem lehet szomszédos helyiségben a toalettel (pontosabban nem lehet, hogy "csak" egy ajtó válassza el ezeket a helyiségeket egymástól) Bár ezügyben tudna flexibilisebb lenni az ember (első felkérés!!!)
Megoldás: a galérián lévő hálószobát gipszkartonozd be teljesen és egy zárható ajtótval válaszd le a gáztűzhelytől. (zsebes pénz meg NINCS!!!)
ok! munkálatok elkészítve "szak"vélemény 4.500Ft
3Problémák: A lakásban fut a méretlen gázcső (stran) és a gázóra (leendő) sem maradhat fedetlenül.
Megoldás: légmentesen záródó gázóra szekrény a bejárati ajtó mellett, átfúrod a 80cm-es falat, hiszen ki kell szellőztetni a szekrényt. Igen, de a homlokzatot nem lehet mefúrni, hiszen a KÖH nem ad rá engedélyt. Semmi gond, megfúrjuk az ajtótokot és egy elektromos flexicsővel a kivezetést-szellőzést megoldom.
A hálóban futó gázstrang-csöveket el kell légtömören gipszkarton-dobozolnom és ki kell a homlokzatra szellőztetnem. Megoldás hasonló: gipszkarton dobozolás, szilikonnal szigetelve, ablaktok megfúr, flexicső kivezet. Bár ezügyben tudna flexibilisebb lenni az ember (második felkérés!!!) A fürdőszobában termoband szigetelés két-rétegben (az egy más kérdés, hogy ember nem tudja mi az a termoband szallag, mert 20 éve Denso szallagnak hívják). (zsebespénz meg NINCS!!!)
ok! munkálatok elkészítve
Most várom, hogy milyen egyéb kifogása lesz. Őszintén szólva alapjában véve nem vagyok egy "SENSITIV" ember, de ez már sok. Ismerőst én is kerestem - találtam, de két dolgot tudott mondani: 1 pontosan mennyire gondt elnézőnek lenni, 2 mivel szigorúan fel vannak osztva területileg, így két esélyem van: megcsinálok mindent rendesen, vagy fizetek. Az árfolyam összegét inkább a biztonságomra költöm, hiszen ezek az előírások, amiket be kell tartanom, csak azt védik.
Nem irigyellek. :( A tervezőnek ezt nem kellett volna tudnia élből, még a tervezési fázisban? :shock: Egy rakás problémától megkímélt volna.
Így már értem az ingerültséged. :oops:
No a trevezőről, aki a MEOs "kapcsolata", sok szót nem ejtenék...
Sajnos én is hasonló véleményen vagyok és ezért (sem) kap egy fillért sem tőlem, egyik sem!
Ezért írtam az első levelem utóiratában ezt:
"Ui.: az épületgépész-tervezőmet(?) illetve a kivitelezőmet nem szívesen kérdezném meg erről, mert annyi konstruktív hozzáállás szorult beléjük, mint… hát ezt a munkát nem velük fejezzük be…"
ez egy "bűnszervezet"... csak legyen órám!!!
Az a gond ráadásul, hogy módosíttatni kell a tervet újra, hiszen csak a gáztűzhely szerepel, a kondenzációs kazán nem. A kéménybéleltetés már kész, a kéményseprői engedélyfolyamatban. Maga a kémény és a hozzá tartozó költség a társasház sara és bár ajánlatban szerepel a kéményépítők részéről a kémény kitorkollás megközelítéséhez szükséges "járda" költsége is, de azt nem rendelte meg a ház, így ennek az engedélynek a kimenetele is kétséges. Illetve ha kell, márpedig..., akkor megcsináltatják biztos, de az is hetek...
Szóval megvan a kéményseprői, utána a gázterv, aztán átadás, stb.
A MEÓs üzente, hogy ha minden rendben átadódik (csak a tűzhellyel) arra számítsak, hogy télen kb. kétszer leellenőrzi, hogy mivel fűtök...
Tehát: átadatom a gázrendszert tűzhellyel és elindítom a kazános engedélyt, menetközben (illegálisan) fűtök az üzembiztos, csak nekik nem megfelelő zsírúj gázkandallómmal, reszkírozva..., vagy
egyszerre csinálom az egészet és csináltatok egy átmeneti fűtést, pl bojlerrel.
a 100 liter mondjuk kevés, ok. legyen 200literes, marad a max 3Kw-os fűtőszál és az éjszakai hálózatra (hivatalosan) ráköttetem ezt a bojlert is. Tehát van két db 200 literes bojlerem. 2x3kw egyik melegvíz, másik fűtés. az éjszakaim 20A. persze a fűtés bojlere kap egy nappalira átkapcsolási lehetőséget is.
Próbálok nem ingerült lenni, csak már sok az, ami sok!
Két éve folyik az egész lakás feújítás, a szomszádom 3x jelentett fel a KÖH-nél, hogy szerinte nem az építési engedélynek megfelelően folyik az építkezés. Ez azt jelenti, hogy telefonon és E-mail-ban azonnali hatállyal felfüggesztik az engedélyt, két napon belül kijönnek, megvizsgálják a bejelentést és (korrektek voltak mindíg) elsőbbségivel küldik a felfüggesztést törlő határozatot. A harmadik után, közölték a szomszáddal, hogy a következő esetnél az ügymenet költségeit rá terhelik. Aztán ment az ELMŰ-höz: lopom az áramot: Kijöttek, megvizsgálták. Papírom van róla, hogy minden rendben zajlott. Bejelentés a FŐGÁZ-hoz: megfúrtam a gázcsövet. Kijöttek, ellenőrizték, minden rendben. Ezek csak adaLÉKOK... a GENERÁLKIVITELEZŐM EGY RÉM TÜRELMES ÉS KORREKT TÁRSULAT, DE EGY-EGY BEJELENTÉSNÉL MUNKAHELY OTTHAGY, HAZA, FÉL/EGY ÓRA "tényfeltárás", aztán vissza...
Most meg ez a gázzal!
Tudom, hogy nem segít, de én egy olyan lakást vettem, ahol HÉRA fűtés volt !béleletlen kéménnyel!!!), egy 1954-es gázkazán, vagy mi, és az én életemet akarják megvédeni. Ja a szomszédaimnál még mindig hasonlóak a körülmények!
...hát ezért vagyok egy kissé elcsüggedve.
Megértelek. :cry:
Viszont arra figyelj a 3 KW-os bojler áramfelvétele durván 13 A, a kettőé együtt 26A. Nem fogja elbírni az óra, és lehet a vezetékek sem, ha egyszerre mennek. Bár említettél egy elsőbbségi kapcsolót. 8)
ok, köszi a figyelmeztetést!
Tehát a vezérelt időszakban először vizet melegítek, azután fűtök.
Egyébként a hálózattól nem félek... A gerincvezetéktől a lakásig és a lakáson belül is teljesen új (ezért jelentett fel a szomszédom az ELMŰnél, amikor ezt csinálták, az ELMŰ Hálózat Kft-ek.) a gerincvezeték pedig bízja, hiszen 3 éves az egész házban és először 3x20A-t igényeltem és megtekintés után, kérdés nélkül engedélyezték. (legelőször elektromos kazán szerepelt az építési tervben.)
...vagy kérek egy hálózat-fejlesztést a vezéreltre, 32A-ig!!??
mégegyszer köszi!
Bízzunk abban, hogy még a tél előtt megkapod a gázórádat és engedélyedet, így ez felesleges befektetés lenne. A vezérelt áramról úgysem tudod teljesen kifűteni a lakásodat, szükség lesz a normál áramra is bőven, nem biztos, hogy megéri ez a beruházás.
Gondolom meg kell indokolni, miért kell az amúgy is tekintélyes 20A-es vezérelt áramkörödet tovább bővíteni. Talán hőtárolós kályhával lehet indokolni, mivel nem kapod meg a gázengedélyt már hónapok óta, de nem ismerem a hatályos szabályokat, lehet annak a bekötését is ellenőriznék.
A vezetékek terhelhetősége nem csak a koruktól függ. Ha 20 amperra méretezték, biztos van még benne tartalék, de nem valószínű, hogy a 32 A-es névleges terhelést is elbírják. A bővítés előtt ezt minden bizonnyal ellenőrizni fogja az Elmű.
Üdv!

Néhány közbevetés. A teljesség igénye nélkül.
Plaszlo írta: ...Gondolom meg kell indokolni, miért kell az amúgy is tekintélyes 20A-es vezérelt áramkörödet tovább bővíteni.


Nem kell. Nem dolgozom elmű területén, de az e-on esetében majd mnden területnek van egy adott gazdája, aki engedélyezi az adott részen, hogy a kívánt bővítés a kapacitások figyelembevételével engedélyezhető-e vagy sem. Általában egyetlen családi ház vagy lakás sem használja aki a főbiztosító által biztosított teljes kapacitást.

Plaszlo írta: ...A vezetékek terhelhetősége nem csak a koruktól függ. Ha 20 amperra méretezték, biztos van még benne tartalék, de nem valószínű, hogy a 32 A-es névleges terhelést is elbírják. A bővítés előtt ezt minden bizonnyal ellenőrizni fogja az Elmű.


A vezetékeknél a méretezés során a mindig a számított méretnél egyel nagyobbat (vastagabbat) szokás használni. Másodrészt az ilyen jellegű igénybejentéseknél a szerelői nyilatkozat, ami szavatolja a szolgáltató felé, hogy a mögöttes hálózat képes a megnövekedett teljesítményt a kfogyasztási, vagy vételezési helyre elvezetni. Amit ilyenkor a szolgálató általában ellenőriz, azaz, hogy az alkalmazott betápláló vezetékek a kívánt biztosítónak a szabványban meghatározott értékének megfelel.
Harmadrészt az elektromos tüzek döntő része közvetlenül NEM a vezetékekből erednek, hanem az egyes csatlakozási pontok kötéseinél, vagy vételezési pontjainál.

És nem utolsó sorban. villanyboilerrel való fűtés dolog véleményem szerint kissé halva született dolog. Egyrészt, mert megnézem az a szerelőt, aki kivitelezi, másodrészt aztán azt is, aki a későbbiekben használja. A kivitelezésen nem a dolog fizikai kivitelezését értem. A raditárorok fűtésre lettek megalkotva, ezért ha még rövid időre is egy ilyen rendszerben kerülnek használatban, a raditárorokból visszaérkező vizet aztán mosogatásra, fürdésre használni... nem vagyok egy finnyás alkat, de akkor inkább, legalább is a magam részéről, nem. Egyébként léteznek már elektromos rásegítéssel rendelkező hőcserélők, 2-3 kw gyárilag kialakított fűtőszálakkal, ha nem is kifejezetten ilyen célra.

A megadott szigetelés mellett esetleg egy olajradiátor, hősugárzó, stb., mégha átmenetileg is, még mindig jobb megoldásnak gondolom a fűtési rendszer először ide, majd oda variálgatása helyett.

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Szia János!

jmedvegy írta: Üdv!

És nem utolsó sorban. villanyboilerrel való fűtés dolog véleményem szerint kissé halva született dolog. Egyrészt, mert megnézem az a szerelőt, aki kivitelezi, másodrészt aztán azt is, aki a későbbiekben használja. A kivitelezésen nem a dolog fizikai kivitelezését értem. A raditárorok fűtésre lettek megalkotva, ezért ha még rövid időre is egy ilyen rendszerben kerülnek használatban, a raditárorokból visszaérkező vizet aztán mosogatásra, fürdésre használni... nem vagyok egy finnyás alkat, de akkor inkább, legalább is a magam részéről, nem. Egyébként léteznek már elektromos rásegítéssel rendelkező hőcserélők, 2-3 kw gyárilag kialakított fűtőszálakkal, ha nem is kifejezetten ilyen célra.


2 db. külön bojlerről van szó, az egyik a melegvízellátást, a másik a fűtést szolgálná, egymástól elkülönítve. Persze nem tökéletes (sőt messze nem az), de valahol megértem, ha valaki ennyit beruházott a lakásába, már szeretne valami kis komfortot is érezni, mint meleg radiátorok. Ahogy néztem, az elektromos kazánok irgalmatlan drágák, az egyik bojler ha jól értelmeztem, pufferként fog szolgálni a hőszivattyús rendszerben.


jmedvegy írta: A megadott szigetelés mellett esetleg egy olajradiátor, hősugárzó, stb., mégha átmenetileg is, még mindig jobb megoldásnak gondolom a fűtési rendszer először ide, majd oda variálgatása helyett.
További szép napot!


Ezt már az elején felvetettem, de Chazar a melegvizes fűtést preferálta, ezt boncolgattuk. Jöhettél volna hamarabb, vártam mikor kapcsolódsz be, az elektromos résznél bíztam, hogy nem bírod ki szó nélkül. :wink:
Üdv mindenkinek!
szeretném a segitségeteket kérni.A fütésem szeretném minnél olcsobbá tenni(mint a fél ország) olvastam az infra fűtésről nagyon szépen hangzik amit irnak de szeretném nem kereskedő véleményét is megtudni leginkább az érdekelne,hogy fő fűtésként lehet-e,érdemes-e használni,tehát meg éri-e a befektetést.Előre is köszönöm. :roll:
Az a szerény véleményem, hogy elektromos fűtésben csak jól szigetelt háznál érdemes gondolkozni (kivéve a kényszerhelyzetet). Az infrapanel sem sokkal jobb hatásfokú, csak másabb, jobb hőérzetet ad a sugárzó hőjével. De nincs tapasztalaton benne, pedig én is kíváncsi vagyok rá. Úgy tudom, inkább kiegészítő fűtésként jó választás.
26 hozzászólás Oldal: 2 / 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 26 vendég